نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

کاشت گوجه فرنگی

This is a discussion on کاشت گوجه فرنگی within the نگهداری و تکثیر گیاهان زینتی forums, part of the تالار گیاهان زینتی category; دوستان عزیز این تاپیک خیلی به گیاهان زینتی مربوط نمیشه اما برای دوستایی که گلدانهای گوجه فرنگی زینتی (چری) نگه ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  گربه-سگ
  محل سکونت
  چالوس
  لايك دريافتي
  302
  لايك كرده
  352
  نوشته ها
  1,020
  می پسندم
  6,852
  مورد پسند : 859 بار در 227 پست
  حالت من :
  My Mood
  Bashful
  نوشته های وبلاگ
  2

  پیش فرض کاشت گوجه فرنگی

  دوستان عزیز این تاپیک خیلی به گیاهان زینتی مربوط نمیشه اما برای دوستایی که گلدانهای گوجه فرنگی زینتی (چری) نگه میدارن میتونه مورد استفاده قرار بگیره .

  مقدمه

  گوجه فرنگی از جمله صیفی‌جاتی است که به دلایل فراوان کشت آن قابل صرفه است. زیرا این محصول در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و آنجا که به صورت اصلی وجود ندارد به صورت رب گوجه باعث خوشمزگی غذا می‌شود. به همین دلیل است که در کشت گوجه فرنگی واریته‌هایی در نظر گرفته شده است که دقیقا با شرایط مصرف گوجه فرنگی مطابق است.

  گوجه فرنگی ریز در اندازه‌های ۵ تا ۲۰ گرمی و همینطور گوجه فرنگی‌هایی با اوزان تا ۲۵۰ گرم تولید شده است که به خاطر استفاده از تکنیکهای جدید علاوه بر مقاومت بالا در برابر بسیاری از ویروسها و بیماریها استعداد دوام و تازگی را تا مدت طولانی دارا می‌باشد. شایان ذکر است که علاوه بر تنوع شکل و اندازه رنگهای زرد و نارنجی به کمک گوجه فرنگی‌های قرمز آمده است.


  انواع کشت گوجه فرنگی

  حال که تصمیم گرفته‌اید در گلخانه خود بذر گوجه فرنگی را کشت کنید قبل از هر چیز باید بدانید چه نوع بذری را انتخاب و تهیه نمائید. بذر گوجه فرنگی را بر اساس نحوه مصرف آن می‌توان تقسیم بندی نمود زیرا این میوه را به صورت تازه خوری ، رب ، سس یا کنسرو می‌توان مصرف نمود. به همین منظور اولین تقسیم بندی بر اساس تازه خوری و صنعتی می‌باشد. در حال حاضر در ایران برای کشت گوجه فرنگی در گلخانه تنها از ارقام تازه خوری استفاده می‌شود.

  دومین تقسیم بندی بر اساس همرسی استوار است. که به سه دسته همرس ، غیر همرس و بینابین تقسیم می‌شود. معمولا در گلخانه‌های ایران از واریته‌های غیر همرس در برداشتهای طولانی مدت و از واریته بینابین در مناطقی که مدت برداشت کوتاه‌تر است استفاده می‌شود. سومین تقسیم بندی بر اساس وزن میوه است. امروزه برای مصرف تازه خوری گوجه فرنگی از گوجه چری با وزن ۵ تا ۲۰ گرم تا گوجه‌هایی به وزن ۲۵۰ گرم استفاده می‌شود. ناگفته نماند که هر چه وزن گوجه فرنگی سنگین‌تر باشد مدت بیشتری برای رسیدن به باردهی نیاز دارد.

  مثلا گوجه چری که حدود ۵ تا ۲۰ گرم است پس از نشاء حدود ۶۰ روز برای برداشت محصول نیاز دارد. به تازگی در بازار تولید واریته‌های دیگری پا نهاده است که کلاستر نام دارد. اصولا چیدن میوه به صورت خوشه‌ای به اصطلاح کلاستر خوانده می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در تولید بذر واریته‌هایی به بازار معرفی شده است که در برابر نماتد یا ویروسهایی که در منطقه‌ای فعال هستند مقاومت داشته و می‌توان با توجه به مشکلات موجود ارقام مورد نظر را انتخاب نمود.  کاشت گوجه فرنگی

  طول دوره جوانه زنی

  طول دوره جوانه زنی تا ظهور برگهای لپه‌ای در سطح خاک معمولا ۶ روز است و از ۴ تا ۶ هفته نشاء آماده انتقال به زمین اصلی است. برای اینکه بذر گوجه فرنگی بتواند به خوبی جوانه زده و رشد نماید تا زمان رشد مطلوب بوته بهتر است آن را در محل خزانه نگهداری نمود که هم در استفاده از امکانات گلخانه بتوان صرفه جویی کرد و هم گیاه بتواند در ابتدا رشد خوبی داشته باشد.

  به همین منظور قسمتی از گلخانه را برای گلدانهای نشاء در نظر گرفته و یا محلی را برای خزانه انتخاب می‌کنیم انتخاب گلدان مناسب که حجم ریشه درون آن به خوبی فعالیت کند حائز اهمیت است. دما رطوبت نور فاصله بوته‌ها نقش مهمی در رشد یک گیاه سالم در خزانه را دارد. برای مثال سطحی برابر ۱۰×۱۰ سانتی متر برای هر بوته باید در نظر گرفت. ضمنا باید از محلهایی استفاده کرد که کاملا ضد عفونی شده و آفات و بیماریها در محل نشاء موجود نباشد.


  دمای مناسب

  بهترین دما برای جوانه زنی ۳۰ درجه سانتیگراد می‌باشد و بعد از جوانه زنی دما را تا ۲۴ درجه در مواقع روز و ۱۸ درجه در هنگام شب تقلیل می‌دهیم. با توجه به اینکه بیشترین فعالیت ریشه‌ها در عمق ۳۰ سانتیمتری خاک می‌باشد قبل از انتقال نشاء‌های گوجه فرنگی به زمین اصلی باید بسترهای مناسب که تا عمق ۸۰ سانتیمتری قابلیت نفوذ ریشه را داشته باشد محیا نمود.

  در این صورت باید علفهای هرز را پیش از انتقال نشاء حذف و پاکسازی نمود و بخصوص از دو گیاه سس و گل جالیز نباید غافل گردید که این دو مشکلات فراوانی را برای گیاه ایجاد می‌نمایند. بهتر است با رویت سس یا گل جالیز آنها را از کنار بوته جدا کرده و پاکسازی نمود آنگاه مواد آلی و کودهای شیمیایی را در اندازه مناسب و با راهنمایی آزمایشگاههای خاک شناسی تدارک دیده و استفاده نمود. بهترین Ph برای گوجه فرنگی 5.5 تا 6.8 می‌باشد.
  کاشت گوجه فرنگی


  هرس

  هرس به منظور ایجاد تعادل بین رشد بوته شاخ و برگ و مقدار ریشه و میوه است. به همین منظور بوته گوجه فرنگی را تا زمانی که به ۳۰ سانتیمتری نرسیده است هرس نمی‌کنیم و اجازه می‌دهیم رشد خود را انجام دهد زمانی که ارتفاع بوته به ۳۰ سانتیمتری رسید اولین هرس را انجام می‌دهیم. این هرس شامل حذف گلها و شاخه‌های فرعی است. پس از انجام این مرحله هرس در تمام طول رشد بوته تمام شاخه‌های فرعی را حذف می‌کنیم و در کشتهای کوتاه مدت بعد از رسیدن بوته به ارتفاع ۳۰ سانتیمتری بوته را به صورت دو شاخه به نخهای مهار می‌بندیم. با انجام این کار دیگر نیازی به پایین کشی بوته نیست. بر اساس تجارب کیفیت و میزان محصول بوته‌ای که پایین کشیده شده است بهتر و بیشتر است.

  بدیهی است پس از رسیدن این دو شاخه به ارتفاع مفید گلخانه جوانه انتهایی آن را حذف می‌کنیم تا گلهای موجود در بوته به میوه تبدیل شود. پس از برداشت محصول این بوته‌ها از گلخانه حذف شده و زمین برای کشت بعدی آماده می‌شود. البته کشاورزان با تجربه جهت همسان کردن اندازه میوه‌ها بر اساس بضاعت گیاه و نوع واریته گلها و یا میوه‌های اضافی بر روی خوشه را هرس می‌کنند و به تعداد مشخصی از گلها اجازه می‌دهند تا به میوه برسند. گوجه فرنگی گیاهی است اتوگارد که معمولا قبل از باز شدن گل تلقیح گل صورت گرفته است. به همین دلیل به ندرت می‌توان در شرایط خاص تلقیح خارجی را در آن مشاهده نمود.


  منبع:دانشنامه رشد

 2. 9 کاربر پست memoli_pishi عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  918
  می پسندم
  5,502
  مورد پسند : 569 بار در 143 پست

  پیش فرض


  کاشتن گوجه فرنگی در بالکن یا حیاط

  کاشت گوجه فرنگی

  بهار فصل مناسبی برای کاشتن گوجه فرنگی هست. گوجه فرنگی گیاهیست یک ساله و منشا آن از آمریکای جنوبی است و نگه داشتن آن کار آسانی است فقط آفتاب و گرمای مناست که در ایران به وفور یافت میشود کافیست. فاصله هر دانه باید ۳۵ تا ۶۰ سانتیمتر باشد و یا اگر در بالکن میخواهیم داشته باشیم بهتر است اول بذرها را در گلدان کوچک کاشته و وقتی به ۲۰ تا ۳۰ سانت رسید تک تک به گلدان بزرگ منتقل کنیم. هر تخم گوجه فرنگی بلندتر از یک متر میشود یکی از همکاران من ۴ گلدان بزرگ داشت که میگفت بیشتر از ۵۰ کیلو گوجه داشت این گوجه فرنگیها را تمام تابستان و پائیز دارید.هر ۱۰۰ گرم گوجه فرنگی شامل: ۱۹،۸ کیلو کالری، ۲۲ میلیگرم ویتامین ث و ۰،۵ میلیگرم آهن می باشد.

 4. 6 کاربر پست bahar-m عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. کاشت ساده ی گوجه فرنگی در گلدان
  توسط سمانا در انجمن نگهداری و تکثیر گیاهان زینتی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th September 2014, 06:52 PM
 2. آش گوجه فرنگی
  توسط tabasom در انجمن دستور تهیه غذاهای گیاهی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 4th February 2014, 01:03 AM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd July 2012, 02:16 AM
 4. گوجه فرنگی
  توسط a110p در انجمن کشاورزی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 18th April 2011, 11:31 AM
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25th October 2009, 11:38 PM

Visitors found this page by searching for:

کاشتن گوجه

کاشت گوجه چری

كاشت گوجه فرنگي در گلدان

کشت گوجه در گلدان

کاشت بذر گوجه چری

«كاشت خيار در گلدان»

کاشت گوجه مینیاتوری

كاشت گوجه گيلاسي

کشت گوجه در خانه

کاشت گوجه در تابستان

کشت گوجه گلدانی

کشت خیار در گلدان

روش کاشت صیفی جاتطریقه کاشت گوجه درحیاطگوجه کلاسترکشت خیار در خانهکاشتن تخم خیارشرایط کاشت بذر به صورت نشاطریقه.کاشت.گوجه.معمولیاندازه گلدان برای کاشت خیارگلدان کشت گوجه چری پرورش گوجه تزئینیكاشتن خيار و كوجه در باغجه خانهنحوه کاشتن خیار در حیاط خانهكاشت گوجه فرنگيخاك مناسب براي كاشت گوجه فرنگيروش کاشت صیفیجات در گلدانآموزش کاشت خیار در منزلکاشت گوجه در خانهنحوی کاشت گوجه در حیاطنحوه کاشت بذرگوجهشرایط کشت گوجهپرورش توت فرنگي در منزلنگهداری گوجه چریکشت خیار درگلدانکاشت خیاردرختی درحیاطاندازه گلدان برای کاشتکاشت گوجه خوشهایكشت خيار درمنزلنحوه پرورش گوجه هاي ريزآموزش کاشت گوجه مینیاتورینحوه کاشت گوجه چریاموزش کاشت گوجه معمولیکشت خیار در منزلطرزنگهداری از گلدان گوجه تزیینیپرورش گوجه در گلداناموزش کاشت و نگهداری از بوته خیار و گوجهكشت خيار در منزلپرورش گوجه درحیاط خانهچگونه نگهداری بوته خیارکاشت خیار در بالکنشرایط نگهداری گوجه تزئینیگوجه در گلدانبوته گوجه تزعینیگوجه گيلاسيکاشت سبزیجات مینیاتوریگوجه فرنگي در گلدانپرورش گوجه و خیاركشت گوجه فرنگي در گلدانکاشت صیفیجات در باغچهكاشت گوجه گلدانکاشت.سبزیجات.درحیاط.منزل گوجه چريکاشت صیفیجات وسبزیجاتکاشت گوجه درگلدانگلدان گوجه چری را در خانه كاشتن گوجهروش پرورش گوجه و خیار در حیاط خانهپرورش گوجه چری در خانهكاشت خياردرختي درمنزلگوجه تزﺋينينحوه کاشت گوجه مینیاتوریطرز کاشتن خیار و گوجه در گلداناموزش کاشت خیار در خانهكاشتن سبزينحوه آبیاری گوجه در تابستانروش كاشت و نگهداري نشاگوجهابياري گوجه گيلاسيروش کاشتن بذر گوجهگوجه تزيىنىروش کاشت ونگهداری گوجه مینیاتوری÷رورش گوجه در منزل نحوه ي مراقبت از بوته توت فرنگيروش پرورش سبزیجات درحیاطگو جه مینیاتوریطریقه نگهداری گورجه درگلدان درمنزلروش کاشت خیاردرختی درگلدانپرورش و نگهداري گوجه در گلدانطريقه نگهداري بوته گوجه فرنگيبهترین زمین برای کاشت گوجه معمولیروش کاشت گوجه های ریز تزیینیگوجه فرنگي بالكن درخانه کاشت بذرگوجهکاشتن خیار در حیاطروش کاشت خیار در خانهروش کاشت گوجه در گلدانپرورش گوجه مينياتوريکاشت تخم گوجهپرورش گوجه چریشرایط نگهداری و پرورش خیار در خانه

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548