نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

پرورش گل نرگس

This is a discussion on پرورش گل نرگس within the نگهداری و تکثیر گیاهان زینتی forums, part of the تالار گیاهان زینتی category; مقدمه گیاه نرگس از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae) می‌باشد. نرگس گیاهی دائمی و پیازدار می‌باشد. پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  گربه-سگ
  محل سکونت
  چالوس
  لايك دريافتي
  302
  لايك كرده
  350
  نوشته ها
  1,017
  می پسندم
  6,837
  مورد پسند : 863 بار در 228 پست
  حالت من :
  My Mood
  Bashful
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض پرورش گل نرگس

  مقدمه

  گیاه نرگس از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae) می‌باشد. نرگس گیاهی دائمی و پیازدار می‌باشد. پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های فلسی یا مطبق است. به عبارت دیگر پیاز آن می‌تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت‌تر گردد. گلهای نرگس به رنگ سفید ، زرد ، نارنجی ، کم پر و پُر پر هستند. برگهای این گیاه از بن ریشه به صورت صاف یا شیاردار بیرون می‌آیند و در طول ساقه قرار می‌گیرند.


  پرورش گل نرگس


  نرگس‌ها به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند. نرگس‌ها شاید آسان‌ترین و مطمئن‌ترین پرورش از میان خانواده تمام گلها هستند و برای افراد مبتدی در باغبانی ایده‌‌آل است. پیاز و برگها حاوی کریستالهای سمی هستند که فقط حشرات اصلی می‌توانند بدون آسیب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آنها را از زیر خاک بیرون بیاورند.  تکثیر نرگس‌ها

  نرگس‌‌ها به دو روش تکثیر می‌شوند. روش تکثیر غیر جنسی (تقسیم پیاز) که دقیقا نتیجه‌اش گلی است مانند گل پیاز اصلی و روش تکثیر جنسی (دانه) که نتیجه‌اش گلهایی خواهد بود جدید و متفاوت. دانه‌ها در بخش تخمدان ایجاد می‌شوند این بخش متورم در پشت گلبرگها است. پس از شکوفه کردن بخش تخمدان متورم می‌شود اما خالی از دانه است. گهگاه باد یا حشرات با آوردن گرده‌های جدید از گلهای دیگر می‌توانند باعث گرده افشانی گل در طول مدت گلدهی آن شوند.

  وقتی این اتفاق روی داد در تخمدان یک یا تعداد کمی دانه ایجاد می‌شود. نرگس‌های دورگه بوسیله گرده افشانی گل‌ها با تماس دادن و مالیدن دانه گرده از یک گل به کلاله گل دیگر بوجود می‌‌آیند در نتیجه تخمدان می‌تواند تا 25 دانه را در خود ایجاد کند. که هر کدام از آنها یک گیاه کامل را بوجود خواهد آورد. اما برای گلدهی گیاهی که از دانه پرورش می‌یابد باید تا 5 سال صبر کرد.


  پرورش گل نرگس  گلدار بودن نرگس از شش هفته تا شش ماه طول می‌کشد که این بستگی به جایی که شما زندگی می‌کنید و همچنین نوع گونه‌ای که پرورش می‌دهید دارد. بعد از گلدهی اجازه دهید تا گیاه نرگس پیازش را برای سال بعد بازسازی کند. برگها تا آن هنگام سبز هستند. هنگامی که برگها زرد شدند شما می‌توانید آنها را قطع کنید اما تا قبل از آن خیر.

 2. 7 کاربر پست memoli_pishi عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  گربه-سگ
  محل سکونت
  چالوس
  لايك دريافتي
  302
  لايك كرده
  350
  نوشته ها
  1,017
  می پسندم
  6,837
  مورد پسند : 863 بار در 228 پست
  حالت من :
  My Mood
  Bashful
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض

  مراقبت از نرگسها

  ماههای مرداد و شهریور بهترین زمان برای کشت نرگس در انگلیس هستند تا ریشه‌ها قبل از شروع زمستان قابلیت رشد را پیدا کنند اگر چه پیازها باید تا ماه مهر کشت شوند ولی تا آبان ماه قابل کشت هستند. برای کشت ، آنها را بطور مجزا با فاصله‌های 15 سانتیمتری در یک خاک با زهکشی خوب و مناسب کشت کنید بطوری که حدود 10 سانتیمتر خاک روی پیازها باشد. یک مقدار کود معمولی را با خاک مخلوط کنید و در زیر محل کاشت بریزید و اگر خاک رسی و سنگین است مقداری شن با آن مخلوط کنید تا به زهکشی خاک کمک کند.

  پیازها را در زمینی که از آب اشباع است نکارید. نرگس‌ها برای گلدهی سال بعد خود نیاز به انرژی سرازیر شده از ساقه و برگ به پیازها دارند. به همین دلیل برگها را از محل طوقه قطع نکنید چون این کار باعث می‌شود آنها ضعیف شوند. هنگامی که 6 هفته سپری شد بعد از گلدهی می‌توانید برگها را قطع کنید چون تأثیری بر گلدهی سال بعد ندارد. بعد از پژمرده شدن گلها آنها را از بخش زیرین و پشت تخمدان قطع کنید. هر پیازی را که در ساقه و برگ آن نشانی از بیماری است خارج کرده و آن را بسوزانید. پس از گلدهی گیاه را هفته‌ای یک بار آبیاری و بوسیله کودهای غنی از پتاس تغذیه کنید تا هنگامی که برگها زرد شوند. تعداد زیادی از نرگس‌ها ، خیلی خوب به طور طبیعی سبز شده و نیاز به جابجایی ندارند.


  پرورش گل نرگس  اگر شما باغ کوچکی دارید و دسته‌های نرگس خیلی زیاد و بزرگ شده‌اند می‌توانید آنها را خارج کرده و تقسیم کنید. پیازهای خارج شده را در مکانی خنک تاریک و با تهویه مناسب تا زمان کشت بعدی ذخیره کنید. هم قبل از انبار کردن هم قبل از کشت دوباره، تمام پیازهایی را که هنگام لمس کردن حس می‌‌کنید نرم هستند یا حالت اسفنجی پیدا کرده‌اند را جدا کرده و بسوزانید. پیازهای کشت شده در گلدان (برای 16 الی 20 هفته) باید حداقل در عمق 5 تا 10 سانتیمتری کاشته شوند. که این بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه دارد. بهترین گونه‌ها برای پرورش بستگی به مکانی دارد که می‌خواهید کشت کنید.

  اگر محیط بزرگی از زمین سبز دارید که می‌خواهید در آنجا نرگس‌ها را کشت کنید نوع نرگس نما بهترین نتیجه را دارد. گونه‌های مختلف را در یک بخش با هم مخلوط نکنید که این یک نتیجه کشت خوب نیست. برای حاشیه و کناره‌های کوچک باغهای سنگی بهتر است از انواع کوچک‌تر برای پرورش مانند دو به دو یا پرتاب شعله استفاده شود. در طول زمان پرورش ، حداقل دوبار بوسیله قارچ کش شاخ و برگ نرگس‌ها را سمپاشی کنید.


  تعداد گونه‌های نرگس

  گیاه شناسان در این مورد اختلاف نظر دارند اما حداقل 25 گونه وجود دارد که بعضی از آنها با تنوع بسیار زیاد هستند و دارای چندین دورگه طبیعی هستند با توجه به این گونه‌ها لیست بانک اطلاعاتی فعلی نرگس نمایانگر بیش از 13000 دورگه است که در بین تقسیمات رده بندی شده دوازده گانه قرار می‌گیرند

  منبع : دانشنامه رشد
  ویرایش توسط memoli_pishi : 16th January 2009 در ساعت 06:22 AM

 4. 7 کاربر پست memoli_pishi عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  عروس هلندی
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  1
  نوشته ها
  618
  می پسندم
  2,266
  مورد پسند : 19 بار در 17 پست

  پیش فرض

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  پرش به: ناوبری, جستجو
  پرورش گل نرگس پرورش گل نرگس
  نرگس


  گیاه نرگس از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae ) و تیره Narcissus می‌‌باشد.
  نرگس گیاهی دائمی و پیازدار می‌‌باشد. پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های فلسی یا مطبق است. به عبارت دیگر پیاز آن می‌تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهای نرگس به رنگ سفید، زرد، نارنجی، کم پر و پُر پر هستند. برگهای این گیاه از بن ریشه بصورت صاف یا شیاردار بیرون می‌‌آیند و در طول ساقه قرار میگیرند.نرگس‌ها به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند از گلهای 5 اینچی روی ساقه‌های 2 فوتی گرفته تا گلهای 5/0 اینچی روی ساقه 2 اینچی.
  پرورش گل نرگس پرورش گل نرگس  نرگس‌ها شاید آسانترین و مطمئن‌ترین پرورش از میان خانواده تمام گلها هستند و برای افراد مبتدی در باغبانی ایده‌ آل است. پیاز و برگها حاوی کریستالهای سمی هستند که فقط حشرات اصلی می‌توانند بدون آسیب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آنها را از زیر خاک بیرون بیاورند.

  [ویرایش] رده بندی انواع نرگس

  رده بندی یک گونه کشت شده (قابل کشت) نرگس بر پایه توصیف و سنجش یا از یک رده بندی ارائه شده توسط فردی که گونه‌ها را به ثبت می‌رساند، پایه‌ گذاری شده است.
  کد رنگ‌های استفاده شده برای توصیف رنگ نرگس‌ها به قرار زیر است:
  W- سفید (سفید گونه) G- سبز Y- زرد P – صورتی O- نارنجی R- قرمز
  در توصیف گل نرگس هر نرگس را به دو بخش تقسیم می‌کنیم

  [LIST][*]گلبرگ‌ ها[*]تاج گل[/LIST]

  [ویرایش] رویشگاههای طبيعی در ايران

  در برخی نواحی ايران گياه نرگس به صورت خودرو وجود دارد که از آنجمله میتوان به مناطقی در استان فارس نظیر کازرون و منطقه گله دار در شمال استان بوشهر و جنوب استان فارس اشاره نمود
  مهمترين رويشگاه نرگس در ايران شهرستان بهبهان است كه در سال 92 ميلادي به عنوان بهترين نرگس دنيا شناخته شده است. همچنين درشهرستان شيراز نيز نرگس مي رويد.

  [ویرایش] منابع

  <--*منبع: وب‌گاه ترنج (برداشت ازاد با ذکر منبع)--> مآخذ:

  [LIST][*]وب‌گاه انجمن نرگس امریکا[*]وبنوشت دوستداران گیاهان زینتی (به فارسی)[*]وب‌گاه انجمن نرگس انگلیس[/LIST]
  ویرایش توسط sjalal : 16th January 2009 در ساعت 03:21 PM

 6. 5 کاربر پست sjalal عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  عروس هلندی
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  1
  نوشته ها
  618
  می پسندم
  2,266
  مورد پسند : 19 بار در 17 پست

  پیش فرض

  پرورش نرگس در گلدان بهتر است شما از گلدانهای دو گالنی به عنوان اندازهٔ استاندارد نرگس‌ها و از گلدانهای یک گالنی برای نرگس‌های مینیاتوری و پیازهای کوچک استفاده کنید. بهتر است گلدانها را با کلراکس ضدعفونی کرده و اجازه دهید خاکشان به خوبی زهکشی شود. ترکیب خاکی که من استفاده کردم عبارتست است از یک بخش پرلیت و سه بخش خاک استرلیزه. در انتهای گلدان بر روی یک لایهٔ نازک خاک یک مشت از کود 0-10-10 بریزید. اجازه ندهید پیازهای نرگس با کود تماس داشته باشند. و سعی کنید پیاز در 3/1 فوقانی قرار گیرد. اگر پیاز را نزدیک سطح خاک بکارید ریشه‌ها پیاز را به سمت بیرون از خاک هل می‌‌دهند. فقط پیازهای متوسط را در گلدانهای یک گالنی بکارید. براساس اندازهٔ پیازها می‌توانید سه الی چهار پیاز را در یک گلدان بکارید. اگر ملاحظه کردید که مقداری از یک پیاز به خارج از خاک آمده است خاک را به آرامی و با دقت کنار زده و پیازها را در سطوح پایین تری از خاک بکارید. برای نمایش پیازها ترجیح دادم که آنها با هم در تماس نباشند. روشی که اتخاذ کردم ای بود که پیازها را حداقل به اندازهٔ قطر یک پیاز از هم دور قرار دهم و با فاصلهٔ برابر از لبه‌های گلدان. بعد از اول نوامبر گلدان را آبیاری سنگین نمایید و اجازه دهید پیت ماس سطح خاک کاملاً از آب اشباع شود. برای هفتهٔ اول هر روز آبیاری کنید. اگر ملاحظه کردید که خاک فوقانی گلدان در حال خشک شدن است به آن آب اضافی دهید. اگر خاک شما قلیایی است از آنجایی که نرگس محیط اسیدی را ترجیح می‌‌دهد برای حفظ اسیدیتهٔ خاک برای گلدانهای یک گالنی یک قاشق چای خوری Iron rite و دو قاشق برای گلدانهای دو گالنی اضافه کنید. بعد از شکوفه زدن یک مشت کود 5-10-10 به گلدان اضافه کنید. این امر با اضافه کردن کمی پتاسیم کمک می‌کنند که گیاه برای گلدهی سال بعد پیاز خود را بازسازی کند نرگس نیاز به یک دورهٔ تابستانهٔ گرمایی دارد. پیازهای نرگس در گلدانها و مخازن عمیق که به ریشه‌ها اجازهٔ رشد می‌‌دهند بیشتر رشد می‌کنند. می‌توانید پیاز را برای 2-3 سال در داخل گلدان نگهداری کنید. می‌توانید پیازها را در آورده تمییز نمایید و در یک کیسهٔ کاغذی یا نایلونی ریخته برچسب زده و در یک جای خشک و خنک تا پاییز نگه داری کنید. منبع:arshan12.wordpress.com

 8. 5 کاربر پست sjalal عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  عروس هلندی
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  1
  نوشته ها
  618
  می پسندم
  2,266
  مورد پسند : 19 بار در 17 پست

  پیش فرض

  پرورش گل نرگس

 10. 3 کاربر پست sjalal عزیز را پسندیده اند .


LinkBacks (?)

 1. 5th January 2013, 03:25 PM

موضوعات مشابه

 1. برداشت گل نرگس - بیرجند
  توسط ویکی در انجمن گالری عکسهای متفرقه با موضوع آزاد
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th January 2015, 04:08 PM
 2. برداشت گل نرگس در فارس
  توسط ویکی در انجمن گالری عکسهای متفرقه با موضوع آزاد
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1st February 2014, 03:19 PM

Visitors found this page by searching for:

کشت گل نرگس

روش تکثیر گل نرگس

اطلاعاتی درباره ی گل نرگس

شرایط پرورش گل نرگس

روش نگهداری پیاز نرگس

پرورش نرگس

تحقیق درباره ی گل نرگس

پرورش گل اطلسی

گل اطلسی

درباره گل نرگس

آموزش پرورش گل نرگس

اطلاعات گل نرگس

طریقه ی کاشت گل نرگس

نحوه پرورش گل نرگس ایرانی

آموزش کاشت گل نرگس

زمان وطریقه کاشت گل نرگس

كاشت گل نرگس

نگهداری از گل نرگس

گل نرگس پرورش

مراحل رشد گل نرگس

طرز نگهداری گگل نرگس

طریق پرورش پیاز گل نرگس

طریقه تکثیر گل نرگس

آفات گل نرگس

آبیاری گل نرگس

شرایط کاشت ونگهداری گل نرگس

زمان کشت گل نرگس

معرفی گل نرگس

طريقه كاشت گل نرگس

مراقبت از گل نرگس

زمان کاشت پیاز نرگس

کاشت و نگهداری گل نرگس

نحوه نگهداری پیاز گل نرگس

پرورش ونگهداری گل نرگس

شرایط رشد گل نرگس

گل پیازی نرگس

نحوه تکثیر گل نرگس

تحقيق درباره گل نرگس

اموزش کاشت گل نرگس

طرزکاشت پیاز گل نرگس شیرازی

نگهداري پياز نرگس

کاشت پیازنرگس

طریقه پرورش گل نرگس

طریق کاشت گل نرگس

ابیاری گل نرگس

طريقه پرورش گل نرگس

تكثير گل نرگس

نحوه کاشت پیاز گل نرگس

موضوع درباره ي گل گلايول

درباره ی پیاز گل نرگس

http:persianpet.orgforumthread11787.html

اموزش پروش گل نرگس

شرايط پرورش گل نرگس

روش های پرورش گل اطلسی

تحقیق گل نرگس

مراحل رشد گل های پیاز دار

پیاز گلاطلاعات درباره ی گل نرگستح قیق درباره مراحل رشد گلنحوه كشت گل نرگس در بهبهانروشهای پرورش گل نرگستحقیق درباره ی گل هادرمورد گل نرگسنگهداری گل نرگس در گلدان خانهروشهاي تكثير گياهان در فارستحقیق درباره گل لالهجابجایی پیاز گل نرگس نگهداری پیاز گل نرگسزمان آبیاری کشت نرگسكاشت گل نرگس در گلدانمراحل رشدگل نرگسروش کشت پیازچه گل نرگسپرورش گل نرگس درباغنحو ه ی کاشت ونگهداری ازگلهازمان ازدیاد پیاز گل نرگساطلاعات کامل درباره گل نرگس سفیدروش نگهداری پیاز گل نرگسزمان جابجایی پیاز گل نرگسطریقه نگهداری پیاز گل نرگسپرورش گل آهار مقاله کامل درباره ی گل نرگس نحوه برداشت گل نرگسطریقه کشت وداشت گل وپیاز نرگسطرزنگهداری پیازگل نرگستحقیق درموردگل نرگسنحوه ی نگهداری پیاز گل نرگسپرورش گلهای لالهافات گل نرگسنحوه ی کاشت گل نرگس در گلدانآموزش کاشت و نگهداری نرگس در منزلمراحل پرورش گل نرگسنحوه ی نگهداری گل نرگسدرباره ي گل نرگسخصوصیت گل نرگسپرورش گل نرگس در گلدان زمان گل دادن گل نرگس شیرازیزمان تکثیر نرگس شیرازی با پیازشرایط کاشت گل نرگسطریقه ی پرورش گل نرگسپرورش و نگهداری گل لاله

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556