سودجویان بدنبال توقف طرح خروج دام از جنگل

رییس جامعه جنگلبانی ایران گفت: برخی افراد سودجو که در پی در اختیار گرفتن جنگل‌ها هستند خواستار توقف طرح خروج دام از جنگل شده‌اند.

کاظم نصرتی نصرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: افراد ذی‌نفع در این طرح برخی دامدارهایی هستند که از قدیم در این مناطق ساکن بوده و اکنون نیز به خروج از جنگل‌ها راضی هستند اما برخی افراد که ذی‌حق نبوده و در طرح ساماندهی چیزی نصیبشان نشده، جوسازی کرده و به مسئولان و مقامات نامه می‌نویسند.

وی ادامه‌داد: برخی مسئولان و نماینده‌ها نیز به جای بررسی موضوع و تعیین کارگروه، برای انجام بررسی‌های بیشتر به این جوسازی‌ها و مسئله‌سازی‌ها توجه می‌کنند.

رییس جامعه جنگلبانی ایران اضافه‌کرد: اغلب نماینده‌های مجلس به دنبال این هستند که ببینند چه فردی چه می‌خواهد و چه می‌گوید و هنگامی که چند نفر آن را به عنوان یک مسئله تلقی می‌کنند، فکر می‌کنند که درست است در صورتی که اینگونه نیست.


توقف طرح خروج دام از جنگل لطمات جبران‌ناپذیری را به جنگل‌ها وارد می‌کند


نصرتی نصرآبادی افزود: به دلیل رکود اقتصادی، عدم اشتغال و دیگر مسائل اجتماعی کشور طرحی که چند سال اجرا شده و درست زمانی که به سمت موفقیت پیش می‌رود متوقف شود، لطمات جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند.

وی ادامه داد: با وجود آن که احیاء و تخریب مراتع دیر ظاهر شده و تغییر و تحولات در طبیعت کند است، در برخی جاهایی که این طرح اجرا شده، سه سال پس از اجرا شاهد بهبود وضعیت جنگل‌ها بوده‌ایم که نشان می‌دهد طرح ساماندهی و خروج دام از جنگل به هیچ وجه شکست نخورده است.


باید به جای توقف طرح، نواقص آن را برطرف کنیم


رییس جامعه جنگلبانی ایران اظهارکرد: طرح ساماندهی و خروج دام از جنگل نواقص و مشکلاتی دارد که باید به جای توقف کلی، آنها را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه جنگلداری و دامداری دو فعالیت متضاد هستند، افزود: درگذشته نیز برای خروج دام از جنگل‌ها فشارهایی وجود داشت که اکنون نیز وجود دارد اما با این حال باید با برطرف کردن نقاط ضعف این طرح، آن را برای بازگشت جنگل‌ به حالت طبیعی ادامه دهیم.