سبزپرس: کتاب «تکامل» نوشته «مارک ریدلی» توسط «عبدالحسین وهاب زاده» ترجمه شد و در انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسید.


کاملترین درسنامه «تکامل» ترجمه و منتشر شد

به گزارش سبزپرس، این کتاب کاملترین درسنامه برای آموزش مفاهیم تکامل و انتخاب طبیعی است که تاکنون منتشر شده است.کتاب «تکامل» شامل پنج بخش «مقدمه»، «ژنتیک تکاملی»، «سازگاری و انتخاب طبیعی»، «تکامل و تنوع» و «تکامل کلان»، مستمل بر 23 فصل است.این کتاب مباحث مربوط به تکامل، چگونگی پیدایش و گسترش گونه های زنده، گونه زایی، تفاوت های ژنتیکی و... را با بیانی نسبتا ساده و به صورت فراگیر توضیح داده است.اگرچه ناشران اصلی، از «تکامل» به عنوان یک کتاب درسی برای دانشجویان دوره کارشناسی نام برده اند، اما متن نسبتا روان و بیان ساده کتاب برای همگان قابل درک است.

ریدلی در پیشگفتار این اثر می نویسد: «هدف این کتاب آن است که یک کتاب درسی مقدماتی باشد و لذا سایر اهداف تنها در پرتو این هدف مورد توجه قرار گرفته است. هدف آن بود که مفاهیم به خوبی توصیف و بدون پرداختن به پیچیدگی های حرفه، مثال هایی نیز به آن اضافه شود.»

مارک ریدلی، نویسنده این کتاب، متولد سال 1956 در انگلستان است که در دهه 1980 هم در دانشگاه آکسفورد و هم در دانشگاه کمبریج سابقه تحصیل دارد. او سابقه تدریس در دانشگاه «اموری» در آتلانتای ایالات متحده را دارد و از سال 2005 نیز استاد دپارتمان جانور شناسی دانشگاه آکسفورد است. ریدلی، نگارش سوم کتاب «تکامل» را در سال 2003 تکمیل و منتشر کرد.«تکامل»، بیست و دومین اثری است که توسط «عبدالحسین وهاب زاده» ترجمه شده است. وهاب زاده بوم شناس و دانش آموخته دانشگاه «آیوا» در ایالات متحده و «ابردین» در اسکاتلند است. او در طول 33 سال گذشته، علاوه بر تدریس بوم شناسی و علوم زیستی، به ترجمه آثار فاخر و معتبر این رشته به فارسی پرداخته است. «زمین؛ سیاره زنده»، «بوم شناسی؛ مطالعه تجربی توزیع و فراوانی»، «تئاتر اکولوژی و بازی تکامل»، «تنوع حیات»، «بوم شناسی؛ علم عصیانگر»، «اخلاق محیط زیست»، «سوسیوبیولوژی؛ تلفیق نوین»، «طراحی با طبیعت» و... از جمله آثاری هستند که توسط وهاب زاده ترجمه شده اند.