نگهداری از چند فرت در کنار هم فرت ها حیواناتی اجتماعی هستند. در صورتیکه شما تصمیم دارید فقط از یک فرت نگهداری کنید باید اسباب بازی و شرایط تفریح وبازی را به شکلی مهیا کنید که حیوان خانگی شما به اندازه کافی سرگرم شود. فرت تمایل به بودن در محلی دارد که فعالیت و رفت و آمد در آنجا نسبتا زیاد است بنابراین نزدیک آشپزخانه یا اتاق ناهار خوری میتواند محل مناسبی برای این حیوان باشد. شاید میزان بالای فعالیت فرت ها در روز، دلیل اصلی ۱۴ ساعت خواب آنها درشبانه روز باشد و معمولا در زمان هایی که کار یا تفریحی برای انجام دادن نباشد فرتها زمان خود را در خواب میگذرانند.
در زمانی که فرت در طول شب میخوابد یا زمانهایی که فردی در منزل حضور ندارد باید در قفس را برای ایمنی خود فرت، قفل کنید. میتوانید در زمانی که خود شما یا فرد دیگری در منزل باشد به فرت اجازه دهید که تحت نظارت شما، در محیط منزل آزاد بوده و به بازی و جستجو در محیط اطراف بپردازد. اگر شما حیوان خانگی دیگری مانند سگ یا گربه دارید فرت میتواند بازی کردن با آنها را یادگرفته و حتی آموزش هایی از طریق آنان داشته باشد.اگر شما هنوز بین خرید یک فرت یا بیشترتصمیم خود را نگرفته اید، باید بدانید الزامی نیست که حتما بیش از یک فرت خریداری کنید. بیشتر فرت ها معمولا ورود یک هم نوع دیگر را به سادگی میپذیرند. اگر شما زمان کافی برای بازی کردن با فرت ندارید یک تصمیم هوشمندانه این است که یک جفت فرت خریداری کنید تا در غیاب شما، این حیوانات بتوانند با یکدیگر سرگرم شده و عدم حضورشما را برای یکدیگر جبران کنند. تجربه دیدن دو فرت که با یکدیگر در حال بازی وتعقیب و گریز هستند بسیار جالب است اما باید بدانید که نگهداری از ۲ فرت، نیاز به صرف زمان، هزینه و انرژی بیشتر خواهد داشت.یک هشدار جدی در خصوص فرت های نری که عقیم نشده اند وجود دارد و آن این است که به هیچ عنوان نباید این فرت ها را در کنار فرتهای دیگر نگهداری کنید زیرا آنها در فصل جفتگیری کاملا قلمرو طلب و بسیار تهاجمی وخطرناک شده و به همنوعان خود، آسیب جدی بزنند.
اگر شما بیش از یک فرت دارید در این صورت هم باید اسباب بازی و لوازم سرگرمی لازم را در اختیار آنها قرار دهید زیرا حتی داشتن یک همخانه هم نمیتواند به تنهایی مانع از کسالت و بی حوصلگی فرت های شما شود. اسباب بازی های مختلفی که برای فرت ها مناسب باشد در فروشگاه های حیوانات خانگی در دسترس است. البته به سادگی میتوان مشاهده کرد که خریدن اسباب بازی هایگران قیمت، به هیچ وجه الزامی نیست و فرت ها میتوانند خود را با وسایلی که در منزلخودتان به وفور یافت میشود مانند رول های دستمال کاغذی، جعبه های مقوایی، کیف دستیهای قدیمی، تکه های طناب و … سرگرم کنند. در این خصوص میتوانید ایده های خود رابه کار گیرید.مترجم : محمد مسعود کشوریمنبع : ferretcare.org