محققان دانشگاه کالیفرنیا ثابت کرده‌اند که انجام ورزش‌های توپی می‌تواند به طور بالقوه میکروب‌های خطرناک را در بین بازیکنان گسترش دهد.


به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان،"استافیلوکوک اورئوس"، میکروبی شناخته شده است که در ورزشکاران باعث ایجاد عفونت "اِستاف" می‌شود. "استافیلوکوک اورئوس" مقاوم به متی سیلین موسوم به "mrsa" نوعی استاف است که به بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهد و از این حیث بسیار نگران‌کننده محسوب می‌شود. اغلب ورزشکارانی که به این میکروب دچار می‌شوند به ویزیت‌های اورژانسی نیاز پیدا می‌کنند که معمولا تا مدت‌ها نیز از تمرینات و ساعات ورزشی خود عقب می‌مانند.

محققان این پژوهش، "جاشوآ کاتر" و "برندن حق وردیان" نیز علاوه بر درک قابلیت شیوع فراوان این میکروب، دریافتند که "استاف.اورئوس" می‌تواند تا مدت 72 ساعت بر روی توپ‌های ورزشی، سالم باقی بماند.

"کاتر" در این باره می‌گوید: این شیوع پرقدرت "استاف اورئوس" که طی این پژوهش مشاهده شد، درک ما را از محیط‌های ورزشی به عنوان مخزن خوبی برای میکروب‌ها پشتیبانی می‌کند. باشگاه‌ها، مربیان و ورزشکاران باید در نظر داشته باشند که ورزش‌های توپی می‌توانند به‌عنوان وسیله‌ای برای انتقال بالقوه میکروب‌های مهلک ایفای نقش کنند."

این پژوهش طی کنفرانس ملی انجمن پزشکی ورزشی آمریکا مطرح شد.