شمار دام لرستان، 2.3 درصد بیش از ظرفیت مراتع

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: میزان دام استان 2.3 درصد بیش از ظرفیت مراتع است.

«مهرداد بهاروند» در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی لرستان، با بیان این مطلب افزود: میزان مراتع استان 874 هزار هکتار است که 8 درصد این مراتع غنی و در مناطق الیگودرز و اشترانکوه قرار دارند که تولید آنها 750 کیلوگرم در هکتار است.

به گفته‌ی وی، 23 درصد از مراتع نیز درجه دوم و میزان تولید علوفه آن 250 کیلوگرم در هکتار است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان ادامه داد: 69 درصد مراتع در مناطق جنوبی استان قرار دارند و با تولید 125 کیلوگرم در هکتار جزو مراتع صغیر و درجه‌ی سوم محسوب می‎شوند.


بهاروند تصریح کرد: هم‌اکنون 6 میلیون و 500 هزار واحد دامی در استان وجود دارد که 4 میلیون و 500 هزار واحد به‌صورت مستقیم این مراتع را مورد تعلیف قرار می‎دهند.

وی خاطرنشان کرد: البته 2 میلیون واحد دامی مازاد و مربوط به عشایر کوچ‎رویی هستند که به‌خاطر این‌که استان منطقه‌ی میان‎بند است و در مسیر قشلاق به ییلاق قرار دارد از مراتع استفاده می‎کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به این‌که میزان دام استان 2.3 درصد بیش از ظرفیت مراتع است، یادآور شد: کل واحدهای دامی در استان، به یک میلیون و 569 هزار تن جیره غذایی نیاز دارند که مراتع منطقه تنها 941 هزار تن آن را تأمین می‌کنند.