التیام درد زونا با افشانه بینی فلفلی

محققان آمریکایی با استفاده از یکی از ترکیبات موجود در فلفل قرمز، نوعی افشانه بینی ساخته‌اند که می‌تواند راه جدیدی برای درمان درد شدید مرتبط با بیماری زونا باشد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دردهای عصبی پس از هرپس یکی از عوارض رایج بیماری است.

افشانه ساخت محققان آموزشگاه های وینستون برای مبارزه با این دردها در زمان بروز زونا در صورت تولید شده است. این افشانه برای توقف علائم درد در عصب سه قلو که مسوول حس صورت بوده، طراحی شده است.

زونا در اثر فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان ایجاد می‌شود. این ویروس پس از ایجاد آبله‌مرغان در عصب ها به طور غیرفعال باقی مانده و توسط سیستم ایمنی سالم به طور مستمر بررسی می شود؛ اما اگر سیستم ایمنی در اثر افزایش سن، تنش یا بیماری ضعیف شود، ویروس دوباره فعال خواهد شد. این امر ممکن است سالها و حتی دهه‌ها پس از عفونت اولیه آبله‌مرغان رخ بدهد.

این ویروس در زمان فعالسازی مجدد در عصب‌ها عفونت ایجاد کرده و به آنها آسیب می‌زند که باعث ایجاد جوش و درد شدید در محل که معمولا سینه و شکم و برخی مواقع صورت است، می‌شود.

دوره زونا از دو تا چهار هفته طول می‌کشد اما یکی از هر پنج مبتلا ممکن است دردهای عصبی پس از هرپس را تجربه کند که تا حداقل سه ماه طول خواهد کشید. در برخی موارد این دردها ممکن است 10 سال یا بیشتر باقی بمانند. هنوز مشخص نیست چرا برخی افراد پس از ابتلا به زونا دچار درد می‌شوند.

این در حالی است که خطر این دردها با افزایش سن بیشتر می‌شود و طبق آمار یک نفر از هر سه فرد بالای 80 سال با این دردها مواجه می‌شوند.

درمان متداول شامل داروهای ضد افسردگی دوز پایین و صرع است که پیام های درد را تعدیل می‌کنند.

افشانه جدید مبتنی بر ترکیب کپسایسین بوده که باعث تندی فلفل قرمز می‌شود. در زمان خوردن فلفل، کپسایسین حس سوزش را با فعال سازی سلول های عصبی تحریک می‌کند و محققان بر این باورند که با این روش می‌توان از طریق بی‌حس کردن عصب ها بر درد غلبه کرد.

در یک کارآزمایی در مرکز سردرد کالیفرنیا قرار است 40 بیمار دارای درد عصبی پس از هرپس متوسط تا شدید از این افشانه یا یک دارونما به تعداد دوبار در روز استفاده کنند.

به گفته محققان استفاده از این دارو به شکل افشانه از تاثیر بیشتری برخوردار است. در یک پژوهش دیگر از یک چسب حاوی کپسایسین به بیماران دچار دردهای عصبی استفاده شد. پس از یک هفته درمان، بیماران 40 درصد کاهش درد و ارتقا در خواب را تجربه کردند.