نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
Like Tree2Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By jassmin
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By گلچین

گورامی ها

This is a discussion on گورامی ها within the Labyrinth forums, part of the تالار دوستداران آکواریوم و ماهیان category; گورامیها ماهیهای بسیار زیبایی هستند که اغلب به ماهیهای کوچکتر از خود اسیب میرسانند گورامیها انواع مختلفی دارند که تعدادی ...

 1. Top | #1

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  گربه_ ماهی-سگ
  لايك دريافتي
  4
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  446
  می پسندم
  289
  مورد پسند : 28 بار در 20 پست

  پیش فرض گورامی ها

  گورامیها ماهیهای بسیار زیبایی هستند که اغلب به ماهیهای کوچکتر از خود اسیب میرسانند

  گورامیها انواع مختلفی دارند که تعدادی ازآنها در ایران تکثیرو پرورش یافته اندنگهداری از گورامیها

  بسیار راحت است چون ماهیهای مقاومی هستند گورامیها در مواقع تولید مثل و ترس تغییر رنگ می دهند و

  پر رنگتر میشوند.

  گورامیها معمولا بین 8-6ماهگی بالغ میشوند. زادگاه اصلی گورامیها هند،چین، تایلند، سوماترا و شبه جزِيره مالاِي می باشد

  تفاوت اندازه گورامیها در انواع مختلف بین60- 5 سانتی متر است.

  طرز تشخیس جنسیت:  1-باله پشتی نر بلندتر از ماده ونوک تیز است ولی ماده کوتاهتر ونوک ان حلال است

  2-ماهی نر باله زیر شکمی بلند تری نسبت به ماده دارد

  3- ماهی نر بدنی کشیده ولاغر دارد ولی ماهی ماده بدنی گرد وچاق واز عرض پهن است

  تکثیر گورامیها:

  تمامی گورامیها با ساختن لانه هوایی در سطح اب به وسیله برگ وشاخه گیاهان تخمریزی میکنند

  برای تکثیر گورامیها ابتدا اکواریومی را تا ارتفاع 15 سانتی متر (این ارتفاع اب برای گونه های کوچک استفاده میشود)اب میکنیم برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت دور اکواریوم را پوشیده می شود گورامیها

  قادرند اکسیژن لازم برای تنفس را از سطح آب دریافت کنند برای همین در اکواریوم شن فیلتر و سنگ هوا قرار نمی دهیم فقط چند شاخه گیاه برای تحریک ویک تکه سنگ برای مخفی شدن ماهی ماده قرار میدهیم باید توجه داشت که آب داخل اکواریوم باید دمای c27داشته و یک هفته فیلتر شده و سختی 8-6 داشته باشد .

  نر وماده را قبل از تکثیر باید 15 روز از هم جدا نگه داشت تا به هم علاقمند شوند در این مدت ماهیها را با غذاهای مقوی تغذیه کنید.

  در هنگام تکثیر اکواریوم را پشت پنجره یا جایی که کمی نور طبیعی وجود دارد انتقال دهید یک تکه نایلون

  10در10 را برش داده وان را به ارامی روی سطح اکواریوم قرار دهید به طوری که هیچ حبابی در زیر ان وجود نداشته باشد این نایلون را ماهی نربه عنوان لانه برای حباب زنی استفاده میکند اب اکواریوم باید بدون هیچ تلاتمی باشد تا ماهیها به راحتی تخم ریزی کنند.

  پس از رعایت تمام مسائل یک ساعت مانده به غروب افتاب ماهی نر را به اکواریوم تکثیر انتقال مدهیم ویک ساعت پس از غروب ماهی ماده را قرار میدهیم( باید توجه داشت که در مدت تکثیر از نور مصنوعی استفاده نشود )در روز بعد ماهی نر شروع به ساختن لانه هوایی میکند و ماهی ماده را با حرکات خاص دعوت به تخم گذاری می کند اگر ماهی ماده امادگی نداشت ماهی نر به شدت ان را مجروح میکند اما نگران نباشید ماهی ماده بالاخره تخمریزی را شروع میکند و ماهی نر در زیر لانه هوایی ماهی ماده را در اغوش کشیده

  وتخم ریزی میکنند و ماهی نر تخمها را درحبابهای لانه هوایی قرار میدهد تخم ریزی از48-24 ساعت به طول می انجامد پس از تخم ریزی ماهی ماده را به اکواریومی جدا انتقال دهید.

  (باید دقت داشت که هیچگاه در اکواریوم تکثیر به ماهیهای مولد غذا ندهید زیرا منجر به خرابی تخمها میشود)

  تا 36 ساعت اینده که لاروها به دنیا می ایند ماهی نر از تخمها به خوبی نگهداری می کند .لاروها در 3روز اول احتیاجی به غذا ندارند واز کیسه زرده خود استفاده میکنند در روز چهارم ماهی نر را از نوزادان دور کنید و به نوزادان گورامی که میتوانند شنا کنند وغذای زنده را شکار کنند یک لیوان اب حاوی امفوزوئر و

  فیتو پلانگتون (در پائین این مطلب طرز تولید امفوزوئر و فیتو پلانگتون شرح داده شده)را در تمام سطح اکواریوم میریزیم و روزانه چهار نوبت این کار را تکرار میکنیم .پس از گذشت پنج روز میتوان به لاروها از نوزادان میگوی نمکی که تازه به دنیا امدند برای تغذیه نوزادان استفاده میکنیم در مدت پرورش روزانه کمی از اب کف اکواریوم را سیفون واب تازه با همان دما رادر اکواریوم میریزیمودر این مدت یک شعله اکسیزن

  در اکواریوم نوزادان قرار میدهیم تا با کمبود اکسیژن مواجه نشوند.

  در مدت پرورش باید توجه داشت هر15روز یک بار بچه ماهیها را باید رقم بندی کردو کوچکترها را از بزرگترها جدا کرد زیرا نوزادان کوچک به وسیله نوزادان بزرگ شکار میشوند .

  پس از 15 روز میتوانید به نوزادان غذای معمولی هم بدهید.

  دیده شده که برخی از گورامیها تا2000 تخم گذاشتند پس پرورش گورامیها میتواند بسیار درامد زا باشد  انواع گورامیها:

  گورامی مرواریدی:  اندازه اِين ماهِي که بومي تاِيلند ، سوماترا و شبه جزِيره مالاِي است تا 10 سانتِيمتر مي رسد .ماهِي بسِيار زِيبايي است که روِي بدن و باله هاِي فرد آن مملو از خالهاِي زِيباِي مروارِيدِي مي باشد .باله هاِي پشتِي ، شکمي ، دمي و حتِي سِينه اِي داراِي ساِيه زرد رنگ هستند .تلو لو قوس و قزحِي بر روِي بدن آن دِيده مي شود که بر حسب زاوِيه تابش نور از نور بنفش تا سبز تغِيِير مي نماِيد .قسمت گلويي و شکمي ماهِي سفِيد رنگ است .نوارهاِي سِياه رنگِي از نوک پوزه تا پاِيه باله دمي آن وجود دارد .در فصل تخمرِيزِي قسمت سِينه اِي ماهِي نر برنگ قرمز زِيبايي در مي آيد .براِي اولِين بار در سال 1933 به دنِياِي آکوآريومها معرفِي گردِيد.
  در مقاِيسه با ساِير گورامي ها ، ماهِي اي است بسِيار مهربان که پس از ساختن لانه حبابِي و تخمرِيزِي با احترام ماهِي ماده را از محِيط عمل خود دور مي نماِيد .هِيچِيک از والدِين بچه ها را نمي خورند .با افزاِيش سن آن ، شعاعهاِي باله پشتِي تا حدودِي از درون باله خارج مي شوند.  گورامی بوسنده:  اندازه اِين ماهِي که بومي جاوه ، بور و مالاِي است تا 25 سانتِيمتر مي رسد .دهان اِين ماهِي در شرايط معمولِي تا حدودِي مطابق دهان ساِير ماهي هاي گورامي است ولِي هنگام بوسِيدن ماهِي هم نوع خود و ِيا حتِي بوسِيدن تصوِير خود در داخل آيينه ِيا شِيشه آکوآريوم ، دهان فرم خاصِي بخود مي گِيرد .بوسِيدن ماهِي دِيگر به نظر نمي رسد که هِيچگونه ارتباط جنسِي بِين آنها را نشان دهد .شاِيد اِين کار نوعِي رقابت و حتِي نزاع باشد.
  پشت ماهِي زِيتونِي متماِيل به خاکسترِي و شکم سفِيد رنگ است .نرها تِيره تر از ماده ها مي باشند .در مورد تخم رِيزِي آنها در داخل آکوآريوم اطلاعات چندانِي در دست نِيست و شاِيد دلِيل اصلِي آن اِين باشد که ماهي هاي گورامي بوسنده اِي که معمولا در آکوآريومها نگهدارِي مي شوند اندازه آنها نسبتا کوچک بوده و بسن بلوغ نرسِيده اند .در شرايط طبِيعِي معمولا قبل از تخم رِيزِي ماهي هاي نر و ماده بِيشتر ِيکدِيگر را مي بوسند .تخمها بصورت معلق در آب قرار گرفته و معمولا بعد از 48 ساعت به نوزاد تبدِيل مي شوند .نر و ماده اکثرا تخم و نوزادهاِي خود را مي خورند .

  گورامی سه خال:  اندازه اِين ماهِي که بومي هندوستان ، شبه جزِيره مالاِي و هندوچِين است تا 13 سانتميتر مي رسد .اِين ماهِي داراِي درخشش نقره اِي در پهلوها است .پشت آن تِيره و طرفِين آن متماِيل به سبز زِيتونِي است .پهناِي باله مخرجِي کم و بر روِي آن داراِي نقاط زِيباِي نارنجِي رنگ مي باشد .باله هاِي شکمي نخ مانند آن در ماهِي نر زرد رنگ است .نرها به طور کلِي پر رنگتر و باله هاِي آن بخصوص باله پشتِي بلند تر و پهن تر مي باشند .باله مخرجِي ماهِي ماده تا حدودِي تا خورده است .بر روِي طرفِين بدن آن 3 خال بزرگ و قابل ملاحظه تِيره رنگ وجود دارد که پس از تحرِيک و تهِييج ماهِي پر رنگ تر مي شود .يکِي از آنها روِي ساقه دمي دِيگرِي زِير پاِيه باله پشتِي و سومي که نامشخص است جلوِي سرپوش برانشِي قرار دارد .سالِي 3 بار تخم رِيزِي مي کند .تخمرِيزِي آن مشابه ساِير انواع گورامي ها مي باشد .بهترِين گرما براِي تخمرِيزِي آنها 25 تا 27 درجه سانتِيگراد است. پس از رسِيدن به طول 7 تا 8 سانتِيمتر بالغ مي شود .قبل از تخم رِيزِي ماهِي ماده توسط ماهِي نر تعقِيب مي گردد .در اِين موقع رنگ آميزي ماهِي تغِيِيرکرده و تمام بدن حالت مرمرِي با زمينه سِياه خاکسترِي پِيدا مي نماِيد .هرچه ماهِي بِيشتر تحرِيک شود ، رنگ آن تِيره تر مي شود .


  گورامی سه خال ماهی بسیار مقاومی است وبا هر شرایطی خودش را وفق میدهد ماهی بالغ ان

  تقریبا 1200-1500تومان فروخته میشود با گورامی کاذبی میتواند تولید مثل کند غذای مورد علاقه انها

  غذاهای خشک وپودری است نوع نر با کوچکترین تحریکی تغییر رنگ میدهد وپررنگتر میشود

  تکثیر این گورامی مثل گونه های دیگر است که در بالا به ان اشاره شده است این ماهی به راحتی تخم ریزی

  میکند.من تا به حال سه بار این ماهی را تکثیر و پرورش دادم. فقط باید توجه داشت که نوع ماده برای تخم ریزی امادگی داشته باشد یعنی شکم ماهی ماده پر از تخم باشد که اگر چنین باشد شکم ماهی ماده برامده وبزرگ باشد و دیگر اینکه قبل از تخم گیری ماهیها به مدت 15 روز از هم جدا باشند تا نسبت به یکدیگر علاقه پیدا کنند

  گورامی شکلاتی:  ماهی آرام وزیباوحساسی است که بومی سوماترا و شبه جزیره مالاگا واندازه ماهی بالغ 5سانتی متر است نکته مهم در نگهداری این ماهی اهمیت به پاکی وشفافیت و بهداشت اب آکواریوم است تکثیر این ماهی نسبتا دشوار است تخم ماهی درون دهان ماهی ماده نگهداری و به دنیا می ایند دمای مناسب برای نگهداری این ماهی30-26 درجه است.  گورامی صدا ساز(خس خس کننده):  اندازه اِين ماهِي که بومي آسِياِي شرقِي و اندونزِي است تا 7 سانتِيمتر مي رسد .رنگ اصلِي آن زرد متماِيل به سبز تا قهوه اِي است .طرفِين بدن داراِي رنگ آبِي متماِيل با سفِيد به خطوط روشن و 4 نوار قهوه اِي طولِي مي باشد .شکم آن سفِيد رنگ است .مردمک چشم سبز و قسمت خارجِي آن قرمز است .باله هاِي مخرجِي و پشتِي ماهِي نر بلند تر از باله هاِي ماده است .
  اِين ماهِي بعلت اِيجاد نوعِي صوت در فصل تخمرِيزِي مورد توجه مي باشد .علت اِيجاد صوت ، ارتعاش هوا در داخل لابِيرانت ِيا عضو کمک تنفسِي مي باشد .صدا که معمولا شبها تولِيد مي شود ، در ماهِي نر نازکتر و تِيزتر از ماهِي ماده است .تخمرِيزِي آن در فصل بهار و در حرارت 28 تا 30 درجه سانتِيگراد در آکوآريوم پر گِياهِي که تا حدودِي در معرض تابش نور خورشِيد قرار گرفته باشد، عملِي مي باشد .ساِير خصوصيات تولِيد مثل آن مشابه انواع گورامي ها مي باشد.  گورامی کوتوله(دارف):  این ماهی بومی گنگ، جومنا و براهماپوترا طول این ماهی5سانتی متر است دمای مناسب برای این نوع گورامی28-22درجه استو7-6PH

  ماهی نر اندکی بزرگتر از ماهی ماده است و به علاوه رنگ ماهی نر، نارنجی-قرمز درخشان با راه راههای آبی فیروزه ای است که تا باله ها ادامه می یابند. باله پشتی ماهی نر تیزتر از باله پشتی ماهی ماده می باشد. رنگ ماهی ماده آبی-خاکستری نقره ای کدر باقی می ماند و هرگز به شفافیت رنگ ماهیهای نر نمی رسد. رنگهای ترکیبی زیادی هم در این نوع از ماهیها دیده می شود. مثلا : آبی/ آبی پودری، نئون، رنگین کمان و سرخ. در ماهیهای آبی پودری، آبی رنگ غالب می باشد که البته روی بدن این ماهیها کمی رنگ قرمز هم دیده می شود. در ماهیهای به رنگ نئون، رنگ آبی نسبت به حالت معمول شفافتر است. ماهیهای رنگین کمانی، رنگ نارنجی-قرمز درخشان به همراه نوارهای آبی رنگی دارند که با برق سبز-طلایی فلزی همراه می باشند. ماهیهای قرمز اغلب قرمز یکپارچه با باله های آبی رنگ می باشند .
  شرایط زیست و نحوه مراقبت: گورامی کوتوله در زادگاه اصلیش هند، بنگال غربی، آسام و بنگلادش در آبهایی با پوشش گیاهی متراکم یافت می شود. این ماهیها اکثرا با سایر انواع ماهیهای کولیسا یافت می شوند. در جلگه های رودخانه های شمالی هند این ماهیها یکی از فراوانترین انواع ماهیها هستند و در بسیاری از فروشگاهها به صورت خشک شده و یا به عنوان یک وعده غذایی سرو می شوند. گورامیهای کوتوله به خاطر طبیعت صلح جویشان بسیار مناسب آکواریومهای کوچک می باشند همانطور که برای آکواریومهای اجتماعی هم مناسب هستند. این ماهیها نباید با ماهیهای خیلی بزرگ و یا ماهیهای خشن نگهداری شوند. باید مقدار زیادی گیاه برایشان فراهم شود که مقداری از آنها باید گیاهان شناوری باشند که بخشی از سطح آکواریوم را بپوشانند. مقدار بهینه PHبرای این ماهیها محدوده خنثی می باشد و سختی آب باید 4 تا 10 dGH باشد. بهترین دمای آب هم 77 درجه فارنهایت ( 25 درجه سانتیگراد ) است. گورامیهای کوتوله ممکن است چنانچه در برابر شلوغی و سر و صدا قرار بگیرند بترسند و باید در یک جای ساکت نگهداری شوند.
  تغذیه: در طبیعت گورامیها حشرات کوچک و لاروهای سطح آب را می خورند و از جلبکهایی که بر روی سایر گیاهان می رویند تغذیه می کنند ولی در اسارت این ماهیها غذاهای پولکی، غذاهای خشک منجمد، غذاهای منجمد و قرصهای سبزی می خورند. برای فراهم کردن سلامتی مناسب، این ماهیها باید به صورت دوره ای، از غذاهای زنده نظیر کرمها هم تغذیه شوند. همچنین برای زوجهای در حال تولید مثل هم باید از غذاهای زنده استفاده شود.
  تولید مثل: پایین آوردن سطح آب تا 6 الی 8 اینچ ( 15 الی 20 سانتیمتر ) و بالا بردن دمای آب تا 20 الی 30 درجه سانتیگراد زمینه ساز تولید مثل خواهد شد. پوشش گیاهی واجب است چرا که ماهیهای نر برای ساخت لانه از مصالح گیاهی استفاده می کنند که آنها را با استفاده از حبابها به هم می چسبانند. این لانه ها با جزئیات خیلی زیاد و بسیار محکم ساخته می شوند که عرضشان به چندین اینچ ( یا سانتیمتر ) و عمقشان به یک اینچ ( دو و نیم سانتیمتر ) می رسد. Limnophila aquatica،Riccia fluitans ، Ceratopteris thalictroideو Vesicularia dubyanaانتخابهای مناسبی برای مخزن زایشگاه می باشند. الیاف زغال هم می تواند به عنوان مصالح ساختمانی به کار رود.
  به محض آماده شدن لانه ماهی نر شروع به خواستگاری از ماهی ماده می نماید که این موضوع اغلب در بعد از ظهر یا غروب اتفاق می افتد. ماهی نر قصد خود را با شنا کردن در اطراف ماهی ماده در حالیکه باله هایش را کاملا گشوده است، می رساند و تلاش میکند که ماهی ماده را به لانه اش بکشاند و خواستگاریش را در آنجا ادامه دهد. چنانچه ماهی ماده این خواستگاری را بپذیرد شروع می کند به شنای دایره وار در زیر لانه حبابی. هنگامی که ماده آماده تولید مثل می شود پشت یا دم ماهی نر را با دهانش لمس می کند. با این علامت ماهی نر ماهی ماده را بغل کرده، ابتدا به پهلو و سپس به پشت می چرخاند. در این لحظه ماهی ماده تقریبا شصت تخم رها می کند که به سرعت توسط ماهی نر بارور می شوند بیشتر تخمها به سمت بالا داخل لانه حبابی شناور می شوند. تخمهای سرگردان توسط ماهی نر جمع آوری می شوند و به لانه حمل می شوند. وقتی که تمام تخمها در لانه جمع آوری شدند، این زوج دوباره شروع به جفت گیری می کنند. چنانچه بیش از یک ماهی ماده در مخزن زایشگاه باشد، ماهی نر می تواند با همه این ماهیها جفت گیری کند. این تولید مثل بین دو تا چهار ساعت طول می کشد و بین 300 تا 800 تخم تولید می شود. با تمام شدن تخم ریزی ماهی نر برای اطمینان از اینکه تخمها در لانه باقی می مانند، یک لایه نازک از حباب در ریر تخمها ایجاد می کند. در چنین زمانی، ماهی ماده باید از مخزن خارج شود.
  از این به بعد ماهی نر به تنهایی مسوولیت تخمها را بر عهده می گیرد و به شدت از لانه و محدوده اطرافش محافظت می کند. بعد از دوازده تا بیست و چهار ساعت نوزادان از تخم خارج می شوند، ولی همچنان در حفاظ حبابها به رشدشان ادامه می دهند. پس از سه روز بچه ها به حدی از رشد می رسند که بتوانند آزادانه شنا کنند. وقتی ماهیهای کوچک از لانه حبابی خارج می شوند ماهی نر باید از مخزن خارج شود چرا که در غیر اینصورت ماهی نر آنها را خواهد خورد. ماهیهای کوچک باید در هفته اول با غذاهای خیلی ریز نظیر infusoria، rotifer، یا غذاهای تجارتی که ویژه بچه ماهیها تولید می شوند، تغذیه شوند. پس از آن می توان آنها را با میگوی پخته و غذای خشک پودر شده تغذیه نمود

  گورامی غول پیکر:  این ماهی بومی دریاچه ها و رودخانه های کشورهای هند ، تایلند و میانمار است این ماهی تا 60 سانتی متر رشد میکند این ماهی در سن پنج سالگی به نهایت رشد می رسند این ماهی در جوانی به رنگ زرد مایل به صورتی وسپس از این رنگ کاسته شده وبه رنگ سفید مایل به خاکستری میرسد

  این ماهی در دمای30-20درجه و8-6PH به خوبی زندگی میکند تکثیر این ماهی مانند سایر گورامیها

  با ساختن لانه هوا صورت میگیرد

  در محِيط زِيست طبِيعِي ، شکل ماهِي با آنچه امروزه در آکوآريوم فروشِيها دِيده مي شود ، فرق دارد .باله ها در ماهِي اصلِي کوتاه بوده و فقط نوک عقبِي باله مخرجِي کمي بلند تر است.امروزه از طرِيق تکثِير گزِينشِي نمونه هاِي بسِيار زِيبايي با باله هاِي بسِيار بلند از اِين ماهِي به وجود آمده است .
  در مناطق بومي ، مشابه آنچه در جنگ خروس دِيده مي شود ، از اِين ماهي ها براِي جنگ ماهِي استفاده کرده و معمولا بر روِي آنها شرط بندِي مي نماِيند ..
  پس از تکثِير ، وقتِيکه بچه ماهي ها به 3 ماهگِي رسِيدند بايد هر ِيک را در ِيک ظرف شِيشه اِي مجزا پرورش داد .در غِير اِينصورت علاوه بر مرگ و مي ر زِيادِي که بِين آنها در اثر ستِيزه گرِي بوجود مي آِيد ، باله هاِي اکثر آنها که عامل اصلِي تعِيِين زِيبايي و قِيمت آنهاست خورده و پاره مي شود .اگر چه ممکن است باله هاِي کنده و ِيا خرده شده مجددا رشد و نمو نماِيند ولِي جاِي پارگِي برروِي باله باقِي خواهد ماند که طبِيعتا ارزش آن را کمتر خواهد کرد .
  امروزه نژادهايي به رنگهاِي سبز روشن ، آبِي ، قرمز ، زرد ، زِيتونِي ، آبِي تِيره و سِياه از اِين ماهِي در بازار وجود داردژ
  گورامی آبی

  اندازه اِين زِير گونه که بومي سوماترا است در شرايط طبِيعِي تا 30 سانتِيمتر مي رسد .رنگ اصلِي آن آبِي است .اگر چه اِين ماهِي درجات حرارات گرم را دوست دارد ، با وجود اِين مي توان آنرا در حرارت معمولِي اتاق نگهدارِي کرد .بر روِي بدن آن در هر طرف دو خال گرد تِيره دِيده مي شود .تکثِير آن مشابه ساِير انواع

 2. 4 کاربر پست .masoud عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  8
  می پسندم
  3
  مورد پسند : 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  سلام
  گورامی شکلاتی :

  گورامی ها

  گورامی دارف ( کوتوله )

  گورامی ها

  گورامی بوسنده :

  گورامی ها

 4. 2 کاربر پست aquaquest عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  Dog
  محل سکونت
  Toronto
  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,041
  می پسندم
  6,106
  مورد پسند : 102 بار در 23 پست
  حالت من :
  My Mood
  Bored

  Wink گوارمی مرواریدی

  گوارمی مرواریدی  گورامی ها

  Pearl gourami

  بومي مناطق: مالزي، سوماترا و جزاير بورنئو


  زيستگاه‌هاي بومي: گورامي مرواريدي رنگين ترين عضو گونه Trichogaster بوده و منطقه زيستي آن جنوب شرقي آسيا است.

  نامهاي ديگر : Trichopodus leeri, Osphromcnus trichopterus, Trichopus lecri

  ديگر گونه هاي اين تيره : سيلور گرامي، گورامي گازبي، گورامي دوخال، گورامي آبي، گورامي زرد، ....


  پی اچ: 5.6 الی 5.8

  در ميان ماهيها نگهداري از گورامي مرواريدي کم درد سر تر و راحت تر از بقيه است. اين ماهي مي تواند اختلاف زياد PH را تحمل کند. داراي اندام تنفسي اضافي[?] است که به او کمک مي کند اکسيژن مورد نيازش را به طور مستقيم از محيط بيرون آب کسب کند. اين ماهي متعلق به رودخانه هاي کم عمق با جريان آرام در مناطق نزديک به خط استوا ست. اغلب در سطوح مياني و بالايي آب شنا مي کند.

  رفتار ماهي: ماهي آرام و صلح جويي است. گاهي از ماهيهاي بزرگ‌تر و ستيزه جو مانند سيچلايد آمريکاي مرکزي و ماهيهاي بزرگ آبهاي شيرين مي ترسد. در فصل تخمريزي گورامي مرواريدي نر گاهي به درگيري و زدن ضربه يا باله سينه اي خود مي پردازد.

  رژيم غذايي: اين ماهي زماني که به صورت آزاد زندگي مي کند از لارو پشه، کرمهاي خوني، بي مهرگان آبزي و جلبکها و گياهان آبي تغذيه مي کند. گاهي هم در رفتاري شبيه به Archer fish به شکار حشراتي که نزديک سطح آب هستند مي پردازد. در آکواريوم از غذاهاي پولکي استفاده کرده و گاهي به خوردن ميگوي زنده آب شور و غذاهاي منجمد مانند کرمهاي خوني علاقه نشان مي دهد.

  بيماري ها: تقریباً تمام گورامي هاي مرواريدي در مزارع رشد و پرورش يافته اند و مشکل يا بيماري خاصي ندارند. گورامي هاي وحشي که از رودخانه ها جمع آوري مي شوند، ممکن است مشکل عفونت آبشش داشته باشند. در اين صورت بايد درمانهاي گسترده انگلي در مورد آنها به کار رود.

  ويژگيهاي جنسي : باله پشتي گورامي مرواريدي نر و نوک تيزتر از باله پشتي گورامي مرواريدي ماده است. لبه هاي باله مخرجي گورامي ماده فاقد کشيدگي است. بين باله مخرجي و دمي ماهي نر فاصله وجود دارد. گلو وشکم ماهي نر بالغ نارنجي رنگ مي شود درحالي که گلو و شکم گورامي ماده نقره اي رنگ باقي مي ماند.

  توليد مثل: ماهی نر در لابلاي گياهان شناور يک لانه حبابي مي سازد و اگر گياه شناوري موجود نباشد درگوشه هاي آکواريوم به توليد لانه حبابي مي پردازد. چند شاخه گياه شناور به روند لانه سازي کمک مي کند. شکم گورامي مرواريدي ماده، قبل از تخم ريزي به طور قابل توجهي بزرگ‌تر مي شود. در دوره قبل از تخم ريزي به طور قابل توجهي بزرگ‌تر مي شود.

  توليد مثل در آکواريوم: در دوره قبل از تخم ريزي در يک آکواريوم کوچک بايد چندين مخفيگاه وجود داشته باشد. توصيه مي شود عمق آب در آکواريومي که در آن تخم ريزي انجام مي شود کمتر از ?? سانتي متر باشد و دراين هنگام از فيلتر اسفنجي هواده استفاده شود. زماني که لانه آماده شد. گورامي نر به تحريک گورامي ماده مي پردازد و او را وادار مي کندکه به سمت لانه برود. اگر گورامي ماده براي تخم ريزي آماده باشد به سمت لانه رفته و آنجا منتظر مي ماند. در اين زمان ماهي نر به دور ماهي ماده حلقه مي زند، درحالي که به آرامي دور يکديگر مي چرخند و مي غلتند تخمها و اسپرمها در آب رها مي شوند. تخمهاي شناور به سمت سطح آب مي روند و تخمهايي که پراکنده شده اند توسط ماهي نر جمع شده و به لانه برده مي شوند.

  پس از تخم ريزي بهتر است با دقت گورامي ماده را از آکواريوم خارج مي کنند تا از آزار ماهي نر که به تنهايي وظايف والدين را انجام مي دهد، در امان بماند. پس از گذشت مدتی لارو از تخمها خارج مي شود و بعد کيسه زرده آنها جذب مي شود. در اين مرحله توصيه مي شود که ماهي نر را از آکواريوم خارج شود زيرا ممکن است غريزه نگهداري از لاروها در او کاهش يابد و از بچه ماهيها به جاي غذا استفاده نمايد. بچه ماهيها بسيار کوچک هستند و به غذاي مايع مخصوص بچه ماهيها نياز دارند.

  غذاهايي از قبيل غذاهاي فشرده بسيار کوچک بچه ماهي، روتيفرهاي زنده. پس از يک هفته بچه ماهيها بايد به قدري بزرگ شده باشند که بتوانند از غذاي پودري بچه ماهي و بچه ميگوي آب شور تغذيه کنند. در آکواريوم هاي مخصوص پرورش بچه ماهي آب آکواريوم را به مقدار کم در حدود يک پنجم در روز تعويض مي کنند. عمل تعويض آب و استفاده از فيلتر اسفنجي باعث کاهش مواد زائد و نيتراتها درآب آکواريوم مي شود. به منظور جلوگيري از خروج بچه ماهيها در هنگام تعويض آب از جورابهاي ساق بلند زنانه و يا پارچه هاي پنبه اي استفاده مي کنند به نحوي که جلوي لوله سيفون را بگيرند و مانع از مکيده شدن بچه ماهيها شوند.

  اين امر که در ماه اول دماي آب جديد بايد به دماي آب تعويض شده نزديک باشد از اهميت بسزايي برخوردار است زيرا ثبات دماي آب باعث کاهش استرس بچه ماهي ماهيها مي شود، بخصوص زماني که اندام تنفسي تکميلي آنها درحال رشد وتکامل است.

  گورامی ها  .[/COLOR][/SIZE]
  Behzad likes this.

 6. 3 کاربر پست jassmin عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  0
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1
  می پسندم
  1
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  در مورد گورامی سفید هم مطلب بزارید

 8. Top | #5

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  همچنان .... در آرزوی طوطی خاکستری
  محل سکونت
  گیلان
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  816
  می پسندم
  1,113
  مورد پسند : 42 بار در 36 پست
  حالت من :
  My Mood
  Happy

  Cool ماهی گورامی پوست ماری

  گورامی ها

  پهنای اين ماهی از ساير انواع گورامی ها کمی کمتر است .بر روی بدن آن نوارهای سياه مورب وجود دارد .يک نوار سياهرنگ و منقطع از نوک پوزه تا مجاورت ساقه دمی ماهی ديده می شود .رنگ اصلی بدن آن قهوه ای متمايل به سبز است .بر روی باله ها ، خالهای سفيد رنگی در زمينه قهوه ای وجود دارد .تکثير آن مانند ساير انواع گورامی هاست.

  منبع : ماهیان زینتی


 9. Top | #6

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  همچنان .... در آرزوی طوطی خاکستری
  محل سکونت
  گیلان
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  816
  می پسندم
  1,113
  مورد پسند : 42 بار در 36 پست
  حالت من :
  My Mood
  Happy

  Cool گورامی غول پیکر اسفرونموس


  گورامی ها

  این ماهی غول پیکر همانند اکثر گونه های حانواده گورامی ها بومی مناطق آسیای جنوب شرقی است.به نظر می رسد به ۴ گونه محدود باشد.معمولا برای نگهداری در آکواریوم ها دو گونه سفید و خاکستری باله سرخ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. این ماهی در آکواریوم تا یک متر هم رشد خواهد کرد البته در شرایط مناسب آب.
  طول عمری تا ۲۵ سال داشته و وزن آن تا ۲۵ پوند معادل ۱۱ کیلوگرم هم گزارش شده است.این ماهی در آبی با دمای بین ۲۱ تا ۲۹ درجه سانتیگراد به خوبی رشد میکند. جهت نگهداری این فسیل زنده به فضای زیادی برای ماهیان بالغ این گونه نیاز دارید.در شناسایی نر و ماده اسفرونموس با مشکل مواجه خواهید شد.در واقع جنسیت آن معلوم نیست.علایم جنسیتی این ماهی فقط در دوره تولید مثل آشکار میشود.
  آب تمیز را دوست دارند .در مورد تغذیه گورامی اسفرونموس بهتر است از ترکیب گوشت و اسفناج پخته شده استفاده کرد.هرچند این ماهی انواع غذاها را با اشتیاق تمام می خورد.حتی گفته می شود غذاهای پخته شده و آب پز شده و یا سرخ شده را.

  گورامی اسفرونموس از ماهیان آب گرم است

  ماهیان آبهای گرم به یک ارگانیسم پیشرفته برای زنده ماندن در آبهای کم اکسیژن نیاز دارند.گورامی ها بطور مشترک دارای اندامی بنام لابیرانت است که به ماهی این اجازه را می دهد که در آبهای کم اکسیژن نیز براحتی زندگی کند.

  گورامی ها

  بعضی از مردم به اسفرونموس ها گورامی های غول پیکر giant gouramis می گویند اما این نام در واقع به نوع Colisa fasciata تعلق دارد که یک نوع دارف گورامی 5 اینچی است.
  این ماهی به گورامی های کماندار archer gouramis نیز مشهور است.
  حتی یک نفر رسما" اعلام کرد که این ماهی یعنی اسفرنموس، به نظر می رسد چیزی باشد بین آرچر و گورامی؟

  یک گیاه پرپشت برای گورامی کوچک بعنوان یک سرپناه خوب است. هیچ چیزی مثل این نمی تواند به او برای پنهان شدن از دید هم نوعانش کمک کند.
  آنها علاقه دارند یکدیگر را مورد حمله قرار دهند. این تا وقتی است که کمی بزرگ شوند. درست برعکس سیچلاید ها.

  بزرگترین اسفرنموسی که در اندونزی به قلاب افتاد، وزنی برابر 15 کیلو (33 پوند) داشت.البته از اسفرنموس خود چنین انتظاری نداشته باشید.حتی در آکواریوم های عمومی نیز به این اندازه نمی رسند. اگر شما مکان زیاد و وقت کافی دارید، تا یک فوت (30 سانت) انتظار رشد این حیوان را داشته باشید.5 سال دیگر هم وقت بگذارید، آنوقت به 15 تا 18 اینچ (38 تا 45 سانت) خواهد رسید.

  بچه ها و جوانهایشان قیافه خوبی دارند ولی آنها که بالغ می شوند، چهره ای به مراتب زشت برای خوردن پیدا می کنند، اگر چه آنها در خیلی از مناطق حکم ماهی غذایی را دارند.در ماهی فروشی ها، اسفرنموس بیشتر از سایر ماهی ها، تازه می ماند چرا که از اکسیژن هوا تنفس می کند.

  کوچکترها، ماهی خشک و هر چیزی که برایشان بیندازید، می خورند. بزرگترها، هر چیزی را که در آبشان بیفتد و طعم خوبی داشته باشد، می خورند. بعضی افراد برای تغذیه آنان از غذای سگ استفاده می کنند!

  عده دیگری، آنان را با نان جو و کرم درست شده از گندم تغذیه می کنند. برای این که حد وسط را نگهدارید، بهتر است از ماهی خوراک برای تغذیه شان استفاده کنید. هر آنچه که برای تغذیه ماهی مناسب است.به اینصورت، آب آنها نیز تمیز می ماند.

  کلام آخر: ماهی فوق العاده ایست، اگر جای کافی برایش داشته باشید. آنها حقیقتا" به حیوانات خانگی تبدیل می شوند اما بزرگ هایشان مطمئنا" زشت تر از آنهایی هستند که اندازه متوسط دارند.البته هیچ مخلوقی زشت نیست.

  منبع : ماهیان زینتی


 10. Top | #7

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  همچنان .... در آرزوی طوطی خاکستری
  محل سکونت
  گیلان
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  816
  می پسندم
  1,113
  مورد پسند : 42 بار در 36 پست
  حالت من :
  My Mood
  Happy

  Cool ماهی گورامی سه خال

  گورامی ها

  اندازه اين ماهی که بومی هندوستان ، شبه جزيره مالای و هندوچين است تا 13 سانتميتر می رسد .اين ماهی دارای درخشش نقره ای در پهلوها است .پشت آن تيره و طرفين آن متمايل به سبز زيتونی است .پهنای باله مخرجی کم و بر روی آن دارای نقاط زيبای نارنجی رنگ می باشد .باله های شکمی نخ مانند آن در ماهی نر زرد رنگ است .نرها به طور کلی پر رنگ تر و باله های آن بخصوص باله پشتی بلند تر و پهن تر می باشند .باله مخرجی ماهی ماده تا حدودی تا خورده است .بر روی طرفين بدن آن 3 خال بزرگ و قابل ملاحظه تيره رنگ وجود دارد که پس از تحريک و تهييج ماهی پر رنگ تر می شود .يکی از آنها روی ساقه دمی ديگری زير پايه باله پشتی و سومی که نامشخص است جلوی سرپوش برانشی قرار دارد .سالی 3 بار تخم ريزی می کند .تخمريزی آنها مشابه ساير انواع گورامی ها می باشد .بهترين گرما برای تخمريزی آنها 25 تا 27 درجه سانتيگراد است. پس از رسيدن به طول 7 تا 8 سانتيمتر بالغ می شود .قبل از تخم ريزی ماهی ماده توسط ماهی نر تعقيب می گردد .در اين موقع رنگ آميزی ماهی تغيير کرده و تمام بدن حالت مرمری با زمينه سياه خاکستری پيدا می نمايد .هرچه ماهی بيشتر تحريک شود ، رنگ آن تيره تر می شود .

  گورامی کازبی(شیری)

  گورامی ها

  اين ماهی که زير گونه ای از ماهی گورامی 3 خال است و از طريق ژنتيکی به وجود آمده است و به عنوان ماهی زينتی مورد استفاده قرار گرفته است ،برخی به آن ماهی گورامی روشن یا شیری می گوِيند.

  منبع : ماهیان زینتی


 11. Top | #8

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  همچنان .... در آرزوی طوطی خاکستری
  محل سکونت
  گیلان
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  816
  می پسندم
  1,113
  مورد پسند : 42 بار در 36 پست
  حالت من :
  My Mood
  Happy

  Cool گورامی مرواریدی

  گورامی ها

  نام علمی : Trichogaster leeri
  نام : گورامی مرواریدی ( Peari gourami )
  بومی منطقه : مالزی، سوماترا و جزایر بورنئو
  نامهای دیگر : Trichopodus leeri, Osphromcnus trichopterus, Trichopus lecri
  اندازه جنس نر: طول نهایی ۱۲ سانتیمتر
  اندازه جنس ماده : طول نهایی کمتر از ۱۲ سانتیمتر
  اسیدیته آب:۵/۶تا۵/۸
  سختینه آب :۵تا۳۰
  دمای مورد نیاز : ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد
  در میان ماهیها نگهداری از گورامی مرواریدی کم درد سر تر و راحت تر از بقیه است. این ماهی می‌تواند اختلاف زیاد PH را تحمل کند.دارای اندام تنفسی اضافی است که به او کمک می‌کند اکسیژن مورد نیازش را به طور مستقیم از محیط بیرون آب کسب کند. این ماهی متعلق به رودخانه‌های کم عمق با جریان آرام در مناطق نزدیک به خط استوا ست. اغلب در سطوح میانی و بالایی آب شنا می‌کند. دمای مناسب برای این ماهی حدود ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است.

  رژیم غذایی
  این ماهی زمانی که به صورت آزاد زندگی می‌کند از لارو پشه، کرمهای خونی، بی مهرگان آبزی و جلبکها و گیاهان آبی تغذیه می‌کند. گاهی هم در رفتاری شبیه به Archer fish به شکار حشراتی که نزدیک سطح آب هستند می‌پردازد. در آکواریوم از غذاهای پولکی استفاده کرده و گاهی به خوردن میگوی زنده آب شور و غذاهای منجمد مانند کرمهای خونی علاقه نشان می‌دهد.

  بیماری ها
  به طور تقریب تمام گورامی هادر مزارع رشد و پرورش یافته اند و مشکل یا بیماری خاصی ندارند. گورامی های وحشی که از رودخانه‌ها جمع آوری می‌شوند، ممکن است مشکل عفونت آبشش داشته باشند. در این صورت باید درمانهای گسترده انگلی در مورد آنها به کار رود.

  رفتار شناسی ماهی
  ماهی آرام و صلح جویی است. گاهی از ماهیهای بزرگ‌تر و ستیزه جو مانند سیچلاید آمریکای مرکزی و ماهیهای بزرگ آبهای شیرین می ترسد. در فصل تخمریزی گورامی مرواریدی نر گاهی به درگیری و زدن ضربه یا باله سینه‌ای خود می‌پردازد.

  تفاوت بین ماهی نر و ماده در اغلب گورامیها( ویژگیهای جنسی )
  باله پشتی گورامی مرواریدی نر و نوک تیزتر از باله پشتی گورامی مرواریدی ماده است. لبه‌های باله مخرجی گورامی ماده فاقد کشیدگی است. بین باله مخرجی و دمی ماهی نر فاصله وجود دارد. گلو وشکم ماهی نر بالغ نارنجی رنگ می‌شود درحالی که گلو و شکم گورامی ماده نقره‌ای رنگ باقی می ماند.

  تولید مثل اغلب گورامیها از جمله گورامی مرواریدی
  گورامی مرواریدی نر در لابلای گیاهان شناور یک لانه حبابی می سازد و اگر گیاه شناوری موجود نباشد درگوشه‌های آکواریوم به تولید لانه حبابی می‌پردازد. چند شاخه گیاه شناور به روند لانه سازی کمک می‌کند. شکم گورامی مرواریدی ماده، قبل از تخم ریزی به طور قابل توجهی بزرگ‌تر می‌شود. در دوره قبل از تخم ریزی به طور قابل توجهی بزرگ‌تر می‌شود.

  تولید مثل در آکواریوم
  در دوره قبل از تخم ریزی در یک آکواریوم کوچک باید چندین مخفیگاه وجود داشته باشد. توصیه می‌شود عمق آب در آکواریومی که در آن تخم ریزی انجام می‌شود کمتر از ۱۵ سانتی متر باشد و دراین هنگام از فیلتر اسفنجی هواده استفاده شود. زمانی که لانه آماده شد. گورامی نر به تحریک گورامی ماده می‌پردازد و او را وادار می‌کندکه به سمت لانه برود. اگر گورامی ماده برای تخم ریزی آماده باشد به سمت لانه رفته و آنجا منتظر می ماند. در این زمان ماهی نر به دور ماهی ماده حلقه می‌زند، درحالی که به آرامی دور یکدیگر می چرخند و می غلتند تخمها و اسپرمها در آب رها می‌شوند. تخمهای شناور به سمت سطح آب می‌روند و تخمهایی که پراکنده شده اند توسط ماهی نر جمع شده و به لانه برده می‌شوند. پس از تخم ریزی بهتر است با دقت گورامی ماده را از آکواریوم خارج می‌کنند تا از آزار ماهی نر که به تنهایی وظایف والدین را انجام می‌دهد، در امان بماند. پس از گذشت ۲۴ ساعت بیش از ۵۰۰ لارو از تخمها خارج می‌شود ( لاروها ۲۴ ساعت پس از لقاح از تخمها خارج می‌شوند ) و بعد از ۴ روز کیسه زرده آنها جذب می‌شود. در این مرحله توصیه می‌شود که ماهی نر را از آکواریوم خارج شود زیرا ممکن است غریزه نگهداری از لاروها در او کاهش یابد و از بچه ماهیها به جای غذا استفاده نماید. بچه ماهیها بسیار کوچک هستند و به غذای مایع مخصوص بچه ماهیها نیاز دارند. غذاهایی از قبیل: غذاهای فشرده بسیار کوچک بچه ماهی، infusoria ، روتیفرهای زنده. پس از یک هفته بچه ماهیها باید به قدری بزرگ شده باشند که بتوانند از غذای پودری بچه ماهی و بچه میگوی آب شور تغذیه کنند. در آکواریوم های مخصوص پرورش بچه ماهی آب آکواریوم را به مقدار کم در حدود یک پنجم در روز تعویض می‌کنند. عمل تعویض آب و استفاده از فیلتر اسفنجی باعث کاهش مواد زائد و نیتراتها درآب آکواریوم می‌شود. به منظور جلوگیری از خروج بچه ماهیها در هنگام تعویض آب از جورابهای ساق بلند زنانه و یا پارچه‌های پنبه‌ای استفاده می‌کنند به نحوی که جلوی لوله سیفون را بگیرند و مانع از مکیده شدن بچه ماهیها شوند.این امر که در ماه اول دمای آب جدید باید به دمای آب تعویض شده نزدیک باشد از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا ثبات دمای آب باعث کاهش استرس بچه ماهی ماهیها می‌شود، بخصوص زمانی که اندام تنفسی تکمیلی آنها ( لابرینت ) درحال رشد وتکامل است.

  منبع : ماهیان زینتی

  Behzad likes this.

 12. Top | #9

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  همچنان .... در آرزوی طوطی خاکستری
  محل سکونت
  گیلان
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  816
  می پسندم
  1,113
  مورد پسند : 42 بار در 36 پست
  حالت من :
  My Mood
  Happy

  Cool گورامی بهشتی

  گورامی ها

  اندازه اين ماهی که بومی آبهای کره ، چِين ، ويتنام جنوبی و تايوان است تا 9 سانتيمتر میرسد .اين ماهی برای اولين بار در سال 1868 در پاريس مورد استفاده جهت نگهداری در آکوآريوم قرار گرفت و بدون شک می توان گفت که با ورود اين ماهی به دنيای آکوآريوم ، بررسی ماهی های زينتی آبهای شيرين و نگهداری آنها در آکوآريوم شروع گرديد .بدن آن نسبتاً دراز و باله های آن کشيده و عمودی می باشند .رنگ اصلی آن قهوه ای ، سبز ِيا خاکستری است .بر روی بدن اين ماهی نوارهای آبی متمايل به سبز در متن قرمز وجود دارد .باله های پشتی ، دمی و مخرجی دارای انشعابات نسبتاً طويلی ميباشد .برای ماهي ها بالغ حرارت 15 تا 20 درجه سانتيگراد مساعد است ولی هنگام تخم ريزی گرمای آب بايد به 20 تا 24 درجه سانتيگراد افزايش یابد.
  نگهداری آن در داخل آکوآريوم با ساير ماهی ها درست نيست زيرا اين ماهی بسيار جنگجو است و باعث ايجاد مزاحمت برای ساير انواع ماهی ها ميشود .به منظور تخمگيری از آن ، بايد حتماً مدتی قبل از تخمريزی انواع غذای زنده به آن داده شود .از اين ماهی نژادهای مختلفی از طريق تکثیر گزينشی بوجود آمده است .يکي از اين نژادها نوع سفيد رنگی است که دارای چشمهای قرمز و نوارهای صورتی ميباشد .در سال 1935 نژاد ديگری بنام ماهی بهشتی سياه بوجود آمد که فاقد نوارهای رنگی بر روی بدن ميباشد .

  منبع: ماهیان زینتی 13. کاربر مقابل پست گلچین عزیز را پسندیده است:


موضوعات مشابه

 1. گورامی پلاتینیوم ( Platinium Gourami )
  توسط matin-hsn در انجمن تالار دوستداران آکواریوم و ماهیان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th April 2015, 10:45 PM
 2. گورامی مون لایت ( Moonlight Gourami )
  توسط matin-hsn در انجمن تالار دوستداران آکواریوم و ماهیان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th April 2015, 01:38 AM
 3. گورامی دارف یا کوتوله
  توسط MB24 در انجمن Labyrinth
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 2nd December 2014, 01:15 PM
 4. گورامی اسفرانموس
  توسط LOVE ANIMALS در انجمن Labyrinth
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 24th March 2013, 11:46 PM
 5. گورامی دارف
  توسط خیابون در انجمن Labyrinth
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 22nd August 2010, 05:45 PM

Visitors found this page by searching for:

گورامی زرد

انواع گورامی ها

ماهیان بومی جنوب ایران

تکثیرگورامی بهشتی

ماهی گورامی 3خال

تغذیه گورامی

روش نگهداری ماهی گورامی سه خال

انواع نوار بهداشتی

206 اتوماتیک نقره ای

ماهی گورامی به رنگ سفید

شن کف آکواریوم

تکثیرماهی گورامی مرمری

انواع گونه های ماهی اکواریومی برترین ها

ماهي گورامي در ايران

گورامي اسفرانموس

روش تکثیر گورامی بهشتی

ماهی

گورامی آبی

انواع فيلتر كف آكواريوم

گورامی ب

غذای مناسب گورامی

گورامی بهشتی فرق بین نر و ماده

http:persianpet.orgforumthread13482.html

تکثیر گورامی بهشتی

ماهی گورامی اسفرونموس

گورامی مرواریدی

تكثير ماهي گورامي بهشتي

تصویر نر و ماده ماهی گورامی سه خالساختن لانه گورامیگورامی من کف سازی نمی کندتولید مثل ماهی بالغ گورامی طلاییتفاوت گورامی دارف نر و مادهگورامی دارفخروج حباب از ابشش گورامیتکثیر ماهی گورامی طلاییماهی آکواریومی غول پیکرماهیان شبیه به گورامیغذای گورامیتولید مثل گورامی بهشتیتکثیر ماهي گورامي بهشتيتكثير گورامي بهشتينحوه تکثیر ماهی گورامی بهشتیتحوه تکثیر گورامیتكثير ماهي گورامي اسفرونموسماهی های غول پیکرتصاویر نر و ماده گورامی بهشتیاندازه ماهی گورامی قول پیکمرگورامي بوسندهماهی گورامی اسفرنموس غولپیکرسیچلاید هاگوارامی قول پیکرگورامی بهشتی سفیدگورامي غول پيكرنحوه تکثیر گورامی بهشتی گورامی 3خالروش تولید مثل ماهی گورامی بهشتینحوه نگهداری ازحباب های گورامی بهشتی درست کردهماهی های لابیرانتماهي گوراميخوراک لارو گورامی بهشتیگوارامی غول پیکرغذیه گورامیماهی اکواریومی گورامی زردگورامی تغذیهماهی گورامی آبیآكواريوم شن هاي سفيدﺳﺎﻳﺰ ﮔﻮﺭﺍﻣﻲ ﻫﺎماهی گورامی هاشناسایی گورامی مادهگورامی مریضخصوصیات جنس نر گورامی بهشتیفرق گوراامی ماده و نر تخم ریزی گورامی مورواریدیمريضي هاي ماهي گورامي غول پيكرگورامي دو خالروش تولید مثل گورامی سه خالاهی گورامی سه خالاب حاوی امفوزوئر و فیتو پلانگتونهيچ مخلوقي زشت نيستخصوصیات گورامی بالغ گورامی هاتکثیر گورامی هاماهیهای گورامیبیماری ساقه دمیگورامی غولopaline gouramiانواع فسیل ماهی ها گورامی نرگورامی آبی در حال تخم ریزیشکل بیماری ساقه دمی در ماهیروش تکثیرگورامی دوخال ماده گورامی سه خالگورامي بهشتي نرپر گورامیزمینه سیاه وقهوه ایماهی غول پیکرگورامی دارف یا مرواریدیعلت حمله گورامیتکثیراسفرونموسخال ماهي

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556