صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 22
Like Tree7Likes

هاری کشنده ترین بیماری مشترک

This is a discussion on هاری کشنده ترین بیماری مشترک within the بیماری های مشترک با گوشتخواران forums, part of the بیماری های مشترک category; راههاي سرايت بيماري 1. راه گاز گرفتن: اصلي ترين راه ( درگربه سانان از طريق کشيدن پنجول نيز ممكن است) ...

 1. Top | #11

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  برت،دالر،(اكواريوم)طوطي،يه روتوايلرخوشگل(جسي)
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  93
  لايك كرده
  38
  نوشته ها
  357
  می پسندم
  1,315
  مورد پسند : 1,029 بار در 301 پست

  پیش فرض

  راههاي سرايت بيماري
  1. راه گاز گرفتن: اصلي ترين راه (درگربه سانان از طريق کشيدن پنجول نيز ممكن است)
  2. راه پوست:بيماري هاري از راه پوست سالم قابل سرايت نيست ولي اگر کوچکترين خراش يا زخمي در جلد وجود داشته باشد قابل انتقال خواهد بود.
  3. راه مخاطات:امكان پذير است، بنابر اين سگ ها و گربه هاي به ظاهر سالم در اواخر دوره کمون بيماري، مي توانند از طريق ليسيدن لب و چشم و بيني کودکاني که با آنها بازي مي کنند صاحبان خود را به بيماري هاري مبتلا نمايند.
  4. راه تنفس:امکان پذير است (خصوصاًدر غارهايي که خفاش آلوده زندگي مي کند)
  5. راه پيوند اعضاء:دو مورد انتقال در اثر پيوند قرنيه فرديکه مبتلا به هاري بوده و از قرنيه وي جهت 2 نفر استفاده گرديده است، در سال 1373 در ايران گزارش شده است ).
  6. انتقال از راه دستگاه گوارش: بعيد است ولي حيوانات گوشتخوار ممکن است بندرت از خوردن لاشه حيوانات تلف شده از بيماري هاري به اين بيماري مبتلا شوند. ضمناً بايستي از خوردن گوشت و ساير فراورده هاي دام هاي مبتلا به هاري خودداري شود.
  7. انتقال از راه جفت:بعيد نيست.
  8. انتقال از طريق وسايل آلوده:بعيد است.(چون ويروس هاري بيهوازي است)
  9. انتقال بيماري از انسان به انسان:جز در يک بررسي که در سال 1985 در پاکستان بعمل آمده و تعدادي از بچه هاي نوزاد که توسط يک نفر ختنه شده بودند و مبتلا به هاري شدند و بعداً معلوم شد که شخص ختنه کننده مراحل آخر دوره کمون هاري را طي مي نموده و بر طبق عادت سنتي مقداري از بزاقش را در محل ختنه مي ريخته مورد ديگري گزارش نشده است. با اين وجود هنگام نگهداري و پرستاري از شخص مبتلا به هاري بايد رعايت کليه جوانب احتياطي به عمل آمده و ضمن استفاده از وسايل حفاظتي کامل ، لوازم و وسايل بيمار با دقت هر چه تمامتر ضد عفوني گردد، ضناً پزشکان موظفند در مورد هر انسفاليت و فلجي با پرسش در مورد حيوان گزيدگي بيمار به بيماري هاري نيز توجه نمايد.

  هاري در حيوانات
  کليه حيوانات خونگرم پستاندار اهلي و وحشي اعم از گوشتخوار ـ علفخوار ـ پرندگان ـ خفاش ها نسبت به بيماري هاري حساس هستند که اين تعداد ميزبان هاي مختلف موجب گسترش وسيع بيماري شده است. مسئله هاري شهري در ايران بيشتر مربوط به سگ و در موارد کمي گربه و ساير حيوانات است.

  علائم بيماري در حيوانات
  دوره نهفتگي در سگ و گربه معمولاً 3 ـ 2 هفته و گاهي چند ماه است. در حيوانات ديگر دوره کمون بر حسب نوع حيوان فرق مي كند و در غير گوشتخواران طولاني تر از گوشتخواران مي باشد.نكته جالبي كه بايد به آن اهميت داده شود اين است كه در سگ و گربه 3 تا 10 روز قبل از علائم باليني ( بندرت بيشتر از 3 روز ) ويروس در بزاق حيوان وجود دارد و مي تواند بيماري را انتقال دهد. به عبارت ديگر اگر سگ و گربه در زمان گزش آلوده به هاري باشند علائم باليني حداكثر 5 تا 8 روز بعد در حيوان ظاهر خواهد شد. خوشبختانه با بررسي هائي كه توسط كارشناسان انستيتو پاستور ايران در نقاط مختلف كشور بر روي خفاش ها به عمل آمده تا كنون مورد مثبتي مشاهده نشده است.

  علائم بيماري در حيوان
  اولين علامت بيماري در رفتار و عادات حيوان مي باشد، بطوريكه يا:
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک بيش از اندازه به صاحب خود انس و الفت پيدا مي كند و مثل اينكه ا زاو استعانت مي طلبد يا
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک عصباني و بد خو گرديده غذاي خود را بخوبي نمي خورد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک پيشرفت بيماري در موارد كمي به صورت فلجي ( هاري ساكت ) در آمده حيوان به گوشه اي پناه برده ابتدا دست ها سپس پاها و بعد ساير اندام ها فلج شده و در اثر فلج دستگاه تنفس تلف مي شود.
  ولي در بيشتر مواقع پس از گذشت دوره تغيير رفتار، حيوان پريشان و مضطرب و كم كم به صورت وحشي و درنده در آمده به گاز گرفتن سنگ و چوب و اشيا مختلف پرداخته و خانه خود را ترك و بدون مقصد به هر جا مي رود و به هر كس و هر حيوان كه سر راه او باشد حمله مي كند، پس از مدتي در اثر دوندگي زياد و گرسنگي و تشنگي به علت عدم امكان بلع كف از دهانش سرازير شده و مرتباَ به زمين مي خورد، صداي پارس حيوان خشن و ناموزون و بريده و حالت درندگي در چهره اش هويدا مي باشد. سگ ها اغلب به وسيله مردم كشته مي شود و اگر فرار كند بزودي در اثر فلج دستگاه تنفسي خواهد مرد. گربه پس از طي دوره كمون به محل تاريكي مي رود و اگربا چراغ به آن جا بروند به افراد حمله مي كند و در مورد هاري پنجه هاي گربه مثل دندان سگ يا گرگ عمل مي كند زيرا گربه دائماَ مشغول ليسيدن پنجه هايش مي باشد و مرتب پنجه ها آلوده به بزاق مي شوند و موقع پنجه كشيدن بر روي دست و پا يا صورت انسان بيماري را ا زراه خراش انتقال مي دهد.
  در حيوانات نشخوار كننده علائم هاري متفاوت است ولي همگي مشكلاتي از نظر بلع پيدا مي كنند و آب و كف از دهانشان سرازير مي شود. در چنين مواردي به هيچوجه نبايد دست را داخل دهان حيوان كرد.
  در روباه ها گاهي دوره كمون طولاني شده و در اين مدت به صورت ناقل سالم در مي آيند. در خفاش ها نيز چنين است و گاهي دوره كمون تا يك فصل طول مي كشد و در تمام اين مدت حتي بدون اينكه داراي تيتر آنتي بادي باشند بيماري را انتقال مي دهند. مقدار بزاقي كه گرگ دفع مي كند خيلي بيشتر از سگ مي باشد. ضمناَ در يك بررسي سگي كه با ويروس نوع اتيوپپي آلوده شده بود پس از ظهور علائم باليني به تدريج بهبودي يافته و به تناوب مدت 305 روز ويروس رادر بزاق خود داشته. پس امكان ناقل سالم بودن در سگ هم وجود دارد.

  علائم بيماري در انسان
  بيماري در انسان داراي 4 مرحله است كه عبارتند از:

  الف:دوره كمون بيماري: بين 2 تا 8 هفته و گاهي كمتر تا 5 روز و به طور نادر تا 1 سال و بيشتر
  عوامل موثر در دوره كمون:
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک فاصله محل گاز گرفتگي تامغز: هر چه اين فاصله كمتر باشد بيماري زودتر ظاهر خواهد شد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک وسعت جراحات: هر چه وسعت جراحات بيشتر باشد انتشار ويروس بيشتر و دوره كمون كوتاه تر خواهد بود.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک نوع حيوان مهاجم: گاز گرفتگي به وسيله حيوانات وحشي خصوصاَ گرگ خطرناك و سريع الانتشارتر از گزش حيوانات اهلي است.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک كيفيت محل گاز گرفتگي: گاز گرفتگي هايي كه از روي لباس انجام گيرد دوره كمون بيشتري از موارد مشابه در نقاط عريان بدن را خواهد داشت.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک سن: در بچه ها دوره كمون كوتاه تر از بزرگسالان مي باشد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک عوامل ديگر: عوامل ديگري مثل حدت ويروس و راه ورود ويروس در دوره كمون بيماري موثرند ( اگر ويروس ا زراه تنفس وارد شوند دوره كمون كوتاه تري خواهد داشت ).

  ب: دوره مقدماتي بيماري:اين دوره 2 تا 3 روز قبل از ظهور علائم اصلي بيماري بوده و دوتا سه روز و گاهاَ يك هفته تا ده روز بطول مي انجامد.
  نشانه هاي مهم اين دوره:
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک خستگي ، بي اشتهايي ، افسردگي ، بيقراري ، تف اندازي ، سوزش و خارش و گاهي درد محل گزيدگي ، هيجان ، تحريك پذيري ، بي خوابي ، تب و دردهاي شكمي.
  ج: دوره بر انگيختگي: مهم ترين علائم:
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک تحريك پذيري شديد، بيمار در اثر كوچكترين صدا يا نور يا ساير محرك هاب شدت متشنج شده و دچار انقباضات شديد عضلاني شده، خود را به در و ديوار زده و اطراف دهان را كف مي پوشاند.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک عطش، بيمار عطش فراوان داشته ولي به علت انقباض عضلات گلو قادر به نوشيدن آب نمي باشد و هنگام نوشيدن عق مي زند و احساس خفگي مي نمايد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک هيدروفوبي ، بيمار باديدن يا شنيدن صداي آب به شدت تحريك مي گردد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک آئروفوبي ، عبور هوا از روي صورت نيز باعث تحريك بيمار مي شود.
  نكته: انسان هار بطور كلي نسبت به تمام محرك هاي فيزيكي، شيميايي، حسي، بويايي عكس العمل شديد نشان مي دهد ولي اين عكس العمل ها و رفتار هاي تهاجمي 1 تا 5 دقيقه بيشتر طول نكشيده و در فواصل پيدايش آن ها بيمار خسته و كوفته ، آرام و بيحال بر روي تخت يا زمين مي افتد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک صداي بيمار خشن ، لب ها برگشته ، نگاه او ثابت و متحير و مردمك چشم متسع و اشك از چشما ن وي سرازير مي شود، گاهي حالت لوچي ظاهر مي گردد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک غالباَ استفراغ شديد و خون آلود وجود دارد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک قدرت تكلم از بيمار سلب شده صدائي شبيه به صداي حيوان مهاجم از خود در مي آورد.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک درجه حرارت بدن كمي بالا مي رود و ندرتاَ به 40 درجه مي رسد، عرق در ابتداي بيماري زياد است ولي به تدريج كم مي شود.

  د: دوره اغماء:بيمار به تدريج با افزايش و تشديد انقباضات عضلاني و نخوردن غذا و نياشاميدن آب ناتوان و فرسوده شده و در اثر انقباضات شديد عضله قلب و بالاخره فلج دستگاه تنفسي فوت مي نمايد. ضمناَ نوع فلج در بيمار هار از نوع بالارونده و قرينه مي باشد به همين جهت گاهي با بيماري گيلن باره اشتباه مي شود. نكته جالب اينكه از ابتدا تا انتهاي بيماري هوش و هواس بيمار پابرجا بوده و به اطرافيان خود با ايما و اشاره توصيه مي كند كه به او نزديك نشوند و اين يك معيار تشخيص براي پزشك معالج مي باشد.

  هـ : مرحله مرگ
  تشخيص هاري:
  مورد مظنون ( Suspected ):هر نوع تماس مشكوك انسان با بزاق حيوان ( تا مدت حداكثر 14 روز در گوشتخواران و 3 الي 4 ماه در علفخواران ) به عنوان حيوان گاز گرفتگي و مشكوك به هاري بوده بايستي ثبت و گزارش گردند.
  تشخيص محتمل ( Probable ):بروز علائم باليني آنسفالو ميليت (ترشح بزاق، سر درد، هيدروفوبي، فتوفوبي و...) با توجه به سابقه بيمار(تماس با بزاق حيوان و يا گزش و يا پيوند عضو).
  تشخيص قطعي ( Define ):جداكردن ويروس از مغز و يا بزاق و يا پوست ناحيه گردن و يا مشاهده اجسام نگري درسلولهاي عصبي مغز
  توضيح : كليه موارد ب و ج ( محتمل و قطعي ) مي بايستي به عنوان مورد هاري ثبت و ضمن گزارش تلفني فوري درآمار ماهيانه نيز منظور و فرم بررسي همه گيرشناسي انفرادي جهت آنان تكميل و از طريق معاونت بهداشتي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي به اداره كل پيشگيري و مراقبت بيماريها ارسال گردد.

  منبعwww.arums.ac.ir
  ویرایش توسط snipy : 7th January 2014 در ساعت 06:45 PM دلیل: افزایش سایز نوشته
  .

 2. Top | #12

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  برت،دالر،(اكواريوم)طوطي،يه روتوايلرخوشگل(جسي)
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  93
  لايك كرده
  38
  نوشته ها
  357
  می پسندم
  1,315
  مورد پسند : 1,029 بار در 301 پست

  پیش فرض

  تشخيص هاري در انسان:
  الف : قبل از بروز علائم :
  1. تشخيص هاري در حيوان مهاجم بوسيله دكتر دامپزشك.
  2. تحت مراقبت قرار دادن سگ گزنده به مدت 10 روز تمام ، و اگر تا روز تزريق نوبت چهارم واكسن(روز چهاردهم)سگ زنده ماند مسلماَ هار نيست و بايد از ادامه واكسيناسيون شخص گزيده شده خودداري شود.
  3. كشتن حيوان مشكوك به هاري و ارسال سر حيوان به انستيتو پاستور( بريدن سر حيوان بايد بوسيله مامورين دامپزشكي يا بهداشت با استفاد هاز وسائل كامل خفاظتي انجام مي گيرد و در يك كيسه نايلوني ضخيم غير قابل نفوذقرار داده و آن را در يك يخدان پر از يخ قرار مي دهند ).
  4. نمونه برداري از بافت مغز با استفاد ه از كيت هاي مخصوص نمونه برداري.

  ب : بعد از ظهور علائم و مرگ :
  پس از ظهور علائم هاري و به منظور تشخيص قطعي بيماري در انسان پس از فوت مي بايستي مراتب تلفني با بخش هاري و به منظور نمونه برداري ( اتوپسي ) اعلام و هماهنگي و اقدام لازم بعمل آيد.

  درمان :
  هر چند بيمار مبتلا به هاري پس از ظهور علائم باليني قاعدتاَ محكوم به مرگ مي باشد ولي بدليل اينكه سه مورد بهبودي از بيماري در انسان و موارد بيشتري در حيوانات گزارش شده است. بيمار را بايد تحت مراقبت هاي ويژه قرار داد به اين ترتيب كه او را در يك اطاق كم نور در محلي بي سر و صدا و ساكت و آرام بستري نموده اقدامات زير را انجام داد :
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک تامين تعادل الكتروليتي.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک تزريق داروهاي آرامبخش و ضد تشنج.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک تزريق آنتي بيوتيك در صورت وجود عفونت.
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک ساكشن مواد ترشحي از ريه و باز نگهداشتن راههاي تنفسي و در صورت امكان استفاد ه از دستگاه ريه مكانيكي.

  نكته:افرادي كه از بيماران هار مراقبت مي نمايند بايد قبلاَ بر عليه بيماري هاري واكسينه شده باشند و در تمام مدت تماس از ماسك ، دستكش ، عينك ، و گان استفاده نمايند. ضمناَ تمام كسانيكه باب يمار هار تماس مخاطي داشته يا در معرض تماس با بزاق و تراوشات دهان بيمار قرار گرفته اند علي الخصوص كه داراي زخم باز يا ترك خوردگي در دست و پا باشند اگر قبلاَ واكسينه نشده اند بايد يكدوره كامل واكسن ( پنج نوبت ) تزريق نمايند.
  جسد شخص فوت شده از بيماري هاري نبايد بطور معمول كفن و دفن شود بلكه بايد جسد را پس از ضد عفوني در يك قطعه بزرگ نايلون ضخيم غير قابل نفوذ پس از پاشيدن پودرهاي ضد عفوني كننده پيچيده و به صورت بسته بندي دفن بهداشتي نمايند.

  اقدامات درمان پيشگيري در مورد افراد حيوان گزيده :
  افرادي كه مورد گاز گرفتگي حيوانات قرار مي گيرند اگر بلافاصله و در اسرع وقت به مراكز درمان پيشگيري مراجعه و تحت اقدامات درمان پيشگيري قرار گيرند مي توان از ابتلاي به بيماري هاري در آن ها جلوگيري كرد.
  اين اقدامات عبارتند از :
  1. زدودن و خارج ساختن ويروس هاري از محل زخم :
  مهم ترين قسمت پيشگيري از هاري ( تا 50% ) رعايت كامل همين نكته است ، براي اين كار لابلاي زخم را با آب تميز و صابون ( با استفاد ه از برس ) حداقل به مدت 5 تا 10 دقيقه عميقاَ شستشو و در جريان آب روان قرار دهيد.
  2. خارج کردن کف صابون از لابلاي زخم :
  با استفاده از شيلنک آب يا پيستوله آب پاش و بوسيله برس، زيرا باقي ماندن صابون بعضي مواد ضد عفوني کننده را که بدنبال شستشو مورد استفاده قرار خواهد گرفت خنثي مي کند.
  3. قطع کامل قسمت هاي له شده و نکروزه.
  4. ضد عفوني زخم با الکل 4 تا 70 درجه يا محلول بتادين 1% يا ساير مواد ضد عفوني کننده.
  5. زخم حيوان گزيدگي را نبايد بخيه زد ، چون ويروس هاري بيهوازي بوده و در مقابل نور و اکسيژن هوا خاصيت حياتي خود را از دست مي دهد.البته در مورد زخم هاي بسيار عميق که شريان هاي خونريزي دهنده دارند استثنائاً مي توان شريان را بخيه زد که در اين صورت مي بايستي مقداري سرم ضد هاري را در داخل زخم انفيلتره نمود.
  6. تزريق سرم ضد هاري :
  بخصوص در گزش توسط حيوانات وحشي ، متواري شدن حيوان مهاجم ، زخم هاي عميق و متعدد بويژه در ناحيه سر وصورت و گردن يا نوک انگشتان ( 20 واحد به ازاي هر کيلو گرم وزن ، نصف آن در عضله و نصف ديگر در داخل و اطراف جراحت ، اگر بيش از 5 ميلي ليتر باشد در دو محل جداگانه تزريق گردد ).
  7. تزريق واکسن ضد هاري :
  در پنج نوبت در روز هاي 0 ـ 3 ـ 7 ـ 14 ـ 30 ( + 90 ) حتماً در عضله دلتوئيد، در اطفال کمتر از 2 سال در ناحيه فوقاني جانبي ران (10 ـ 7 روز بعد از واکسيناسيون آنتي بادي در بدن شخص ظاهر مي شود).
  نكته : در افراد زير دز اوليه واكسن 2 به برابر افزايش مي يابد: بيماري مزمن (نظير سيروز كبدي) ، نقص ايمني مادر زادي يا ابتلا به ايدز ، مصرف كورتيكو استروئيد هاو داروهاي ضد مالاريا ، فقر غذايي ، مرا جعه با تاخير (48 ساعت يا بيشتر) ، در افراديكه تزريق واكسن و سرم لازم باشد ولي سرم در دسترس نباشد.

  عوارض واکسن : ندرتاً سرخي و تورم ناحيه تزريق ، تورم غدد لنفاوي مجاور و گاهي سردرد ، سرگيجه ، تهوع ، درد هاي عضلاني ، خارش و کهير ( که با مصرف آنتي هيستامين و کورتون و اپي نفرين برطرف خواهد شد) آنسفاليت ، بسيار ندرتاً 4 ـ 1 هفته بعد از واکسيناسيون.
  8. تزريق سرم و واکسن ضد کزاز .
  9. آنتي بيوتيک تراپي:ه منظور پيشگيري از عفنت هاي ثانويه ( پني سيلين ، آموکسي سيلين ، سفالکسين ) به مدت 10 ـ 7 روز.
  10. تحت مراقبت قرار دادن حيوان مهاجم :
  به مدت 10 روز، اگر حيوان تلف شد واکسيناسيون تا آخر ادامه مي يابد، و اگر سالم بود حيوان مسلماً هار نيست و ادامه واکسيناسيون لازم نيست.
  11. نمونه برداري از حيوان مهاجم مشکوک

  منبع www.arums.ac.ir
  ویرایش توسط snipy : 7th January 2014 در ساعت 06:45 PM
  .

 3. Top | #13

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  برت،دالر،(اكواريوم)طوطي،يه روتوايلرخوشگل(جسي)
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  93
  لايك كرده
  38
  نوشته ها
  357
  می پسندم
  1,315
  مورد پسند : 1,029 بار در 301 پست

  پیش فرض

  برنامة كنترل و پيشگيري در سطح مراكز بهداشتي درماني
  1. آموزش مردم در زمينة اهميت بيماري ، راههاي سرايت و راههاي جلوگيري از ابتلا به بيماري
  2. ايجاد هماهنگي بين واحدهاي مختلف مستقر در سطح منطقه از قبيل شهرداري ـ دامپزشكي ـ محيط زيست ـ بخشداري و...جهت اقدامات مربوط به بهسازي محيط و جمع آوري و دفن صحيح زباله ـ اتلاف سگهاي ولگرد و..
  3. جلب همكاري و مشاركت مردم در زمينة جمع آوري و دفن صحيح زباله؛
  4. آموزش دامداران و روستائيان در زمينة همكاري با مسئولين دامپزشكي جهت شناسايي و قلاده زدن و واكسيناسيون سگ هاي خانگي و گله عليه هاري؛
  5. آموزش دامداران در زمينة عدم كشتارهاي غير مجاز.

  نکات مهم در درمان پيشگيري هاري
  1. تحت نظر گرفتن فقط براي سگ و گربه اهلي است، و در حيوانات ديگر که دوره کمون متغيير دارند مصداق ندارد.
  2. اگرواکسن تمام شده بود سرم را تزريق كرده و بعد از رسيدن واکسن، دوز اوليه را 3-2 برابرو در جاهاي مختلف بدن تزريق كنيد.
  3. اگر سرم تمام شده بود و تزريق سرم لازم بود دوز اوليه واکسن را 2 برابر تزريق نماييد.
  4. سرم هاري و سرم کزاز بايستي دور از محل واکسن همنام خود تزريق شوند.
  5. گزش موش خانگي و موش صحرايي و خرگوش نياز به درمان هاري ندارد. ولي به شستشو، واکسن کزاز و آنتي بيوتيک نياز دارد.
  6. در صورت وجود حساسيت قبلي به آنتي بيوتيکها ( کلر تتراسايکلين، استرپتومايسين ، نئومايسين وآمفوتريسين b ) واکسن هاري با احتياط مصرف شود و در صورت بروز حساسيت به اين آنتي بيوتيکها يا پروتئين مرغي0واکسن، از آمپولهاي آنتي هيستامين ، اپي نفرين و کورتيکواستروئيدها استفاده شود.
  7. در ايران تا بحال هاري در خفاش گزارش نشده است ولي در کشورهاي ديگر مثل آمريکا از منابع اصلي است.
  8. پنجه کشيدن گربه (به علت ليسيدن پنجه) همانند گاز گرفتگي در نظر گرفته ميشود و درمان هاري ميخواهد.
  9. از مصرف کورتون و داروهاي مضعف ايمني تا يک ماه پس از آخرين دوز واکسن خودداري شود.
  10. از مصرف ويالهاي سرمي با تغيير رنگ خودداري شود.
  11. گاو، گوسفند، شتر يا بزي که توسط حيوان هار گزيده شده، بايد هرچه زودتر ( حداکثر در يک هفته ) زير نظر دامپزشک ذبح شده و طبق نظر دامپزشک عمل شود.
  12. عوارض واکسن ضد هاري نادر بوده و گاهي سبب سرخي و تورم ناحيه تزريق، تورم غدد لنفاوي مجاور، سر درد، سرگيجه، تهوع، دردهاي عضلاني، خارش و کهير ميشود، انسفاليت بسيار نادر بوده و در صورت بروز 4-1 هفته بعد رخ ميدهد.
  13. عوارض سرم ضد هاري نادر بوده، گاهي سبب تب و کمي درد ميشود ( آنافيلاکسي، تورم عصبي عروقي و عوارض کليوي بسيار نادر است ).
  14. در زنان حامله و افراد حساس به پروتيين مرغي از واکسن pcec استفاده نشود و در عوض از واکسنهاي vero يا hdc استفاده شود ( بقيه درمان مثل فرد بدون بيماري قبلي است ).
  15. اگر فرد گزيده شده پس از 7 روز از زمان گزش مراجعه کند تزريق سرم هاري ارزشي ندارد
  ویرایش توسط snipy : 7th January 2014 در ساعت 06:46 PM دلیل: افزایش سایز نوشته
  .

 4. Top | #14

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  Hapoo ~ Tooti ~ Pishi
  محل سکونت
  Teh
  لايك دريافتي
  70
  لايك كرده
  31
  نوشته ها
  849
  می پسندم
  1,793
  مورد پسند : 1,669 بار در 499 پست

  پیش فرض دانستنیهایی در مورد بیماری هاری

  هاری کشنده ترین بیماری مشترک
  هاري يک بيماري عفوني حاد (آنسفاليت) و کشنده ويروسي است که به دو شکل تحريکي (هاري خشمگين) و ساکت (هاري فلجي) ظاهر مي شود.اين بيماري مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بوده انسان و ساير حيوانهاي خونگرم پستاندار، به طور تصادفي و اغلب از طريق حيوان گزيدگي به آن مبتلا مي شوند.
  اهميت بيماري هاري به دلايل زير است:

  1. ميزان کشندگي بالا ( صد در صد) ، به طوری که پس از ظهور علائم باليني چه در انسان و چه در حيوان ، قابل درمان نبوده و بيمار محکوم به مرگ خواهد بود.
  2. افزايش روند موارد حيوان گزيدگي در انسان ، به طوري که به ناچار سالانه مبالغ زيادي صرف خريد سرم و واکسن ضد هاري جهت درمان پيشگيري آسيب ديدگان مي شود.
  3. تلفات دام و خسارت هاي اقتصادي ناشي از اين بيماري که در دام ها ايجاد مي شود.

  روند سالانه حيوان گزيدگي در ايران رو به افزايش است ؛ به طوري که در 100000 نفر جمعيـت اين ميزان از 1/35 مورد در سال 1366 به 151 مورد در سال 1381 رسيده است. بر اساس بررسي هاي آماري در استان هاي مختلف ، بيش از 85% از موارد حيوان گزيدگي توسط سگ اتفاق مي افتد که بيشتر اين موارد به سگ هاي خانگي و سگ گله اختصاص دارد و متاسفانه علت اصلي آن ، عدم قلاده گذاري است.
  افزايش ميزان حيوان گزيدگي در انسان ، طي سال هاي اخير را مي توان به دلايل مختلفي مربوط دانست . از جمله اجراي برنامه هاي آموزشي در جهت بالابردن سطح آگاهي مردم در زمينه خطرهاي ناشي از گاز گرفتن توسط حيوان و اهميت درمان پيشگيري به موقع در عدم بروز علائم هاري در انسان از يک طرف وکاهش فعاليت کميته هاي اتلاف سگ هاي ولگرد از طرف ديگر دانست.

  عامل بيماري

  عامل هاري ، ويروسي از گروه RNA و نروترپ متعلق به رابدوويروس ها و جنس ليساويروس ها است. تمام انواع اين جنس شباهت آنتي ژنيک دارند و با استفاده از آنتي بادي منوکلونال به گروههاي فرعي متعددي تقسيم شده که هر يک در مناطق جغرافيايي ويژه اي مشاهده مي شوند.رابدو ويروس ها حدود 180 نانومتر درازا و 75 نانومتر پهنا دارند که شبيه فشنگ بوده و دريک انتها مسطح و در انتهاي ديگر محدب و از دو قسمت زير تشکيل شده است.

  1. قسمت مرکزي
  شامل ريبونوکلئوپروتئين فشرده مارپيچي با ژنوم RNA بوده که به وسيله غشاي خارجي احاطه شده است. در اين قسمت دو پروتئين ديگر شامل فسفوپروتئين و پلي مراز نيز به ريبونوکلئوپروتئين ها متصل است.

  2. غشاي خارجي
  از جنس ليپوپروتئين و داراي دو پروتئين ماتريکس و گليکو پروتئين است. گليکوپروتئين ها بر جستگي هاي سوزني شکلي هستند که محکم روي غشاي خارجي چسبيده اند و در اتصال ويروس ها به سلول ميزبان و توليد آنتي بادي خنثي کننده نقش دارند. حلال هاي چربي ، ويروس هاري را از بين ميبرند. اين ويروس تحت تاثير خشکي و حرارت 56درجه سانتيگراد طي يک ساعت ، اشعه ماوراء بنفش ، فرمالين و اتانول 40 تا 70 درصد ، ترکيب هاي آمونيوم چهار ظرفيتي ، آب و صابون بنزالکانيوم کلرايد يک درصد غير فعال مي شود.

  راه هاي سرايت بيماري به حيوان و انسان
  1. گاز گرفتن
  اصلي ترين راه سرايت بيماري ، گاز گرفتن به وسيله حيوان هار است. البته از طريق کشيده شدن پنجه آغشته به بزاق حاوي ويروس هاري ( به ويژه در گربه و گربه سانان ) نيز بيماري منتقل مي شود.

  2. پوست
  از طريق پوست سالم ، هاري سرايت پذير نيست ؛ ولي از راه کوچکترين خراش يا زخم در پوست ، اين بيماري منتقل مي شود.

  3. نسوج مخاطي
  ويروس هاري از طريق مخاط آلوده نيز به انسان و حيوانهاي ديگر منتقل مي شود. بنابراين ، سگ ها و گربه هاي به ظاهر سالم که در اواخر دوره نهفتگي بيماري هاري هستند و هنوز علائم باليني هاري در آنها ظاهر نشده است از طريق ليسيدن لب ، چشم و بيني کودکاني که با آن ها بازي مي کنند بيماري هاري را انتقال مي دهند.

  4. تنفس
  سرايت هاري از طريق تنفس ، به ويژه در غارهاي محل زندگي خفاش هاي آلوده ، امکان پذير است.

  5. دستگاه گوارش
  انتقال از اين راه بعيد است؛ ولي حيوان گوشتخوار ممکن است به ندرت از طريق خوردن لاشه حيوان هاي مرده در اثر ابتلا به هاري به اين بيماري مبتلا شوند. به هر حال بايد از خوردن گوشت و فرآورده هاي دام هاي مبتلا به هاري خودداري کرد.

  6. جفت
  از آن جا که در يک بررسي ، ويروس هاي هاري را از جنين ، رحم و تخمدان هاي يک حيوان ماده جدا کرده اند ، انتقال هاري از طريق جفت امکان پذير نيست.

  7. وسايل آلوده
  ويروس هاري بسيار حساس است و در مقابل نور و خشکي به سرعت از بين مي رود ؛ بنابراين هاري از طريق وساطل آلوده فقط در موارد استثنائي منتقل مي شود.

  8. انسان به انسان
  تا به حال ، موارد معدودي انتقال هاري از انسان به انسان از طريق پيوند اعضا در دنيا گزارش شده است ( دو مورد نيز از ايران در پيوند قرنيه در سال 1373) بنابراين ، پيوند از جسد آلوده به ويروس هاري ممکن است باعث انتقال بيماري شود و به همين دليل ، هرگاه علت مرگ معلوم نبوده يا علائمي مبني بر آلودگي دستگاه عصبي مرکزي در هنگام مرگ وجود داشته باشد ، بايد از پيوند عضو يا بافت جسد جلوگيري شود.

  همچنين در بررسي سال 1985 در پاکستان ابتلاي تعدادي نوزاد به هاري ناشي از آلودگي شخص ختنه کننده بود که مراحل آخر دوره نهفتگي بيماري را طي مط نموده و طبق سنت محل ختنه را به بزاق خود آغشته کرده است. بنابراين در نگهداري و پرستاري از شخص مبتلا به هاري بايد تمام جوانب احتياط رعايت شده و ضمن استفاده از وسايل حفاظتي کامل ، لوازم و وسايل بيمار را با دقت هر چه بيش تر ضد عفوني کرد. به علاوه پزشکان موظفند در برخورد با هر مورد آنسفاليت و فلج به بررسي سابقه حيوان گزيدگي بيمار نيز توجه نمايند.
  علائم بيماري در حيوان
  تمام پستانداران خونگرم اهلي و وحشي به بيماري هاري حساس هستند و ميزبان هاي مختلفي موجب گسترش وسيع هاري مي گردند . طي بررسي هاي مختلف کارشناسان انستيتو پاستور ايران روي خفاش هاي نقاط مختلف ايران تا کنون مورد ثبتي مشاهده نشده است.
  دوره نهفتگي در سگ و گربه معمولا 2 تا 3 هفته و گاهي چند ماه است . در خصوص بروز علائم هاري در حيوان بايد به اين نکته مهم توجه داشت که در برخي موارد 3 تا 10 روز قبل از بروز علائم باليني در سگ و گربه ويروس موجود در بزاق حيوان مي تواند بيماري را منتقل کند. به عبارت ديگر اگر بزاق سگ و گربه در زمان گاز گرفتن به ويروس هاري آلوده باشد علائم باليني حداکثر تا 10 روز بعد در حيوان ظاهر شده و خواهد مرد. به همين دليل پس از هر گاز گرفتن توسط اين دو حيوان بايد آنها را تا 10 روز در قرنطينه نگه داشت. پس از طي دوره نهفتگي اولين علامت بيماري تغيير در رفتار و عادت هاي حيوان است ؛ به نحوي که يا بيش از اندازه به صاحب خود انس و الفت پيدا مي کند و مثل اين که از او کمک مي طلبد يا عصباني و بدخو شده غذاي خود را به دليل اختلال در بلع به خوبي نميخورد.پيشرفت بيماري در برخي موارد به صورت فلجي ( هاري ساکت) بوده حيوان به گوشه اي پناه مي بردو ابتدا دست ها، سپس پاها و بعد ساير اندام ها فلج شده و در نهايت به علت فلج دستگاه تنفسي مي ميرد؛ ولي در بيشتر موارد پس از دوره تغيير رفتار حيوان پريان و مضطرب و کم کم وحشي و درنده ( هاري خشمگين ) مي شود و به گاز گرفتن سنگ و چوب و اشياي مختلف پرداخته و محل زندگي خود را ترک مي کند و بدون هدف به هر جايي مي رود و به هرکس و هر حيوان سر راه خود حمله ميبرد . در نهايت پس از مدتي در اثر دوندگي زياد و گرسنگي و تشنگي به علت عدم قدرت بلع کف از دهانش سرازير شده و پي در پي زمين ميخورد. صداي پارس حيوان خشن ناموزون و بريده بود و درندگي در چهره اش هويدا است . در اغلب موارد مردم سگ ها را ميکشند و اگر فرار کنند به زودي در اثر فلج دستگاه تنفسي خواهند مرد. گربه پس از طي دوره نهفتگي به محل تاريکي مي رودو از طريق پنجه کشيدن مشابه گاز گرفتن سگ يا گرگ ، هاري را انتقال مي دهد . در واقع از آنجا که از طريق ليسيدن دائم پنجه هاي خود را به بزاق آغشته مي کند با پنجه کشيدن بر دست و پا يا صورت انسان يا حيوان ديگر هم مي تواند با ايجاد خراش ويروس هاري را منتقل کند.

  علائم باليني در انسان
  دوره بيماري هاري به چهار مرحله تقسيم مي شود:
  1. مرحله نهفتگي

  اين مرحله به طور معمول در انسان 15 روز تا 3 ماه و به طور متوسط 1 تا 2 ماه ( 75% موارد کمتر از 3 ماه ) به طول مي انجامد. ولي از چند روز تا بيش از 3 ماه حتي تا چند سال هم مشاهده شده است. طول دوره نهفتگي به شدت زخم ، تعداد جراحت و محل آنها بستگي دارد،به نحوي که گاز گرفتن صورت زودتر موجب بروز علائم بيماري مي شود، سوش ويروس آلوده کننده ، همچنين سن و گاز گرفتن از روي لباس يا وسايل حفاظتي نيز در طول دوره نهفتگي تاثير دارد. البته بايد در نظر داشت در برخي موارد طولاني بودن دوره نهفتگي هاري ممکن است سبب فراموشي و گزارش غلط از تاريخ دقيق گاز گرفتن شود. همچنين به دليل تعدد و شدت زخم هاي ايجاد شده در کودکان نسبت به بزرگسالانو در نتيجه ورود ويروس هاي بيشتر به بدن آنان طول دوره نهفتگي ممکن است کوتاه تر باشد.

  2. مرحله بروز علائم اوليه ( غير اختصاصي)

  اين مرحله به طور معمول 4-1 روز ( حداکثر 10 روز ) به طول مي انجامدو در پايان دوره نهفتگي ويروس هاري به محل اتصال عصب و عضله يا انتهاي اعصاب حرکتي سطحي نفوذ کرده و به طرف نخاع و سيستم اعصاب مرکزي حرکت مي کند. در زمان آشکار شدن علائم ، ويروس هاري را ميتوان با عيار بالا در سيستم اعصاب مرکزي يافت. علائم اوليه غير اختصاصي هاري عبارتند از :
  بي‌قراري‌ و تحريك‌پذيري‌
  خستگي‌
  تب‌ خفيف‌
  سرفه‌
  گلودرد
  افزايش‌ بزاق‌ و اشك‌ علايم‌ مراحل‌ پيشرفته‌ (10-2 سال‌ بعد) عبارتند از:
  انقباض‌ شديد عضلات‌ گلو كه‌ بلع‌ را غيرممكن‌ مي‌سازد.
  پرفعاليتي‌ و رفتارهاي‌ تهاجمي‌
  گيجي‌
  تب‌ بالا
  ضربان‌ قلب‌ نامنظم‌
  تنفس‌ نامنظم‌

  3. مرحله حاد عصبي
  اين مرحله احتمالا بسته به سوزش ويروس به دو شکل ظاهر مي شود:
  الف) شکل تحريکي يا خشمگين:
  علائم فعاليت حرکتي شديد شامل دويدن و دست و پا زدن، تحريک پذيري و عدم آرامش، توهم، نگراني و هيجان، مشخصه اين شکل بيماري است. ترس از آب علامتي است که در اين شکل در بيشتر موارد ديده مي شود و موجب انقباض هاي ديافراگم و عضله هاي تنفسي مي شود. همچنين نسيم ملايم ، نور شديد، صداي بلند و لمس کردن ممکن است موجب تحريک پذيري و انقباض عضله هاي حنجره و حلق و ساير عضله هاي تنفسي شود.افزايش ترشح بزاق و اختلال در بلع موجب شکل مشخص بيماري هاري شود.خواب آلودگي ، توهم، حالت تهاجم، انقباض هاي عضلاني ، علائم مننژيت ، تشنج و فلج موضعي به سرعت ظاهر مي شود. اختلال هاي خلقي دوره اي ايجاد مي شود و با پيشرفت بيماري تا زماني که بيمار وارد کما شود دوره هاي سلامت کوتاه مي شود. در معاينه، درجه حرارت بدن ممکن است بيش از 6/40 درجه سانتيگراد باشد؛ اختلال سيستم عصبي اتونوم شامل گشاد شدن نامنظم مردمک، افزايش ترشح اشک، بزاق، تعريق و کاهش فشار خون وضعيتي است.

  همچنين شواهد فلج اعصاب حرکتي فوقاني شامل ضعف ، افزايش واکنش تاندون هاي عمقي و واکنش کف پايي(بابنسکي) مثبت هميشه وجود داشته ، فلج تارهاي صوتي نيز شايع است؛ دوبيني، فلج عضلات صورت و نوريت عصب اپتيک نيز مشاهده مي شود.

  افزايش تعداد تنفس و حتي آپنه ديده مي شود ؛ اختلال ريتم قلب شايع بوده و به خصوص تاکي کاردي فوقي بطني وبرادي کاردي به دليل اختلال فعاليت پايه هاي مغز يا ميوکارديت اتفاق مي افتد. در اکثر موارد بيماران طي يک تا دو هفته دچار کما شده و با وجود مراقبت هاي شديد به دليل نا رسلئي تنفسي يا کلاپس قلبي عروقي فوت مي کنند.

  ب) شکل ساکت يا فلجي:
  دوره بيماري در اين شکل به طور معمول طولاني تر از هاري خشمگين است. شکل فلجي کمتر شايع است(20 درصد موارد). مهم تر اينکه در اغلب موارد تشخيص داده نمي شود و برعکس فرم هيجاني ترس از آب و نسيم و افزايش فعاليت يا تشنج به طور معمول وجود ندارد. علائم اين شکل عبارتند از : ضعف در اندام گاز گرفته شده و به تدريج در ساير اعضا ، و عضله هاي صورت در اوايل اين مرحله؛ کاهش هوشياري و اختلال در حس؛ فلج پائين رونده مشابه پلي نوروپاتي التهابي حاد ( سندروم گيلن باره) يا فلج چهار عضو به طور قرينه ؛ نشانه هاي مننژه ( سردرد و سفتي گردن) ممکن است اتفاق بيافتد و در نهايت ، بيمار دچار خواب آلودگي و کما مي شود. گاهي بيماري به شکل هيجاني تغيير مي يابد.
  4. مرحله کما و مرگ در نهايت ابتلا به بيماري هاري به مرحله کما مي رسد و بيمار به علت نارسائي و آپنه يا کلاپس قلبي عروقي مي ميرد.
  از شروع علائم باليني تا مرگ به طور متوسط 4 تا 7 روز طول مي کشد . در موارد نادر با مراقبت هاي شديد از بيماران ، طول عمر بيشتر مي شود؛ ولي عوارض دير رس شامل ترشح ناکافي هورمون آنتي ديورتيک، ديابت بي مزه ، اختلال در ريتم قلبي، عدم استحکام عروقي، سندرم نارسايي تنفسي بالغين (ARDS
  ) ، خونريزي گوارشي، کاهش پلاکت ها و ايلئوس پاراليتيک ايجاد ميشود.
  مهربانی را اگر قسمت کنند من یقین دارم به ما هم می رسد ادمی گر ایستاد بر بام عشق دست هایش تا خدا هم می رسد


  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 5. 2 کاربر پست NaHaL_raGtaG عزیز را پسندیده اند .


 6. Top | #15
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  133
  لايك كرده
  34
  نوشته ها
  2,288
  می پسندم
  10,158
  مورد پسند : 1,958 بار در 464 پست

  پیش فرض

  موضوعات مشابه ادغام شدتالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  هاری کشنده ترین بیماری مشترک
  افسوس... آن زمان که باید دوست بداریم کوتاهی میکنیم آن زمان که دوستمان دارند لجبازی میکنیم و بعد... برای آنچه از دست رفته آه میکشیم.

 7. کاربر مقابل پست ماندانا عزیز را پسندیده است:


 8. Top | #16
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Cat
  محل سکونت
  Tehran
  لايك دريافتي
  1356
  لايك كرده
  1488
  نوشته ها
  2,400
  می پسندم
  11,041
  مورد پسند : 9,834 بار در 2,741 پست

  پیش فرض

  به تالار مربوطه منتقل شد

 9. کاربر مقابل پست S4R4 عزیز را پسندیده است:


 10. Top | #17
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  لايك دريافتي
  1224
  لايك كرده
  929
  نوشته ها
  2,077
  می پسندم
  4,569
  مورد پسند : 5,541 بار در 1,647 پست

  پیش فرض واکسیناسیون هاری

  مرگ ۷تن به دلیل ابتلا به هاری در سال  کارشناس مسئول دفتر بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به درمان رایگان بیماری هاری در کشور، تاکید کرد: افرادی که مورد گزش حیوانات وحشی قرار می‌گیرند باید سریع به مراکز بهداشتی – درمانی مراجعه کنند.
  دکتر محمد زینلی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بیماری هاری گفت: فردی که به هاری مبتلا شود، مرگ وی صد درصد است و متعاقب این بیماری هیچ‌گونه درمانی وجود ندارد. سیاست وزارت بهداشت در این بیماری نیز بر مبنای پیشگیری در افراد حیوان‌ گزیده است.


  وی با تاکید بر اینکه افرادی که مورد گزش حیوان قرار می‌گیرند، باید سریعا برای درمان مراجعه کنند، ادامه داد: بر اساس آمار دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشترین گزش‌ها از طریق سگ‌های ولگرد در مناطق روستایی است و پراکندگی حیوان گزیدگی بیشتر در استان‌های گلستان، اردبیل و چهارمحال و بختیاری است. اما حیوان گزیدگی در دیگر نقاط کشور نیز مشاهده می‌شود.


  به گفته کارشناس مسئول اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان سال گذشته ۱۳۶ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور گزارش شد که تمام موارد این حیوان گزیدگی سریعا تحت درمان قرار گرفتند. در حیوان گزیدگی یک گروه از افراد به سه نوبت واکسیناسیون و گروهی دیگر به پنج نوبت واکسیناسیون نیاز دارند.


  زینلی افزود: در افرادی که حیوان مربوطه مشخص است، آن حیوان به مدت ۱۰ روز تحت نظر قرار می‌گیرد. اگر هیچ‌ علامت هاری در حیوان مربوطه مشخص نباشد، فردی که مورد گزش این حیوان قرار گرفته به سه مرتبه واکسیناسیون نیاز دارد. اما اگر حیوان پس از گزش ناپدید شود و یا وحشی باشد، درمان فردی که مورد گزش قرار گرفته به پنج نوبت واکسیناسیون نیاز دارد.


  کارشناس مسئول اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان افزود: اگر درمان پیشگیری از هاری در کشور اتفاق نمی‌افتاد، انتظار آن بود که ۲۰ درصد موارد هاری در کشور به مرگ منجر شود. بر این اساس انتظار آن بود که سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر به هاری مبتلا شوند. اما به دلیل انجام اقدامات پیشگیرانه، تعداد موارد هاری در کشور کمتر از تعداد انگشتان دست است؛ به طوری که سال گذشته تنها هفت مورد هاری منجر به مرگ در کشور گزارش شد. اغلب این افراد مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، گیلان و… بودند. در بیماری هاری افراد باید سریعا پس از گزش توسط حیوان، به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.


  وی افزود: ابتلا به هاری معمولا در تمام گروه‌های سنی مشاهده می‌شود؛ اما معمولا حیوان گزیدگی در فصول سرد سال بیشتر است؛ چرا که هجوم سگ‌های ولگرد به مناطق شهری در فصل زمستان بیشتر از سایر فصول است.


  زینلی گفت: افرادی که از حیوان‌های خانگی، گربه و یا سگ نگهداری می‌کنند و یا افرادی که برای نگهداری گله از سگ استفاده می‌کنند، باید مبحث واکسیناسیون هاری این حیوانات را جدی بگیرند. همچنین در مناطقی که احتمال حضور سگ‌های ولگرد زیاد است، خانواده‌های آن مناطق باید سعی کنند از حرکاتی که باعث تحریک و حمله این حیوانات می‌شود، جلوگیری کنند و از نزدیکی با این حیوانات پرهیز کنند.


  به گفته کارشناس مسئول اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در حال حاضر حدود ۶۵۰ مرکز درمانی پیشگیری از هاری تحت پوشش شبکه‌های بهداشتی درمانی فعالند و واکسیناسیون هاری به شکل رایگان در اختیار افراد حیوان‌گزیده قرار می‌گیرد. در مناطق روستایی نیز بهورزها پیگیری زمان واکسیناسیون افرادی که مورد گزش قرار گرفته‌اند را انجام می‌دهند این اقدامات سبب شده تا تعداد موارد هاری در کشور بسیار کاهش یابد.


  Soul Reaver, daniall and Fluffy like this.
  یک تنگ کوچک هر چقدر هم بزرگ باشد باز کوچک است! ما امسال هم ماهي قرمز نمي‌خريم.

 11. 6 کاربر پست khaleye_shani عزیز را پسندیده اند .


 12. Top | #18

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  1301
  لايك كرده
  628
  نوشته ها
  1,457
  می پسندم
  4,479
  مورد پسند : 3,353 بار در 1,183 پست
  حالت من :
  My Mood
  Relaxed
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض بیماری هاری

  مقدمه و اهمیت موضوع

  هاری یک بیماری حاد و کشنده ویروسی سیستم مرکزی است که مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی بوده انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار بطور تصادفی و غالباً از طریق گزش به آن مبتلا می شوند  اهمیت بیماری به دلایل زیر می باشد:

  ۱٫ میزان کشندگی بالا ( صد درصد ) بطوری که پس از ظهور علائم بالینی چه در انسان و چه در حیوان متاسفانه درمان پذیر نبوده و بیمار محکوم به مرگ خواهد بود.

  ۲٫ افزایش روند حیوان گزیدگی انسانی که بناچار سالانه مبالغ زیادی صرف خرید سرم و واکسن ضد هاری جهت درمان پیشگیری مجروهین می گردد که در مورد واکسن کلاً و در مورد سرم بخش اعظم آن از کشورهای خارج خریداری می گردد. بطوریکه سالانه حدود ۱۶ میلیارد ریال توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و فقط به خرید فوق اختصاص می یابد.

  ۳٫ تلفات و خسارت اقتصادی که بیماری در دام ها ایجاد می کند.


  و ضعیت و پراکندگی بیماری در جهان

  با وجودیکه بیش از یک قرن از کشف واکسن هاری توسط پاستور می گذرد به علت تنوع میزبان های حساس به بیماری در حیوانات اهلی و وحشی نظیر گوشتخواران، علفخواران، جوندگان، خفاش ها هنوز بیماری در بیشتر کشورهای جهان از نواحی قطبی تا مناطق استوایی به صورت آندمیک وجود دارد و علیرغم پیشرفت های حاصل در تکنولوژی و علوم پزشکی و پیراپزشکی و مطالعات گسترده دهه اخیر با کمال تاسف هنوز درمانی برای مبتلایان به هاری پس از ظهور علایم بالینی وجود ندارد. بطویکه علیرغم عدم گزارش دهی بسیاری از کشورها سالیانه نزدیک به ۶ میلیون نفر در دنیا علیه هاری واکسینه شده حدود ۰۰۰/۵۰۰ نفر با فجیع ترین وضعی در اثر این بیماری جان می سپارند.

  وضعیت بیماری در ایران

  درکشور ما هم مشکل هاری وحشی و هم گرفتار هاری اهلی می باشیم. هاری حیوانی به صورت آندمیک در تمام استان های کشورکم وبیش وجود دارد امادر مناطق جنگی و کوهستانی شیوع آن بیشتر است. مخازن هاری وحش در نقاط کوهستانی گرگ و روباه می باشد. مخازن هاری شهری معمولاً سگ های ولگرد و در موارد کمی گربه ها هستند. ضمناً هر ساله تعداد زیادی از دام های اهلی در اثر ابتلای به هاری تلف شده و زیان های اقتصادی فراوانی را بوجود می آورند.

  بر اساس آخرین گزارشات رسیده از استان ها در سال ۱۳۷۴ پراکندگی گاز گرفتگی انسان توسط حیوانات مختلف به شرح زیر است :

  الف: استان های با آلودگی بسیارشدید(بروز۲۳۰ـ ۱۷۷ درصد هزار نفر جمعیت) شامل: استان اردبیل

  ب: استان های با آلودگی شدید ( بروز ۱۷۶ ـ ۱۲۱ در صد هزار نفر جمعیت ) شامل: استان های گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کهگیلویه و بویر احمد

  ج: استان های با آلودگی متوسط (بروز ۱۲۰ ـ ۱/ ۶۶ در صد هزار نفر جمعی ) شامل: استان های خراسان، سمنان، مرکزی، زنجان، همدان، خوزستان، چهار محال بختیاری، فارس، بوشهر و کرمان

  د: استان های با آلودگی کم ( بروز ۶۶ ـ ۱۱ در صد هزار نفر جمعیت ) شامل: استان های تهران، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان و هرمزگان

  عامل بیماری

  ویروسی است نوروتروپ که از گروه رابدوویروس ها ، ویروس هاری در حرارت ۵۰ درجه سانتی گراد در عرض ۱۵ دقیقه و در حرارت ۶۰ درجه سانتی گراد در عرض ۳۵ ثانیه و در حرارت ۱۰۰ درجه سانتی گراد در عرض چند ثانبه ازبین می رود. بنابر این برای ضد عفونی کردن وسایل آْلوده کافی است چند دقیقه آن ها را بجوشانند، فنل، الکل، و فرمل سریعاً ویروس را از بین می برند.

  راههای سرایت بیماری

  ۱٫ راه گاز گرفتن: اصلی ترین راه (درگربه سانان از طریق کشیدن پنجول نیز ممکن است)

  ۲٫ راه پوست: بیماری هاری از راه پوست سالم قابل سرایت نیست ولی اگر کوچکترین خراش یا زخمی در جلد وجود داشته باشد قابل انتقال خواهد بود.

  ۳٫ راه مخاطات: امکان پذیر است، بنابر این سگ ها و گربه های به ظاهر سالم در اواخر دوره کمون بیماری، می توانند از طریق لیسیدن لب و چشم و بینی کودکانی که با آنها بازی می کنند صاحبان خود را به بیماری هاری مبتلا نمایند.

  ۴٫ راه تنفس: امکان پذیر است (خصوصاً در غارهایی که خفاش آلوده زندگی می کند)

  ۵٫ راه پیوند اعضاء: دو مورد انتقال در اثر پیوند قرنیه فردیکه مبتلا به هاری بوده و از قرنیه وی جهت ۲ نفر استفاده گردیده است، در سال ۱۳۷۳ در ایران گزارش شده است ).

  ۶٫ انتقال از راه دستگاه گوارش: بعید است ولی حیوانات گوشتخوار ممکن است بندرت از خوردن لاشه حیوانات تلف شده از بیماری هاری به این بیماری مبتلا شوند. ضمناً بایستی از خوردن گوشت و سایر فراورده های دام های مبتلا به هاری خودداری شود.

  ۷٫ انتقال از راه جفت: بعید نیست.

  ۸٫ انتقال از طریق وسایل آلوده: بعید است.(چون ویروس هاری بیهوازی است)

  ۹٫ انتقال بیماری از انسان به انسان: جز در یک بررسی که در سال ۱۹۸۵ در پاکستان بعمل آمده و تعدادی از بچه های نوزاد که توسط یک نفر ختنه شده بودند و مبتلا به هاری شدند و بعداً معلوم شد که شخص ختنه کننده مراحل آخر دوره کمون هاری را طی می نموده و بر طبق عادت سنتی مقداری از بزاقش را در محل ختنه می ریخته مورد دیگری گزارش نشده است. با این وجود هنگام نگهداری و پرستاری از شخص مبتلا به هاری باید رعایت کلیه جوانب احتیاطی به عمل آمده و ضمن استفاده از وسایل حفاظتی کامل ، لوازم و وسایل بیمار با دقت هر چه تمامتر ضد عفونی گردد، ضناً پزشکان موظفند در مورد هر انسفالیت و فلجی با پرسش در مورد حیوان گزیدگی بیمار به بیماری هاری نیز توجه نماید.

  هاری در حیوانات

  کلیه حیوانات خونگرم پستاندار اهلی و وحشی اعم از گوشتخوار ـ علفخوار ـ پرندگان ـ خفاش ها نسبت به بیماری هاری حساس هستند که این تعداد میزبان های مختلف موجب گسترش وسیع بیماری شده است. مسئله هاری شهری در ایران بیشتر مربوط به سگ و در موارد کمی گربه و سایر حیوانات است.

  علائم بیماری در حیوانات

  دوره نهفتگی در سگ و گربه معمولاً ۳ ـ ۲ هفته و گاهی چند ماه است. در حیوانات دیگر دوره کمون بر حسب نوع حیوان فرق می کند و در غیر گوشتخواران طولانی تر از گوشتخواران می باشد.نکته جالبی که باید به آن اهمیت داده شود این است که در سگ و گربه ۳ تا ۱۰ روز قبل از علائم بالینی ( بندرت بیشتر از ۳ روز ) ویروس در بزاق حیوان وجود دارد و می تواند بیماری را انتقال دهد. به عبارت دیگر اگر سگ و گربه در زمان گزش آلوده به هاری باشند علائم بالینی حداکثر ۵ تا ۸ روز بعد در حیوان ظاهر خواهد شد. خوشبختانه با بررسی هائی که توسط کارشناسان انستیتو پاستور ایران در نقاط مختلف کشور بر روی خفاش ها به عمل آمده تا کنون مورد مثبتی مشاهده نشده است.

  علائم بیماری در حیوان

  اولین علامت بیماری در رفتار و عادات حیوان می باشد، بطوریکه یا:

  بیش از اندازه به صاحب خود انس و الفت پیدا می کند و مثل اینکه ا زاو استعانت می طلبد یا

  عصبانی و بد خو گردیده غذای خود را بخوبی نمی خورد.

  پیشرفت بیماری در موارد کمی به صورت فلجی ( هاری ساکت ) در آمده حیوان به گوشه ای پناه برده ابتدا دست ها سپس پاها و بعد سایر اندام ها فلج شده و در اثر فلج دستگاه تنفس تلف می شود.

  ولی در بیشتر مواقع پس از گذشت دوره تغییر رفتار، حیوان پریشان و مضطرب و کم کم به صورت وحشی و درنده در آمده به گاز گرفتن سنگ و چوب و اشیا مختلف پرداخته و خانه خود را ترک و بدون مقصد به هر جا می رود و به هر کس و هر حیوان که سر راه او باشد حمله می کند، پس از مدتی در اثر دوندگی زیاد و گرسنگی و تشنگی به علت عدم امکان بلع کف از دهانش سرازیر شده و مرتباَ به زمین می خورد، صدای پارس حیوان خشن و ناموزون و بریده و حالت درندگی در چهره اش هویدا می باشد. سگ ها اغلب به وسیله مردم کشته می شود و اگر فرار کند بزودی در اثر فلج دستگاه تنفسی خواهد مرد. گربه پس از طی دوره کمون به محل تاریکی می رود و اگربا چراغ به آن جا بروند به افراد حمله می کند و در مورد هاری پنجه های گربه مثل دندان سگ یا گرگ عمل می کند زیرا گربه دائماَ مشغول لیسیدن پنجه هایش می باشد و مرتب پنجه ها آلوده به بزاق می شوند و موقع پنجه کشیدن بر روی دست و پا یا صورت انسان بیماری را ا زراه خراش انتقال می دهد.

  در حیوانات نشخوار کننده علائم هاری متفاوت است ولی همگی مشکلاتی از نظر بلع پیدا می کنند و آب و کف از دهانشان سرازیر می شود. در چنین مواردی به هیچوجه نباید دست را داخل دهان حیوان کرد.

  در روباه ها گاهی دوره کمون طولانی شده و در این مدت به صورت ناقل سالم در می آیند. در خفاش ها نیز چنین است و گاهی دوره کمون تا یک فصل طول می کشد و در تمام این مدت حتی بدون اینکه دارای تیتر آنتی بادی باشند بیماری را انتقال می دهند. مقدار بزاقی که گرگ دفع می کند خیلی بیشتر از سگ می باشد. ضمناَ در یک بررسی سگی که با ویروس نوع اتیوپپی آلوده شده بود پس از ظهور علائم بالینی به تدریج بهبودی یافته و به تناوب مدت ۳۰۵ روز ویروس رادر بزاق خود داشته. پس امکان ناقل سالم بودن در سگ هم وجود دارد.

  علائم بیماری در انسان

  بیماری در انسان دارای ۴ مرحله است که عبارتند از:

  الف : دوره کمون بیماری: بین ۲ تا ۸ هفته و گاهی کمتر تا ۵ روز و به طور نادر تا ۱ سال و بیشتر

  عوامل موثر در دوره کمون:

  فاصله محل گاز گرفتگی تامغز: هر چه این فاصله کمتر باشد بیماری زودتر ظاهر خواهد شد.

  وسعت جراحات: هر چه وسعت جراحات بیشتر باشد انتشار ویروس بیشتر و دوره کمون کوتاه تر خواهد بود.

  نوع حیوان مهاجم: گاز گرفتگی به وسیله حیوانات وحشی خصوصاَ گرگ خطرناک و سریع الانتشارتر از گزش حیوانات اهلی است.

  کیفیت محل گاز گرفتگی: گاز گرفتگی هایی که از روی لباس انجام گیرد دوره کمون بیشتری از موارد مشابه در نقاط عریان بدن را خواهد داشت.

  سن: در بچه ها دوره کمون کوتاه تر از بزرگسالان می باشد.

  عوامل دیگر: عوامل دیگری مثل حدت ویروس و راه ورود ویروس در دوره کمون بیماری موثرند ( اگر ویروس ا زراه تنفس وارد شوند دوره کمون کوتاه تری خواهد داشت ).

  ب: دوره مقدماتی بیماری: این دوره ۲ تا ۳ روز قبل از ظهور علائم اصلی بیماری بوده و دوتا سه روز و گاهاَ یک هفته تا ده روز بطول می انجامد.

  نشانه های مهم این دوره:

  خستگی ، بی اشتهایی ، افسردگی ، بیقراری ، تف اندازی ، سوزش و خارش و گاهی درد محل گزیدگی ، هیجان ، تحریک پذیری ، بی خوابی ، تب و دردهای شکمی.

  ج: دوره بر انگیختگی: مهم ترین علائم:

  تحریک پذیری شدید، بیمار در اثر کوچکترین صدا یا نور یا سایر محرک هاب شدت متشنج شده و دچار انقباضات شدید عضلانی شده، خود را به در و دیوار زده و اطراف دهان را کف می پوشاند.

  عطش، بیمار عطش فراوان داشته ولی به علت انقباض عضلات گلو قادر به نوشیدن آب نمی باشد و هنگام نوشیدن عق می زند و احساس خفگی می نماید.

  هیدروفوبی ، بیمار بادیدن یا شنیدن صدای آب به شدت تحریک می گردد.

  آئروفوبی ، عبور هوا از روی صورت نیز باعث تحریک بیمار می شود.

  نکته: انسان هار بطور کلی نسبت به تمام محرک های فیزیکی، شیمیایی، حسی، بویایی عکس العمل شدید نشان می دهد ولی این عکس العمل ها و رفتار های تهاجمی ۱ تا ۵ دقیقه بیشتر طول نکشیده و در فواصل پیدایش آن ها بیمار خسته و کوفته ، آرام و بیحال بر روی تخت یا زمین می افتد.

  صدای بیمار خشن ، لب ها برگشته ، نگاه او ثابت و متحیر و مردمک چشم متسع و اشک از چشما ن وی سرازیر می شود، گاهی حالت لوچی ظاهر می گردد.

  غالباَ استفراغ شدید و خون آلود وجود دارد.

  قدرت تکلم از بیمار سلب شده صدائی شبیه به صدای حیوان مهاجم از خود در می آورد.

  درجه حرارت بدن کمی بالا می رود و ندرتاَ به ۴۰ درجه می رسد، عرق در ابتدای بیماری زیاد است ولی به تدریج کم می شود.

  د: دوره اغماء: بیمار به تدریج با افزایش و تشدید انقباضات عضلانی و نخوردن غذا و نیاشامیدن آب ناتوان و فرسوده شده و در اثر انقباضات شدید عضله قلب و بالاخره فلج دستگاه تنفسی فوت می نماید. ضمناَ نوع فلج در بیمار هار از نوع بالارونده و قرینه می باشد به همین جهت گاهی با بیماری گیلن باره اشتباه می شود. نکته جالب اینکه از ابتدا تا انتهای بیماری هوش و هواس بیمار پابرجا بوده و به اطرافیان خود با ایما و اشاره توصیه می کند که به او نزدیک نشوند و این یک معیار تشخیص برای پزشک معالج می باشد.

  هـ : مرحله مرگ

  تشخیص هاری:

  مورد مظنون ( Suspected ) : هر نوع تماس مشکوک انسان با بزاق حیوان ( تا مدت حداکثر ۱۴ روز در گوشتخواران و ۳ الی ۴ ماه در علفخواران ) به عنوان حیوان گاز گرفتگی و مشکوک به هاری بوده بایستی ثبت و گزارش گردند.

  تشخیص محتمل ( Probable ) : بروز علائم بالینی آنسفالو میلیت (ترشح بزاق، سر درد، هیدروفوبی، فتوفوبی و…) با توجه به سابقه بیمار (تماس با بزاق حیوان و یا گزش و یا پیوند عضو).

  تشخیص قطعی ( Define ) : جداکردن ویروس از مغز و یا بزاق و یا پوست ناحیه گردن و یا مشاهده اجسام نگری درسلولهای عصبی مغز

  توضیح : کلیه موارد ب و ج ( محتمل و قطعی ) می بایستی به عنوان مورد هاری ثبت و ضمن گزارش تلفنی فوری در آمار ماهیانه نیز منظور و فرم بررسی همه گیرشناسی انفرادی جهت آنان تکمیل و از طریق معاونت بهداشتی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی به اداره کل پیشگیری و مراقبت بیماریها ارسال گردد.

  تشخیص هاری در انسان:

  الف : قبل از بروز علائم :

  ۱٫ تشخیص هاری در حیوان مهاجم بوسیله دکتر دامپزشک.

  ۲٫ تحت مراقبت قرار دادن سگ گزنده به مدت ۱۰ روز تمام ، و اگر تا روز تزریق نوبت چهارم واکسن(روز چهاردهم) سگ زنده ماند مسلماَ هار نیست و باید از ادامه واکسیناسیون شخص گزیده شده خودداری شود.

  ۳٫ کشتن حیوان مشکوک به هاری و ارسال سر حیوان به انستیتو پاستور( بریدن سر حیوان باید بوسیله مامورین دامپزشکی یا بهداشت با استفاد هاز وسائل کامل خفاظتی انجام می گیرد و در یک کیسه نایلونی ضخیم غیر قابل نفوذقرار داده و آن را در یک یخدان پر از یخ قرار می دهند ).

  ۴٫ نمونه برداری از بافت مغز با استفاد ه از کیت های مخصوص نمونه برداری.

  ب : بعد از ظهور علائم و مرگ :

  پس از ظهور علائم هاری و به منظور تشخیص قطعی بیماری در انسان پس از فوت می بایستی مراتب تلفنی با بخش هاری و به منظور نمونه برداری ( اتوپسی ) اعلام و هماهنگی و اقدام لازم بعمل آید.

  درمان :

  هر چند بیمار مبتلا به هاری پس از ظهور علائم بالینی قاعدتاَ محکوم به مرگ می باشد ولی بدلیل اینکه سه مورد بهبودی از بیماری در انسان و موارد بیشتری در حیوانات گزارش شده است. بیمار را باید تحت مراقبت های ویژه قرار داد به این ترتیب که او را در یک اطاق کم نور در محلی بی سر و صدا و ساکت و آرام بستری نموده اقدامات زیر را انجام داد :

  تامین تعادل الکترولیتی.

  تزریق داروهای آرامبخش و ضد تشنج.

  تزریق آنتی بیوتیک در صورت وجود عفونت.

  ساکشن مواد ترشحی از ریه و باز نگهداشتن راههای تنفسی و در صورت امکان استفاد ه از دستگاه ریه مکانیکی.

  نکته: افرادی که از بیماران هار مراقبت می نمایند باید قبلاَ بر علیه بیماری هاری واکسینه شده باشند و در تمام مدت تماس از ماسک ، دستکش ، عینک ، و گان استفاده نمایند. ضمناَ تمام کسانیکه باب یمار هار تماس مخاطی داشته یا در معرض تماس با بزاق و تراوشات دهان بیمار قرار گرفته اند علی الخصوص که دارای زخم باز یا ترک خوردگی در دست و پا باشند اگر قبلاَ واکسینه نشده اند باید یکدوره کامل واکسن ( پنج نوبت ) تزریق نمایند.

  جسد شخص فوت شده از بیماری هاری نباید بطور معمول کفن و دفن شود بلکه باید جسد را پس از ضد عفونی در یک قطعه بزرگ نایلون ضخیم غیر قابل نفوذ پس از پاشیدن پودرهای ضد عفونی کننده پیچیده و به صورت بسته بندی دفن بهداشتی نمایند.

  اقدامات درمان پیشگیری در مورد افراد حیوان گزیده :

  افرادی که مورد گاز گرفتگی حیوانات قرار می گیرند اگر بلافاصله و در اسرع وقت به مراکز درمان پیشگیری مراجعه و تحت اقدامات درمان پیشگیری قرار گیرند می توان از ابتلای به بیماری هاری در آن ها جلوگیری کرد.

  این اقدامات عبارتند از :

  ۱٫ زدودن و خارج ساختن ویروس هاری از محل زخم :

  مهم ترین قسمت پیشگیری از هاری ( تا ۵۰% ) رعایت کامل همین نکته است ، برای این کار لابلای زخم را با آب تمیز و صابون ( با استفاد ه از برس ) حداقل به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه عمیقاَ شستشو و در جریان آب روان قرار دهید.

  ۲٫ خارج کردن کف صابون از لابلای زخم :

  با استفاده از شیلنک آب یا پیستوله آب پاش و بوسیله برس، زیرا باقی ماندن صابون بعضی مواد ضد عفونی کننده را که بدنبال شستشو مورد استفاده قرار خواهد گرفت خنثی می کند.

  ۳٫ قطع کامل قسمت های له شده و نکروزه.

  ۴٫ ضد عفونی زخم با الکل ۴ تا ۷۰ درجه یا محلول بتادین ۱% یا سایر مواد ضد عفونی کننده.

  ۵٫ زخم حیوان گزیدگی را نباید بخیه زد ، چون ویروس هاری بیهوازی بوده و در مقابل نور و اکسیژن هوا خاصیت حیاتی خود را از دست می دهد.البته در مورد زخم های بسیار عمیق که شریان های خونریزی دهنده دارند استثنائاً می توان شریان را بخیه زد که در این صورت می بایستی مقداری سرم ضد هاری را در داخل زخم انفیلتره نمود.

  ۶٫ تزریق سرم ضد هاری :

  بخصوص در گزش توسط حیوانات وحشی ، متواری شدن حیوان مهاجم ، زخم های عمیق و متعدد بویژه در ناحیه سر وصورت و گردن یا نوک انگشتان ( ۲۰ واحد به ازای هر کیلو گرم وزن ، نصف آن در عضله و نصف دیگر در داخل و اطراف جراحت ، اگر بیش از ۵ میلی لیتر باشد در دو محل جداگانه تزریق گردد ).

  ۷٫ تزریق واکسن ضد هاری :

  در پنج نوبت در روز های ۰ ـ ۳ ـ ۷ ـ ۱۴ ـ ۳۰ ( + ۹۰ ) حتماً در عضله دلتوئید، در اطفال کمتر از ۲ سال در ناحیه فوقانی جانبی ران (۱۰ ـ ۷ روز بعد از واکسیناسیون آنتی بادی در بدن شخص ظاهر می شود).

  نکته : در افراد زیر دز اولیه واکسن ۲ به برابر افزایش می یابد: بیماری مزمن (نظیر سیروز کبدی) ، نقص ایمنی مادر زادی یا ابتلا به ایدز ، مصرف کورتیکو استروئید ها و داروهای ضد مالاریا ، فقر غذایی ، مرا جعه با تاخیر (۴۸ ساعت یا بیشتر) ، در افرادیکه تزریق واکسن و سرم لازم باشد ولی سرم در دسترس نباشد.

  عوارض واکسن : ندرتاً سرخی و تورم ناحیه تزریق ، تورم غدد لنفاوی مجاور و گاهی سردرد ، سرگیجه ، تهوع ، درد های عضلانی ، خارش و کهیر ( که با مصرف آنتی هیستامین و کورتون و اپی نفرین برطرف خواهد شد) آنسفالیت ، بسیار ندرتاً ۴ ـ ۱ هفته بعد از واکسیناسیون.

  ۸٫ تزریق سرم و واکسن ضد کزاز .

  ۹٫ آنتی بیوتیک تراپی: ه منظور پیشگیری از عفنت های ثانویه ( پنی سیلین ، آموکسی سیلین ، سفالکسین ) به مدت ۱۰ ـ ۷ روز.

  ۱۰٫ تحت مراقبت قرار دادن حیوان مهاجم :

  به مدت ۱۰ روز، اگر حیوان تلف شد واکسیناسیون تا آخر ادامه می یابد، و اگر سالم بود حیوان مسلماً هار نیست و ادامه واکسیناسیون لازم نیست.

  ۱۱٫ نمونه برداری از حیوان مهاجم مشکوک.

  برنامة کنترل و پیشگیری در سطح مراکز بهداشتی درمانی

  ۱٫ آموزش مردم در زمینة اهمیت بیماری ، راههای سرایت و راههای جلوگیری از ابتلا به بیماری

  ۲٫ ایجاد هماهنگی بین واحدهای مختلف مستقر در سطح منطقه از قبیل شهرداری ـ دامپزشکی ـ محیط زیست ـ بخشداری و…جهت اقدامات مربوط به بهسازی محیط و جمع آوری و دفن صحیح زباله ـ اتلاف سگهای ولگرد و..

  ۳٫ جلب همکاری و مشارکت مردم در زمینة جمع آوری و دفن صحیح زباله؛

  ۴٫ آموزش دامداران و روستائیان در زمینة همکاری با مسئولین دامپزشکی جهت شناسایی و قلاده زدن و واکسیناسیون سگ های خانگی و گله علیه هاری؛

  ۵٫ آموزش دامداران در زمینة عدم کشتارهای غیر مجاز.

  نکات مهم در درمان پیشگیری هاری

  ۱٫ تحت نظر گرفتن فقط برای سگ و گربه اهلی است، و در حیوانات دیگر که دوره کمون متغییر دارند مصداق ندارد.

  ۲٫ اگرواکسن تمام شده بود سرم را تزریق کرده و بعد از رسیدن واکسن، دوز اولیه را ۳-۲ برابرو در جاهای مختلف بدن تزریق کنید.

  ۳٫ اگر سرم تمام شده بود و تزریق سرم لازم بود دوز اولیه واکسن را ۲ برابر تزریق نمایید.

  ۴٫ سرم هاری و سرم کزاز بایستی دور از محل واکسن همنام خود تزریق شوند.

  ۵٫ گزش موش خانگی و موش صحرایی و خرگوش نیاز به درمان هاری ندارد. ولی به شستشو، واکسن کزاز و آنتی بیوتیک نیاز دارد.

  ۶٫ در صورت وجود حساسیت قبلی به آنتی بیوتیکها ( کلر تتراسایکلین، استرپتومایسین ، نئومایسین وآمفوتریسین B ) واکسن هاری با احتیاط مصرف شود و در صورت بروز حساسیت به این آنتی بیوتیکها یا پروتئین مرغی۰واکسن، از آمپولهای آنتی هیستامین ، اپی نفرین و کورتیکواستروئیدها استفاده شود.

  ۷٫ در ایران تا بحال هاری در خفاش گزارش نشده است ولی در کشورهای دیگر مثل آمریکا از منابع اصلی است.

  ۸٫ پنجه کشیدن گربه (به علت لیسیدن پنجه) همانند گاز گرفتگی در نظر گرفته میشود و درمان هاری میخواهد.

  ۹٫ از مصرف کورتون و داروهای مضعف ایمنی تا یک ماه پس از آخرین دوز واکسن خودداری شود.

  ۱۰٫ از مصرف ویالهای سرمی با تغییر رنگ خودداری شود.

  ۱۱٫ گاو، گوسفند، شتر یا بزی که توسط حیوان هار گزیده شده، باید هرچه زودتر ( حداکثر در یک هفته ) زیر نظر دامپزشک ذبح شده و طبق نظر دامپزشک عمل شود.

  ۱۲٫ عوارض واکسن ضد هاری نادر بوده و گاهی سبب سرخی و تورم ناحیه تزریق، تورم غدد لنفاوی مجاور، سر درد، سرگیجه، تهوع، دردهای عضلانی، خارش و کهیر میشود، انسفالیت بسیار نادر بوده و در صورت بروز ۴-۱ هفته بعد رخ میدهد.

  ۱۳٫ عوارض سرم ضد هاری نادر بوده، گاهی سبب تب و کمی درد میشود ( آنافیلاکسی، تورم عصبی عروقی و عوارض کلیوی بسیار نادر است ).

  ۱۴٫ در زنان حامله و افراد حساس به پروتیین مرغی از واکسن PCEC استفاده نشود و در عوض از واکسنهای VERO یا HDC استفاده شود ( بقیه درمان مثل فرد بدون بیماری قبلی است ).

  ۱۵٫ اگر فرد گزیده شده پس از ۷ روز از زمان گزش مراجعه کند تزریق سرم هاری ارزشی ندارد.


  /vet.mihanblog.com/
  ویرایش توسط S4R4 : 3rd October 2012 در ساعت 03:53 AM دلیل: غير فعال كردن لينك
  Behzad and NIMA ELCHE like this.
  Saving one pet won't change the world, but
  for that
  one pet
  the world will change forever
  http://persianpet.org/forum/thread127277.html 13. 4 کاربر پست Mehrn0osh عزیز را پسندیده اند .


 14. Top | #19
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  Cat
  محل سکونت
  Tehran
  لايك دريافتي
  1356
  لايك كرده
  1488
  نوشته ها
  2,400
  می پسندم
  11,041
  مورد پسند : 9,834 بار در 2,741 پست

  پیش فرض

  به تالار مربوطه منتقل شد
  NIMA ELCHE likes this.

 15. 4 کاربر پست S4R4 عزیز را پسندیده اند .


 16. Top | #20

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  بلاروس
  لايك دريافتي
  14
  لايك كرده
  1
  نوشته ها
  38
  می پسندم
  4
  مورد پسند : 39 بار در 25 پست

  New 1 از هاری چه می دانید؟

  بیماری باستانی خطرناک
  بیماری هاری به اندازه آفرینش بشریت قدمت دارد واژه
  rabies
  یا هاری از واژه
  «rabhas»
  به معنی خشن از زبان سانسکریت گرفته شده است . بیماری خشن و خطرناکی که گاهی معرف خشم خدایان و گاهی در اثر جادوی جادو گران و حمله جنیان بروز می کرده است . لغت یونانی هاری
  layssa
  که هم اکنون برای معرفی جنس ویروس استفاده می شود نیز به معنی خشن می باشد . واژه لیزا در زبان انگلیسی به معنی گزیده شدن توسط سگ هم آمده است . اولین توصیف بیماری مربوط به دانشمندی در بابل مربوط به 23 قرن قبل از میلاد است . ذیمقراظیس طبیب و فیلسوف یونانی 500 سال قبل از میلاد مسیح بیماری را شرح داده است . بوعلی سینا دانشمند نامدار ایرانی بیماری را با عنوان ترس از آب معرفی کرده و توصیه کرده محل گزش را تا چهل روز باز گذارند و از مواد تاول زا در محل زخم استفاده کنند .علمی ترین توصیف بیماری در ایتالیا توسط
  Girolamo Fracastoro
  صورت گرفت که 350 سال قبل از پاستور بیماری را در افراد زیادی بررسی و توصیف نمود . ترس از هاری در قرن نوزدهم همه اروپا را در بر گرفته بود . ترس به علت
  نوع آلودگی ، نبودن درمان برای آن و همچنین خرافات بود .در سال 1885 میلادی بود که لوئیس پاستور با کشف روش درمان بیماری یکی دیگر از خدمات ارزنده خود را به بشریت اهداء نمود .
  قبل از بررسی این بیماری کمی در مورد ویروس های خانواده رابدو ویریده و جنس های ان صحبت می کنیم .


  مقدمه و تعریف بیماری
  بیماری هاری یکی از مهمترین و خطرناکترین بیماری های ویروسی مشترک بین انسان و دام می باشد (
  زئونوز
  ) .
  هاري يكي از بيماري هاي حاد ويروسي حيوانات خونگرم است كه ممكن است به طور اتفاقي در اثر گزش حيوانات، استنشاق ذرات حاوي ويروس و پيوند قرنيه و یا ساير بافت هاي آلوده به انسان نيز منتقل شود.


  اهمیت بیماری هاری به دلائل زیر است:

  1. میزان کشندگی بالا ( صد در صد) ، به طوری که پس از ظهور علائم بالینی چه در انسان و چه در حیوان ، قابل درمان نبوده و بیمار محکوم به مرگ خواهد بود.

  2. افزایش روند موارد حیوان گزیدگی در انسان ، به طوری که به ناچار سالانه مبالغ زیادی صرف خرید سرم و واکسن ضد هاری جهت درمان پیشگیری آسیب دیدگان میشود.

  3 - تلفات دام و خسارت های اقتصادی ناشی از این بیماری که در دام ها ایجاد می شود.


  خانواده ویروس های رابدو ویریده :

  رابدو به معنی فشنگ است زیرا شکل این ویروس ها در زیر میکروسکوپ شبیه فشنگ می باشد . اندازه قطر انها 70 میکرون و طول آنها 180 میکرون است . در حدود 400 زبانه کوچک گلیکوپروتئینی دور تا دور ویروس را فرا گرفته است.

  هاری کشنده ترین بیماری مشترک


  سویه های مختلف ویروس هاری :
  ویروس هاری دارای سویه هائی هستند که اکثرا پس از پاساژ های متعدد بر روی سلول های حیوانات مختلف از جمله خرگوش به شکل فیکس در می آید . این سویه ها در تهیه واکسن مورد استفاده قرار می گیرند . معروفترین این سویه ها عبارتند از :

  ·سویه پاریس پاستور استرین – سازش یافته به کشت سلول خرگوش
  ·سویه پاستور خرگوش سازش یافته بر روی سلول های BKH-21
  ·سویه pitman moor (pm) : سازش یافته بر روی سلول های دیپلوئید کلیه سگ
  ·سویه CVS-27 -ثابت هاری مغز موش
  ·سویه CVS-11 - تابت سلول های BKH-21
  ·سویه LOW EGG PASAGE : سازش یافته بر روی جنین جوجه
  ·سویه HIGH EGG PASAGE : سازش یافته بر روی جنین مرغ پس از 227 الی 230 بار پاساژ
  ·سویه KELEV – بر روی جنین جوجه پس از 100 بار پاساژ
  ·سویه sad : ساژش به کشت سلولی bkh-21
  ·سویه vonkovo نوعی از سویه بر روی همستر


  مقاومت ویروس در محیط :
  ویروس های این خانواده بسیار حساس هستند و در طبیعت دوام ندارند . ظرف چند ساعت در بزاق خارج از دهان از بین می رود . در برابر مواد شیمیائی فوق العاده حساس است و در برابر نور آفتاب و اشعه های آن سریعا نابود می شود . در موارد گزیدگی که زخم ها به خوبی با الکل و یا موادی نظیر بتادین ضد عفونی می شوند و یا حتی در مورد با اب خالی شستشو می شوند تعداد بسیار زیادی از ویروس از بین می روند که سبب کم شدن احتمال مبتلا شدن به بیماری می شود و یا سرعت پیشرفت آن را بسیار کم می کند . به علت وجود لپید در غشاء به حلال های چربی نظیر صابون ، کلروفرم و استن حساس است . خشک کردن تدریجی سبب کاهش بیماری زائی ویروس کم شود که با این روش پاستور اولین واکسن ضد هاری را تهیه کرد .

  گلیسیرین سبب حفظ خصوصیت بیماری زائی ویروس می گردد لذا بهترین ماده جهت حفظ بقای ویروس در نمونه گیری ها می باشد . در درجه حرارت 4 درجه ویروس هفته ها و در منهای 70 درجه در شرایط نگهداری خشک سال ها زنده می ماند . جهت نگهداری ویروس ار تامپون منهای 195 درجه استفاده می شود که در این شرایط ویروس سال ها زنده می ماند . سویه کوچه هاری را در مغز موش کشت می دهند و سپس بر روی سلول های دیپلوئید انسان کشت می دهند . واکسن های کنونی از این سویه ویروس تهیه می شوند .
  منبع:Paradise-pet.blogfa.com

  ​ادامه دارد..........

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. بیماری کشنده پن لوکوپنی در گربه ها
  توسط timotian در انجمن انجمن بیماری های گربه
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 27th January 2015, 03:56 PM
 2. بیماری های کشنده در سگها
  توسط Navid_Bobby در انجمن انجمن بیماری های سگ
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 10th November 2013, 12:11 AM
 3. بیماری کشنده در راه است
  توسط ویکی در انجمن بیماری های مشترک با پرندگان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th October 2013, 04:25 PM
 4. هاری صد در صد کشنده است
  توسط Fluffy در انجمن بیماری های مشترک با گوشتخواران
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 9th July 2013, 05:23 PM

Visitors found this page by searching for:

هنوز جستجو برای این متن در پرشین پت صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556