70درصد بیماری‌های نوپدید مشترک هستند


به گزارش فارس از کرمان، بیژن دهقانی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز ملی مبارزه با بیماری مشترک بین دام و انسان اظهار داشت: با توجه به اینکه عمده غذاهای مورد مصرف انسان منشأ دامی دارد و تمام پروتئین‌های بدن انسان با منشأ حیوانی تامین می‌شوند، دام جایگاه ویژه‌ای در سلامت انسان دارد.


وی افزود: بیش از 70 درصد بیماری‌های نوپدید و بازپدید بین انسان و دام مشترک هستند و باید توجه ویژه‌‌ای به بیماری‌های مشترک دام و انسان شود.

دهقانی عنوان کرد: ریشه تمام بیماری‌ها در دام است و می‌طلبد در بحث سلامت دام که در نهایت سلامت فرآورده‌های دامی را در پی دارد، توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به اینکه دولت باید توجه ویژه‌ای به بحث دام پزشکی داشته باشد، گفت: در کشورهای اروپایی دولت یارانه زیادی به بخش دامپروری و کشاورزی پرداخت می‌کند.

این مسئول تصریح کرد: به دلیل پایین بودن میزان بهره‌وری بخش خصوصی در این صنعت سرمایه‌گذاری زیادی انجام نداده است که خود یکی از مشکلات اساسی این بخش است.

وی متذکر شد: توجه به زیرساخت‌های صنایع وابسته به دام، کشتارگاه‌ها، صنایع بسته‌بندی، تحقیقات و اطلاع‌رسانی در این زمینه حائز اهمیت است.

دهقان در پایان اذعان داشت: صنایع تولیدی ما در زمینه محصولات دامی محدود است و ما مجبور هستیم با دانش بهره‌وری را افزایش دهیم تا جوابگوی تمام مصرف‌کنندگان باشد.