ثبت بی‌سابقه سلول‌ها و چروک صورت با اسکن جدید

شخصیت‌های رایانه‌ای پلاستیکی در فیلم‌ها و بازی‌های ویدیوئی بزودی با یک شیوه پویانمایی وضوح بالای جدید، از دور خارج شده و جای خود را به تصاویر زنده‌تر و واقعی‌تر خواهند داد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان دانشگاه جنوب کالیفرنیا و امپریال کالج لندن یک شیوه جدید اسکن تکه‌های سانتیمتر مربعی از پوست تمام چهره را با وضوح 10 میکرومتر طراحی کرده‌اند.

این امر بدان معنی است که تنها یک سلول پوست، سه پیکسل در نمایشگر را پوشش خواهد داد.

نتیجه این کار ارائه تصاویر با چنان واقعیتی خواهد بود که بینندگان خواهند توانست سلول‌های پوست و فولیکولهای مو را بر روی چهره شخصیت‌های پویانمایی اجرا شده توسط بازیگران واقعی مشاهده کنند.

این محققان که شیوه‌های قبلی آنها در فیلم آواتار در سال 2009 مورد استفاده قرار گرفته بود، اکنون از قابلیت اسکن تکه‌های پوست بر روی صورت انسان با چنان وضوح بالایی سخن گفته‌اند که هر گونه لکه، خط و تغییر در رنگ برای حالات چهره مختلف بر روی نمایشگر قابل مشاهده خواهد بود.

این قطعات سپس بر روی مدل سه بعدی بازیگر واقعی که در زمان بازی به حسگرهای حرکتی مجهز شده‌اند، نقشه‌برداری می‌شوند.

این اسکن که در محیط آزمایشگاه اجرا شده، همچنین می‌تواند نوری را که در پوست نفوذ کرده و چگونگی واکنش آن به نورهای مختلف را بردارد.

این شیوه جدید راه ارزان‌تر و ساده‌تری برای افزودن چیزهایی مانند خال، چروک و لکه بر روی چهره‌های پویانمایی رایانه‌ای محسوب می‌شود.

اجرای کار زمانبر در پروژه آواتار که 60 درصد آن تولید رایانه‌ای بود، 150 میلیون پوند هزینه داشت. بازیگران این فیلم نقش خود را با حسگرهای حرکتی که بر روی بدن و چهره آنها در زمان ایفای نقش نصب شده، بازی کردند که سپس به شخصیت‌های پویانمایی شده دیجیتالی با پوست آبی تبدیل شدند.

سازندگان بازیهای ویدیویی Activision در حال حاضر از الگوریتمی استفاده می‌کنند که از اسکنر جدیدی برای بالا بردن سرعت فرآیند و کاهش هزینه آن تقلید می‌کند.

همچنین محققان امپریال کالج لندن در حال حاضر با شرکت محصولات آرایشی Avon برای بررسی امکان استفاده از شیوه اسکن چهره در مطالعه واکنش پوست به مواد آرایشی کار می‌کنند.

به گفته محققان، جزئیات این فناوری می‌تواند توسط پزشکان و متخصصان پوست و همچنین مصرف‌کنندگان مواد آرایشی برای شناسایی مواد مناسب با پوستشان مورد استفاده قرار بگیرد.