نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
Like Tree3Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 2 Post By THE_IRISHBOY
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By shahriar95

معرفی ماهی دیسکس

This is a discussion on معرفی ماهی دیسکس within the Cichlids forums, part of the تالار دوستداران آکواریوم و ماهیان category; نام علمی : Symphysodon aequifasciatus نام معمولی ( عمومی ) : دیسكس ( Discus ) خانواده : سیكلیده (Cichlidae) منشاء ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  ـ
  لايك دريافتي
  959
  لايك كرده
  1016
  نوشته ها
  1,171
  می پسندم
  1,200
  مورد پسند : 1,357 بار در 737 پست
  حالت من :
  My Mood
  Happy
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض معرفی ماهی دیسکس

  brown_discus.jpg


  نام علمی :
  Symphysodon aequifasciatus

  نام معمولی ( عمومی ) : دیسكس ( Discus )

  خانواده : سیكلیده (Cichlidae)

  منشاء ( زادگاه ) : آمریكای جنوبی ، بركه ها و رودخانه های آمازون . اما زیستگاه اصلی آنها علاوه بر رودخانه آمازون ؛ کشور هایی نظیر کلمبیا ، پرو و ونزوئلا می باشد .

  اندازه بالغین : حد اكثر 15 سانتیمتر

  طول عمر : 10 سال به بالا (تا 16 سال)

  حداقل اندازه تانك ( آكواریوم ) : 150 لیتر و ترجیحا تانك دراز مطلوب تر است .

  محل جاگیری در تانك ( آكواریوم ) : تمام مناطق

  ماهیان سازگار برای همزیستی : بهتره تانك دیسكس ها اختصاصی باشد ولی با آنجل هم قادر به نگهداری هستند .

  سطح مراقبت : سخت

  ph- اسیدیته آب : 5 تا 7 ( آب اسیدی )

  حرارت مطلوب : 27 تا 30 درجه سانتیگراد

  سختی آب : 1 تا dH 8

  خلق و خو ( سازگاری ) : در غالب موارد بسیار صلح جو است. درهنگام تولید مثل قلمرو طلب میشود .

  تولید مثل : به دلیل نیاز به ثبات و مطلوبیت عالی كیفیت آب ، تولید مثل آن مشكل است.

  تغذیه : گوشتخوار . غذاهای زنده ( میگوی زنده و کرم خاکی ) ، غذاهای منجمد ( دل گاو و بوقلمون و جگر گاو و گوسفند ) و غذاهای خشک ( لوفاک و کرم فشرده ) .

  شرایط تانک : تانک آنها باید به اندازه ای بزرگ باشد که هر دیسکس بتواند به راحتی و بدون مانع در آب شنا کند و در مواقع استرس جاهایی برای پنهان شدن آنها وجود داشته باشد که برای این منظور می توان از چوب و گیاهان طبیعی در تانک استفاده کرد .

  زندگی گیاهی : در تانک آنها حتماً باید از گیاهان طبیعی استفاده شود که برای پیشگیری از خورده شدن گیاهان باید از گیاهان محکمتری استفاده شود .

  tropical-fish-discus.jpg

  بی شک دیسکس زیباترین ماهی آب شیرین به شمار می رود که کمتر کسی به نگهداری آن در تانک خود علاقه ای نشان نمی دهد .

  دیسکس برای اولین بار در سال 1933 و از مرداب های کناره ی رودخانه ی آمازون برای نگهداری در آکواریوم به دنیای انسان ها راه یافت و به دلیل زیبایی و شکوه آن کم کم انسانها به تکثیر آنها پرداختند ، تا الان که بیش تر دیسکس های موجود در کشور از پرورشگاه های دیسکس کشورهای چین ، مالزی و تایلند به ایران وارد می شوند .

  آنها نیاز به مراقبت های خاصی داشته و به راحتی قابل نگهداری در تانک نمی باشند که برای این منظور رعایت شرایط زیر الزامیست :

  1- خرید ماهی دیسکس :
  به هنگام خرید باید دقت لازم و کافی را در خصوص سلامت چه از نظر بیماری و چه از نظر سلامت اندامهای بدن انجام دهیم.

  2-انتقال و معرفی به آکواریوم :شاید سخت ترین قسمت کار ، انتقال و معرفی و ایجاد سازگاری یه ماهی خوب به یك آکواریوم تثبیت شده و مناسب باشد .مبنا بر درست بودن شرایط زیستی در تانکمان است که باید قبل از ورود ماهی مهیا شده باشد .مراقبتهای معمول در انتقال و همدمایی را همه رعایت میکنیم ، آنچه مهم است این است که ماهی باید از یک شرایط زیستی که به آن خو گرفته و در آن پرورش یافته خارج و به تانک فروشنده وارد شود و متحمل استرس شدیدی از جهات مختلف شود و در مرحله دوم باید از تانک فروشنده به آکواریوم ما در خانه انتقال پیدا بکند ، بنابر این ماهی بسیار حساس شده و تحت فشار قرار گرفته و مهیای بروز هر گونه نارسایی در قابلیت زیستی ، ابتلا یا ظهور بیماری و ضعف سازگاری درتانک جدید است . لذا باید شرایط را برایش طوری مهیا کنیم تا بتواند به درستی و سلامت مرحله سازش و خو گیری را طی و در محیط جدیدش آرام بگیرد.

  3-ایجاد مراقبتهای بهداشتی و درمانی :
  ورود هر ماهی در تانک باید با سپری شدن دوران قرنطینه ماهی به مدت 4 تا 6 هفته باشد ولی به طور معمول ، ما وقت و حوصله مراقبتی به این مدت را نداریم . حال که تانک ما باید مهیای دیسکس های جدید باشد؛ بهتر است آنها را نسبت به بعضی از بیماریها که به آنها حساس هستند مورد درمان قرار داده و احتمال آلودگی ثانوی و بروز بیماری را در گله به حداقل برسانیم .ماهی دیسکس به هگزامیتا حساس است . درمان پیشگیرانه با مترو نیدازول در فواصل 3 تا 6 ماهه برای بسیاری از سیچلایدها و خصوصا دیسكاس روش مناسبی است .

  4- حفظ كیفیت آب :
  - علیرغم اینكه آب آكواریوم در هنگام معرفی ماهی میتواند در شرایط بسیار خوبی باشد ، اما وجود ماهیها میتواند به تغییر تركیب و كیفیت آب به سمت نامطلوب منجر شود . مدفوع ماهی و بقایای غذایی عمده ترین عامل مسبب افت كیفی آب هستند.

  - بهتر است هر هفته یكبار ، حدود25 درصد آب عوض شود .تعویض روزانه مقادیر كمتر آب بهتر از مقدار بیشتر به صورت هفتگی یا دو هفته یك بار است . تعویض مقادیر زیاد آب به یکباره سبب استرس ماهی میشود .

  - دیسكاس به تغییرات دما و كیفیت آب حساس است و از اینرو باید توجه لازم را در حفظ شرایط زیستی ماهی داشت .

  نکته : در هر بار تعویض آب آنها به ازای هر 10 لیتر یک قاشق چایخوری نمک به آب اضافه شود .

  نکته : به دلیل حساس بودن دیسکس ها نباید از نمک طعام در آب آنها استفاده کرد و باید با استفاده از سنگ نمک یا نمک طبیعی ( موجود در بیش تر ماهی فروشی ها ) آب آنها را ضد عفونی کرد .


  5-نگهداری :
  جریان آب :قدرت فیلترها و پمپهای هوادهی جدید میتواند به ایجاد جریان شدید آب در آكواریوم بیانجامد.و شرایطی را ایجاد كند كه ماهی دیسكاس با آن بیگانه است . چرا كه دیسكاس جریان آب آرام را ترجیح میدهد .بسته به اندازه مخزن ، تعداد ماهی ، دفعات تغذیه ،‌تعویض آب و برنامه غذایی باید به انتخاب قدرت فیلتر و سیستم هوادهی پرداخت .فردی كه از غذای زنده به همراه غذای مكمل گوشتی استفاده میكند نسبت به فردی كه تنها از غذای زنده استفاده میكند هر چند به یك مقدار غذا دهند، باید از سیستم فیلتراسیون بهتری برخوردار باشد.در مواردی كه 90 درصد آب روزانه تعویض میشود( در دسترس بودن آب مناسب در شرایط خاص) از فیلتر استفاده نمیشود .نور : ماهی ها را نباید در تانكی با نور زیاد وارد كرد زیرا دوره سازگاری ماهی را به درازا میكشاند. مقدار نور ، خصوصا در دوره سازگاری بهتر است تابع شرایط محیط باشد.

  - ماهیان هم تانكی :
  نباید دیسكاسهایمان را با ماهیانی كه شب فعال هستند در یك تانك در ابتدای معرفی قراردهیم زیرا تداخل زمان فعالیت گونه های نامناسب با زمان استراحت و سازگاری ماهی سبب طولانی شدن مدت سازش ماهی با محیط میشود .دستكاری : حتی المقدور از دستكاری و یا تحریك ماهیان تا حصول شرایط تطبیق پذیری باید خود داری كرد.وقتی ماهیانمان هیجان زده هستند ، خطوط عمودی آنها آشكارتر خواهد شد .تغذیه اولیه :
  فرصتی کوتاه به ماهیانمان برای عادت كردن به تانك بدهیم و بعد به تغذیه آنها بپردازیم . دیدن اینکه دیسکس غذا را از دهان به بیرون تف کند و دوباره آنرا ببلعد در طبیعت این ماهی چیز غریبی نیست .

  بهتر است بدانیم که قبلا به دیسکس چه غذایی میداده اند تا ما نیز از آن تبعیت کنیم و دادن هر نوع غذای جدید باید به تدریج و طی دوره پذیرش صورت بگیرد و بهتر است تا مدتی غذای جدید و قبلی را مخلوط یا به صورت توام داده شود . دادن گرسنگی روش خوبی برای ایجاد عادت غذایی جدید نیست .

  برای آب به آب کردن دیسکس ابتدا به مدت 20 دقیقه ماهی را به همرا ظرف آن داخل آکواریوم قرار دهید و پس از 20 دقیقه هر 5 دقیقه مقداری آب آکواریوم به ظرف آن ها اضفه کنید و پس از 20 دقیقه آرام بگذارید ماهیا خودشون آرام وارد آب شوند در اینصورت هیچ تلفاتی نخواهند داشت .برای تغذیه آنها آرتمیا و مخلوط دل گاو دل مرغ و میگو بسیار مناسب است البته میزان میگو زیاد نباشد زیرا غذا را پس میزند. هفته ای یک بار در غذای آنها از کپسول ویتامین استفاده کنید . در صورت مریض شدن دیسکس خصوصاً هگزامیتا بهتر است قرص آن را در آبی که در آن آرتمیا وجود دارد حل کنید و بعد آرتمیا را به آن ها بخورانید . اگر می خواهید از کرم مجمد استفاده کنید ( در صورت بد غذا شدن دیسکس ) قرص های آن را در آب نمک 400 ppm ریخته و سپس به آنها بدهید اما کمتر از این غذا برای دیسکس استفاده کنید .

  بر خلاف تصور بسیاری از افراد که فکر می کنند نگهداری دیسکس مشکل است بسیار ماهی دوست داشتنی و مقاومی است به شرط آنکه اصول ابتدایی را رعایت کنید .

  heckeldiscus-red-wfciam_ap4af2.jpg

  دیسکس قهوه ای بیشتر از سایر انواع در آکواریوم نگهداری و تکثیر میشود . وطن دیسکس قهوه ای رودخانه های برزیل بوده و به طول 12 تا 15 سانتیمتر میرسد و نسبت یه سایر انواع یاد شده از رنگ آمیزی ساده تری برخوردار است .وطن دیسکس اصیل ریونگرو و منشعبات آن است و به طول 20 سانتیمتر میرسد .رنگ زیبای ماهی دیسکس خصوصا نوارهای قرمز و آبی زیبای موجدار روی بدنش سبب شده به سلطان ماهیهای آکواریوم لقب یابد. در سالهای اخیر موفق به کشف رنگ ها و نژادهای دیگری از ماهی دیسکس در طبیعت شده اند . انواعی که با نامهای تجارتی نظیر رویال بلو دیسکس شهرت یافته اند از این جمله اند

  discus_316.jpg

  دیسکس با ماهی آنجل خویشاوندی نزدیک دارد و از نور شدید گریزان بوده و بهتر است از گیاهان شناور در آکواریوم دیسکس بهره ببریم .اکواریوم دیسکس بایستی از باکتریهای مضر پاک باشد از اینرو کاربرد فیلتر ذغالی توصیه میشود . در ضمن تعویض آب در فواصل زمانی کوتاه بسیار موثر است .

  دیسکس برای آکواریوم عمومی چندان مناسب نیست و ماهیهای دیگر و رفت و آمد زیاد سبب استرس و مزاحمت برای دیسکس میشوند. بهتر است برای ماهی دیسکس تانکی مجزا اختصاص یابد ( البته میتوان ان را با آنجل های هم جثه اش در یک جا قرار داد.)اسیدیته آب ( ph ) باید کم باشد و در حدود 5.5 برایش مناسب است و سنگینی آب ترجیحا نباید از 5 درجه dh تجاوز نماید . برخی از انواع تکثیر شده میتوانند آبهای سنگین تر را نیز تحمل کنند.وجود گیاهان انبوه در آب به ایجاد محیطی مناسب برایشان کمک میکند هر چند به مخفیگاه نیز علاقه زیادی دارند.

  باید توجه داشت که دیسکس ها نیز جفت خود را از یک گروه انتخاب میکنند.

  نگهداری و تکثیر و پرورش دیسکس دشوار است .


  دیسکس در تمام طول عمر نسبت به ترکیبات آب و نوع غذا بسیار حساس است . بعلاوه نسبت به یک سری امراض بسیار حساس بوده که مداوای برخی از آنها بسیار دشوار و برای برخی نیز نسخه بدرد خوری تا کنون ارائه نشده است .

  پرورش نوزادان نیز خالی از مساله نبوده و نوزادان ابتدا از بدن والدین تغذیه نموده ( دیسکس از جمله ماهیان به اصطلاح شیرده است ) و پس از چند روز از خوراک زنده ریز تغذیه میکنند. در صورتی که والدین بدن خود را آماده تغذیه نسازند( به اصطلاح شیر خود را آماده نسازند) ، نوزادان در مدت کوتاهی تلف میشوند.

  discus30.jpg


  دانشمندان موفق به تهیه خوراکهایی شده اند که میتوان آنرا جایگزین شیر والدین نمود اما تهیه این خوراکها چنان دشوار و پیچیده است که ارزش زحماتش را ندارد.در آکواریوم موفق به بچه گیری از ترکیب دیس___ قهوه ای و دیس___ اصیل شده اند .دیسکسهای نتیجه شده مقاومتر از انواع اصلی بوده و خود قابل تکثیر هستند.معمولا دیسکس ها در زمستان یا اوایل بهار چند بار پیاپی همانند سیکلیدها بر روی سنگها یا برگهایی که به دقت تمیز کرده اند تخمگذاری میکنند.

  نوزادان پس از حدود 50 ساعت از تخم در آمده و توسط والدین به گیاهان آویزان میشوند و در این زمان به شکل نخ های کوچکی هستند. آب تازه به کمک باله های والدین بر روی نوزادان به جریان می افتد. حدود 50 ساعت بعد شنای آزاد نوزادان شروع گشته و در حول و حوش والدین و خصوصا مادر به شنا میپردازند.4 تا 5 روز بعد کیسه زرده خود را نیز تغذیه کرده اند و بایستی رساندن خوراک به آنها را آغاز کرد .

  رشد نوزادان بسیار آهسته بوده و پس از طی تقریبا دو سال بالغ میشوند.

  بیماری های شایع دیسکس :

  دیسکاس ها در مقابل بیماری های ایجاد شده توسط باکتری مقاومند ولی شایع ترین بیماری آنها Hexamita ( چاله هایی در سر ) می باشد ؛ که برای جلوگیری از این بیماری بهتر است در تانک از شن کمتری استفاده شود و هر ماه یکبار آنها را با محلول ضد انگل حمام کنید .

  روش حمام محلول ضد انگل : دیسکاس ها را به یک سطل آب منتقل کرده و به ازای هر لیتر 2 قطره ضد انگل در آب ریخته و یک سنگ هوا با تمام فشار در آن قرار دهید . پس از گذشت 30 تا 40 دقیقه دیسکاس ها را به تانک اصلی انتقال دهید .

  علائم بیماری Hexamita :

  1- غذا نخوردن دیسکاس ها

  2- شنا به صورت نامنظم و سر در گم

  3- ایجاد چاله هایی در سر

  روش های درمان هگزامیتا Hexamita :

  برای درمان این بیماری که به انگل دیسکاس معروف است ، دو حالت وجود دارد :

  حالت اول : زمانی که دیسکاس ها هنوز اشتهای خود را از دست نداده و غذا می خورند .

  در این حالت بهترین روش برای جلوگیری از پیشرفت بیماری غذا درمانی می باشد ، به این صورت که آنها را با غذاهای سرشار از پروتئین مانند ماهی زنده و یا آرتمیا تغذیه کرده و در این مدت هر روز یک سوم آب تانک را تعویض کرده و به ازای هر 5 لیتر یک قطره ضد انگل در آب بریزید .

  حالت دوم : زمانی که دیسکاس ها میلی به غذا خوردن ندارند .

  در این حالت برای جلوگیری از مرگ آنها باید آنها را 6 تا 12 ساعت با Metronidazoleحمام کنید .

  روش حمام Metronidazole :

  دیسکاس ها را به یک سطل منتقل کرده و به ازای هر 4 لیتر 250 میلی گرم از قرص یا کپسول Metronidazole در آب ریخته و یک سنگ هوا با تمام فشار در سطل قرار دهید . پس از گذشت زمان اعلام شده دیسکاس ها را به تانک اصلی انتقال دهید .

  اما پس از حمام آنها بهتر است 50 % آب تانک اصلی را تعویض کرده و همه ی عوامل کربن زا همچون ذغال اکتیو را از تانک خارج کنید .

  هم چنین همه عوامل استرس زا همچون صدا های بلند را قطع کرده و برای تغذیه ی آنها از ویتامین C استفاده کنید .

  توجه داشته باشید در صورتی که کوچکترین عاملی از بیماری را در تانک مشاهده کردید ، می توانید با افزایش دما به 30 تا 31 درجه سانتیگراد به مدت 24 ساعت از رشد عامل بیماری جلوگیری کرده و با تعویض آب تانک مانع از بیماری و مرگ آنها شوید .


  منبع: http://worldfish.blogfa.com
  ویرایش توسط THE_IRISHBOY : 29th December 2013 در ساعت 11:11 PM
  shahriar95 and Niloofar Abi like this.
  The hardest thing to do is watch the one you love, Love somebody else

 2. 3 کاربر پست THE_IRISHBOY عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  11
  لايك كرده
  30
  نوشته ها
  14
  می پسندم
  48
  مورد پسند : 21 بار در 12 پست

  پیش فرض

  دایی بنده موفق به تکثیر این ماهی شد. عکسی رو هم از یکی از مولد هاش گذاشتم.
  زیباترین ماهیست. در ایران بسیار گران است. متنی که شما تهیه کرده بودید رو اولش رو خوندم. اشتباهاتی داشت. مثلا اصلا احتیاجی نیست که در تانک گیاهی باشه. یا حداقل 150 لیتر ظرفیت تانک براش خیلی اغراق آمیزه دایی بنده در تانکی کوچک تکثیر کرد. ممنونم.
  تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست dscn1397.jpg  
  THE_IRISHBOY likes this.

 4. 2 کاربر پست shahriar95 عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th August 2014, 08:55 PM
 2. معرفی ماهی های آکوایومی و زینتی-ماهی گوپی
  توسط ویکی در انجمن تالار دوستداران آکواریوم و ماهیان
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 30th June 2014, 11:03 PM
 3. معرفی ماهی من
  توسط recently در انجمن معرفی ماهی های خود
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 30th June 2014, 10:39 PM
 4. ماهی های دیسکس من
  توسط دیسکس در انجمن معرفی ماهی های خود
  پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 20th October 2013, 02:51 PM
 5. کلاس آموزشی یک روزه پرورش ماهی دیسکس
  توسط arezoo505 در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20th February 2011, 01:19 PM

Visitors found this page by searching for:

هنوز جستجو برای این متن در پرشین پت صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556