تفاله چغندر و اسبها (Beet Pulp & Horses )تفاله چغندر و اسبها (Beet Pulp & Horses )


بعد از استخراج شکر از چغندر تفاله باقی مانده آن شکل مناسبی از فیبر با قابلیت هضم بالا برای اسبها می باشد.تفاله چغندر حاوی 18% فیبر خام است که آن را در رده بندی به عنوان علوفه قرار می دهد.

فیبر قابلیت هضم بالایی وشاخص گلیسمی پایینی دارد.
کربو هیدراتها در دو گروه ساختاری و غیر ساختاری دسته بندی می شوند که فیبر یک کربوهیدرات ساختاری می باشد و کربوهیدراتهای غیر ساختاری شامل نشاسته و قند می باشند.
فیبر یک کربوهیدرات ساختاری است.کربوهیدراتهای غیر ساختاری شامل نشاسته و قند می باشند.
کربوهیدراتهای غیر ساختاری (مثل:غلات،جو و ملاس) شاخص گلیسمی را بالا می برند.تفاله چغندر شاخص گلیسمی پایینی دارد.
شاخص گلیسمی یک شاخص عددی است که به غذا داده میشود.این عدد میانگین افزایش در قند خون بعد از هر وعده غذا می باشد.
برای مثال:Anne Rodiek از قسمت علوم حیوانی ایالت کالیفرنیا تحقیقی را منتشر کرده است که بر اساس این تحقیق بطور میانگین، جودوسر شاخص گلیسمی با ارزش شماره 100 ، در غلات شماره 117 و تفاله چغندر ارزش 1 را دارد.
..
معجزه این ماده برای اسبها در چیست؟
بعد از استخراج شکر از چغندر تفاله باقی مانده آن شکل مناسبی از فیبر با قابلیت هضم بالا برای اسبها می باشد.تفاله چغندر حاوی 18% فیبر خام است که آن را در رده بندی به عنوان علوفه قرار می دهد.
دستگاه گوارشی اسب برای استفاده از فیبر طراحی شده است. سکوم که قسمتی از روده بزرگ می باشد حاوی میکروبهایی است که این میکروبها فیبر و سلولز را می شکنند. فیبر موجود در چغندر قند نیز در سکوم شکسته می شود و انرژی مورد نیاز اسب را آزاد می کند.
نگهداری سطح پایین گلوکز خونی می تواند به آرام نگه داشتن حیوان کمک کند.غذاهایی با سطح بالای قند ممکن است باعث تولید انرژی بالا دراسب می شود.
رژیمی با پایه تفاله چغندر و علوفه برای اسبهایی با سندرم های کوشینگ محیطی ، مقاوم به انسولین و هیپوتیروئیدیسم نیز مفید می باشد.این اسبها انسولین را بصورت عادی تولید نمی کنند و گلوکز خونشان بطور مناسبی تنظیم نمی شود.
اگرچه تفاله چغندر فیبر قابل هضم بالایی است ولی حاوی فیبر ساقه بلند کافی نمی باشد که بتوان آن را به عنوان تنها منبع علف در جیره اسب در نظر گرفت.
تا 25% رژیم غذایی اسب می تواند با تفاله چغندر جایگزین شود.اما قسمتی از رژیم اسب باید از منبع فیبر ساقه بلند مثل یونجه وعلوفه چراگاه باشد.
فیبرهای ساقه بلند برای کارکرد مناسب روده عقبی نیاز می باشند.اندازه هر قطعه از فیبر نباید از 4/3 اینچ کمتر باشد.
..
جهت تغذیه حیوان با تفاله چغندر به نکات زیر باید توجه کرد:
1-تفاله چغندر باعث تورم و پارگی معده می شود.معده اسب قابلیت تشخیص زمان بالاترین سطح محتویات را دارد.هورمونی بنام موتیلین آزاد می شود.این هورمون باعث خالی شدن معده و انتقال محتویات به روده کوچک و به دنبال آن به روده بزرگ می شود.اتاقهای زیادی وجود دارد و تفاله چغندر بطور موثرمی تواند مصرف شود.
..
2- تفاله چغندر نیاز به خیساندن دارد.تعداد زیادی از اسبها که تفاله چغندر را بطور خشک مصرف کرده اندهیچ مشکلی هم نداشته اند.جهت تغذیه اسبهایی که تمایل به سریع خوردن و قورت دادن غذا دارند باید تفاله چغندرخیسانده شود در غیر این صورت ممکن است اسبها دچار انسداد شوند. علاوه بر این روش خیساندن تفاله چغندر به مصرف بیشتر مایعات توسط اسب کمک می کند.
..
3- تفاله چغندر باعث انسداد می شوند.اسبهایی که با خوردن تفاله چغندر دچار مشکل انسداد می شوند ممکن است با مواد غذایی کنسانتره دیگر نیز این مشکل را پیدا کنند. این اسبها معمولاً غذا خوردن را ترک می کنند. وجود مقدارکمی از سنگ در غذا میزان مصرف را کاهش می دهد.
تفاله چغندر به اسبهایی دارای مشکل وزن یا مشکل جویدن دارند کمک می کند.همچنین می تواند به عنوان علوفه خشک استفاده شود.اگر که کیفیت علوفه پایین باشد تفاله چغندر می تواند منبع خوبی از فیبر قابل هضم باشد. تولیدات بسیاری در بازار با پایه چغندر موجود می باشد.این ترکیبات همچنین حاوی مواد معدنی و ویتامینهای لازم برای بالانس جیره می باشند.مشاهده و دقت در تغذیه اسب بسیار بحرانی است.ممکن است پس از مشاهده حیوان، تجویز رژیم چغندر قند پاسخی برای افزایش وزن بدون افزایش شاخص قند خون باشد.

منبع :
http://www.roostanews.ir