نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
Like Tree4Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By Fluffy
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 3 Post By ana96

مطالب آموزشی خرگوش

This is a discussion on مطالب آموزشی خرگوش within the خرگوش شکلان (Lagomorpha) forums, part of the دوستداران جوندگان و خرگوش شکلان category; به نگهداری خرگوش تان اهمیت دهید خرگوش ها موجودات بسیار ظریفی هستند ممکن است که خیلی سریع بیمار شوند. مهمترین ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Dog(my little Juka):x
  لايك دريافتي
  1794
  لايك كرده
  3444
  نوشته ها
  1,609
  می پسندم
  6,654
  مورد پسند : 3,869 بار در 1,307 پست
  حالت من :
  My Mood
  Fine
  نوشته های وبلاگ
  4

  پیش فرض به نگهداری خرگوشتان اهمیت دهید

  به نگهداری خرگوش تان اهمیت دهید

  خرگوش ها موجودات بسیار ظریفی هستند ممکن است که خیلی سریع بیمار شوند.

  مهمترین عاملی که باعث میشود زود بیمار شوند استرس است. هیچوقت فراموش نکنید که خرگوش ها موجوداتی اجتماعی هستند.

  شما باید به خرگوشتان رسیدگی کنید و به او نشان دهید که علاقه ی زیادی به او دارید.

  مکان زندگی خرگوش بایدطوری باشد که در آن با راحتی بازی کند و احساس آرامش کند.

  همانطور که میدانیدخرگوش حیوانی جونده است، پس اشیاء های قیمتی خود را از او دور کنید و اجازه ندهیدکه اشیاء های دیگر را بجود.

  این را از ذهن خودخارج کنید که یک خرگوش را میتوانید در یک قفس نگهداری کنید. زیرا با اینکار،درواقع شما حیوان را برده ی خود میکنید که این کار باعث ناراحت شدن حیوان میشود.

  اگر چند خرگوش نگهداری میکنید و یکی شان مریض هست، هیچ وقت اجازه ندهید که خرگوش های سالم پیش خرگوش مریض بروند.

  با مراجعه ی منظم به دامپزشک میتوانید به مقدار زیاد از مبتلا شدن خرگوشتان به انگل های درونی و بیرونی جلوگیری کنید.

  منبع:sevcil

  ترجمه:fluffy
  snipy likes this.
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 2. 3 کاربر پست Fluffy عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  حیوان خانگی
  خرگوش
  محل سکونت
  خراسان رضوی
  لايك دريافتي
  167
  لايك كرده
  210
  نوشته ها
  121
  می پسندم
  412
  مورد پسند : 357 بار در 92 پست
  حالت من :
  My Mood
  Fine

  پیش فرض نکاتی درباره ی بچه خرگوش ها (ترجمه)

  مطالب آموزشی خرگوش
  اگر میخواهید بچه خرگوش داشته باشید بهتر است در مورد آن تحقیق کنید و با افراد مناسب هم مشورت کنید.
  اگر تازه کار هستید شاید بهتر باشد این فکر را از سرتان بیرون کنید!!
  در هر صورت این هم چند نکته در مورد نوزادان خرگوش:
  _خرگوش ها با سرعت تولید مثل می کنند. یک خرگوش ماده می تواند در هر ماه نه بچه به دنیا بیاورد که در این صورت تعداد شان در هر سال میتواند به دویست هم برسد!
  خرگوش های ماده می توانند 24 ساعت بعد از زایمان دوباره باردار شوند.

  _با دقت زیاد می توانید بارداری خرگوشتان را چند روز بعد از شروع بارداری تشخیص دهید. زیرا خرگوشتان به خاطر ترشح بعضی هورمون ها بدخلق و پرخاشگر می شوند. همچنین غده های شیری آن ها رشد میکند.
  یونجه و سبزی تازه را به مقدار زیاد و در صورت نیاز داروهای تجویزی را در اختیار خرگوش باردار قرار دهید. معمولا بهتر است خرگوش باردار به خاطر سلامتی و راحتی خودش به صورت جدا نگهداری شود. این مورد برای همه خرگوش ها ضروری نیست.


  _وقتی بچه خرگوش ها به دنیا بیایند، خرگوش مادر آن هارا تمیز می کند.بعد از این کار شما باید آن ها را از محیط زندگیشان خارج کنید تا آن ها را از نظر سلامتی بررسی کنید و بچه هایی را که زنده نمانده اند از بقیه جدا کنید.
  بچه هارا در لانه در کنار مادرشان نگه داری کنید ولی هرصبح و عصر برای بررسی آن هارا بردارید.

  _باید به این توجه کنید که بچه خرگوش ها بی مو و با چشم های بسته به دنیا می آیند.
  موهای آنها به سرعت شروع به رشد میکند اما کامل شدنشان زمان می برد.چشم های آن ها نیز بین 10 تا 13 روزگی کم کم باز می شوند.

  _باید توجه کنید که حداقل تا دوماهگی خرگوش ها از آن ها با دقت پرستاری کنید.
  وقتی بچه ها به سه هفتگی می رسند دوست دارند تا محیط اطرافشان را کشف کنند. مطئن شوید که آن ها در زمینی صاف و راحت می دوند چون مطمئنا نمیخواهید پاهای کوچکشان به چیزی گیر بکند و باعش آسیب دیدگی آن ها شود.

  _وقتی که بچه خرگوش ها هفت هفته را پشت سر گذاشتند به مراقبت کمتری نیاز دارند و می توانید به تدریج آن هارا آماده کنید تا از شیر گرفته شوند.با رسیدن به دوماهگی باید آن هارا کاملا از شیر مادر جدا کنید.

  _تشخیص سن بچه ها تا بزرگتر شدن آن ها کار سختی است.

  _می توانید از سه ماهگی کم کم بچه هارا از هم جدا کنید
  مطالب آموزشی خرگوش


  مترجم: عارفه(خودم)....... با تشکر از شمیم جان :)
  منبع:myhouserabbit
  Ali, Milad and rabet like this.


 4. 5 کاربر پست ana96 عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  خرگوش
  لايك دريافتي
  1002
  لايك كرده
  1221
  نوشته ها
  1,342
  می پسندم
  1,994
  مورد پسند : 2,243 بار در 978 پست
  حالت من :
  My Mood
  Psychedelic
  نوشته های وبلاگ
  57

  New 2 مطالب آموزشی خرگوش

  مراقبت و تغذیه خرگوش :

  خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستند و بهتر است چندین خرگوش در کنار هم نگهداری شوند. چند خرگوش ماده در صورت که فضای کافی در اختیار داشته باشند می توانند در کنار هم زندگی کنند ولی خرگوش های نر در رصورتی که در یک جا نگهداری شوند با هم جنگیده و آسیب جدی به یکدیگر وارد می کنند. بتهرین روش نگهداری خرگوش ها نگهداری یک خرگوش نر عقیم شده با یک خرگوش ماده عقیم شده است. همچنین دو یا چند خرگوش نر عقیم شده نیز با مسالمت در یک قفس زندگی می کنند.
  طول عمر خرگوش ها 5 تا 10 سال است، دوران آبستنی در آنها 28-32 روز و تعداد بچه های متولد شده 4-12 عدد می تواند باشد.

  محل نگهداری
  :

  خرگوش را می توان در باغ و باغچه و یا در منزل نگهداری کرد


  نگهداری در محیط باز
  :

  خرگوش ها حیوانات مقاومی هستند و معمولا به جز سرمای شدید در فضای باز با مشکل خاصی مواجه نمی شوند. با این وجود در صورتی که خرگوش در باغ یا باغچه زندگی می کند باید همواره محلی به عنوان سایه بان در اختیار داشته باشد تا در اثر تابش شدید نور خورشید دچار گرما زدگی نشود و همیشه مقداری آب تازه در اختیار حیوان قرار داشته باشد. اطراف محل زندگی خرگوش به منظور جلوگیری از حمله سایر حیوانات و نیز جلوگیری از فرار خرگوش ها باید توسط توری فلزی پوشیده شود.

  نگهداری در منزل
  :

  خرگوش ها را می توان در منزل در یک قفس و یا لانه نگهداری کرد. قفس خرگوش ها باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا خرگوش بتواند در آن به صورت ایستاده و خوابیده با بدنی کشیده قرار بگیرد. قفس باید دارای ظرف آب باشد و آب کافی و تازه همیشه در دستری قرار داشته باشد.
  خرگوش ها معمولا به سرعت استفاده از ظرف محل دفع ادرار و مدفوع را یاد می گیرند ولی در ابتدا ممکن است لازم باشد تا چند قطره از ادرار و یا روزنامه آغشته شده به ادرارشان را در محل مربوطه قرار داده شود و چندین بار در روز نیز خرگوش را داخل ظرف مخصوص ادرار و مدفوع قرار داد. داخل ظرف را می توان با خاک مخصوص گربه پر کرد تا بستری مناسب برای جلوگیری از پراکنده شدن ادرار و مدفوع فراهم آید. به جای خاک گربه می تواند از روزنامه تمیز نیز استفاده نمود ولی قدرت جذب آب خاک مخصوص بیشتر است. همیشه باید وسایلی لوله ای شکل و توخالی مانند لوله پولیکا در اختیار خرگوش باشد تا در مواقع احساس خطر بتواند داخل آن پنهان شود. براده چوب کف پوش مناسبی برای خرگوش ها نیست زیرا خرده های چوب تیز بوده و امکان نفوذ به پوست و ایجاذ زخم عفونی وجود دارد. همیشه اسباب بازی های جویدنی و قطعات شاخه درخت و چوب باید در اختیار خرگوش باشد تا با استفاده از آن نیاز دندانها برای جویدن برطرف گشته و دندانها کوتاه نگاه داشته شوند. خرگوش ها باید از سیم برق دور نگه داشته شوند زیرا جویدن سیم برق می تواند با خطر برق گرفتگی همراه باشد.

  تغذیه خرگوش


  بهترین غذا برای خرگوش ها علوفه تازه و علوفه خشک با کیفیت بالا است. 18-24% از حجم غذای روزانه را می تواند فیبر های خوراکی (پلت جوندگان) با مقدار پروتئین بالا تشکیل دهد. علف یونجه به خصوص برای خرگوش های در حال رشد بسیار مناسب است و حاوی مقدار زیادی کلسیم می باشد ولی مصرف بیش از اندازه آن می تواند موجب ایجاد سنگ ادراری و مشکلات کلیوی شود. علوفه خشک و تازه باید همیشه در اختیار خرگوش ها باشد و می توان برای کاهش سرعت خوردن، آن را پشت توری یا میله قفس قرار داد به گونه ای که هر بار مقدار کمتری در اختیار خرگوش قرار بگیرد. سبزی و میوه های تازه (میوه های کم شیرین) مانند سبزی خوردن، کلم، گل کلم و کاهو و انواع سبزی های ریشه ای مانند هویج و ترب نیز باید در اختیار خرگوش قرار داده شود. هویج را می توان از سقف قفس آویزان نمود تا به عنوان اسباب بازی خوردنی مورد استفاده قرار گیرد و سرعت خوردن آن کاهش یابد.
  دندانهای خرگوش در تمام طول عمر رشد می کنند زیرا در محیط طبیعی خرگوش ها از علوفه خشبی و سخت تغذیه کرده و دندانهایشان مرتب ساییده و کوتاه می شود. به همین دلیل در خرگوش های خانگی در صورتی که با علوفه خشک فراوان تغذیه نشوند رشد دندانها تا حدی ادامه می یابد که دیگر خرگوش قادر به جویدن نبوده و در این حالت درمانی نیز قابل انجام نخواهد بود. به همین دلیل همواره باید پیش از هر غذای دیگری علوفه خشک در اختیار خرگوش قرار داده شود و سایر غذاها را تنها پس از اینکه خرگوش حداقل 70% از حجم غذای روزانه اش را از علوفه خشک تامین نموده در اختیارش قرار داد. دانه های روغنی مثل گردو با پوسته چوبی می توانند تنقلات مفیدی باشند که نباید بیشتر از 2 بار در هفته در اختیار خرگوش قرار داده شوند. ذرت تازه و یا خشک به صورت کامل و یا دان شده نیز می تواند بخشی از غذای غیر علوفه ای خرگوش را تامین کند. برگ های ذرت نیز می توانند بخشی از غذای علوفه ای را تامین کنند. برخی خرگوش ها در صورتی که مخلوطی از علوفه و دانه های روغنی (گردو، بادام و ...) و سبزیجات در اختیارشان قرار داده شود از میان این غذاها برخی را مانند دانه های روغنی و سبزی را انتخاب می کنند که این کار منجر به بروز پوکی استخوان و کمبود کلسیم و رشد بیش از حد دندانها خواهد شد. به همین دلیل باید غذا ها تک به تک در اختیار خرگوش قرار گیرد و ابتدا علوفه خشک مصرف شود و در پایان روز و تنها به عنوان مکمل غذایی و تنقلات از دانه های روغنی و میوه و سبزی استفاده شود. خرگوش ها به مواد غذایی شیرین علاقه زیادی دارند ولی مواد غذایی شیرین می توانند منجر به اسهال شدید و کشنده و یا از کار افتادن حرکت روده ها شوند به همین دلیل از هرگونه تغییر ناگهانی جیره غذایی و دادن مواد غذایی حاوی قند زیاد مثل میوه های شیرین و سیب زمینی و چغندر قند به خرگوش ها اجتناب نمایید. این نوع مواد غذیی تنها به میزان کم و با نظارت دامپزشک در خگوشهای بی اشتها برای ترغیب خرگوش به خوردن غذا قابل استفاه هستند. سنگ های جویدنی مخصوص جوندگان به اشکال مختلف در بازار موجود است که می توانند به عنوان منبعی از کلسیم و ویتامین ها و نیز وسیله ای برای ساییده شدن دندانها در اختیار خرگوش قرار گیرند. خرگوش هایی که در طول روز حداقل 2 ساعت آفتاب مستقیم دریافت نمی کنند نیاز به ویتامین D خوراکی دارند که طبق نظر دامپزشک باید تجویز شود. در صورت آفتاب گرفتن باید همواره نیمی از قفس در سایه قرار داشته باشد و آب خنک کافی نیز در اختیار خرگوش قرار داده شود زیرا خرگوش ها زیر نور آفتاب مستقیم به سرعت دچار گرمازدگی می شوند.

  مشکلات احتمالی:
  در صورت مشاهده علائم زیر با دامپزشک خود مشورت نمایید:

  بی اشتهایی
  آبریزش از بینی و یا چشم ریزش زیاد بزاق از دهان دشواری در تنفس (عطسه، سرف، خس خس) اسهال اتساع شکم و درد در ناحیه شکم عدم دفع ادرار و یا مدفوع ریزش موهای نواحی خاصی از بدن خارش پوستی

  کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم
  ویرایش توسط snipy : 10th February 2014 در ساعت 07:41 PM دلیل: پاراگراف بندی


 6. کاربر مقابل پست rabet عزیز را پسندیده است:


 7. Top | #4
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  Gh آموزش نگهداری درست خرگوش

  مطالب آموزشی خرگوش

  مکان نگهداری خرگوش:خرگوش هرگز نباید در خانه نگهداری شود و فقط هنگام بازی کردن با او میتوانید او را به خانه بیاورید.اگر در خانه از خرگوش نگهداری میکنید حتما باید بدانید که محل نگهداری خرگوش خانه نیست و احتیاج به محیط باز دارد مهم ترین مشکلی که ممکن است در خانه پیدا کند رشد بیش از حد دندان(Rootelangation) است این بیماری به دلیل رشد دائمی (Open root) بودن دندان ها پدیدار میشود.(خرگوش تمامی دندان هایش رشد دائمی دارد در صورتی که جوندگان فقط 2 عدد از دندان هایشان اینگونه است(خرگوش جونده نیست Lagomorph است) )علت وقوع این بیماری نرسیدن فیبر کافی و مناسب است فیبر در جیره غذایی جایگاه بسیار بالایی دارد و اگر این جایگاه نادیده گرفته شود این واجعه رخ میدهد.برای رساندن فیبر کافی به خرگوش باید به او علوفه خشک و یونجه بدهید.البته خرگوش به دلایل مختلف نباید در داخل خانه نگهداری شود که مهمترین آن ایجاد Pododermatitis در اثر راه رفتن بر روی فرش و موکت می باشد.این عارضه با گذشت زمان و پس از ریزش موهای دست و پای حیوان ایجاد میشود.ریشه دندانها می تواند تا داخل کره چشم ادامه یابد و موجب ضایعات چشمی شود.(Rootelangation)خوراک خرگوش:80درصد یونجه(خشک) 20درصد سبزیجات تازه(جعفری گشنیز و ..) و زیر 1 درصد غلات.یونجه منبع غنی از فیبر است و تا پایان عمر خرگوش توصیه شده است.خرگوش نباید ارزن و گندم بخورد.کاهو و هویج و دیگر سبزیجات مصرفی انسان نیاز دندان های این حیوان را برطرف نمیکند .به خرگوش کاهو کلمی یا همان کاهو پیچ ندهید! این کاهو او را در معرض ابتلا به اسهال کشنده و مشکلات جدی گوارشی قرار میدهد.بستر خرگوش :باید بستر خرگوش پوشیده از کاهو ساقه گندم باشد و البته از پوشال هم میتوانید استفاده کنید.برای ادرار خرگوش ها میتوانید یک جای مناسب در گوشه قفس برایش درست کنید تا همیشه در همان مکان کارش را انجام دهد.قفس را حتما در گوشه ای از حیاط بسازید.درون ظرف هم باید کاه بریزید و روزی یکبار کاه را عوض کنید،بهتر است از ظرف های دو تکه (تکه رویی سبد مانند و زیری یک تکه و بدون منفذ)که برای نان و سبزی استفاده میشود بهره ببرید.چون ادرار به داخل ظرف پایینی ریخته میشود و بدن خرگوش با آن هیچ گونه تماسی پیدا میکند و در تمیز ماندن حیوان اهمیت زیادی دارد.ظرف آبخوری را هم چند روز یکبار تمیز بشویید.حمام خرگوش:حمام کردن خرگوش کاری بسیار خطرناک است پس از انجام آن پرهیز کنید.آزاد کردن خرگوش در طبیعت:هرگز خرگوش خانگی و اهلی را در طبیعت آزاد نکنید چون منجر به مرگ حیوان میشوید،برخی میپندارند که با آزاد کردن خرگوششان به او محبت میکنند (دوستی خاله خرسه)اما در حقیقت به طور غیر مستقیم حیوان را میکشند.مطالب آموزشی خرگوش
  معاینه و چکاپ خرگوش:شما باید گاهی خرگوشتان را برای معاینه و چکاپ کلی نزد دامپزشک ببرید.اگر در تهران هستید پیشنهاد من به شما دکتر معماریان هست چون آگاهی های خیلی خوبی درباره خرگوشها و جوندگان دارند.جستارهای سودمند درباره خرگوش ها:خرگوش ها و رشد دائمی دنداهایشانمیخواهید زبان خرگوشهایتان را بفهمید اینجا را بخوانید.خرگوشها همه توجه شما را میخواهند.نکته مهم:برای بچه های خیلی کوچک هرگز خرگوش نگیرید آنها اسباب بازی نیستند.بچه های کوچک نمیتوانند از آنها بخوبی نگهداری کنند.خرگوشها بسیار ظریف و حساس هستند و به مراقبت ویژه ای نیاز دارند.امیدوارم خرگوش شما نیز همچون هزاران خرگوش و همستر و ..دیگر قربانی آگاهی نادرستی که دیگران به شما میدهند نشوند و امیدوارم بازدیدکنندگان صدایی برای بیصدایان هرچه را در این تارنما میخوانند به انجام رسانند.دوستان خوبم من نمیگویم این نوشته ها 100% علمی است اما تا آنجا که میدانم مطابق با علم روز هست ولی بهتر اینست که خوده شما بیشتر جستجو کنید و جان دوست کوچک خود را ارزشمند شمارید.میتوانید برای آگاهی های بیشتر text book of rabbit medisine بخوانید.نکته پایانی:اگر دوست دارید سرپرستی یک حیوان را بپذیرید تلاشتان بر این باشد تا از حیواناتی که واگذار میشوند یکی را بگیرید وبا خرید حیوانات ازفروشندگان سودجو حمایت نکنید و آنها را به آزار بیشتر حیوانات تشویق نکنید.
  منبع : animals-lover

 8. Top | #5

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  1006
  لايك كرده
  3269
  نوشته ها
  1,730
  می پسندم
  4,102
  مورد پسند : 2,513 بار در 1,169 پست
  حالت من :
  My Mood
  Cheerful
  نوشته های وبلاگ
  23

  Gh نگهداری خرگوش

  خرگوش‌ را می‌توان‌ در داخل‌ منزل‌ (بعنوان‌ مثال‌ در حیاط) نگهداری‌ نمود. حداقل‌ سطح‌ مورد نیاز برای‌خرگوش‌ با وزن‌ kg ۲ حدود ۰/۳ متر مربع‌ است‌. برای‌ خرگوشهای‌ با وزن‌ بیش‌ از kg ۲ به‌ ازاء هر کیلوگرم‌ وزن‌ اضافه‌سطح‌ لانه‌ باید حدود ۰/۲ - ۰/۱ متر مربع‌ افزایش‌ یابد و در صورتیکه‌ چند خرگوش‌ با هم‌ نگهداری‌ شوند باید به‌ ازاءهر خرگوش‌ اضافی‌ ۰/۲ متر مربع‌ به‌ سطح‌ لانه‌ افزوده‌ گردد.
  ارتقاع‌ لانه‌ باید در حدی‌ باشد که‌ حیوان‌ بتواند بطور کامل‌ بر روی‌ پاهای‌ خود بلند شود که‌ بسته‌ به‌ جثه‌ حیوان‌می‌تواند حدود ۴۵-۹۰ سانتیمتر در نظر گرفته‌ شود. در صورتیکه‌ خرگوش‌ در فضای‌ خارج‌ منزل‌ نگهداری‌ می‌شودکف‌ لانه‌ باید در مقابل‌ نفوذ رطوبت‌ عایق‌ شود و در صورتیکه‌ نگهداری‌ در داخل‌ منزل‌ صورت‌ می‌گیرد کف‌ لانه‌می‌تواند مشبک‌ و یا توری‌ باشد که‌ بدین‌ ترتیب‌ ادرار و رطوبت‌ ناشی‌ از آن‌ در کف‌ قفس‌ باقی‌ نمی‌ماند و این‌ مسئله‌اجازه‌ می‌دهد تا تمیز کردن‌ لانه‌ در فواصل‌ طولانی‌تری‌ انجام‌ گیرد.
  جهت‌ جلوگیری‌ از بروز نزاع‌ در بین‌ خرگوشها و عوارض‌ متعاقب‌ آن‌، خرگوشهای‌ نر را باید جدا از هم‌ نگهداری‌نمود. همچنین‌ نرها و ماده‌ها نیز جز در هنگام‌ جفتگیری‌ باید در لانه‌های‌ جداگانه‌ نگهداری‌ شوند. نگهداری‌ چندخرگوش‌ ماده‌ با هم‌ در یک‌ قفس‌ اشکالی‌ ندارد.

  خرگوشها می‌توانند درجه‌ حرارت‌ بین‌ ۲۷۰ - ۴ درجه‌ را تحمل‌ نمایند که‌ البته‌ متوسط درجه‌ حرارت‌ توصیه‌شده‌ بین‌ ۲۲ - ۱۶ درجه‌ سانتیگراد است‌. رطوبت‌ محیط باید حدود ۶۰ - ۴۰ % باشد و حداقل‌ طول‌ مدت‌ روشنائی‌مورد نیاز ۱۶ - ۱۴ ساعت‌ است‌. در صورتیکه‌ طول‌ مدت‌ روشنائی‌ محیط از این‌ مقدار کوتاهتر باشد حیوان‌ دچارنقصان‌ فعالیت‌ جنسی‌ پائیزی‌ (Autumnal Sexual depression) می‌گردد.
  تغذیه

  میزان‌ مصرف‌ غذا در خرگوشها بطور متوسط روزانه‌ حدود ۵ گرم‌ به‌ ازاء ۱۰۰ گرم‌ وزن‌ بدن‌ است‌. بهترین‌ ماده‌غذائی‌ برای‌ خرگوشها، جیره‌های‌ غذائی‌ تجاری‌ است‌ که‌ ترکیبات‌ آن‌ بر اساس‌ نیاز حیوان‌ تنظیم‌ شده‌ است‌. این‌جیره‌ها معمولا حاوی‌ ۱۷% - ۱۴% پروتئین‌، ۲۲% - ۱۲% فیبرخام‌ و ۲۵۰۰ - ۲۱۰۰ کیلو کالری‌ انرژی‌ هستند.
  در کنار این‌ مواد می‌توان‌ از سبزیجات‌ مختلف‌ نیز استفاده‌ نمود و باید توجه‌ کرد که‌ سبزیجات‌ فاسد و کپک‌زده‌نباشند.
  این‌ حیوان‌ از نظر فیزیولوژیک‌ شبه‌ نشخوار کننده (Pseudoruminant) بشمار میرود و چون‌ میکروفلور دستگاه‌گوارش‌ آن‌ نسبت‌ به‌ تغییرات‌ اسمولاریته‌ و PHبسیار حساس‌ است‌ بنابر این‌ تغییر نوع‌ مواد غذائی‌ باید به‌ آهستگی‌ وطی‌ مدت‌ ۵ - ۴ روز انجام‌ گیرد و هرگونه‌ تغییر ناگهانی‌ در محتویات‌ جیره‌ غذائی‌، بخصوص‌ استفاده‌ از جیره‌های‌ غنی‌از کربوهیدرات‌ می‌تواند با ایجاد اختلالات‌ شدید گوارشی‌ سبب‌ مرگ‌ حیوان‌ گردد.
  بهداشت‌ عمومی‌

  هر چند موارد گزارش‌ شده‌ از انتقال‌ بیماریهای‌ خطرناک‌ بین‌ انسان‌ و حیوان‌ در خرگوشهای‌ اهلی‌ و خانگی‌ نادراست‌ با این‌ وجود مهمترین‌ این‌ بیماریها عبارتند از سالمونلوز، تولارمی‌، هاری‌، عفونتهای‌ قارچی‌ پوست‌ و مو، سل‌ وتوکسوپلاسموز.
  جهت‌ جلوگیری‌ از بروز بیماری‌ در حیوان‌ و کاهش‌ احتمال‌ انتقال‌ آن‌ به‌ صاحب‌ حیوان‌ توصیه‌های‌ زیر بایدمورد توجه‌ قرار گیرد.
  ۱) پس‌ از خرید حیوان‌، جهت‌ معاینه‌ و بررسی‌ وضعیت‌ سلامت‌ آن‌ و دریافت‌ راهنمائیهای‌ لازم‌ به‌ درمانگاههای‌دامپزشکی‌ مراجعه‌ شود.
  ۲) حتی‌الامکان‌ با ساخت‌ جایگاه‌ و لانه‌ مناسب‌، حیوان‌ در خارج‌ از محیط منزل‌ و به‌ عنوان‌ مثال‌ در حیاط نگهداری‌گردد.
  ۳) در صورتیکه‌ حیوان‌ در داخل‌ منزل‌ نگهداری‌ می‌شود باید دارای‌ جایگاهی‌ خاص‌ و نسبتا محدود باشد و از رفت‌ وآمد آزادانه‌ حیوان‌ در محیط منزل‌ باید جلو گیری‌ شود.
  ۴) محل‌ نگهداری‌ و لانه‌ حیوان‌ روزانه‌ نظافت‌ گردد.
  ۵) از تماس‌ حیوان‌ با حیوانات‌ خانگی‌ افراد دیگر و همچنین‌ حیوانات‌ غیرخانگی‌ نظیر گربه‌های‌ ولگرد جلوگیری‌شود.
  ۶) نظافت‌ شخصی‌ علی‌الخصوص‌ شستن‌ دستها پس‌ از تماس‌ با حیوان‌ از اهمیت‌ زیادی‌ برخوردار است‌.
  ۷) در صورت‌ مشاهده‌ هرگونه‌ تغییر در ظاهر و یا رفتار حیوان‌، جهت‌ بررسی‌ علت‌ آن‌ به‌ درمانگاه‌ دامپزشکی‌ مراجعه‌شود و بر اساس‌ نظر دامپزشک‌ معالج‌ انجام‌ معاینات‌ دوره‌ای‌ مورد توجه‌ قرار گیرد.
  واکسن‌ هاری‌ جز در مواردی‌ که‌ حیوان‌ در معرض‌ هاری‌ قرار دارد و یا در مناطقی‌ که‌ هاری‌ شایع‌ می‌باشد توصیه ‌نمی‌شود و برای‌ پیشگیری‌ از بروز سایر بیماریهای‌ متداول‌ در خرگوش‌ نیز تاکنون‌ واکسنی‌ تهیه‌ نشده‌ است‌.
  منبع:آفتاب.

 9. کاربر مقابل پست Sanaz ho عزیز را پسندیده است:


 10. Top | #6

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  جایی که اگه سگ داشته باشی باید ازش خجالت بکشی
  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  14
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  سلام من سگ دارم تو فکر خرید یه لوپم ایا میتونه روی کاشی را بره و اذیت نشه و من تا روزی ۲ ساعت هم میتونم برای تخلیه انرژیش تو حیاط باهاش بازی کنم ولی اگه همش تو حیاط باشه سگا ترتیبشو میدن چیکار کنم
  با تشکر

 11. Top | #7

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  4
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  64
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 4 بار در 4 پست

  پیش فرض

  خرگوش حیوان بازیگوش و دوست داشتنی است . اطلاعات خوبی بود .تشکر از مطلب مفید شما

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17th June 2015, 03:25 PM
 2. پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 19th March 2014, 03:09 AM
 3. تفاوت خرگوش خانگی ( rabbit) و خرگوش صحرایی(hare)(ترجمه)
  توسط gazelle در انجمن خرگوش شکلان (Lagomorpha)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th April 2011, 12:58 AM

Visitors found this page by searching for:

بی اشتهایی و اسهال خرگوش

شکل اسهال در خرگوش ها

بهترین غذا برای خرگوش

آموزشی خرگوش

بی اشتهایی خرگوش

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556