نگهداری از سیسیلین آبزی (Aquatic Caecilian) (Typhlonectes natans)
بیش از ۱۵ گونه از سیسیلین ها در جهان شناسایی شده اند اما این تعداد به احتمال زیاد چندان صحیح نیست زیرا سیسیلین ها یکی از ناشناخته ترین حیوانات در سراسر جهان به شمار میروند. آنها غالبا زیرزمین زندگی میکنند و به ندرت توسط انسان ها رویت میشوند بنابراین میتوان گفت به احتمال فراوان، تعداد زیادی سیسیلین ها وجود دارند که هنوز توسط انسان، کشف نشده اند. فقط تعداد کمی از سیسیلین ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری میشوند. برخی از آنها زندگی کاملا زیرزمینی دارند و برخی دیگر کاملاآبزی هستند.


در اینجا فهرستی از اسامی چند نوع سیسیلین کاملا آبزی قرار داده شده است :


نام های عمومی :
سیسیلین (Caecilians)، مارماهی ساینده (Rubber Eels)، مارماهی سیاه (Black eels)، مارماهی سیاه صخره ای (Black ReefEels)، کرم های سیسیلین (SicilianWorms)، کرم های مدوزا (MedusaWorms)، کرم- ماهی (Worm Fish) و کرم – مارماهی (Eel Worms) .نام علمی :
Typhlonectes natans

کلمه «سیسیلین» از کلمه لاتین caecus به معنی «کور» مشتق شده است. این نام در حقیقت برداشت نادرستی از این حیوانات به ما میدهد زیرا آنها به واقع کور نیستند بلکه فقط دارای چشمان کوچکی هستند.سیسیلین ها به خانواده Gymnophiona یا Apoda تعلق دارند که در خصوص این موضوع نیز، برداشت های نادرست زیادی وجود دارد. این نام از واژه لاتین gymnos بهمعنای «برهنه» و ophis به معنای «مار» گرفته شده است. اما سیسیلین ها به هیچ عنوان مار نیستند و حتی بیش از خزندگان،به کلاس دوزیستان تعلق دارند.

توصیف


سیسیلینها مخلوقاتی بدون دست و پا، با چشمانی کوچک هستند و بدنی بند بند، در تمام طول بدن هستند. آنهادارای پوست ظریفی هستند که غیر شفاف بوده و به رنگ های خاکستری، سبز یا سیاه است. باوجود اینکه ممکن است سیسیلین ها شباهت ظاهری زیادی به کرم ها، مارها و مارماهی ها داشته باشند اما در حقیقت باهیچ یک از این حیوانات، بستگی نزدیکی ندارند.

اندازه


سیسیلین آبزی (Typhlonectes natans) تا ۵۰ سانتی متررشد میکند در حالی که گونه های دیگر سیسیلین ها میتوانند طول بیشتری داشته باشند.

طول عمر


سیسیلین های آبزی (که در اسارت زندگی میکنند)تا ۴ الی ۵ سال تحت شرایط مناسب، عمر میکنند اما به نظر میرسد عمرطولانی تر نیز برای آنها امکان پذیر است.

محل سکونت اصلی


سیسیلین ها در آسیای جنوب شرقی، آفریقا،آمریکای جنوبی، جنوب چین، نیوزیلند و ویتنام زندگی میکنند اما سیسیلین های آبزی فقطدر آمریکای جنوبی یافت میشوند.

محل سکونت


سیسیلین های آبزی در آب های آرام صخرهای در مناطق استوایی زندگی میکنند. آنها از طریق هوا تنفس میکنند بنابراین ناچارند برای تنفس به سطح آب بیایند. آنها همچنین در گل و نیز در بستر رودخانه حفاری میکنند.

نگهــــداری
خلق و خو

سیسیلین ها حیواناتی آرام هستند که تماشای آنها جذابیت زیادی دارد. نگهداری از آنها نسبت به سایر دوزیستان نسبتا دشوار است بنابراین توصیه ما این است که افرادی که تا به حال از دوزیستان نگهداری نکرده اند این حیوانات را به عنوان حیوان خانگی انتخاب نکنند.آنها میتوانند با سیسیلین های دیگر و درکنار آنها، زندگی کنند اما توصیه نمیشود که آنها را در کنار ماهی نگهداری کنید زیراممکن است آنها را بخورند. سیسیلین ها تمایل دارند که با سایر همنوعان خود تشکیل گروه بدهند و معمولا از مخفیگاه های خود به صورت اشتراکی استفاده میکنند. بین ۳ تا ۵ سیسیلی نمیتوانند به سادگی در یک تانک با حجم ۱۰ گالن در کنار یکدیگر زندگی کنند.آنها ممکن است گاز بگیرند اما در صورتیکه آنها را به درستی لمس کنید این اتفاق به ندرت رخ میدهد.

خانه سازی


سیسیلین آبزی باید در یک آکواریوم به همراه فیلتر و بخاری نگهداری شود. باید دقت کنید که چند سانتی متر فاصله خالی در قسمت بالای تانک وجود داشته باشد تا سیسیلین بتواند از آن قسمت برای تنفس هوا استفاده کند.هرچقدر که شما فضای بیشتری در اختیار سیسیلین قرار دهید این حیوان فعالیت بیشتری خواهد داشت. یک آکواریوم بزرگ مسلما فضای بیشتری را برای شنا و جستجو در اختیار سیسیلین شما قرار میدهد.توصیه میشود از یک درپوش سفت و ترجیحا دارای چفت، برای این آکواریوم استفاده کنید زیرا سیسیلین ها توانایی زیادی در فرار کردن از تانک دارند.سنگریزه های مخصوص کف آکواریوم، میتواند بستر مناسبی برای استفاده در جایگاه سیسیلین ها باشد. سیسیلین ها تمایل به حفاری وکندن دارند بنابراین سنگریزه (gravel) گزینه مناسبی به شمار میرود.

تمیز کردن


اگر از فیلتر درون آکواریوم استفاده کنیداحتمالا نیاز به تعویض مداوم آب نخواهید داشت ولی در صورتی که فیلتر درون آکواریوم قرار ندهید نیاز تمیز کردن هفتگی آکواریوم ، اجتناب ناپذیر خواهد بود.تمیز نگاه داشتن دائمی تانک آکواریوم سیسیلینها از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا باکتری ها میتوانند در شرایط دمای و رطوبت بالا،به خوبی رشد کرده و تکثیر شوند. سیسیلین ها میتوانند حامل انگل باشند بنابراین باید در کنترل این عوامل دقت زیادی به خرج دهید. انگل های زیاد حتی توانایی کشتن سیسیلین شما را خواهند داشت.

دست زدن و لمس کردن


سیسیلین نباید لمس شود و باید همانطور که با ماهی برخورد میشود با آن رفتار کرد. برای برداشتن سیسیلین از تور ماهی استفاده کنید و در اولین فرصت، مجددا آن را به محل زندگیش بازگردانید. شاید برای زمان هایی که تصمیم به تمیز کردن کلی آکواریوم دارید نیاز به استفاده از یک تانک دیگر برای قرار دادن سیسیلین پیدا کنید.

پوست اندازی

سیسیلین ها با رشد تدریجی به طور منظم پوست اندازی میکنند. پوستی که انداخته میشود کاملا شفاف بوده و معمولا در آب شناور میشود.به محض مشاهده این پوست شناور شده، باید فورا آن را به وسیله تور گرفته و از محیط آکواریوم خارج کنید.

غذادهی


به سیسیلین ها باید به طور روزانه، طعمه های متنوع با اندازه مناسب داده شود. آنها میتوانند از کرم خاکی (earth worms)، حشرات (insects)، ماهی های کوچک،کرم های خونی (blood worm) و غذای آماده ماهی(pelleted fish food) تغذیه کنند.اگر شما سیسیلین خود را در آکواریوم کنارماهی ها نگهداری میکنید باید مطلع باشید که ممکن است ماهی های کوچک شما، خورده شوند.البته این اتفاق همیشه رخ نمیدهد و آکواریوم های زیادی وجود دارند که در آنها سیسیلین در کنار ماهی زندگی میکند زیرا در زمان مناسب به سیسیلین، غذا داده میشود و هرگز گرسنه رها نمیشود.

تانک آکواریوم سیسیلین شما باید شامل این موارد باشد :


یک محل برای مخفی شدن سیسیلین


همه دوزیستان نیاز به محلی برای مخفی شد ندارند و در صورتی که این امکان برای آنها فراهم نباشد دچار اضطراب خواهند شد. در خصوص سیسیلین های آبزی، این مخفیگاه باید در داخل محیط آب تعبیه شود. این مخفیگاه میتواند یک گلدان در گوشه تانک یا تعدادی گیاه باشد که کف آکواریوم را پوشانده و محل مناسبی برای پنهان شدن سیسیلین ساخته اند. گیاهان زنده گزینه های خوبی هستند اما معمولا توسط سیسیلین ها بر اثر حفاری، از بستر آکواریوم خارج میشوند.


یک تکه چوب شبیه کنده درخت، ظاهری بسیارطبیعی به آکواریوم شما داده و مخفیگاه مناسبی برای سیسیلین خواهد بود. همچنین میتوانیداز سنگ استفاده کنید.

تغییر چشم انداز


سیسیلین ها حیوانات بسیار کنجکاوی هستند و تمایل زیادی به کشف محیط های جدید دارند. هر از گاهی تغییراتی در ظاهر تراریوم ایجادکنید، این کار سیسیلین شما را از بی حوصلگی و کسالت نجات خواهد داد. اگر سیسیلین (سیسیلینها) خود را مجددا به تانک بازگردانید متوجه خواهید شد که شروع به جستجوی مجدد در محیطی میکنند که تغییراتی در آن اعمال شده است.

آب


آب آکواریوم باید به طور منظم تعویض شوداین مورد به خصوص در شرایطی که شما از فیلتر استفاده نکنید اهمیت دوچندانی پیدا خواهدکرد.PHآب نیاز به نظارت دقیق و قرار داشتن در سطح خاصی ندارد اما باید طوری باشد که سیسیلین، توانایی سازگاری با آن را داشته باشد.PHخنثی بهترین حالت و ساده ترین شکل برای حفظ و ثابت نگاه داشتن است.

گرمادهی


در یک آکواریوم، شما نیاز به قرار دادن بخاری (Heater) برای حفظ دمای آب در سطح مطلوب خواهید داشت. دمای آب باید بین ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد باشد. دقت کنیدکه دمای آب نباید بیش از حد بالا رود.

نوردهی


سیسیلین ها نیاز به تامین تابش UVخاصی ندارند گرچه اگر از گیاهان آکواریومی استفاده کنید یک لامپ مهتابی فلوئورسنت (fluorescent) با میزان UVB کمکه گرمای زیادی نیز تولید نکند میتواند گزینه مناسبی برای استفاده و زنده ماندن گیاهان باشد.

مطالب دیگری در خصوص سیسیلین آبزی


این مقاله یک راهنمای قدم به قدم در نگهداری موفقیت آمیز از سیسیلین آبزی است اما اگر سوالی در ذهن شماست یا اطلاعات دیگری در خصوص نگهداری از این حیوانات مدنظر شماست میتوانید به کتاب هایی که به طور تخصصی به این مبحث میپردازند مراجعه کنید.


مترجم : محمد مسعود کشوری منبع : http://petbog.ir