به گزارش ایسنا، «راشل وارن»، کارشناس دانشگاه «ایست انگلیا» در انگلیس می‌گوید: در صورتی که گازهای گلخانه‌ای مهار نشوند تا سال 2080 میلادی 50 درصد از گیاهان و یک سوم از گونه‌های جانوری به کلی نابود خواهند شد و این یک فاجعه زیست محیطی است.

در این مقاله که روز گذشته در نشریه Nature climate change منتشر شده، کارشناسان اثرات گرمای زمین را بر روی 50 هزار گونه مختلف جانوران و گیاهان در نقاط گوناگون جهان بررسی کرده‌اند.
آنها در این مطالعه یک الگوی رایانه‌ای از زیست‌بوم‌هایی که این گونه‌ها در آنجا زندگی می‌کنند ارائه داده‌اند که نشان می‌دهد چگونه این مناطق و گونه‌های بومی آنها در آینده در معرض تغییرات خواهند بود.
به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس،‌ در بسیاری از موارد، این تغییرات منجر به انقراض این گونه‌ها خواهد شد چرا که افزایش گرما سبب می‌شود گیاهان و جانوران به مکان‌هایی نظیر کوه‌ها، سواحل و اقیانوس‌ها نقل مکان کنند.
با این حال نتایج این مطالعه نشان می‌دهد برای حفاظت از جانوران و گیاهان در مقابل این قبیل مشکلات هنوز هم دیر نشده چون در صورتی که تا سال 2017 روند افزایش آلودگی هوا کاهش یابد از حدود 60 درصد این تلفات جلوگیری خواهد شد.