نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)

This is a discussion on سفر نامه هند (تور مثلث طلایی) within the سفرنامه forums, part of the ایرانگردی و جهانگردی و جاذبه های توریستی category; سفر مکانها را برای ما تازه میکند ، بعد از هر سفر به همه چیز با تعمق بیشتری نگاه میکنی ...

 1. Top | #1
  Cna
  هم اکنون آفلاین میباشد
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  1238
  لايك كرده
  451
  نوشته ها
  2,018
  می پسندم
  8,954
  مورد پسند : 4,451 بار در 1,049 پست
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)

  سفر مکانها را برای ما تازه میکند ، بعد از هر سفر به همه چیز با تعمق بیشتری نگاه میکنی و بعدأ می فهمی اهمیت همسفر به اندازه خود سفر است ، ودر سفرهای گروهی کوله بار تجربه ات پربارتر میشود تور مثلث طلایی هند که ما از آن استفاده نمودیم شامل بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی هند در شهرهای دهلی – جیپور واکرا و مدت تور 7 شب اقامت در هتل تعیین گردیده بود . سه شنبه 14 دیماه 1389

  ساعت 7:00 پرواز بطرف دهلی از فرودگاه امام خمینی با هواپیمایی ماهان و ورود به دهلی در ساعت 1:30 به وقت دهلی . مدت پرواز حدود 4ساعت است، پرواز تقریباًبدون تاًخیر صورت گرفت ولی درسالن ترانزیت فرودگاه گاندی بخاطرعدم حضور5 نفر از اعضای گروه به مدت 2 ساعت در هوای سرد ونمناک آنروز دهلی معطل شدیم (بعداً مشخص شد آن افراد اصلاً از ایران همراه گروه نبوده اند ولی چون ویزا گروهی بود و هتل نیز دور از فرودگاه ، مجبور شدیم منتظر بمانیم ) در حالیکه با کمال خستگی وارد اتوبوس میشدیم با حلقه های گل زرد ونارنجی که به گردنمان انداختند مشعوف شدیم وبا روحیه خوب و مناسب به طرف هتل حرکت کردیم،باید بگویم که فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی در 16 کیلومتری جنوب غربی دهلی نو واقع شده وبزرگترین فرودگاه هند و آسیای جنوب شرقی محسوب شده و ظاهراً ظرفیت جابجایی 46 میلیون مسافر را دارد .فرودگاه دارای 3 ترمینال بزرگ است که ترمینال شماره 1 آن مخصوص پروازهای داخلی است .

  در مجموع فرودگاهی تمیز و دارای همه گونه امکانات وخدمات میباشد.هتل مورد نظرجهت ما در واقع ساختمانی کوچک در 3 طبقه ولی نسبتاًتمیز بود . تا مشخص شدن اطاقها وسکنا گزیدن ساعت به وقت محلی 5 بعد از ظهر بود بعد صرف ناهار دیروقت و کمی استراحت برای دیدن بازار محلی نزدیک هتل رفتیم البته فقط برای تماشا نه خرید . جمعیت دهلی حدود 13 میلیون نفر است .همه جا در این شهر جمعیت موج میزند آدمهای فقیر در همه جا دیده میشود و عمدتاً در کنار خیابان و بیغوله هایی که باحلبی درست کرده اند زندگی میکنند. جالب این اینکه در تمام طول سفر هر جا که اتوبوسمان توقف میکرد ،در محاصره گدایان وفروشنده های دوره گرد که با اصرار چیزی رامیخواهند بفروشند قرار میگرفتیم.ازعجایب اینکه با وجود این همه مردم فقیر هیچگاه در گیری ومرافعه ای در تمام طول سفر ندیدیم . چهارشنبه صبح ساعت 9 بود که برای بازدید از مقبره گاندی ومسجد جامع دهلی که توسط شاه جهان نوه اکبر شاه از پادشاهان مغول هند ساخته شده حرکت کردیم .

  برای ورود به مسجد جامع پوشیدن کاور مخصوص بجای کفش و برای خانمها لباس بلند شبیه مانتوی بدون دکمه الزامی بود .در صورت امتناع از ورود شخص جلوگیری میشود .در صورت همراه داشتن دوربین فیلمبرداری ویا عکاسی مبلغی حدود 25 روپیه باید پرداخت نمود . کتیبه های موجود در این محل به زبان فارسی دری وسانسکریت نوشته شده اند که خواندن آنها برای ما لذت بخش بود . تجمع کبوترها در صحن بزرگ مسجد و پرواز وفرود مداوم آنها منظره ای دیدنی بوجود آورده بود که باعث انبساط خاطر بازدید کنندگان میشد. مسجد جامع دهلی ، از مهمترین مساجد هندوستان و از بزرگترین و زیباترین مساجد عالم اسلام است. این مسجد از نوادر روزگار بوده و از ماسه سنگ ساخته شده و دارای دو منار و سه گنبد مرمرین می‌باشدوروزگاری بزرگترین مسجد جهان بوده‌است . مسجد جامع دهلی بین سال‌های ۱۶۵۰ تا ۱۶۵۶ میلادی به دستور شاه جهان پنجمین امپراتور گورکانی هند و سازنده تاج محل ساخته شده‌است. این مسجد روبروی قلعه سرخ، در قسمت دهلی قدیم قرار دارد و یکی از مراکز مهم مسلمانان در هند به شمار می‌رود. روبروی مسجد جامع قلعه سرخ یا لال قلعه که تماماً از ماسه سنگهای سرخ میباشد به دستور شاه جهان در زمانی که پایتخت خود را از اکرا به دهلی منتقل نمود ساخته شده واحداث آن نه سال طول کشید
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمای بیرونی مسجد جامع
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایی از قلعه سرخ دهلی
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)  نمای داخلی مسجد جامع دهلی
  بازدید از مقبره گاندی

  مهندس گاندی رهبر سیاسی و معنوی هند که توانست با تز عدم خشونت استقلال را برای مردم هند به ارمغان آورد ،درسال 1948 ترور وبه قتل رسید مقبره او در محوطه ای سرسبز و با معماری ساده بنا گردیده است . مقبره درمحلی که جسدش به خاکستر تبدیل شد ساخته شده و یک سکوی مرمر سیاه و ساده که در مرکز چمنزاری آرام واقع شده است مقبره این بزرگ مرد تاریخ را تشکیل میدهد ، تنها تزیین مقبره، شمع‌های کوچکی هستند که در اطراف آن قرار گرفته‌اند.در بالاسر سکو شعله ای همیشه روشن است که روشنی این شعله نماد عشق او به مردمش میباشد . روی دیواره سکو ایده اصلی گاندی به این صورت نوشته شده است : My life is my mutto همه ساله در 30 ژانویه سالگرد ترور گاندی مراسم یادبودی در این محل برپا می‌گردد. مقبره گاندی در این روز با گل‌های رنگارنگ پوشیده می‌شود. تزیینی که تاکیدی بر فرهنگ هندی است.
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  مقبره گاندی
  دروازه هند

  دهلی از دو بخش دهلی قدیم وجدید بوجود آمده است . کاخ ریاست جمهوری و اغلب وزارت خانه ها در دهلی نو واقع شده اند . دهلی نو که توسط بریتانیا در دوران استعمار ایجاد شده است بسیار سرسبز و مدرن میباشد . دروازه هند که بنای یاد بودی برای 90000 سرباز هندی است که در جنگ جهانی اول کشته شده اند از مکان هایی است که در برنامه بازدیدتور قرار داشت ،ساختمانی است بلند که با استفاده از سنگ قرمز بنا شده وهمیشه سربازانی به حالت احترام وخبردار در کنار آرامگاه توجه بیننده را جلب میکنند . این بنای با شکوه با ارتفاع 42 متردر محوطه ای باز و نزدیک به کاخ ریاست چمهوری هند در سال 1931 ساخته شده است .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)

  دروازه هند
  کاخ ریاست جمهوری

  در بخش غربی میدان مرکزی دهلی نو ، کاخ ریاست جمهوری قرار دارد دفتر نخست وزیر و وزارت خارجه در حاشیه شرق و ساختمان مجلس در حاشیه شمال شرقی کاخ ریاست جمهوری قرار گرفته است .به علت عدم امکان توقف ماشین در این منطقه بازدید فقط از داخل اتوبوس میسر بود .ظاهراً سالی یک بار بازدید عموم ازکاخ و باغ زیبای آن که به مغول گاردن معروف است میسر میباشد .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  کاخ ریاست جمهوری
  منار قطب

  بعد از ظهر برای دیدن قدیمی ترین منار هند به نام منار قطب رفتیم ، منار در میان محوطه وسیعی که در جای جای آن بازمانده های معابد قدیمی دیده میشود قرار دارد .ارتفاع منار 5/72 متر است و از سنگ قرمز ومرمر ساخته شده واز نظر زیبایی واقعاً بینظیر است. قُطُب منار جزو اولین بناهای عظیم هند و از نمونه‌های بارز معماری هندو-اسلامی است. این منار، پیوسته به مسجد قوة الاسلام و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین بت پرستان، ساخته شده‌است. امروزه هنوز ستون‌ها و بقایای معابد همراه با نقش‌برجسته‌های انسانی وگیاهی آن به شکل آشکار درون بخش‌های مختلف مسجد به‌چشم می‌خورند. وجود درختان کهنسال در اینجا وآنجا، زیبایی وابهت خاصی به مجموعه بناهای موجود ومتروک بخشیده است .مشاهده سنجاب های زرنگی که در بدو ورود با جست خیز به پیشوازتان می آیند ودرمقابل دوربین ژستهای بامزه میگیرند خالی از لطف نیست. آنچه مجموعه قطب منار را جذابتر می‌کند وجود یک ستون فلزی است که در صحن اصلی مسجد قوة الاسلام قرار دارد و مربوط به قرن چهارم یا پنجم میلادی است. این ستون فلزی از آلیاژ ناشناخته‌ای ساخته شده که هرگز زنگ نمی‌زند. وبرروی آن کتیبه ای به زبان سانسکریت نقش بسته است .عامه مردم دهلی لمس این ستون را خوش یمن میدانند .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  منار قطب
  در مسیر بازگشت به هتل به یک مجتمع تجاری بزرگ رفتیم که معادل آن در تهران وجود ندارد، انواع البسه شیک مد روز در فروشگاه های آن با قیمت گران بفروش میرسد .ما که نتوانستیم چیزی بخریم وفقط به دیدن اکتفا کردیم. در دهلی و بطور کلی هند در کنار خیل جماعت فقرا، ثروتمندان همانندپادشاهان زندگی میکنند وعجیب آنکه در تمام طول سفر هیچگونه دعواومرافعه ای بین آنها ندیدیم ظاهراً مردم فقیر با شرایط شدیداً نکبت بار خود خو کرده اند . در مراجعت به هتل سوار موتورهای سه چرخ که بانصب اتاقکی بر روی آن ظرفیت 2 تا 3 نفر مسافر دارند شدیم ،کرایه این وسیله نقلیه مناسب بوده ولی به علت باز بودن اطراف آن سرما در حین حرکت تا مغز استخوان نفوذ میکرد . به این موتورهای سه چرخ توک توک میگویند .در مناطق شلوغ و پر ازداحام از ریکشا که یک نوع دوچرخه اطاقک دار است نیز استفاده میشود ولی راهنمای تور استفاده از ریکشا را بدلایل امنیتی توصیه نمی نمود.
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  توک توک(هم تاکسی هم وسیله حمل بار )
  پنجشنبه 16 دیماه

  ساعت 10 صبح با اتوبوسی که در اختیار تور بود به سمت جیپور حرکت کردیم . فاصله جیپور تا دهلی حدود 230 کیلومتر است .در واقع سه شهر دهلی ،جیپور و اگرا سه راس یک مثلث متساوی الاضلاع را تشکیل میدهند که چون بلحاظ اقلیمی ، فرهنگی و اجتماعی وجه اشتراک زیادی دارند به آن مثلث طلایی میگویند . جاده بسیار پرترافیک و تردد کامیون نیز زیاد . از شگفتی های هند علاوه بر جمعیت زیاد وانبوه مردم فقیر در همه جا یکی اینکه بر روی اغلب کامیونها و برخی خودروها نوشته شده <لطفاً بوق بزنید>و بهمین لحاظ در مناطق پرترافیک و شلوغ صدای بوق ماشینها گوش فلک را کر میکند ودر شگفتم که چه اعصابی دارند این هندی ها . راهنمای لیدر تور که بسیار خوش اخلاق نیز بود اطلاعاتی راجع به مردم ، مقدسات ،اعیاد ومکانهای دیدنی هند در اختیار میگذاشت . ازجمله اینکه برخی حیوانات نظیر گاو ،میمون ، طاووس وموش وهمینطور برخی اشجار نظیر درختی به نام " بی بل"بدلیل پیوندی که با خدایان هندو ها دارند مقدس و محترم شمرده میشوند . و اینکه هندو بدلیل اعتقاد به زندگی پس از مرگ ( تناسخ روح ) در زندگی دنیوی کنونی سعی میکنند کارهای خوب انجام دهند تا روح آنها پس از مرگ در هیات یک انسان خوب ظهور کندنه در قالب یک جانور یا موجود شرور . اعیاد هندوها زیاد است که میتوان به عید هالی (مقدس) عید چراغانی ،عید محبت و جشن آتش اشاره نمود .در جشن آتش عروس وداماد در مراسم عروسی دور آتش میچرخند تاحرارت آتش گرمی بخش زندگی آنها باشد .

  در بین راه جهت صرف نهار در یک مجتمع پذیرایی که هم رستوران داشت و هم فروشگاه صنایع دستی توقف کرد که جای واقعاً با صفایی بود . ساعت 4 بعد از ظهر وارد جیپور شده و به سمت هتل عزیمت نمودیم . در آستانه درب هتل با انداختن حلقه گل به گردن میهمانان و زدن طبل و دهل از ما پذیرایی شد . هتل ظاهراً 4 ستاره بود.پس از مشخص شدن وضعیت اسکا ن با توک توک به یک مجتمع فروشگاهی بزرگ که در فاصله 2 کیلومتری هتل بود رفتیم جایتان خالی 5 نفر سوار یک توک توک ! جیپور یا شهر صورتی از شهر های تاریخی هند و مرکز ایالت راجستان است .جمعیت آن نزدیک 3 میلیون نفرو از جاهای دیدنی آن میتوان به دژ آمبر(جایگر) ،کاخ جل محل وهوامحل و ورصد خانه جنتر ومنتر اشاره نمود . روز جمعه ساعت 8:30 برای دیدن دژ آمبر رفتیم ،این دژ در واقع شهری است از استحکامات نظامی وقصر های باشکوه، که بر روی ارتفاعات مشرف بر منطقه بنا شده اند،درب ورودی قلعه بر روی تپه است وما توسط یک جیپ به آنجا رفتیم عده ای از توریستها نیز با فیل که کرایه آن 900 روپیه بود بالا می آمدند.در محوطه قلعه اردحام زیادی بود . تعدادی خانم هندی با لباسهای ارغوانی در دو صف بر روی پله های پوشیده از گل ایستاده بودند .تعدادی فیل با لباس و کجاوه و یک ماهارجه با لباس آبی رنگ در حال حرکت به سمت پله ها بود .دوربین های فیلمبرداری را که دیدیم فهمیدیم قضیه از چه قرار است ،فیلمبرداری یک پلان از فیلمی تاریخی. بازدید از قلعه 3 ساعت طول کشید واقعاً دیدنی است کلی نیز عکس گرفتیم .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  صحن اصلی قلعه آمبر وگروه فیلمبرداری
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  قصر ماهاراجه در قلعه آمبر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  قصر ماهاراجه در قلعه آمبر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایی داخلی قصر ماهاراجه در قلعه آمبر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایی دیگر از یک گوشه قلعه
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایش مارگیرها
  قصر صورتی City palace

  قصر صورتی در واقع مجموعه ای از چند قصر با شکوه است که از جاذبه های اصلی جیپور بشمار میرود .این مجموعه در منطقه وسیعی در دوران پادشاهی ساوایی جای سینگ درسال 1729ساخته شده و توسط حاکمان بعدی تکمیل شده است . دراین قصرها بخشهایی نیز به موزه اسلحه که سلاح هایی با قدمت 15 قرن رادر خود جای داده اخثصاص یافته است یکی از بناهای دیگر این مجموعه به موزه لباس والیها و حاکمان جیپورو موزه عکس از آنها اختصاص یافته است .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  قصر ماهاراجه و مجموعه قصر صورتی در مرکز شهر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  دروازه ورودی قصر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمای بیرونی یکی از قصرهای شهر صورتی
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  شهر جیپور در اصل مرکز ایالت راجستان هند محسوب میشود و به سبب فرهنگ سرشار از رنگهای طبیعی وقلعه ها وکاخها ودزیاچه های طبیعی زیبا از مرکز مهم توریستی کشور هند محسوب میشود . علاوه بر همه اینها وجود میمون ها که آزادانه در همه جا دیده میشوند برای گردشگران، جالب و تماشایی است .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  جمعه 18 دی ماه

  ساعت 9:30 بود که با اتوبوس به سمت آگرا حرکت کردیم ، در بین راه مزارع و بوستانهای سرسبز چشم بیننده را نوازش میکند در لابلای درختان وجود طاووس و طوطی های الوان زیبایی طبیعت این قسمت از هند را دوچندان میکند .در بین راه توقف در مجتمع های رفاهی جهت صرف غذا و خرید سوقات از صنایع دستی گرفته تا چای وادویه خستگی را از تن مسافران مشتاق ایرانی بدر میکرد . خوشبختانه همسفریهای ما اکثراً جوان وهمراه بودند در طول راه ها میخواندند ، مسابقه اجرا میکردند وگاه نیز میرقصیدند و بهر طریق مشغول بودندوکمتر از طولانی بودن مسیرها خسته میشدند . همینجا بگویم که از سفر 7 روزه ما 3روز کامل در راه بین شهرهای دهلی-جیپور وآگرا بودیم . در واقع این تور به یک گردش علمی بیشتر شباهت داشت تا یک سفر تفریحی . ساعت 5 بعد از ظهر به اگرا رسیدیم هوا سرد بود وهتلی که برای ما در نظر گرفته بودند تاسیسات گرمایشی که هیچ حتی بخاری برقی نیز نداشت و اجباراً شب هنگام خواب لباسهای گرممان را پوشیدیم ودر رختخواب سرد فرورفتیم . صبح جهت بازدید از قلعه شاه جهان و تاج مخل رفتیم هوا مه بود وفوق العاده سرد . ولی هر طور بود میبایست حداکثر استفاده را از مدت یکروزه اقامتمان در اگرا ببریم. شهر اگرا در غرب رودجمناواقع شده است . عمران و آبادی این شهر از زمان اکبر شاه نوه بابر خان مغول شروع شد . ساحت قلعه های نظامی و باغهای به سبک ایرانی ازاین جمله اند. بعدها جهانشاه نوه اکبر شاه در درون قلعه، کاخهایی برای اقامت خود وهمسرانش از جمله سوگلی ایرانیش به نام ممتاز بانو را ساخت . قلعه دارای چهار دروازه است و توسط خندقهای عمیق احاطه شده است . دیوارهای قلعه بلند و ازسنگ قر مز ساخته شده اند قصرها نیزعمدتاً با سنگ مرمر سفیدتزیین شده است.ساخت این کاخها و آرامگاه سوگلی شاه ممتاز بانو که به تاج محل معروف است بسار پرهزینه بوده بگونه ای که اورنگ زیپپ پسر شاه جهان پدر را از قدرت بر کنار ودر همان محل در قصرش زندانی میکند . بهر طریق دیدن قصر های باشکوه همراه باشرح ماوقع که توسط لیدر تور ارایه میشد ، برایمان جالب و شگفت آور بود.
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  دروازه ورودی قلعه آگرا
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  دیوان خاص (محل بارعام شاه)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  قصرتابستانه شاه
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایی از قصرشاه و محوطه جلوی آن
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سر ستون زیبای یکی از کاخها
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  تخت شاه در فصل تابستان
  زیبا ترین قسمت کار بازدید از تاج محل آرامگاه ممتاز بانو سوگلی شاه جهان بود . زیبایی این بنا که با سنگ مرمر سفید ساخته شده است باعث جلب هزاران توریست از اکناف جهان به این منطقه شده است . به نوعی که تاج محل را نگین هند میدانند. بعد از پیاده شدن از اتوبوس مسافت نسبتاً طولانی را تادرب ورودی در یک بلوار مشجر پیمودیم .درلابلای بوته ها ودرختان وحتی در باغچه کنار پیاده رو میمونها آزادانه در تردد وسیر احوالات عابرین هستند . ورود به محوطه تاج محل با رعایت کامل اقدامات امنیتی صورت میگیرد . حمل مواد غذایی ودخانیات اکیداً ممنوع شده است . در جلوی آرامگاه حیاط وسیعی است که در وسط آن آبنما و یک استخر وطرفین با باغچه های وسیع تزیین شده است . سبک باغهای ایرانی کاملاً مشهود است . آرامگاه دارای چهار گلدسته و یک گنبد بزرگ وچهار گنبد کوچک است ، تقاران اجزاء در همه بخشها به بهترین وجهی رعایت شده است . تمام ارامگاه با سنگهای مرمر سفید ساخته شده که بر روی برخی از این سنگها شاهکار کنده کاری را در قالب گل بته های زیبا میتوان ملاحظه نمود . در داخل آرامگاه گور شاه جهان وهمسرش ممتاز بانو در کنار همدیگر قرار دارند. رودخانه مقدس جمنا از پشت ساختمان عبور میکند ودر شبهای مهتابی تصویر تاج محل در آب رودخاته بسیار دل انگیز است . از زیبایی این بنا هرچه بگویم کم گفته ام امیدوارم که شما هم بتوانیداز نزدیک ببینید . از دیدنیهای دیگر اکرا قلعه فاتح پور سیکری است که در خارج شهر اکرا میباشد و این قلعه که کاربرد نظامی داشته توسط اکبرشاه ساخته شده است . به علت ضیق وقت بازدید از این قلعه میسر نگردید . روز بعد از اکرا به دهلی عزیمت کرده وپس از یکشب استراحت در دهلی در صبح روز 21 دی ماه با پرواز ماهان به ایران عزیز مراجعت کردیم .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)

  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  امیدوارم در سال جدید هیچ حیوانی آزار و آسیب نبینه
  امیدوارم شعور این رو داشته باشیم که آروم رانندگی کنیم و مواظب حیوانات باشیم
  امیدوارم روزی رو ببینم حیوانات و انسان ها کنار هم در صلح و آرامش زندگی کنند...

 2. 3 کاربر پست Cna عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط Cna نمایش پست ها
  سفر مکانها را برای ما تازه میکند ، بعد از هر سفر به همه چیز با تعمق بیشتری نگاه میکنی و بعدأ می فهمی اهمیت همسفر به اندازه خود سفر است ، ودر سفرهای گروهی کوله بار تجربه ات پربارتر میشود تور مثلث طلایی هند که ما از آن استفاده نمودیم شامل بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی هند در شهرهای دهلی – جیپور واکرا و مدت تور 7 شب اقامت در هتل تعیین گردیده بود . سه شنبه 14 دیماه 1389 سفر به هندوستان

  ساعت 7:00 پرواز بطرف دهلی از فرودگاه امام خمینی با هواپیمایی ماهان و ورود به دهلی در ساعت 1:30 به وقت دهلی . مدت پرواز حدود 4ساعت است، پرواز تقریباًبدون تاًخیر صورت گرفت ولی درسالن ترانزیت فرودگاه گاندی بخاطرعدم حضور5 نفر از اعضای گروه به مدت 2 ساعت در هوای سرد ونمناک آنروز دهلی معطل شدیم (بعداً مشخص شد آن افراد اصلاً از ایران همراه گروه نبوده اند ولی چون ویزا گروهی بود و هتل نیز دور از فرودگاه ، مجبور شدیم منتظر بمانیم ) در حالیکه با کمال خستگی وارد اتوبوس میشدیم با حلقه های گل زرد ونارنجی که به گردنمان انداختند مشعوف شدیم وبا روحیه خوب و مناسب به طرف هتل حرکت کردیم،باید بگویم که فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی در 16 کیلومتری جنوب غربی دهلی نو واقع شده وبزرگترین فرودگاه هند و آسیای جنوب شرقی محسوب شده و ظاهراً ظرفیت جابجایی 46 میلیون مسافر را دارد .فرودگاه دارای 3 ترمینال بزرگ است که ترمینال شماره 1 آن مخصوص پروازهای داخلی است .

  در مجموع فرودگاهی تمیز و دارای همه گونه امکانات وخدمات میباشد.هتل مورد نظرجهت ما در واقع ساختمانی کوچک در 3 طبقه ولی نسبتاًتمیز بود . تا مشخص شدن اطاقها وسکنا گزیدن ساعت به وقت محلی 5 بعد از ظهر بود بعد صرف ناهار دیروقت و کمی استراحت برای دیدن بازار محلی نزدیک هتل رفتیم البته فقط برای تماشا نه خرید . جمعیت دهلی حدود 13 میلیون نفر است .همه جا در این شهر جمعیت موج میزند آدمهای فقیر در همه جا دیده میشود و عمدتاً در کنار خیابان و بیغوله هایی که باحلبی درست کرده اند زندگی میکنند. جالب این اینکه در تمام طول سفر هر جا که اتوبوسمان توقف میکرد ،در محاصره گدایان وفروشنده های دوره گرد که با اصرار چیزی رامیخواهند بفروشند قرار میگرفتیم.ازعجایب اینکه با وجود این همه مردم فقیر هیچگاه در گیری ومرافعه ای در تمام طول سفر ندیدیم . چهارشنبه صبح ساعت 9 بود که برای بازدید از مقبره گاندی ومسجد جامع دهلی که توسط شاه جهان نوه اکبر شاه از پادشاهان مغول هند ساخته شده حرکت کردیم .

  برای ورود به مسجد جامع پوشیدن کاور مخصوص بجای کفش و برای خانمها لباس بلند شبیه مانتوی بدون دکمه الزامی بود .در صورت امتناع از ورود شخص جلوگیری میشود .در صورت همراه داشتن دوربین فیلمبرداری ویا عکاسی مبلغی حدود 25 روپیه باید پرداخت نمود . کتیبه های موجود در این محل به زبان فارسی دری وسانسکریت نوشته شده اند که خواندن آنها برای ما لذت بخش بود . تجمع کبوترها در صحن بزرگ مسجد و پرواز وفرود مداوم آنها منظره ای دیدنی بوجود آورده بود که باعث انبساط خاطر بازدید کنندگان میشد. مسجد جامع دهلی ، از مهمترین مساجد هندوستان و از بزرگترین و زیباترین مساجد عالم اسلام است. این مسجد از نوادر روزگار بوده و از ماسه سنگ ساخته شده و دارای دو منار و سه گنبد مرمرین می‌باشدوروزگاری بزرگترین مسجد جهان بوده‌است . مسجد جامع دهلی بین سال‌های ۱۶۵۰ تا ۱۶۵۶ میلادی به دستور شاه جهان پنجمین امپراتور گورکانی هند و سازنده تاج محل ساخته شده‌است. این مسجد روبروی قلعه سرخ، در قسمت دهلی قدیم قرار دارد و یکی از مراکز مهم مسلمانان در هند به شمار می‌رود. روبروی مسجد جامع قلعه سرخ یا لال قلعه که تماماً از ماسه سنگهای سرخ میباشد به دستور شاه جهان در زمانی که پایتخت خود را از اکرا به دهلی منتقل نمود ساخته شده واحداث آن نه سال طول کشید
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمای بیرونی مسجد جامع
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایی از قلعه سرخ دهلی
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)  نمای داخلی مسجد جامع دهلی
  بازدید از مقبره گاندی

  مهندس گاندی رهبر سیاسی و معنوی هند که توانست با تز عدم خشونت استقلال را برای مردم هند به ارمغان آورد ،درسال 1948 ترور وبه قتل رسید مقبره او در محوطه ای سرسبز و با معماری ساده بنا گردیده است . مقبره درمحلی که جسدش به خاکستر تبدیل شد ساخته شده و یک سکوی مرمر سیاه و ساده که در مرکز چمنزاری آرام واقع شده است مقبره این بزرگ مرد تاریخ را تشکیل میدهد ، تنها تزیین مقبره، شمع‌های کوچکی هستند که در اطراف آن قرار گرفته‌اند.در بالاسر سکو شعله ای همیشه روشن است که روشنی این شعله نماد عشق او به مردمش میباشد . روی دیواره سکو ایده اصلی گاندی به این صورت نوشته شده است : My life is my mutto همه ساله در 30 ژانویه سالگرد ترور گاندی مراسم یادبودی در این محل برپا می‌گردد. مقبره گاندی در این روز با گل‌های رنگارنگ پوشیده می‌شود. تزیینی که تاکیدی بر فرهنگ هندی است.
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  مقبره گاندی
  دروازه هند

  دهلی از دو بخش دهلی قدیم وجدید بوجود آمده است . کاخ ریاست جمهوری و اغلب وزارت خانه ها در دهلی نو واقع شده اند . دهلی نو که توسط بریتانیا در دوران استعمار ایجاد شده است بسیار سرسبز و مدرن میباشد . دروازه هند که بنای یاد بودی برای 90000 سرباز هندی است که در جنگ جهانی اول کشته شده اند از مکان هایی است که در برنامه بازدیدتور قرار داشت ،ساختمانی است بلند که با استفاده از سنگ قرمز بنا شده وهمیشه سربازانی به حالت احترام وخبردار در کنار آرامگاه توجه بیننده را جلب میکنند . این بنای با شکوه با ارتفاع 42 متردر محوطه ای باز و نزدیک به کاخ ریاست چمهوری هند در سال 1931 ساخته شده است .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)

  دروازه هند
  کاخ ریاست جمهوری

  در بخش غربی میدان مرکزی دهلی نو ، کاخ ریاست جمهوری قرار دارد دفتر نخست وزیر و وزارت خارجه در حاشیه شرق و ساختمان مجلس در حاشیه شمال شرقی کاخ ریاست جمهوری قرار گرفته است .به علت عدم امکان توقف ماشین در این منطقه بازدید فقط از داخل اتوبوس میسر بود .ظاهراً سالی یک بار بازدید عموم ازکاخ و باغ زیبای آن که به مغول گاردن معروف است میسر میباشد .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  کاخ ریاست جمهوری
  منار قطب

  بعد از ظهر برای دیدن قدیمی ترین منار هند به نام منار قطب رفتیم ، منار در میان محوطه وسیعی که در جای جای آن بازمانده های معابد قدیمی دیده میشود قرار دارد .ارتفاع منار 5/72 متر است و از سنگ قرمز ومرمر ساخته شده واز نظر زیبایی واقعاً بینظیر است. قُطُب منار جزو اولین بناهای عظیم هند و از نمونه‌های بارز معماری هندو-اسلامی است. این منار، پیوسته به مسجد قوة الاسلام و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین بت پرستان، ساخته شده‌است. امروزه هنوز ستون‌ها و بقایای معابد همراه با نقش‌برجسته‌های انسانی وگیاهی آن به شکل آشکار درون بخش‌های مختلف مسجد به‌چشم می‌خورند. وجود درختان کهنسال در اینجا وآنجا، زیبایی وابهت خاصی به مجموعه بناهای موجود ومتروک بخشیده است .مشاهده سنجاب های زرنگی که در بدو ورود با جست خیز به پیشوازتان می آیند ودرمقابل دوربین ژستهای بامزه میگیرند خالی از لطف نیست. آنچه مجموعه قطب منار را جذابتر می‌کند وجود یک ستون فلزی است که در صحن اصلی مسجد قوة الاسلام قرار دارد و مربوط به قرن چهارم یا پنجم میلادی است. این ستون فلزی از آلیاژ ناشناخته‌ای ساخته شده که هرگز زنگ نمی‌زند. وبرروی آن کتیبه ای به زبان سانسکریت نقش بسته است .عامه مردم دهلی لمس این ستون را خوش یمن میدانند .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  منار قطب
  در مسیر بازگشت به هتل به یک مجتمع تجاری بزرگ رفتیم که معادل آن در تهران وجود ندارد، انواع البسه شیک مد روز در فروشگاه های آن با قیمت گران بفروش میرسد .ما که نتوانستیم چیزی بخریم وفقط به دیدن اکتفا کردیم. در دهلی و بطور کلی هند در کنار خیل جماعت فقرا، ثروتمندان همانندپادشاهان زندگی میکنند وعجیب آنکه در تمام طول سفر هیچگونه دعواومرافعه ای بین آنها ندیدیم ظاهراً مردم فقیر با شرایط شدیداً نکبت بار خود خو کرده اند . در مراجعت به هتل سوار موتورهای سه چرخ که بانصب اتاقکی بر روی آن ظرفیت 2 تا 3 نفر مسافر دارند شدیم ،کرایه این وسیله نقلیه مناسب بوده ولی به علت باز بودن اطراف آن سرما در حین حرکت تا مغز استخوان نفوذ میکرد . به این موتورهای سه چرخ توک توک میگویند .در مناطق شلوغ و پر ازداحام از ریکشا که یک نوع دوچرخه اطاقک دار است نیز استفاده میشود ولی راهنمای تور استفاده از ریکشا را بدلایل امنیتی توصیه نمی نمود.
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  توک توک(هم تاکسی هم وسیله حمل بار )
  پنجشنبه 16 دیماه

  ساعت 10 صبح با اتوبوسی که در اختیار تور بود به سمت جیپور حرکت کردیم . فاصله جیپور تا دهلی حدود 230 کیلومتر است .در واقع سه شهر دهلی ،جیپور و اگرا سه راس یک مثلث متساوی الاضلاع را تشکیل میدهند که چون بلحاظ اقلیمی ، فرهنگی و اجتماعی وجه اشتراک زیادی دارند به آن مثلث طلایی میگویند . جاده بسیار پرترافیک و تردد کامیون نیز زیاد . از شگفتی های هند علاوه بر جمعیت زیاد وانبوه مردم فقیر در همه جا یکی اینکه بر روی اغلب کامیونها و برخی خودروها نوشته شده <لطفاً بوق بزنید>و بهمین لحاظ در مناطق پرترافیک و شلوغ صدای بوق ماشینها گوش فلک را کر میکند ودر شگفتم که چه اعصابی دارند این هندی ها . راهنمای لیدر تور که بسیار خوش اخلاق نیز بود اطلاعاتی راجع به مردم ، مقدسات ،اعیاد ومکانهای دیدنی هند در اختیار میگذاشت . ازجمله اینکه برخی حیوانات نظیر گاو ،میمون ، طاووس وموش وهمینطور برخی اشجار نظیر درختی به نام " بی بل"بدلیل پیوندی که با خدایان هندو ها دارند مقدس و محترم شمرده میشوند . و اینکه هندو بدلیل اعتقاد به زندگی پس از مرگ ( تناسخ روح ) در زندگی دنیوی کنونی سعی میکنند کارهای خوب انجام دهند تا روح آنها پس از مرگ در هیات یک انسان خوب ظهور کندنه در قالب یک جانور یا موجود شرور . اعیاد هندوها زیاد است که میتوان به عید هالی (مقدس) عید چراغانی ،عید محبت و جشن آتش اشاره نمود .در جشن آتش عروس وداماد در مراسم عروسی دور آتش میچرخند تاحرارت آتش گرمی بخش زندگی آنها باشد .

  در بین راه جهت صرف نهار در یک مجتمع پذیرایی که هم رستوران داشت و هم فروشگاه صنایع دستی توقف کرد که جای واقعاً با صفایی بود . ساعت 4 بعد از ظهر وارد جیپور شده و به سمت هتل عزیمت نمودیم . در آستانه درب هتل با انداختن حلقه گل به گردن میهمانان و زدن طبل و دهل از ما پذیرایی شد . هتل ظاهراً 4 ستاره بود.پس از مشخص شدن وضعیت اسکا ن با توک توک به یک مجتمع فروشگاهی بزرگ که در فاصله 2 کیلومتری هتل بود رفتیم جایتان خالی 5 نفر سوار یک توک توک ! جیپور یا شهر صورتی از شهر های تاریخی هند و مرکز ایالت راجستان است .جمعیت آن نزدیک 3 میلیون نفرو از جاهای دیدنی آن میتوان به دژ آمبر(جایگر) ،کاخ جل محل وهوامحل و ورصد خانه جنتر ومنتر اشاره نمود . روز جمعه ساعت 8:30 برای دیدن دژ آمبر رفتیم ،این دژ در واقع شهری است از استحکامات نظامی وقصر های باشکوه، که بر روی ارتفاعات مشرف بر منطقه بنا شده اند،درب ورودی قلعه بر روی تپه است وما توسط یک جیپ به آنجا رفتیم عده ای از توریستها نیز با فیل که کرایه آن 900 روپیه بود بالا می آمدند.در محوطه قلعه اردحام زیادی بود . تعدادی خانم هندی با لباسهای ارغوانی در دو صف بر روی پله های پوشیده از گل ایستاده بودند .تعدادی فیل با لباس و کجاوه و یک ماهارجه با لباس آبی رنگ در حال حرکت به سمت پله ها بود .دوربین های فیلمبرداری را که دیدیم فهمیدیم قضیه از چه قرار است ،فیلمبرداری یک پلان از فیلمی تاریخی. بازدید از قلعه 3 ساعت طول کشید واقعاً دیدنی است کلی نیز عکس گرفتیم .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  صحن اصلی قلعه آمبر وگروه فیلمبرداری
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  قصر ماهاراجه در قلعه آمبر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  قصر ماهاراجه در قلعه آمبر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایی داخلی قصر ماهاراجه در قلعه آمبر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایی دیگر از یک گوشه قلعه
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایش مارگیرها
  قصر صورتی City palace

  قصر صورتی در واقع مجموعه ای از چند قصر با شکوه است که از جاذبه های اصلی جیپور بشمار میرود .این مجموعه در منطقه وسیعی در دوران پادشاهی ساوایی جای سینگ درسال 1729ساخته شده و توسط حاکمان بعدی تکمیل شده است . دراین قصرها بخشهایی نیز به موزه اسلحه که سلاح هایی با قدمت 15 قرن رادر خود جای داده اخثصاص یافته است یکی از بناهای دیگر این مجموعه به موزه لباس والیها و حاکمان جیپورو موزه عکس از آنها اختصاص یافته است .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  قصر ماهاراجه و مجموعه قصر صورتی در مرکز شهر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  دروازه ورودی قصر
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمای بیرونی یکی از قصرهای شهر صورتی
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  شهر جیپور در اصل مرکز ایالت راجستان هند محسوب میشود و به سبب فرهنگ سرشار از رنگهای طبیعی وقلعه ها وکاخها ودزیاچه های طبیعی زیبا از مرکز مهم توریستی کشور هند محسوب میشود . علاوه بر همه اینها وجود میمون ها که آزادانه در همه جا دیده میشوند برای گردشگران، جالب و تماشایی است .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  جمعه 18 دی ماه

  ساعت 9:30 بود که با اتوبوس به سمت آگرا حرکت کردیم ، در بین راه مزارع و بوستانهای سرسبز چشم بیننده را نوازش میکند در لابلای درختان وجود طاووس و طوطی های الوان زیبایی طبیعت این قسمت از هند را دوچندان میکند .در بین راه توقف در مجتمع های رفاهی جهت صرف غذا و خرید سوقات از صنایع دستی گرفته تا چای وادویه خستگی را از تن مسافران مشتاق ایرانی بدر میکرد . خوشبختانه همسفریهای ما اکثراً جوان وهمراه بودند در طول راه ها میخواندند ، مسابقه اجرا میکردند وگاه نیز میرقصیدند و بهر طریق مشغول بودندوکمتر از طولانی بودن مسیرها خسته میشدند . همینجا بگویم که از سفر 7 روزه ما 3روز کامل در راه بین شهرهای دهلی-جیپور وآگرا بودیم . در واقع این تور به یک گردش علمی بیشتر شباهت داشت تا یک سفر تفریحی . ساعت 5 بعد از ظهر به اگرا رسیدیم هوا سرد بود وهتلی که برای ما در نظر گرفته بودند تاسیسات گرمایشی که هیچ حتی بخاری برقی نیز نداشت و اجباراً شب هنگام خواب لباسهای گرممان را پوشیدیم ودر رختخواب سرد فرورفتیم . صبح جهت بازدید از قلعه شاه جهان و تاج مخل رفتیم هوا مه بود وفوق العاده سرد . ولی هر طور بود میبایست حداکثر استفاده را از مدت یکروزه اقامتمان در اگرا ببریم. شهر اگرا در غرب رودجمناواقع شده است . عمران و آبادی این شهر از زمان اکبر شاه نوه بابر خان مغول شروع شد . ساحت قلعه های نظامی و باغهای به سبک ایرانی ازاین جمله اند. بعدها جهانشاه نوه اکبر شاه در درون قلعه، کاخهایی برای اقامت خود وهمسرانش از جمله سوگلی ایرانیش به نام ممتاز بانو را ساخت . قلعه دارای چهار دروازه است و توسط خندقهای عمیق احاطه شده است . دیوارهای قلعه بلند و ازسنگ قر مز ساخته شده اند قصرها نیزعمدتاً با سنگ مرمر سفیدتزیین شده است.ساخت این کاخها و آرامگاه سوگلی شاه ممتاز بانو که به تاج محل معروف است بسار پرهزینه بوده بگونه ای که اورنگ زیپپ پسر شاه جهان پدر را از قدرت بر کنار ودر همان محل در قصرش زندانی میکند . بهر طریق دیدن قصر های باشکوه همراه باشرح ماوقع که توسط لیدر تور ارایه میشد ، برایمان جالب و شگفت آور بود.
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  دروازه ورودی قلعه آگرا
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  دیوان خاص (محل بارعام شاه)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  قصرتابستانه شاه
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  نمایی از قصرشاه و محوطه جلوی آن
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سر ستون زیبای یکی از کاخها
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  تخت شاه در فصل تابستان
  زیبا ترین قسمت کار بازدید از تاج محل آرامگاه ممتاز بانو سوگلی شاه جهان بود . زیبایی این بنا که با سنگ مرمر سفید ساخته شده است باعث جلب هزاران توریست از اکناف جهان به این منطقه شده است . به نوعی که تاج محل را نگین هند میدانند. بعد از پیاده شدن از اتوبوس مسافت نسبتاً طولانی را تادرب ورودی در یک بلوار مشجر پیمودیم .درلابلای بوته ها ودرختان وحتی در باغچه کنار پیاده رو میمونها آزادانه در تردد وسیر احوالات عابرین هستند . ورود به محوطه تاج محل با رعایت کامل اقدامات امنیتی صورت میگیرد . حمل مواد غذایی ودخانیات اکیداً ممنوع شده است . در جلوی آرامگاه حیاط وسیعی است که در وسط آن آبنما و یک استخر وطرفین با باغچه های وسیع تزیین شده است . سبک باغهای ایرانی کاملاً مشهود است . آرامگاه دارای چهار گلدسته و یک گنبد بزرگ وچهار گنبد کوچک است ، تقاران اجزاء در همه بخشها به بهترین وجهی رعایت شده است . تمام ارامگاه با سنگهای مرمر سفید ساخته شده که بر روی برخی از این سنگها شاهکار کنده کاری را در قالب گل بته های زیبا میتوان ملاحظه نمود . در داخل آرامگاه گور شاه جهان وهمسرش ممتاز بانو در کنار همدیگر قرار دارند. رودخانه مقدس جمنا از پشت ساختمان عبور میکند ودر شبهای مهتابی تصویر تاج محل در آب رودخاته بسیار دل انگیز است . از زیبایی این بنا هرچه بگویم کم گفته ام امیدوارم که شما هم بتوانیداز نزدیک ببینید . از دیدنیهای دیگر اکرا قلعه فاتح پور سیکری است که در خارج شهر اکرا میباشد و این قلعه که کاربرد نظامی داشته توسط اکبرشاه ساخته شده است . به علت ضیق وقت بازدید از این قلعه میسر نگردید . روز بعد از اکرا به دهلی عزیمت کرده وپس از یکشب استراحت در دهلی در صبح روز 21 دی ماه با پرواز ماهان به ایران عزیز مراجعت کردیم .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)

  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)

  خیلی خشکله مخصوصا پالوم گوا
  خلیج طبیعی پالولم (Palolem)
  یکی از زیباترین و جنوبی‌ترین ساحل توسعه‌یافته گوا خلیج طبیعی پالولم (Palolem) می باشد که یک ساحل آرام و شاعرانه با یک بستر کمی شیب‌دار است که از دو طرف توسط پرتگاه‌های بلند احاطه‌شده است از بهترین های تور هندوستان است .
  سفر نامه هند (تور مثلث طلایی)


موضوعات مشابه

 1. ریگ جن؛مثلث برمودای ایران
  توسط .Negar. در انجمن مناطق دیدنی ایران
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 19th August 2013, 09:50 PM
 2. مثلث درد و رنج حیوانات دامداری
  توسط مخملک در انجمن گیاهخواری و حقوق حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 10th May 2012, 06:08 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th April 2010, 12:58 AM

Visitors found this page by searching for:

عروس مثلث طلایی

گور اکبرشاه در هند

عروس زیبای مثلث طلایی

سفر هند

عروس های مثلث طلایی

نامه زیبا

عروس مثلث طلای

سفر به مثلث طلایی در هندوستان

وبلاگ عروس های مثلث طلایی

مثلث طلایی معماری

یک سفر خیالی داخل مثلث برمودا

مسجد قوة الاسلام مسجد جامع دهلی

تاج عروس مثلث طلایی

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556