صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20

تاپیک جامع تب کریمه کنگو

This is a discussion on تاپیک جامع تب کریمه کنگو within the بیماری های مشترک با نشخوارکنندگان forums, part of the بیماری های مشترک category; تب هموراژیک، کنگو کریمه یک تب خونریزی دهنده ویروسی است که اولین بار به صورت حاد در طی سالهای 1944 ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  241
  لايك كرده
  177
  نوشته ها
  927
  می پسندم
  303
  مورد پسند : 2,025 بار در 745 پست

  پیش فرض تاپیک جامع تب کریمه کنگو

  تب هموراژیک، کنگو کریمه یک تب خونریزی دهنده ویروسی است که اولین بار به صورت حاد در طی سالهای 1944 - 1945 باعث ابتلای بیش از 200 نفر در منطقه کریمه واقع در اوکراین (اتحاد جماهیرشوروی سابق) شده است. عامل بیماری بعدها در سال 1956 به همراه علایم مشابه در کنگو (زئیر Zair) واقع در قاره آفریقا شناسایی شد. به همین خاطر نام این بیماری ترکیبی از هر دو محل کریمه و کنگو انتخاب شد. نام دیگر بیماری نیز تب خونریزی دهنده آسیای مرکزی Central Asian hemorrhagic fever است.
  امروزه در بیشتر کشورها به خصوص کشورهای همسایه ایران، ویروس این بیماری ویا آنتی بادی مربوط به آن جداشده، از جمله در کشور عراق، پاکستان، ترکیه، افغانستان، دوبی، کشورهای عربی، قزاقستان، ازبکستان گزارشاتی در این رابطه وجود دارد.
  در ایران برای اولین بار در یک مطالعه روی کنه های جدا شده از دامها در سال 1978 (کنه های Ixodidea و argasidae) در خراسان مشخص شد که این کنه‏ ها آلوده به ویروس عامل CCHF هستند. منشاء آن در آن زمان ورود دامهای آلوده از مناطق مرزی شرق کشور اعلام شد.
  در طی چند سال اخیر بیش از 100 مورد انسانی مظنون به بیماری و 45 مورد تایید و 15 مورد فوت در استانهای خوزستان، بوشهر، چهار محال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، یزد، کرمان، تهران، اصفهان و فارس گزارش شده اند. خوشبختانه این بیماری در انسان کمتر یا بندرت اتفاق می افتد اگرچه میزان شیوع در حیوانات بیشتر است.


  در سال 1994 در امارات عربی مشخص شدکه کارگران کشتارگاه در اثر تماس با لاشه دامهای بومی و دامهای خریداری شده، 12 راس دام از 268 دام خریداری شده از ایران بوده است، به بیماری مبتلا گشته اند. در آزمایش سرولوژیکی به وسیله ELISA این دامها دارای آنتی‏بادی برعلیه ویروس CCHF بوده اند. همچنین طی آزمایش Antingen. Capture ELISA کنه های جمع آوری شده از روی این دامها نیز دارای آنتی ژن ویروس CCHF بودند.
  در سال 1996 در آفریقای جنوبی 15 نفر در اثر تماس با شترمرغ در مزرعه پرورش شترمرغ مبتلا شدند شترمرغ مانند دیگر پرندگان بعنوان مخزن بیماری بحساب می آید و از مقاومت نسبی طبیعی نسبت به CCHF برخوردار است.
  در سال 1998 دو گزارش از بیماری وجود دارد یکی در پاکستان که چهار نفر مبتلا شده که دو نفر از مبتلایان در اثر این بیماری تلف شدند و در افغانستان نیز 19 نفر مبتلا شده و 12 نفر از مبتلایان مردند.
  بسته به موقعیت جغرافیای محل و اندمیک بودن، این بیماری در منطقه با حدتهای متفاوتی ایجاد می شود مثلا در آسیا بیماری حدت بیشتری دارد و همراه با تلفات می‏باشد ولی در آفریقا کمتر تلفات گزارش شده است و حداکثر علایم خونریزی Phenomena Hemorrhagic و یا حالتهای خفیف Mild و یا مخفی Inapparent دیده می شود.
  مشخصات عامل بیماری:
  عامل بیماری ویروسی از خانواده Bunyaviridae و جنس Nairovirus است. این ویروس دارای پوشش پروتئینی (Envelop) است و قطر ساختمان ویروس nm100 - 85 است و از گروه RNAهای یک رشته ای است.
  (Enveloped Virion 85-100nm – Single Strand – negative Sense RNA)
  مقاومت ویروس در برابر حرارت کم است و در دمای 56˚C به مدت 30 دقیقه از بین می رود. بنابراین پختن گوشت و یا پاستوریزه کردن شیر باعث از بین رفتن ویروس می شود، ضمنا ویروس می تواند در خون به مدت 10 روز در دمای 40˚C مقاومت کند. ویروس در محیط اسیدی مثلا اسید استیک دو درصد (و یا محیط اسیدی ایجادشده پس از جمود نعشی) از بین می رود و همچنین در برابر هیپوکلریت سدیم یک درصد (Hypochlorite) و محلول دو درصد Glutaraldehyde و یا ضدعفونی کننده های فنولیک Phenolic 5 تا سه درصد، حساس است. صابون و مایعات یا مواد شستشو دهنده با اینکه ویروس از بین نمی برند ولی تا حدی ویروس را غیر فعال می کنند.
  راه انتقال بیماری:
  انتقال از طریق گزش کنه یکی از راههای مهم ابتلا به حساب می آید. کنه ها به خصوص اعضای خانواده Hyalomma (گونه ‏های مختلف Hyalomm SPP) از طریق تخمدان آلوده در تمام مراحل رشد آلوده شده و عفونتزا هستند. کنه بالغ از طریق تخمدان Transovarial ویروس را به نوزادان خود انتقال می دهد. در فصل فعالیت کنه، اوایل بهار تا پاییز، احتمال آلودگی زیادتر است.
  کنه ها از طریق گزش حیوانات مختلف از جمله گاو، گوسفند و بز (حیوانات اهلی)، پرندگان بخصوص شترمرغ، در مزارع پرورش شترمرغ حاوی میزان زیادی کنه است، جوندگان (حتی جوجه ‏تیغی) و... را مبتلا می سازند.
  غیر از کنه‏، اغلب حشرات نیز با تغذیه از خون دامهای مبتلا، می توانند بیماری را به سایر حیوانات و یا انسان انتقال دهند. پرندگانی که حاوی کنه باشند به خصوص پرندگانی که بطور فصلی کوچ می کنند می توانند در صورت آلودگی بیماری را به نقاط مختلف پراکنده کنند، ضمنا دام در اثر تماس با خون یا ترشحات مبتلایان آلوده می شود.
  انسان نیز در اثر تماس مستقیم (پوششهای مخاطی) با خون و ترشحات یا بافتهای آلوده دام (به خصوص افرادی که در صنعت دام نقش دارند از جمله دامپزشکان، دامپروران، کارکنان کشتارگاه) و یا کارکنان بیمارستان مثل پزشکان، پرستاران، بهیاران، و... در اثر تماس با افراد بیمار و یا وسایل آلوده آنها به بیماری مبتلا می شود. ضمنا از طریق تنفس در تماس با دامهای آلوده نیز امکان ابتلا وجود دارد.
  علایم بیماری:
  پس از دوره کمون سه تا 12 روزه عفونت خونی ویروس Viremia ایجاد می‏شود دامها بندرت علایم کلینیکی نشان می دهند و در اثر عفونت خونی ویروسی تب به مدت یک هفته در دام دوام میابد و گهگاهی در حالت حاد خونریزی در مخاطات و یا پرخونی دیده می شود و پس از یک هفته دام بعنوان ناقل بیماری ویروس را از خود دفع می‏ کند.
  این بیماری در انسان به صورتهای حاد، تحت حاد و خفیف یا فرم مخفی گزارش شده است در فرم حاد پس از عفونت خونی ویروس علایم تب و سردرد، درد عضلانی، لرز، گلودرد، درد شکم، تهوع و استفراغ، اسهال، پرخونی ملتحمه چشم و حساسیت به نور دیده می شود و بین روزهای سوم تا ششم از شروع علایم، دانه های قرمز جوش مانندی (Petechi) درسطح بدن بخصوص روی سینه و دست و پا و مخاطات بدن (دهان و واژن) ایجاد می شود. در فرم شدید در اثر شدت بیماری لکه های خونریزی در زیر پوست مشاهده می شود که به همراه خون دماغ، استفراغ خونی، ملنا (مدفوع خونی در اثر خونریزی در دستگاه گوارش) و خونریزی رحمی است.
  مرگ ممکن است در اثر تداوم اسهال و در نتیجه از دست رفتن مایعات بدن، خونریزی مغزی و یا ادم ریوی و نارسایی ریوی اتفاق افتد و میزان مرگ و میر 15 – 70 درصد گزارش شده است. بیمارانی که بدن آنها در برابر بیماری مقاومت کند از روز دهم به بعد همراه با محو شدن لکه های خونریزی بهبودی میابند ولی دوره نقاهت ممکن است تا ماهها به طول انجامد که بهمراه عوارضی مثل اختلال در CNS مانند مننژیت، رعشه و غش، کما و نهایتا خونریزی مغزی، سقط جنین، ریزش مو، تورم مفاصل و اعصاب، زردی در اثر تورم کبد، اختلال در بینایی و شنوایی، لخته گسترده داخل رگی ((DIC) Disseminated intravascular coagulation به همراه ضایعات کلیوی، قلبی و مغزی) است.
  روش تشخیص:
  در هفته اول بیماری و در مرحله تب می توان با نمونه گیری از خون ویروس را جدا کرد همچنین می توان ویروس را از نمونه های بافتی مثل بافت کبد، طحال، کلیه، غدد لنفاوی جدا کرد.
  ویروس را می توان در کشت سلولی تهیه شده از بافت کلیه میمون کشت داد و یا توسط آزمایش PCR (Polymerase Chain reaction) اثر ویروس را در نسخه برداری مع___ Reverse Transcriptase مشاهده کرد.
  به وسیله آزمایشهای سرمی نیز می توان به جستجوی آنتی بادی پرداخت از جمله می توان از آزمایشهایی نظیرE LISA، IFA (Immunofluerescense Antibody)، خنثی سازی ,Neutralizing ab CFT Compliment fixation test) ثبوت عناصر مکمل) استفاده کرد. معمولا پس از شش روز IgM قابل اندازه گیری است و تا چهار ماه در خون باقی می ماند ولی IgG را تا پنج سال می توان در خون بررسی کرد اما در حالتهای فوق حاد و مرگ آور در ابتدای بیماری معمولا هیچگونه آنتی بادی در خون (قبل از شش روز) قابل اندازه گیری نیست بنابراین تشخیص بر پایه جداسازی ویروس از خون و بافتها به روش کشت سلولی و یا تشخیص آنتی ژن ویروس بروشهای IFA, EIA و PCR (polymerase chain reaction) است.
  همچنین با اندازه‏گیری SGOT و SGPT می توان به عفونت ویروس در کبد Viral Hepatitis پی برد معمولا در مبتلایان SGOT بالاتر از SGPT است.
  درمان و پیشگیری:
  در درمان بیماران غیر از مصرف داروی Ribavirin که برای درمان تبهای هموراژیک باسندرم کلیوی موثر است می توان از تزریق خون، یا مایعات جایگزین آن جهت کنترل حجم خون و تزریق ویتامینها و... استفاده کرد.
  Ribavirin را می توان به صورت خوراکی و یا تزریقی مصرف کرد. حتی در افراد در معرض خطر توصیه شده که در جهت پیشگیری Prophylaxy به صورت رژیم پیشگیری کننده به میزان 500 میلیگرم هر شش ساعت یکبار به مدت هفت روز خوراکی مصرف شود.
  استفاده از پلاسمای ایمن Immune Plasma که تیتر بالایی از آنتی‏بادی خنثی کننده Neutralizing Ab دارا باشد توصیه شده است.
  جهت پیشگیری یک واکسن تهیه شده ولی هنوز به طور گسترده برای انسان به کار نرفته است. بهترین راه پیشگیری محافظت در برابر گزش کنه است. بخصوص افرادی که در صنعت دام نقش دارند باید اقداماتی جهت محافظت خود بخصوص در فصل بهار تا پائیز که فصل فعالیت کنه‏ها است، داشته باشند. توصیه شده که دامها را موقعی به کشتارگاه بفرستند که حداقل 14روز قبل با کنه تماس نداشته و هیچگونه تب و علایمی دال بر این بیماری نداشته باشند. بنابراین باید دامهای پرواری را مرتب تحت نظر قرار داد و در طی دوره پرواری چندین نوبت سمپاشی یا از حمام ضد کنه استفاده کرد.
  کسانیکه در صنعت دام نقش دارند (کارکنان کشتارگاه، دامپروران، دامپزشکان و...) باید به وسیله پوشیدن دستکش و سایر لباسهای محافظت کننده خود را محافظت کنند و هر روز لباس و وسایل را تا حد امکان سمپاشی و ضدعفونی کنند.
  وقتی بیمار مبتلا به این بیماری در بیمارستان بستری شود خطر انتقال عفونت در داخل بیمارستان وجود دارد باید اقدامات کافی جهت جلوگیری از آلودگی از جمله ایزوله کردن و قرنطینه شخص بیمار، ضدعفونی وسایل در دمای 60˚C به مدت یک ساعت و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده جهت وسایل و اشیا که حساس به حرارت هستند (از جمله ضدعفونی کردن توسط اتیلن اکسید)، پوشیدن دستکش ضخیم یا دولا، کلاه، عینک و غیره...
  چون در حال حاضر در ارتباط با کنترل و جداسازی دامهای مشکوک به آلودگی (حاوی تعدادی کنه و دارای تب یا علایم دیگر) کاری صورت نمی گیرد و یا امکان نگهداری و قرنطینه نیست، توصیه می‏شود پس از اقدامات بهداشتی ضمن کشتار، لاشه های مشکوک را مستقیما عرضه بازار نکنند، بلکه تحت عمل آوری حرارت دادن جهت تهیه کالباس و سوسیس در نظر گیرند و یا پس از ایجاد جمود نعشی در لاشه (حداقل پس از 12 ساعت) مورد مصرف قرار گیرند. باید توجه کرد که امعاء و احشائ دام (شکمبه، روده و معده، کبد) و مغز به علت عدم ایجاد جمود نعشی باید طبق ضوابط بهداشتی معدوم گردند و یا تحت عمل آوری حرارت دادن در دسترس مردم قرار گیرند.
  هشدار بهداشتی: از خرید گوشتهای بازرسی نشده بدون مهر دامپزشکی (کشتار غیر مجاز) خودداری کنید.


  نویسنده / مولف: اداره بررسیها، آموزش و مراقبت بیماریهای دامی
  ویرایش توسط snipy : 20th January 2014 در ساعت 01:27 PM دلیل: افزایش سایز نوشته

 2. کاربر مقابل پست Rahban عزیز را پسندیده است:


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  Cat
  محل سکونت
  Tehran
  لايك دريافتي
  2648
  لايك كرده
  4952
  نوشته ها
  2,567
  می پسندم
  10,318
  مورد پسند : 6,281 بار در 2,022 پست

  پیش فرض تب کریمه کنگو یک بیماری حاد ویروسی است/ انتقال از دام به انسان


  تاپیک جامع تب کریمه کنگورئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی است که از دام به انسان منتقل می شود، گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق گوشت و فرآورده های دامی مورد تایید دامپزشکی انتقال نمی یابد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد مهدی گویا اظهار داشت: تماس مستقیم با دام و ترشحات دامی آلوده، گزش کنه هیالوما، تماس با خون و ترشحات انسان بیمار و مصرف گوشت دام آلوده که خارج از سیستمهای مجاز ذبح می شوند از جمله راههای انتقال این بیماری به شمار می رود.
  وی با اشاره به اینکه افرادی که به طور مستقیم با دام در ارتباط هستند و یا کادر درمانی که با بیمار آلوده در تماسند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، خاطر نشان کرد: بروز علائم شبیه سرماخوردگی و استخوان درد در مراحل اولیه و تب همراه با خونریزی در مراحل بعدی از نشانه های این بیماری است و کادر درمانی و افرادی که با این دسته از بیماران مواجه می شوند باید سریعا مراتب را به مراکز بهداشتی درمانی اطلاع دهند.
  گویا با اشاره به اینکه فصل بهار زمان انتقال این بیماری و زاد و ولد کنه هیالوما است و در این فصل باید اقدامات پیشگیرانه و ایمنی به ویژه در افراد مرتبط با دام صورت گیرد، خاطر نشان کرد: پیشگیری از بیماری های قابل انتقال از دام به انسان فعالیتی فرابخشی است و این امر با تلاش سازمانهای دامپزشکی و دیگر ارگانهای ذیربط با اجرای برنامه هایی همچون واکسیناسیون، سم پاشی و آموزش افراد مرتبط صورت می گیرد.

  وی خاطر نشان کرد: در این میان نقش وزارت بهداشت در پیشگیری از بیماریها ی قابل انتقال از دام به انسان را منکر نمی شویم و دانشگاههای علوم پزشکی کشور و به ویژه معاونتهای بهداشتی با اطلاع رسانی عمومی و آگاهی بخشی می توانند نقش موثری در پیشگیری از بیماریهای قابل انتقال از دام به انسان و دیگر بیماریها داشته باشند.
  بنا بر اعلام رئیس مرکز مدیریت بیماریها در سال جاری تاکنون ۱۳ مورد ابتلا به تب کریمه کنگو گزارش شده است. قبلا ۷ مورد ابتلا در سیستان و بلوچستان گزارش شده بود که همگی موارد بهبود یافته اند و اخیرا ۶ مورد ابتلا در استان خراسان رضوی گزارش شده که متاسفانه ۲ نفر از مبتلایان به دلیل شدت بیماری جان خود را از دست دادند.


 4. 4 کاربر پست Pegah عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  Gh آشنایی با راه‌های مقابله با تب کریمه - کنگو

  تب کریمه- کنگو یک بیماری حاد تب دار خونریزی‌دهنده ویروسی است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون، ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

  این بیماری نخستین بار در کریمه (اوکرین) و همین‌طور در کنگو (زئیر) گزارش شده‌است و به همین دلیل نام تب خونریزی‌دهنده کریمه- کنگو به‌خود گرفته است.

  این بیماری در حیوانات بدون علامت بوده و تنها ممکن است که حیوان، تب مختصری داشته باشد. ویروس عامل این بیماری در برابر حرارت مقاومت کمی داشته بنابراین پختن گوشت (به‌مدت 30دقیقه و با دمای 56 درجه سانتی‌گراد) یا پاستوریزه کردن شیر و سایر فراورده‌های لبنی باعث از بین رفتن این ویروس می‌شود.

  در ضمن نگهداری گوشت به‌مدت 24 ساعت در کشتارگاه‌های صنعتی و در دمای 4 درجه سانتی‌گراد و فریز کردن گوشت در منزل به‌مدت 24 ساعت در دمای منفی 1 تا منفی 4 درجه سبب از بین رفتن این ویروس می‌شود.

  بنابراین تهیه گوشت از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی استان‌ها و نگهداری آنها به طریقه فوق، امکان ابتلا به این بیماری از طریق گوشت یا سایر موارد خوراکی را به کلی منتفی می‌سازد.

  عامل این بیماری ویروسی از گروه آربو ویروس‌هاست که معمولا به وسیله کنه منتقل می‌شود. مخزن ویروس در طبیعت اصولا کنه‌هاست و گاو، گوسفند، بز و خرگوش نیز به‌عنوان مخزن مطرح هستند.
  تاپیک جامع تب کریمه کنگو


  این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده سبب ایجاد بیماری می‌شود. تب کریمه -کنگو بیشتر در مناطق صحرایی آفریقا، اروپای شرقی، خاورمیانه عراق، هند، افغانستان، پاکستان وغرب چین مشاهده می‌شود.

  شیوع بالایی از بیماری در بین کارکنان بیمارستان‌ها، کشاورزان و اشخاصی که با دام سروکار دارند، وجود دارد. بیماری در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند. مواردی از بیماری در بین اعضای خانواده بیمار و پرسنل پزشکی بعد از آلودگی با خون یا ترشحات بیمار رخ داده‌است.

  پرندگان (غیراز شترمرغ) به تب کریمه - کنگو مقاومند. این بیماری در انسان‌ها پس از یک دوره کمون (نهفتگی) به‌طور متوسط 4 تا نهایتا 12 روزه معمولا با علائم غیرخونریزی مانند تب، سردرد، احساس سرما، خستگی، درد عضلانی، پرخونی صورت، پرخونی ملتحمه و چشم، استفراغ و دردهای بالای معده است.

  علائم خونریزی از روز چهارم شروع می‌شود که به‌صورت پتشی (لکه‌های خونریزی زیر پوستی بسیار کوچک) در مخاط دهان و پوست، خونریزی از لثه‌ها، بینی، معده، روده و رحم و زیر پوست ناحیه ساق پا و دست‌ها ظاهر می‌شود. مرگ بیمار ناشی از شوک، کم‌خونی، خونریزی شدید ریوی، عفونت منتشر و اختلال انعقادی داخل عروقی پیش رونده ‌است. بنابراین تب کریمه- کنگو در انسان می‌تواند بسیار خطرناک بوده و حتی منجر به مرگ بیمار شود.

  در این بیماری مرگ و میر حدود 30 درصد و شیوع بیمارستانی بسیار بالا گزارش شده است. از آنجا که این بیماری می‌تواند به‌شدت مسری باشد، باید نکات زیر به‌شدت مورد توجه قرار گیرد: قصاب‌ها حین کشتار باید از وسایل ایمنی حفاظت فردی شامل لباس کار مناسب، دستکش، ماسک، عینک و چکمه استفاده کنند و درصورت وجود زخم در دست یا سایر نواحی بدن افراد شاغل در کشتارگاه‌ها باید از تماس با لاشه، ترشحات و خون دام جدا خودداری کنند.

  دامداران لازم است که از تماس با کنه و له کردن آن با دست خودداری کرده و نسبت به پاکسازی و سمپاشی جایگاه دام و سمپاشی بدن دام اقدام کنند تا کنه‌های ناقل از بین برود. باید از کشتار دام در خارج از کشتارگاه تحت هرعنوان اکیدا خودداری شود و مردم به هیچ عنوان نباید دامی را بدون مجوز دامپزشکی خریداری کنند.

  به هیچ عنوان نباید گوشت کنار خیابان از طرف مردم خریداری شود یا توسط ماموران امکان عرضه آنها میسر باشد. باید از مصرف گوشت تازه خودداری کرد و دام باید پس از ذبح تا ۲۴ ساعت در دمای منفی ۱ تا ۴ قرار گیرد تا ویروس‌های آن کشته شوند و پس از آن می‌توان گوشت را مصرف کرد.

  در هفته اول بیماری و در مرحله تب می‌توان با نمونه‌گیری از خون، ویروس را جدا کرد همچنین می‌توان ویروس را از نمونه‌های بافتی مثل بافت کبد، طحال، کلیه، غدد لنفاوی جدا کرد. بیماران مشکوک به تب کریمه - کنگو که دارای خونریزی فعال هستند بایستی در اتاق خصوصی ایزوله بستری شوند و ملاقات بیمار تا حد مراقبت‌های ضروری محدود شود.

  پرسنل بایستی از لوازم حفاظتی به‌منظور پیشگیری از تماس پوست و مخاطشان با خون و دیگر مایعات بدن بیمار استفاده کنند. در برخورد با بیمارانی که مبتلا به سرفه، استفراغ، اسهال یا خونریزی فعال هستند باید برای پیشگیری از وسایل حفاظتی تماس با این بیماران شامل کلاه، عینک، دو جفت دستکش، روپوش، گان، پیش‌بند پلاستیکی و چکمه استفاده شود.

  رعایت اصول احتیاط همه جانبه درخصوص سوزن‌های یکبار مصرف، تیغ و دیگر لوازم برنده بایستی مد نظر قرار گیرد. درمان بیماران شامل درمان حمایتی از جمله تنظیم مایعات و املاح بدن (آب و الکترولیت)، درمان اختلالات انعقادی ناشی از بیماری و شروع درمان ضد‌ویروس برای بیمار است.

  باید به خاطر داشت که با به کار بردن چند توصیه ساده یعنی استفاده از گوشت‌های دارای مجوز دامپزشکی، نگهداری آن برای حداقل 24 ساعت در دمای منفی 1تا4، استفاده از لبنیات پاستوریزه و پخت کامل گوشت، اکثر مردم از خطرات ناشی از این بیماری در امان هستند.

  افراد دارای مشاغل خاص نیز که در بالا بدان اشاره شد با عملی کردن توصیه‌های ذکر شده در بالا تا حد بسیار زیادی خواهند توانست خود را نسبت به بیماری تب کریمه - کنگو ایمنی کنند.
  تاپیک جامع تب کریمه کنگو

 6. Top | #4
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  Tavajoh تب کریمه کنگو را جدی بگیرید

  تاپیک جامع تب کریمه کنگو

  سرپرست شبکه دامپزشکی زاوه گفت: بیماری CCHF در دام مبتلا بدون علائم می باشد و فقط از طریق آزمایشات خونی تشخیص داده می شود و چنانچه انسان با ترشحات و یا گوشت و خون آلوده دام مبتلا به این بیماری تماس داشته باشد احتمال مبتلا شدن به این بیماری بسیار بالااست.


  با توجه به اینکه در دام عامل بیماری معمولا از طریق گزش کنه هیولاما منتقل می شود؛ یکی از فعالیتهای سازمان دامپزشکی مبارزه با انگلهای خارجی دام می باشد .دکتر سیدین افزود : با توجه به اهمیت این بیماری این شبکه در سال گذشته اقداماتی نظیر برگزاری جلسات مشترک با فرمانداری و دیگر اعضاء کارگروه بهداشت و اتخاذ تصمیماتی در این زمینه ، همچنین تشکیل جلسه جداگانه ای با حضور قصابان و شهرداری و شبکه بهداشت در زمینه تبادل نظر در خصوص نحوه کشتار و همچنین شرایط کشتار دام ، همچنین برگزاری کارگاه آموزشی برای افراد در معرض خطر ، پخش تراکتهای آموزشی با مضمون تب کریمه کنگو ، نصب پارچه نوشته در خصوص مخاطرات کشتار غیر مجاز در منازل و معابر وهمچنین سمپاشی 76950 راس دام سبک ،1480 راس دام سنگین و 140800 متر مربع جایگاه نگهداری دام و ... انجام داده است. وی مجددا و با تاکید فراوان از کلیه دامداران خواست تا از کشتار غیر مجاز در منازل و یا در معابر خودداری نموده و نسبت به سمپاشی دام و جایگاه آن اقدام نمایند.
  تاپیک جامع تب کریمه کنگو

 7. 4 کاربر پست ویکی عزیز را پسندیده اند .


 8. Top | #5
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  تاپیک جامع تب کریمه کنگو

  توصیه‌هایی برای جلوگیری از بروز تب کنگو  اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی پرهیز از کشتار غیرمجاز دام را از مهمترین عوامل پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو دانست.  به گزارش سازمان دامپزشکی رئیس اداره مبارزه با بیماری های دامی این اداره کل ضمن اعلام مطلب فوق افزود: با توجه به شروع فصل گرما و در نتیجه گسترش فعالیت کنه های عامل بیماری، احتمال بروز بیماری در دام هایی نظیر گوسفند و بز، شترمرغ و گاو وجود دارد و در صورت بی احتیاطی در کشتار دام و تماس با ترشحات دام آلوده، امکان انتقال این بیماری به انسان قوت خواهد گرفت. به همین دلیل لازم است جهت جلوگیری از انتقال این بیماری، هنگام قطعه کردن گوشت و جگر از تماس با ترشحات و خونابه احتمالی جلوگیری و محافظت به عمل آید. دکتر محسن عابدزاده اعلام داشت: تلاش هایی در خصوص پیشگیری از این بیماری در استان انجام شده که نظارت بر کشتارگاه ها، سم پاشی دام ها، مبارزه و برخورد با کشتار قاچاق و غیرمجاز و نگهداری لاشه ها در پیش سرد از جمله این اقدامات بوده و توصیه اکید می شود دام ها قبل از جابجایی سم پاشی شده و برای حمل و نقل آنها گواهی بهداشتی دامپزشکی اخذ و نیز بازرسی قبل و بعد از کشتار دام ها در کشتارگاه ها انجام شود. وی گفت: بیماری در دام ها علائم قابل توجهی ندارد و پس از گزش کنه آلوده، ویروس کمتر از یک هفته در بدن دام باقی می ماند و تنها علامت آن، تب خفیف بوده و مخزن اصلی ویروس در طبیعت، کنه سخت عمدتا از خانواده هیالوما است که در تمام مراحل تکامل کنه، در بدن باقی می ماند و از طریق تخم به نسل های بعد منتقل می گردد. دکتر عابدزاده، عمده ترین راه های انتقال بیماری به انسان را شامل؛ تماس با دام های آلوده، تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح، گزش کنه یا دستکاری و له کردن آن، تماس با خون، ترشحات و نمونه های بافتی بیمار آلوده ذکر کرد و از دامداران خواست در نگهداری دام ها و تماس با آنها نکات بهداشتی را رعایت کنند. وی خاطرنشان ساخت: عمده ترین راه های پیش گیری از بیماری شامل؛ ذبح دام در کشتارگاه های مجاز، استفاده از وسایل ایمنی مانند؛ کلاه، عینک، ماسک، روپوش، پیش بند پلاستیکی، دستکش و چکمه در هنگام ذبح دام، حفاظت فردی جهت جلوگیری از گزش کنه، تعویض لباس، چکمه و دستکش پس از تماس با دام و شستشوی آنها، عدم جداسازی کنه با دست بدون دستکش از بدن دام و سم پاشی دوره ای علیه انگل های خارجی دام می باشد. عابدزاده، یادآورشد در سال گذشته نظر به اهمیت موضوع مبارزه با بیماری های انگلی، سمپاشی حدود 2/7 میلیون راس دام سبک، 143 هزار راس دام سنگین و 6/2 میلیون متر مربع جایگاه نگهداری دام ها انجام شده و امید است تا تامین اعتبارات استانی لازم، مبارزه با بیماری های انگلی درسال جاری نیز همانند سال های قبل ادامه یابد. وی اعلام داشت: در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز، پیش بینی می گردد در سال جاری نیز بیش از 5 میلیون راس دام سبک، 200 هزار راس دام سنگین و بیش از 20 میلیون متر مربع جایگاه نگهداری دام تحت پوشش عملیات سمپاشی قرار گیرد.


  تاپیک جامع تب کریمه کنگو

 9. 3 کاربر پست ویکی عزیز را پسندیده اند .


 10. Top | #6
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  راههای شناخت تب کنگو در دامداری


  به گزارش باشگاه خبرنگاران ، تب خونریزی‌دهندهٔ کریمه-کنگویک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده‌است که ازطریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.


  این بیماری اولین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه اوکرائین شرح داده شد و نام تب خونریزی دهنده برای آن اعلام گردید.

  در سال ۱۹۶۹ معلوم شد پاتوژن ایجاد کننده تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مشابه همان بیماری است، که در سال ۱۹۵۶ در کنگو مشاهده گردیده‌ است از اینرو ارتباط این دو مکان و بیماری باعث اسم فعلی شد.

  CCHF یا همان تب کریمه کنگو در انسان بیماری شدیدی همراه با مرگ و میر حدود ۳۰ ٪ ایجاد می‌کند که شیوع بیمارستانی آن نیز بسیار بالا می‌باشد.

  ویروس CCHF به وسیله کنه هیالوما منتقل می‌شود. مخزن ویروس در طبیعت اصولا کنه‌ها می‌باشد و گاو، گوسفند، بز وخرگوش نیز به عنوان مخزن مطرح می‌باشند.

  این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصابها و سلاخها) سبب ایجاد همه‌گیری‌های ناگهانی می‌گردد.

  این بیماری بیشتر در مناطق صحرایی آفریقا، اروپای شرقی، خاور میانه عراق، هند، افغانستان، پاکستان، ایران و غرب چین مشاهده می‌گردد. شیوع بالایی از بیماری در بین پرسنل نظامی کارکنان بیمارستانها، کشاورزان و اشخاصی که با دام سروکار دارند مشاهده می‌گردد.

  بیماریCCHF در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند. مواردی در بین اعضای خانواده بیمار و پرسنل پزشکی بعد از آلودگی با خون یا ترشحات بیمار رخ داده‌است. پرندگان به بیماری مقاومند (غیر از شترمرغ) لیکن می‌توانند با پخش کنه‌های آلوده باعث اپیدمی گردند. بیماری در حیوانات بدون علامت می‌باشد.


  دوره کمون بیماری به طور متوسط چهار روز و حداکثر دوازده روز می‌باشد. معمولاً تا روز چهارم علائم غیر خونریزی مانند تب، سردرد، احساس سرما، خستگی درد عضلانی، پرخونی صورت، پرخونی ملتحمه و چشم، استفراغ و دردهای بالای معده می‌باشد.

  علائم خونریزی از روز چهارم شروع می‌شود که به صورت پشتی در مخاط دهان و پوست، خونریزی از لثه‌ها، بینی، معده، روده ورحم و زیر پوست ناحیه ساق پا و دستها ظاهر می‌شود. مرگ بیمار ناشی از شوک، کم خونی خونریزی شدید ریوی، عفونت منتشر و اختلال انعقادی داخل عروقی پیش رونده‌است.


  در هفته اول بیماری و در مرحله تب می‌توان با نمونه گیری از خون ویروس را جدا کرد همچنین می‌توان ویروس را از نمونه‌های بافتی مثل بافت کبد، طحال، کلیه، غدد لنفاوی جدا کرد.

  ویروس را می‌توان در کشت سلولی تهیه شده از بافت کلیه میمون کشت داد و یا توسط آزمایش PCR (Polymerase Chain reaction) اثر ویروس را در نسخه برداری مع___ Reverse Transcriptase مشاهده کرد.

  به وسیله آزمایشهای سرمی نیز می‌توان به جستجوی آنتی بادی پرداخت از جمله می‌توان از آزمایشهایی نظیرE LISA، IFA (Immunofluerescense Antibody)، خنثی سازی ,Neutralizing ab CFT Compliment fixation test) ثبوت عناصر مکمل) استفاده کرد.
  معمولا پس از شش روز IgM قابل اندازه گیری است و تا چهار ماه در خون باقی می‌ماند ولی IgG را تا پنج سال می‌توان در خون بررسی کرد اما در حالتهای فوق حاد و مرگ آور در ابتدای بیماری معمولا هیچگونه آنتی بادی در خون (قبل از شش روز) قابل اندازه گیری نیست بنابراین تشخیص بر پایه جداسازی ویروس از خون و بافتها به روش کشت سلولی و یا تشخیص آنتی ژن ویروس بروشهای IFA, EIA و PCR (polymerase chain reaction) است.
  همچنین با اندازه‏گیری SGOT و SGPT می‌توان به عفونت ویروس در کبد Viral Hepatitis پی برد معمولا در مبتلایان SGOT بالاتر از SGPT است.
  اساس درمان حمایتی است و شامل تنظیم آب و الکترولیک و درمان اختلال انعقادی درون رگی پیش رونده‌است. توجه کنید که درمانهای اختصاصی توسط پزشک انجام می‌شود.

  بیمار مشکوک به CCHF باید ایزوله شود و با افراد خانواده و پرسنل بیمارستانی در تماس نباشد. کلیه وسایل بیمارستانی مانند ماسک، دستکش، روپوش، پیش بند، لوله‌های خون، سرنگهای استفاده شده و هر وسیله‌ای که با ترشحات بیمار درتماس بوده باید سوزانده شود.
  در هنگامی که پرسنل مراقب بیمار در معرض تماس پوستی یا پوستی مخاطی با خون، مایعات بدن و یا فضولات بیمار قرار می‌گیرند بایستی فوراً سطح آلوده را با آب و صابون بشویند.
  سمپاشی منازل و اصطبل‌ها جهت کاهش کنه‌ها ، مصرف مواد ضد عفونی جهت گندزدایی توالت‌ها، محیط آلوده به خون و ترشحات بیمار در پیشگیری از ابتلا به این بیماری بسیار موثر است.  به دلیل اینکه متاسفانه دام بدون علامت است، باید از مصرف گوشت تازه خودداری شود و دام پس از ذبح تا ۲۴ ساعت در دمای منفی ۱ تا ۴ قرار گیرد تا ویروس‌های آن کشته شوند و پس از آن مصرف شود و همچنین از خرید گوشتهای بازرسی نشده بدون مهر دامپزشکی (کشتار غیر مجاز) خودداری کنید.
  ویرایش توسط ویکی : 23rd May 2013 در ساعت 11:19 PM

 11. 2 کاربر پست ویکی عزیز را پسندیده اند .


 12. Top | #7
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  اولین قدم در کنترل تب کریمه کنگو چیست؟

  تاپیک جامع تب کریمه کنگو  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی قوچان،محمد سیاح در جمع دامداران این شهرستان گفت: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک خطرناک است که در دام مبتلا معمولا هیچ علامتی ایجاد نمی کند ولی می تواند بیماری را به انسان منتقل کند و بهداشت جامعه را به خطر بی اندازد. ولی می توان با اقدامات پیشگیری کننده این بیماری را کنترل کرد.
  وی در ادامه بیان داشت: کنه ناقل این بیماری بوده که با بهداشتی نمودن جایگاه دام به عنوان اولین قدم می توان این ناقل را از بین برد و بیماری را تا حد مناسبی کنترل کرد.
  سیاح در ادامه افزود: در این راستا برای مبارزه با کنه ها بایستی سالانه حداقل دو نوبت دام ها و جایگاه نگهداری دام ها را سمپاشی نمود.
  وی تصریح کرد: دامداران برای بهداشتی نمودن جایگاه ها علاوه بر سمپاشی باید از مصالح مناسب مثل سیمان استفاده کنند تا از رشد و تکثیر کنه ها جلوگیری شود.
  سیاح در پایان گفت: از موارد مهم دیگر در کنترل این بیماری می توان به خودداری کردن از خوردن جگرخام یا نیم پز و خرید گوشت از مراکز معتبر و پرهیز از ذبح دام در معابر و منازل و جدا نکردن کنه ها با دست و له نکردن کردن آنها اشاره کرد.
 13. 2 کاربر پست ویکی عزیز را پسندیده اند .


 14. Top | #8
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  تب کریمه کنگو در کمین ذابحین غیر مجاز


  تاپیک جامع تب کریمه کنگو


  .  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خواف، محمد احمدی گفت: امکان انتقال تب خونریزی دهنده کریمه کنگو با گرم شدن هوا و فعالیت بیشتر کنه های ناقل آن بیشتر شده و تعداد دامهای آلوده نیز افزایش می یابد که این امر باعث افزایش احتمال انتقال بیماری از طریق خون و ترشحات آلوده به انسان و به خصوص ذابحین غیر مجاز که شرایط بهداشتی کشتار را رعایت نمی کنند می شود.
  وی گفت: تهیه گوشت از مراکز غیر مجاز و ذابحین غیر قانونی به علت عدم شرایط بهداشتی و طی نکردن زمان لازم جهت سالم سازی لاشه ها، باعث انتقال بیماری به انسان می شود.
  وی افزود: تهیه گوشت از مراکز مجاز که تحت نظارت دامپزشکی فعالیت دارند و توجه به مهر دامپزشکی باعث کاهش خطر انتقال بیماری به انسان می شود و نگهداری لاشه و آلایش تازه دام ذبح شده به مدت 24 ساعت در دمای 4-0 درجه سانتی گراد جهت سالم سازی لاشه الزامی می باشد

 15. 2 کاربر پست ویکی عزیز را پسندیده اند .


 16. Top | #9
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  احتمال بروز بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در املش گیلان  تاپیک جامع تب کریمه کنگو

  رئیس شبکه دامپزشکی املش گفت: به علت افزایش فعالیت کنه‌ها، بروز بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در منطقه احتمال دارد.

  به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، دکتر مرتضی پیکار با بیان این مطلب گفت: با شروع فصل گرما و بعلت افزایش فعالیت کنه‌ها، بروز بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در منطقه احتمال دارد.

  وی اضافه کرد: در این راستا شبکه دامپزشکی شهرستان املش جهت آمادگی و به‌روز کردن اطلاعات کارکنان اقدام به برگزاری دوره آموزشی مشترک با مرکز بهداشت کرده است.

  وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی‌های انجام شده با مرکز بهداشت شهرستان املش هفته گذشته دوره آموزشی توسط کارشناس شبکه دکتر حسن ناظریان انجام شد.

  رئیس شبکه دامپزشکی املش گفت: در این کلاس راه‌های انتقال و پیشگیری از بیماری به صورت پاورپنت و بروشور آموزشی توضیح داده شد.

 17. 2 کاربر پست ویکی عزیز را پسندیده اند .


 18. Top | #10
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  لايك دريافتي
  30740
  لايك كرده
  10885
  نوشته ها
  40,071
  می پسندم
  12,247
  مورد پسند : 58,195 بار در 24,452 پست
  حالت من :
  My Mood
  In Love
  نوشته های وبلاگ
  16

  پیش فرض

  هشت مورد تب کنگو سال 91 بدون مرگ و میر


  تاپیک جامع تب کریمه کنگو


  هشت مورد تب کنگو سال 91 بدون مرگ و میر

  رئیس اداره مبارزه و مراقبت از بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو بیماری شغلی است و مناسب‌ترین راه پیشگیری از آن رعایت ضوابط بهداشتی است.  به گزارش فارس، صدیقه کاظمی‌نیا در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان اظهار داشت: سال گذشته هشت مورد از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو در استان گزارش شد که با درمان به‌موقع هیچ‌کدام از این موارد منجر به مرگ افراد مبتلا به این بیماری نشده است.
  وی بیان کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو بیماری شغلی است که بیشترین مبتلایان به این بیماری دامداران، نقل و انتقال دهندگان دام، افراد شاغل در کشتارگاه‌ها، دامپزشکان و پرستارانی که در ارتباط با فرد آلوده هستند را شامل می‌شوند.
  کاظمی‌نیا گفت: گزیده شدن توسط کنه آلوده، تماس با بافت‌های تازه، خون و سایر ترشحات حیوان آلوده ، ورود ویروس از جراحات پوست یا غشاهای مخاطی در حین اخته کردن، قطع شاخ، پشم چینی، واکسیناسیون، له کردن کنه‌های آلوده با انگشت، تماس با گوشت تازه آلوده، عفونت‌های بیمارستانی از طریق تماس نزدیک با خون و سایر ترشحات و بافت‌های انسان بیمار از دیگر موارد انتقال این بیماری از دام به انسان به شمار می‌رود.
  وی مناسب‌ترین راه پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو را رعایت ضوابط بهداشتی و اصول قرنطینه دامپزشکی برای حمل و نقل، سمپاشی محیط دام‌ها و بهبود شرایط کشتارگاه‌ها عنوان کرد.
  مهرالحسنی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان اظهار داشت: در راستای سند توسعه سلامت استان از سال 87 تا 89 به صورت آزمایشی و با همکاری معاونت برنامه‌ریزی استانداری و سازمان بیمه خدمات درمانی استان برنامه حساب‌های استانی سلامت اجرا شد.
  وی اضافه کرد: در این برنامه اطلاعاتی برای سیاستگذاران شامل منابع مصرفی و نتایج آن در حوزه سلامت ارائه می‌شود که در این برنامه شفاف‌سازی گردش بودجه در حوزه سلامت و سهم مردم، دولت و سازمان‌های خصوصی از هزینه‌های حوزه سلامت مشخص می‌شود.
  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قلعه‌گنج و کارشناس برنامه حذف مالاریا در جنوب استان نیز در این نشست به موفقیت دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت در حذف بیماری مالاریا در جنوب استان اشاره کرد.
  اسدالله احمدی‌کهنعلی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی مسئولان استان و همچنین کارشناسان حوزه بهداشت و درمان اظهار داشت: در سال گذشته تنها یک مورد از بیماری مالاریا در جنوب استان گزارش شد.
  وی اضافه کرد: با انجام اقدامات مؤثر در راستای پیشگیری از بروز این بیماری تعداد مبتلایان به بیماری مالاریا در استان از یک‌هزار مورد در سال 84 به یک مورد در سال گذشته رسید.
  اسماعیل نجار استاندار کرمان در پنجاه و نهمین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان از تلاش دانشگاه‌های علوم‌پزشکی استان و دست‌اندرکاران برنامه حذف مالاریا در راستای حذف این بیماری در استان به ویژه مناطق جنوبی قدردانی کرد. 19. 2 کاربر پست ویکی عزیز را پسندیده اند .


صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. همه چیز درباره بیماری تب کریمه کنگو
  توسط ویکی در انجمن بیماری های مشترک با نشخوارکنندگان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 6th July 2015, 12:43 PM
 2. تب کریمه کنگو را جدی بگیرید
  توسط ویکی در انجمن بیماری های مشترک با نشخوارکنندگان
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 5th October 2013, 08:27 PM
 3. تب کریمه ی کنگو چیست؟
  توسط بهناز در انجمن تالار گفتمان بین دامپزشکان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 21st May 2012, 11:03 AM
 4. آشنایی با تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو
  توسط بهناز در انجمن تالار دامپزشکی دامهای بزرگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd July 2009, 07:45 PM

Visitors found this page by searching for:

عفونت روده با جگرخام

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556