صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
Like Tree31Likes

چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

This is a discussion on چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها within the انجمن روشهای تربیت سگ forums, part of the تالار دوستداران سگها category; چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها بسیاری از صاحبان باتجریه با مشکلات رفتاری رایج در سگ ها آشنایی ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  Tavajoh چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  بسیاری از صاحبان باتجریه با مشکلات رفتاری رایج در سگ ها آشنایی دارند. اما ممکن است برخی تعجب کنند که چرا سگشان چنین رفتارهایی از خود نشان می دهد. پارس کردن، گاز گرفتن، جویدن و بسیاری از رفتارهای رایج در سگ ها اغلب به علت رفتار اشتباه صاحبان ایجاد می شوند. شاید شما به تازگی مالک سگی شده اید، بنابراین برای مدیرت بهتر مشکلات رفتاری سگ خود باید اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید. شناخت شایع ترین مشکلات رفتاری سگ ها اولین گام برای حل و جلوگیری از آنها می باشد. یادگیری چگونگی کنترل و اطلاعت پذیری سگ به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از این گروه رفتارهای سگ جلوگیری کرده و یا با روشی بهتر آنها را تحت کنترل خود در آورید. مشکلات رفتاری شایع در سگ ها که به ترتیب به آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:
  1_ پارس کردن
  2_ جویدن
  3_ حفر کردن
  4_ ترس از تنهایی
  5_ دفع در مکان نادرست
  6_ گدایی غذا
  7_ تعقیب کردن
  8_ پریدن بر روی افراد
  9_ گاز گرفتن
  10_ پرخاشگری

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  1_ پارس کردن

  _چرا سگ ها پارس می کنند و چگونه می توان از پارس بیش از حد سگ جلوگیری به عمل آورد؟
  اکثر سگ ها پارس می کنند چون پارس صدای سگ است! آنها صداهای مختلف دیگری مانند زوزه، ناله، غرش نیز از خود تولید می کنند که در بیشتر مواقع کاملا طبیعی است. سگ ها به وسیلۀ پارس کردن و تولید این گروه از صدا ها با افراد و همنوعان خود ارتباط برقرار کرده و احساساتشان را بیان می کنند.
  گاهی اوقات ما می خواهیم که سگ، تنها به منظور هشدار دادن از خطر، محافظت از ما و یا جلوگیری از ورود افراد غریبه به محدودۀ زندگی پارس کند. با این حال پارس بی علت و بیش از حد یک مشکل رفتاری محسوب می شود. حال راه حل چیست؟
  قبل از اینکه شما بخواهید از پارس سگ جلوگیری به عمل آورید باید به دلیل پارس کردن سگ خود پی ببرد و بیاد داشته باشید که آنها برای آزار شما و همسایه ها پارس نمی کنند و دلیل پارس تنها برای بیان ناراحتی و خشونت نیست و یا تنها به این علت که می توانند پارس کنند پارس نمی کنند!

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  برخی از نژادها بیش از دیگر نژادها پارس می کنند و برخی به علت پارس کردن زیادشان برای نگهبانی پرورش داده می شوند اما در این میان نژادی مانند باسنجی (
  Basenji) هم وجود دارد که اصلا پارس نمی کند اما این به آن معنی نیست که هیچ صدایی از خود تولید نمی کند. صدای نژاد باسنجی مانند ناله و زوزه است.
  اگر شما با دقت به انواع پارس کردن سگ خود توجه کنید منظور، مفهوم و علت آن را متوجه خواهید شد. درک علت پارس سگ اولین قدم برای کنترل آن می باشد.
  شایع ترین دلایل پارس سگ ها عبارتند از:

  اخطار و اطلاع رسانی
  بازیگوشی و هیجان
  جلب توجه
  اضطراب و نگرانی
  کسالت و خستگی
  پاسخ به پارس سگ های دیگر

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  اخطار و اطلاع رسانی

  این نوع از پارس کاملا طبیعی است. زمانی که فرد غریبه ای درب منزل را می زند و به خانه و یا ماشین شما نزدیک میشود این نوع پارس به علت ایجاد احساس تهدید در سگ است. که در این زمان سگ با پارس کردن اعلام می کند که حمایت و کنترل این محیط را در اختیار دارد. این پارس همراه با صدایی تیز، بلند و محکم است. آموزش و تربیت این احساس غریزی می تواند از سگ یک محافظ عالی برای خانه و خانواده ایجاد کند.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  بازیگوشی و هیجان
  این نوع پارس در توله ها و بخصوص در سگ های جوان رایج می باشد. بسیاری از سگ ها در زمان بازی با افراد و یا سایر سگ ها پارس می کنند. صدای این پارس ریتم دار و خوش صدا است و فقط به علت شادی و هیجان زیاد سگ ایجاد می شود. بعضی از سگ ها برای بیرون رفتن از منزل، گردش روزانه و یا بازگشت صاحب به منزل بسیار هیجان زده شده و پارس می کنند.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  جلب توجه
  در اکثر مواقع وقتی شما صدای پارس سگ خود را می شنوید به او توجه می کنید تا متوجه شوید علت پارس چیست. سگ با این پارس به شما می گوید: به من نگاه کن! من اینجام! صدای این نوع پارس همراه با ناله و صدایی پایین است.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  اضطراب و نگرانی
  پارسی که از روی اضطاب صورت گیرد به نظر می رسد باعث تسکین حالت مضطرب سگ می شود. صدای این پارس اغلب محکم و پشت سرهم و گاهی همراه با ناله است. در ترس از تنهایی نیز ما این نوع پارس را در سگ ها مشاهده می کنیم.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  کسالت و خستگی
  پارس یک سگ بی حوصله، مثل این می ماند که پارس می کند، که فقط خود بشنود. اگرچه این کار آزاردهنده است. چون صدای این پارس بسیار غمگین می باشد. سگ بی حوصله اغلب پارس می کند تا انرژی بیش از حد خود را تخلیه کند و گاهی علت این پارس تنهایی سگ است و می خواهد دیگران را از آن آگاه سازد. معمولا این گروه نیاز به فعالیت های ورزشی روزانه و داشتن همراه و همدم هستند.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  پاسخ به پارس سگ های دیگر
  این نوع پارس برای صاحبان سگ یک سناریوی آشنا است. سگی در خیابان شروع به پارس می کند و از هر خانه ای که سگی دارد صدای پارس به گوش می رسد.

  توجه: چگونگی کنترل پارس بیش از حد سگ را باید بیاموزید، در روند آموزش ها صبور باشید و فرمان ها را با آرامش بیان کنید. به جزئیات آموزش ها توجه داشته و بدانید کنترل این ناهنجاری ها نیاز به طی زمانی طولانی دارد.
  سگ شما نیاز به درک این دارد که چه زمانی باید پارس کند و چه زمانی باید ساکت باشد. شما باید برای آموزش این مفهوم به سگ خود تلاش کنید و در اسرع وقت شروع به تربیت او نموده و این مشکل رفتاری را برطرف سازید. هرچه دیرتر برای رفع مشکل پارس کردن سگ خود اقدام کنید، جلوگیری از آن سختر و سختر می شود. آموزش ساکت ماندن می تواند ایدۀ خوبی برای کنترل پارس سگ باشد.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  روش آموزش ساکت ماندن
  میزان سختی آموزش: متوسط
  زمان مورد نیاز برای تمرین: 15_10 دقیقه 1 یا 2 بار در روز (ممکن است در سنین بالای 3 ماهگی چندین هفته زمان ببرد)
  کلمات انگلیسی کاربردی برای این فرمان: enough_quiet_hush
  کلمات فارسی پیشنهادی برای این فرمان: هیس، ساکت، بسه

  روش اول
  هر زمان و در هر شرایطی که سگ پارس کرد با دست زدن، سوت و یا هر صدای مشابه، نظر سگ را به سمت خود جلب کرده در این زمان پارس سگ متوقف می شود و بلافاصله فرمان (ساکت) را با صدایی آرام بیان کرده (صدای شما باید قابل شنیدن و بدون تحکم، با مهربانی همراه باشد) و همزمان خوراکی تشویقی در اختیار سگ قرار دهید.
  این تمرین را هر روز و در هنگام پارس سگ انجام دهید اما جلسات آموزشی باید کوتاه باشد.

  روش دوم
  برای سگ های بالغ و بالای یک سال
  بعد از پارس ابتدا نام سگ را بیان کرده تا حیوان متوجه شما شود، سپس فرمان نه یا ساکت را با تحکم ادا کرده زمانی که بدن سگ در حالت ترس قرار گرفت (قرار گرفتن دم بین پاها و خم کردن کمر) با اسپری آبپاش آب را به صورت سگ اسپری می کنید.

  12 راهکار برای جلوگیری و متوقف کردن پارس بیش از حد
  هنگامی که علت پارس سگ مشخص شد شما می توانید شروع به کنترل رفتاری سگ کنید.
  1_ در وحلۀ اول سعی کنید هرگونه علتی که می تواند باعث پارس سگ شود را از بین ببرید.
  2_ زمانی را در طی روز برای ورزش مشخص کنید و فعالیت بدنی سگ را افزایش دهید. زمانی که انرژی سگ تخلیه شود پارس کردن او نیز کمتر می گردد.
  3_ سگ را زمان طولانی تنها رها نکنید تا در صورت پارس کردن، بتوانید اشتباه بودن رفتارش را به او تذکر دهید.
  4_ اگر علت پارس سگ، خواستن چیزی مانند غذا، بازی، خارج شدن از منزل است، هرگز خواستۀ او را فراهم نکنید چون در این زمان سگ تصور می کند به علت پارس کردن مورد تشویق قرار گرفته است و یا با پارس کردن می تواند به خواسته هایش برسد.
  5_ در زمانی که سگ پارس می کند شما برای آرام کردن حیوان فریاد نزنید (مخصوصا با صدای زیر) این عمل باعث می شود سگ با شما در حالت مهاوره قرار گرفته و بیشتر پارس کند.
  6_ هرگز به عنوان تنیه از قلاده های شوک استفاده نکنید. این روش نه تنها دردناک و همراه با نامهربانی است، بلکه بعد از مدتی سگ یادمیگیرد تنها در زمان نبود قلاده پارس کند و یا حتی ممکن است به قلاده عادت پیدا کرده و باوجود آن نیز به پارس کردن خود ادامه دهد.
  7_ سعی کنید در زمان پارس سگ با صدایی مانند کف زدن یا سوت مسیر توجه سگ را از چیزی که باعث پارس کردنش شده است دور سازید. برای اجرای این روش می توانند از پرتاب اسباب بازی مورد علاقۀ سگ، یک توپ یا خوراکی تشویقی نیز استفاده کنید.
  8_ هر روز آموزش های اطاعت پذیری و تحت کنترل بودن (فرمان های مقدماتی) را با سگ تمرین کنید.
  9_ اجازه ندهید سگ همیشه در حیاط و یا اطراف منزل رها باشد چون این عمل باعث می شود سگ با عوامل پارس بیشتر ارتباط پیدا کرده و به صورت مداوم پارس کند و به آن عادت پیدا کرده و این رفتار می تواند سبب شکایت همسایه ها شود.
  10_ روش آموزش ساکت ماندن را هر روز با سگ خود تمرین کنید.
  11_ با دامپزشک سگ در خصوص رفتارهای او مشورت داشته باشید.
  12_ اگر مشکلات پارس سگ شما با این توضیحات رفع نشد، از مربی تربیت سگ بخواهید که به صورت جدی به سگ آموزش دهد.

  ______________________________
  ترجمه + اطلاعات شخصی: سارا رنجبر
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 16th July 2014 در ساعت 12:28 AM
  kaiser, moko, s.javanmardi and 2 others like this.
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 2. 15 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  2_ جویدن مخرب


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  چرا سگ ها می جوند؟
  قبل از اینکه به روش های جلوگیری از جویدن بپردازیم ابتدا باید بدانیم که چرا سگ ها می جوند، جویدن سگ ها دلایل متعددی دارد که عبارتند از:


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  _ رفتار توله ها بسیار شبیه نوزادان انسان است، آنها نیز برای کشف و شناسایی جهان اطراف خود هر چیزی را به دهان می برند و می جوند.
  _ توله ها برای تسکین درد و خارش لثه ها در زمان دندان در آوردن و یا ریزش دندان های شیری می جوند.
  _ بعضی از سگ ها برای بدست آوردن آرامش می جوند.
  _ جویدن باعث رفع خستگی و بی حوصلگی سگ می شود.
  _ سگ ها در زمان نگرانی، مخصوصا در زمانی که دچار ترس تنهایی هستند می جوند.
  _ عدم آموزش یکی دیگر از دلایل جویدن اشیاء توسط سگ ها می باشد.  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  بعد از شناخت علت جویدن، نباید اجازه داد که سگ هرچیزی که مورد علاقه اش است را بجود چون آنها نمی دانند که چه وسیله ای مناسب جویدنشان است و تا زمانی که کاملا متوجه نشوند صاحبان باید سگ های خود را کاملا تحت کنترل داشته باشند تا با این رفتار مخرب باعث صدمه زدن به خود و وسایل منزل نگردند؛ و بیاد داشته باشید که سگ ها واقعا نمی توانند بین کفش مورد علاقۀ شما و اسباب بازیهای جویدن خود تفاوتی قائل شوند پس تا زمانی که آموزشی به سگ نداده اید نباید آنها را به علت خراب کردن وسائل مورد تنبیه قرار دهید.
  بهتر است اسباب بازیهایی که برای سگ انتخاب می شود هیچ شباهت ظاهری و جنستی با وسایل منزل نداشته باشند. برای مثال انتخاب اسباب بازیهای کنفی و ریشه دار باعث می شود سگ تصور کند اجازه دارد که ریشه های فرش را نیز بجود!!!


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  چگونه از جویدن سگ جلوگیری به عمل آوریم؟
  1_ انتخاب اسباب بازی مناسب
  بهترین روشی که می توان به وسیلۀ آن از جویدن مخرب سگ ها جلوگیری کرد در اختیار قرار دادن اسباب بازی ها و خوراکی های جویدنی مخصوص سگ است. بهتر است هر چند وقت نوع اسباب بازی و خوراکی جویدنی تغییر پیدا کند تا جذابیت خود را برای سگ از دست ندهد. سگ ها عاشق جویدن هستند و بدون شک جویدن اسباب بازی برای آنها جالب تر از جویدن پایۀ میز است.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  2_سگ را برای جویدن تنبیه نکنید.
  مهم نیست زمانی که شما می بینید که وسیلۀ مورد علاقه و گران قیمتتان توسط سگ جویده شده است تا چه اندازه عصبانی می شوید، این مهم است که شما در آن لحظه سگ را مورد تنبیه قرار ندهید. زیرا تنبیه نتنها سطح استرس سگ را بالا می برد و اضطراب، خود یکی از دلایل افزایش نیاز سگ به جویدن است بلکه تنبیه ممکن است باعث تداوم جویدن در سگ گردد.  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  3_ نظارت کامل
  تا زمانی که سگ به طور کامل نیاموخته که چه چیزهایی را می تواند بجود نباید به او اجازه داد تا آزادانه در تمام نقاط منزل پرسه بزند چون این عمل باعث می شود سگ به مجموعه ای وسیع از وسائل و اشیاء جدید و جالب کشف نشده دست پیدا کند و برای شناسایی به جویدن آنها بپردازد. اگر برای شما امکانپذیر نیست که به صورت مداوم سگ را تحت کنترل و نظارت کامل خود داشته باشید باید در زمان خروج از منزل سگ را محدوده و یا در اتاقی قرار دهید که هیچ وسیلۀ نامناسبی برای جویدن در دسترسش وجود نداشته باشد.  4_ تغییر مسیر توجه سگ
  زمانی که سگ تحت نظارت شما قرار دارد، هر زمان که تصمیم گرفت برای جویدن وسیله ای نامناسب به سمت آن حرکت کرد، بلافاصله کلمه (نه) را محکم بیان کرده سپس اسباب بازی جویدنی مناسب را در اختیار سگ قرار می دهید. برای این امر ممکن است نیاز باشد که شما به بازی با سگ مشغول شوید، به این شکل که با کمی تکان دادن اسباب بازی نظر سگ را به سمت خود جلب کرده و به محض اینکه سگ به سمت شما آمد و اسباب بازی را گرفت و به جویدن آن مشغول شد او را با هیجان مورد تشویق قرار دهید. در طی روز هر زمان که مشاهده کردید سگ برای جویدن، اسباب بازی جویدنی مخصوص خود را انتخاب کرده او را مورد تشویق قرار دهید. این رفتار شما باعث می شود که حتی در نبود شما سگ بجای جویدن پایه مبل،کفش و دیگر اشیاء منزل فقط اسباب بازی ها و خوراکی های جویدنی خود را بجود.  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  5_ استفاده از روش تنفر
  شما می توانید برای جلوگیری از جویدن اشیاء توسط سگ از اسپری های بازدارندۀ جویدن که در پت شاپ ها موجود است استفاده کنید.
  خیلی مهم: توجه داشته باشید که هرگز برای جلوگیری از جویدن سگ، برروی سطوح و یا وسائل منزل از فلفل، سس های تند، مواد تلخ گیاهی یا شیمیایی و ... استفاده نکنید. زیرا استفاده از این مواد می تواند در طولانی مدت باعث مشکلات تنفسی، ضعیف شدن حس بویایی، مشکلات گوارشی و حتی مسمومیت های شدید را برای سگ به همراه داشته باشد.
  ______________________________
  ترجمه + اطلاعات شخصی: سارا رنجبر

  ویرایش توسط sara_ranjbar : 10th April 2016 در ساعت 08:46 PM
  Admin, ToOoTi, kaiser and 2 others like this.
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 4. 10 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  3_ حفر کردن


  چگونه از حفاری سگ جلوگیری به عمل آوریم؟
  بسیاری از صاحبان شکایت دارند که سگشان زمان زیادی را صرف حفاری در حیاط می کند. این مشکل رفتاری شایع در سگ ها می تواند طاقت فرسا باشد. اما می توان با پاسخ به برخی از سئوالات از حفاری سگ ها جلوگیری به عمل آورید.  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  آیا سگ را به خارج از منزل نمی برید؟
  بیشتر سگ ها دوست دارند زمانی را خارج از منزل سپری کنند. اما صاحبان نمی توانند تمام وقت خود را به بازی با سگ در حیاط اختصاص دهند، در عوض گاهی اوقات اجازه می دهند سگ به تنهایی در حیاط به بازی مشغول باشد. متاسفانه سگ ها اغلب، راه حلی برای سرگرم کردن خود پیدا می کنند. برای بسیاری از سگ ها این بدان معنی است که سراسر حیاط را چاله بکنند.
  بهترین راه برای شروع رفع این مشکل این است که اجازه ندهید زمانی که نمی توانید بر فعالیت سگ نظارت داشته باشید حیوان به تنهایی در حیاط مشغول بازی شود.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  آیا فعالیت بدنی و بازی سگ شما به میزان مورد نیازش است؟
  سگ ها اغلب به علت بی حوصلگی و تنهایی در حیاط حفاری می کنند. آنها نیاز دارند زمانی را با شما سپری کنند. این زمان معمولا یک ساعت است ( برای سگ هایی با انرژی بالا این زمان بیشتر می شود) و شما هر روز باید این زمان را به بازی با سگ اختصاص دهید. می توانید فعالیت هایی با سگ داشته باشید که باعث تخلیۀ انرژی حیوان گردد. مانند: پیاده روی، بازی هایی چون پرتاب توپ و پیدا کردن اشیاء، تمرین های روزانه فرمان هایی که سگ آنها را آموزش دیده است، اختصاص دادن زمانی برای بردن سگ به پارک هایی که سگ های دیگری نیز در آن وجود دارد تا بتواند با آنها به بازی مشغول شود.  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  آیا سگ شما در حیاط اسباب بازی دارد؟
  بسیاری از سگ ها به صورت غریزی اموال خود را دفن می کنند. اگر شما به سگ خود اسباب بازی های جویدنی، استخوان و یا وسایل دیگری که خیلی به آنها علاقه دارند می دهید تا در حیاط با آنها سرگرم شوند، ممکن است برای مخفی کرن آنها شروع به حفاری کنند.
  بهترین راه برای مقابله با این رفتار این است که در خارج از منزل اسباب بازی های جویدنی در اختیار سگ قرار ندهید و فقط اسباب بازی هایی را این زمان به سگ بدهید که بازی با آنها برای برقراری ارتباط با شما باشد مانند: فریزبی، توپ و طناب های بازی. البته در صورت حضور شما می تواند با اسباب بازی های دیگرش نیز بازی کند اما در صورتی که اجازه ندهید آنها را دفن کند.  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  آیا سگ شما منطقه ای مجاز برای حفاری دارد؟
  بعضی از سگ ها ذاتا حفار هستند و اصلا فرقی ندارد که شما چقدر برای جلوگیری از حفاری کردن سگتان تلاش کنید. نژادهایی مثل داشهوند، تریرها و سگ های شکاری به طور طبیعی تمایل به حفاری دارند، چون آنها برای شکار و پیدا کردن حیواناتی که داخل حفره ها و تونل های زیر زمینی زندگی می کنند پرورش یافته اند و جلوگیری از رفتارهای غریزی سگ ها بسیار سخت و در برخی موارد غیر ممکن است.
  بهترین روش برای چنین سگ هایی ایجاد یک مکان مناسب برای حفاری در حیاط منزل است، که شما برای این منظور می توانید محدوده ای چوبی مناسب با جثۀ سگ ساخته و داخل آنرا از ماسۀ نرم یا شن پر کنید. هر زمان که سگ در مکانی خارج از منطقۀ مجازش مشغول به حفاری شد او را مورد تنبیه قرار داده و به جعبۀ ماسه هدایتش کنید. برای تشویق سگ به استفاده از این محیط برای حفاری می توانید مواقعی اسباب بازی و یا خوراکی های تشویقی جدیدی را در زیر ماسه ها برایش مخفی کنید، این عمل باعث می شود که همیشه سگ به پیدا کردن چیزی شگفت انگیز در این منطقه امید داشته و در جاهای دیگر گودال نکند.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  آیا سگ شما در روز های گرم محیطی مناسب دارد؟
  بعضی از سگ ها تنها زمانی حفاری می کنند که دمای محیط گرم باشد. آنها با کندن زمین نقاط خنکی برای درازکشیدن و استراحت خود فراهم می سازند. مطمعن شوید در ماه های گرم سال سگتان مکانی خنک و دارای سایه در حیاط داشته باشد و هرگز او را مدت طولانی در درجه حرارت بالا تنها در حیاط رها نکنید.
  _______________________
  مربی تربیت سگ: سارا رنجبر

  ویرایش توسط sara_ranjbar : 10th December 2014 در ساعت 02:18 AM
  Admin, ToOoTi, Adler and 1 others like this.
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 6. 10 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  4_ اضطراب جدایی

  اضطراب جدایی یا ترس از تنهایی یکی از مورد بحث ترین مشکلات رفتاری در سگ ها محسوب می شود.
  علائم آن شامل: پارس و ناله های بی دلیل، جویدن مخرب، دفع در مکانهای نامناسب و دیگر خرابکاریهایی که سگ در زمان تنهایی و جدا شدن از صاحب انجام می دهد.
  تمام این اقدامات در نتیجه اضطراب و ترس از تنها ماندن صورت می گیرد و سگ قبل از اینکه صاحبش او را ترک کند یعنی زمانی که شما، تصمیم به خارج شدن از منزل را دارید سگ متوجه شده و حالات اضطراب در او نمایان می گردد. اما سوء رفتارها در 15 تا 45 دقیقه پس از خارج شدن صاحب رخ می دهد.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  قبل از خارج شدن صاحب از منزل سگی که دچار اضطراب تنهایی است به دنبال شما دائما از این اطاق به آن اطاق در حرکت است و تمام تلاشش را برای لمس شما انجام می دهد، تا مانع خروجتان از منزل گردد. سگی که دچار چنین اختلال رفتاری است نیاز به آموزش جدی دارد تا با تمرینات مداوم حساسیت زدایی برایش ایجاد گردد. برای سگ هایی که دچار موارد حاد اضطراب تنهایی هستند دارو درمانی توصیه می شود، اما این روش باید آخرین راه حل محسوب شود.
  اضطراب جدایی یک اختلال رفتاری است که باعث وحشت سگ در زمان تنها ماندن در خانه می شود. سگ در هنگام ترک شدن به اندازه ای در این وحشت غرق می شود که تمایل پیدا می کند به حیوانی مخرب تبدیل گردد!
  دیوانه وار پارس می کند ، وسایل شخصی شما را سرقت می کند و یا آنها را می جود. هنگامی که شما به منزل بر می گردید وقتی شاهد چنین منظره ای هستید اصلا عجیب نیست که از کوره در رفته و عصبانی شوید. اما اجازه ندارید در این شرایط سگ را مورد تنبیه قرار بدهید چون این وضعیت همان اندازه که برای شما ناراحت کننده است برای سگ نیز استرس زا می باشد.
  راه حل چیست؟ با انجام آموزش های اطاعت پذیری و تمرین روزانۀ آنها، می توانید کمی از این رفتارهای همراه با استرس سگ بکاهید. خبر خوبی که برای شما داریم این است که روشی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید به کاهش اضطراب سگ خود کمک کنید که به آن (حساسیت زدایی نظام مند) گفته می شود. در این روش به سگ اجازه می دهید که به تدریج برای تنها ماندن در منزل و دور شدن از شما آماده گردد.

  روش کاهش اضطراب جدایی در سگ ها، به روش حساسیت زدایی نظام مند:

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  1_ از بین بردن بی حوصلگی سگ

  اغلب افراد خستگی و بی حوصلگی طبیعی سگ را با بی حوصلگی ناشی از اضطراب جدایی اشتباه می گیرند. زیرا هر دو دارای علائم رفتاری مشابهی مانند جویدن مخرب و پارس کردن بیش از حد است. اما تفاوت این دو نوع بی حوصلگی در این است که نوع طبیعی آن را می توان با افزایش ورزش و تحریک ذهنی روزانه در سگ ها برطرف ساخت در صورتی که این راهکارها برای بی حوصلگی که به علت اضطراب جدایی ایجاد می شود کم تاثیر یا کلا بی اثر است. سعی کنید میزان پیاده روی روزانۀ سگ را افزایش دهید، زمان بیشتری را صرف بازیهایی همچون پرتاب فریزبی و یا جستجو و پیدا کردن توپ با سگ کنید. اگر بی حوصلگی طبیعی دلیل اصلی پارس و جویدن مخرب باشد، شما باید بعد از انجام این روش ها شاهد تغییرات زیادی در رفتار سگ خود باشید. اگر هیچ یک از این راهکارها نتیجه بخش نبود، شما باید مراحل زیر را برای درمان اضطراب جدایی سگ خود دنبال کرده و آنها را مورد امتحان قرار دهید.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  2_ تغییر الگوی رفتار های ثابت
  بسیاری از ما یک الگوی رفتاری مشخص را قبل از ترک منزل دنبال می کنیم مانند: به صدا درآمدن زنگ ساعت، دوش گرفتن، لباس پوشیدن، آرایش کردن، قرار دادن کت بر روی صندلی، برداشتن کلید ها، پوشیدن کفش و قدم برداشتن به سمت در..
  بیاد داشته باشید سگ ها این روند را حفظ می کنند و با آن کاملا آشنا می شوند و همین امر باعث می شود که سگ از شروع اولین مرحله (به صدا درآمدن زنگ ساعت) دچار اضطراب شوند چون می دانند که شما تصمیم به ترک آنها را دارید. یعنی قبل از اینکه سگ تنها شود وارد اضطراب تنهایی می گردد و شما دقیقا زمانی که سگ در اوج وحشت تنهایی قرار دارد او را ترک می کنید و با ترس هایش رها می کنید و این باعث می شو که سگ صاحب خود را دلیل اصلی این ترس ها بداند و بعد از خارج شدن شما تصمیم بگیرد که به وسایل شما آسیب برساند و کارهایی که می داند باعث ناراحتی شما می شود را برای تلافی انجام دهد!
  برای جلوگیری از وقوع این اضطراب و این اختلالات رفتاری شما باید در برخی از رفتارهای روزانه خود تغییراتی ایجاد کنید. به رفتارهای همیشگی خود که قبل از ترک منزل انجام می دهید توجه کنید و در روند آنها تغییراتی ایجاد کرده و آنها را به صورت تصادفی در طی روز انجام دهید. به عنوان مثال اگر هر روز با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار می شوید، در طی روز چند بار ساعت را کوک کنید تا صدای زنگ آن خارج از زمان ترک منزل به گوش سگ برسد، اگر همیشه قبل از خارج شدن از منزل کلید ها را بر می دارید در طی روز بارها کلید ها را برداشته و جلوی تلوزیون بنشینید و یا کت خود را روی صندلی قرار داده و سپس غذای سگ را در اختیارش قرار دهید.
  با انجام این روش در عرض چند هفته سگ شما دیگر این رفتارها را نشانه ای برای خروج شما از منزل نمی داند و از حالات اضطرابش کاسته می شود.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  3_ انجام ندادن رفتارهای افراطی در زمان خروج و ورود
  بسیاری از سگ ها به همان اندازه که شما منزل را ترک می کنید دچار اضطراب می شوند تقریبا به همان انداره از بازگشت شما به منزل نیز دچار اضطراب می شوند!
  این فرایند اغلب به علت رفتارهای افراطی صاحب قبل از خارج شدن و بعد از داخل شدن به منزل است. برخی از صاحبان رفتاری به شدت دوستانه و محبت آمیز نشان می دهند و همین باعث می شود احساس دلتنگی در سگ بیشتر شود و برخی دیگر رفتاری به شدت تند و خشن نشان می دهند چون سگ مانع از خارج شدنشان می شود و یا در زمان بازگشت به منزل خرابکاری هایی انجام داده و یا پارس می کنند. متاسفانه این رفتارها می تواند اضطراب سگ را افزایش دهد. برای جلوگیری از این اضطراب بهترین راهکار، این است که صاحبان هیچ گونه رفتاری (چه خوب و چه بد) قبل از خروج و چند دقیقه بعد از ورود به منزل نشان ندهند. شما با نشان ندادن حالت خاصی در زمان ورود و خروج به سگ یاداوری می کنید که این رفت و آمدن ها واقعا هیچ اتفاق مهمی نیست.
  در مواردی که اضطراب جدایی در حد متوسطی باشد این اعمال می تواند به اندازۀ کافی در کاهش اضطراب سگ موثر باشند. با این حال در موارد شدیدتر شما نیاز دارید تا روش های دیگری را مورد آزمایش قرار دهید.
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  4_ تنهایی طولانی مدت به علت دوری راه و کار شما
  برطرف کردن اضطراب جدایی شدید، نیاز به کار و زمان زیاد دارد. این مرحله می تواند بسیار وقت گیر باشد و نیاز به یک تعهد واقعی از طرف صاحبان سگ دارد. هنگامی که روند آموزش آغاز می شود، مهم است که تا زمان برطرف شدن کامل اضطراب جدایی، هرگز سگ برای مدت طولانی تنها رها نشود. این روند می تواند چندین هفته طول بکشد، بنابراین ممکن است نیاز باشد چند روزی در منزل بمانید، پرستار حیوانات خانگی استخدام کنید و یا سگ را در یک پانسیون قرار دهید تا زمانی که مراحل آموزش به صورت کامل طی شود.
  هنگامی که شما با یک برنامه ریزی مشخص، مطمئن شدید که سگ در روند آموزش هرگز تنها نخواهد ماند، وقت آن می رسد که آموزش را شروع کنید. زمان آموزش در هر جلسه 30 دقیقه است و بعد از مرحلۀ سوم آموزش، یک ساعت افزایش پیدا می کند.

  در مرحله اول، شما فقط چند ثانیه از دید سگ خارج می شوید و دوباره وارد محیط سگ می گردید. سپس چند دقیقه در کنار سگ قرار گرفته زمانی که حیوان حالتی آرام پیدا کرد دوباره از محیط خارج می شوید. (در این مرحله اصلا سگ را نوازش نکرده و هیچ رفتار هیجان انگیزی از خود نشان نمی دهید) این روند تا زمانی ادامه پیدا می کند که بعد از خروج شما از محیط در سگ هیچ نشانه ای از اضطراب دیده نشود. نشانه هایی مانند نفس نفس زدن، سرازیر شدن آب از دهان، لرزیدن، ناله کردن و غیره. در این مرحله زمان تنها ماندن سگ نباید به بیشتر از 30 ثانیه افزایش پیدا کند.

  در مرحلۀ دوم، مقدار زمانی تنها ماندن سگ افزایش پیدا می کن، این زمان نباید بیشتر از یک دقیقه شود. شما هنگامی می توانید زمان تنها ماندن سگ را افزایش دهید که هیچ نشانه ای از اضطراب جدایی دیده نشود. در این مرحله زمان تنها ماندن سگ نباید به بیشتر از 5 دقیقه افزایش پیدا کند.

  در مرحلۀ سوم، زمان تنها ماندن سگ 45 دقیقه می شود و در طی آموزش زمان تنهایی سگ به یک ساعت افزایش پیدا می کند. اگر شما قدر باشید که هر روز یک ساعت و یا بیشتر از زمان خود را به تمرین این آموزش با سگ اختصاص دهید، اضطراب سگ شما در عرض چند هفته تا حد زیادی بهبود می یابد.
  در صورتی که شما تمام این راهکارها را بکار بردید و نتوانستید اضطراب تنهایی را در سگ خود از بین ببرید حتما باید با دامپزشک مشاوره داشته باشید تا در صورت لزوم با تجویز دارو و یا معرفی رفتارشناس سگ به شما کمک کنند.
  _______________________
  مربی تربیت سگ: سارا رنجبر
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 20th April 2015 در ساعت 06:10 PM
  Admin, Adler, YanKee and 1 others like this.
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 8. 7 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  5_ دفع در مکان نامناسب

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  دفع ادرار و مدفوع در مکان نامناسب در میان اختلالات رفتاری سگ ها از خسته کننده ترین رفتارها محسوب می شود. این عمل باعث می گردد سگ ناخواسته منزل شما، مکان های عمومی و منازل دوستان و آشنایان را آلوده ساخته و باعث خجالت شما شود. بسیار مهم و ضروری است که ابتدا در مورد این اختلال رفتاری با دامپزشک خود مشاوره داشته باشید تا با معاینات مشخص شود که دفع در مکان نامناسب به علت مشکلات سلامتی است یا در گروه مشکلات رفتاری قرار دارد. اولین و مهمترین قدم این است که اطمینان حاصل شود حیوان با مشکل جسمی و بهداشتی روبرو نیست. سه مورد از این مشکلات جسمی عبارتند از:
  1_ مشکلات دستگاه ادراری
  اگر سگ شما به طور ناگهانی در خانه و یا دیگر مکان های غیر قابل قبول شروع به ادرار می کند این عمل می تواند به علت عفونت ادراری باشد. قبل از اینکه از سگ خشمگین شوید ابتدا به دامپزشک مراجعه کنید، به احتمال زیاد دامپزشک برای آزمایش از سگ نمونۀ ادرار می گیرد. این آزمایش برای مشخص شدن وجود باکتری و سلول های غیر طبیعی موجود در ادرار انجام می شود، در صورتی که دامپزشک عفونت ادراری را تشخیص داد، گام بعدی مصرف یک دورۀ آنتی بیوتیک است.
  از دیگر مشکلات دستگاه ادراری که می تواند باعث کنترل نداشتن سگ بر روی دفع ادرار شود التهاب مثانه است. وجود کریستال در ادرار و یا سنگ مثانه سبب التهاب می گردد که اکثر این بیماری ها را می توان با مصرف دارو ، مکمل های غذایی و یا تغییر رژیم غذایی درمان نمود. با این حال درمان سنگ مثانه گاهی نیاز به عمل جراحی دارد.
  بیماری های کلیوی، بیماری کوشینگ نیز در این گروه قرار دارند اما دیابت بیشتر از دیگر بیماری ها می تواند منجربه ادرار بیش از حد در سگ ها شود.

  2_ بیماری بی اختیاری ادرار
  بی اخیاری ادرار در هر سنی می تواند در سگ ها ایجاد شود، هرچند که اغلب در سگ های بالغ دیده می شود با این حال بسیاری از سگ ها در سنین نوجوانی و جوانی دچار بی اختیاری ادرار می شوند. این حالت حتی در زمانی که سگ در رختخواب خوابیده و یا در گوشه ای درحال استراحت و چرت زدن است نیز مشاهده می شود. در صورتی که سگ در مکان نادرستی مقدار زیادی ادرار کند معمولا بی اختیاری ادرار نمی باشد. اغلب بی اختیاری ادراری با دارو قابل درمان است برای کسب اطلاعات بیشتر با دامپزشک خود مشاوره داشته باشید.

  3_ زوال عقل یا پیری سگ
  پیری می تواند سبب ادرار سگ در مکان نامناسب باشد. این گروه از سگ ها به سادگی آموزش دفع را فراموش می کنند. در برخی موارد زوال عقل را می توان با داروها و مکمل های غذایی درمان نمود، با این حال بسیاری از افرادی که سگ پیر دارند می دانند که باید مشکلات مربوط به دفع آنها را بپذیرند و با پوشک کردن و یا نگهداری در محیط هایی که با پد پوشیده شده است آنها را تحت کنترل داشته باشند.

  چنانچه این رفتار هیچ علت پزشکی نداشت، مشکل رفتاری محسوب شده که باید دلیل آن مشخص گردد. دفع در مکان نامناسب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که عبارتند از: تربیت نشدن سگ از سنین پایین و در زمان ورود به منزل_ هیجان کنترل نشده_ تعیین قلمرو در سنین بلوغ_ اضطراب و ترس_ جلب توجه_ عدم دسترسی به مکان صحیح دفع.

  توجه: بیاد داشته باشید که دفع در مکان نامناسب برای توله ها بخصوص تا قبل از 12 هفتگی امری کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است. اما در سگ هایی که سنی بالای 4 ماه دارند این نوع رفتار کاملا غیر معمول بوده و نیاز به اصلاح جدی دارد زیرا هرچه دیرتر به رفع این اختلال پرداخته شود امکان یادگیری آن برای سگ دشوارتر می گردد.

  علامت گذاری
  بعضی از سگ ها (بخصوص نرها) عادت به علامت گذاری و تعیین قلمرو دارند حتی بعد از عقیم شدن و علت آن می تواند وجود سگ بالغ دیگری در منزل، ورود صاحب سگ دیگری به منزل شما، ورود حیوان خانگی جدید، تولد نوزاد، تغییر منزل و حتی خرید لوازم جدید و غیره باشد که تمام این عوامل می تواند سبب شود سگ احساس تغییر در قلمرو کرده و دوباره سعی به مشخص کردن حریم خصوصی خود کند. این رفتار به این علت است که سگ کل منزل شما را محیط و قلمرو خود می داند که این کاملا اشتباه است. برای رفع این مشکل باید برای سگ محدوده ای در منزل مشخص گردد و فقط در این محیط ظرف آب و غذای سگ قرار گیرد همچنین اسباب بازی ها و رختخواب حیوان. صاحبان نباید اجازۀ ورود هیچ سگ و فرد تازه واردی را به این محدوده دهند و نباید سگ را در این محیط زندانی کنند تا حیوان همیشه نسبت به این محیط احساس تعلق و امنیت خاطر داشته باشد.

  دوران فحلی
  دوران فحلی در ماده ها همراه با تغییرات هورمونی و تغییر روند عادی عملکرد دستگاه تناسلی است در این زمان، سگ هایی که اولین دوران فحلی را تجربه می کنند معمولا دچار اشتباه می شوند که به مرور از این فرایند تجربه کسب کرده و در فحلی های بعدی کنترل بهتری روی ادرار خود پیدا می کنند.
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  ادرار بر اثر ترس و اضطراب
  سگ های مطیعی که در سنین 3 تا 6 ماهگی قرار دارند و صاحبانشان بسیار جدی و سختگیر هستند، همیشه حس ترس و نگرانی را به همراه دارند و هر زمان که صاحب به طور مستقیم در چشم این گروه از سگ ها نگاه می کند، آنها کمر خود را خم کرده و سعی می کنند نگاه خود را از صاحب بدزدند و یا زیر چشمی نگاهشان کنند. آنها هرگز در زمان حضور صاحب ادرار نمی کنند اما ممکن است در زمان خارج شدن و نبود صاحب در منزل در مکانی نادرست عمل دفع را انجام دهند و این رفتار فقط به علت مطیع بودن بیش از حد سگ است چون فکر می کنند ادرار کردنشان باعث نارحتی صاحب می شود.
  بی اختیاری ادرار در سگ های مطیع زمانی ایجاد می شود که مورد استقبال قرار می گیرند، زمانی که فرد مورد علاقه شان به آنها نزدیک می شود، زمانی که مورد تنبیه قرار می گیرند و یا سگ هایی که سابقۀ تنبیه بدنی و رفتار خشن بعد از ادرار در مکان نامناسب را داشته اند. این ادرار یک واکنش غیر ارادی در سگ های خجالتی، ترسو و مضطرب است.

  نکات مهم و کلیدی که صاحبان باید برای رفع این مشکل انجام دهند:
  1_ از سرزنش، فریاد کشیدن و یا تنبیه بدنی این گروه از سگ ها بعد از ادرار شدیدا اجتناب کنید و در عوض سعی شود اعتماد به نفس سگ را با آموزش فرمان های ساده (مانند نشستن، آمدن، ماندن) و تشویق کردنشان بعد از اجرای صحیح فرامین افزایش دهید. همچنین برای این منظور می توان از فرمان هایی که اجرای آنها برای سگ ها حکم بازی را دارد (مانند غلت زدن، دست دادن، آوردن توپ) و باعث می شود سگ احساس کند می تواند موجبات رضایت و شادی شما را فراهم کند استفاده کنید.
  2_ باید میزان آلفا بودن خود را کاهش دهید (این کاهش نباید افراطی و به یکباره باشد). از نگاه مستقیم و خشن به سگ اجتناب کنید و در زمان فرمان دادن به سگ، کنار او بنشینید. فرمان ها را با صدای ملایم بیان کنید.
  3_ در زمان نوازش بجای اینکه سر را نوازش کنید یا با دست به پهلوی سگ ضربه ملایم بزنید، زیر چانه را مورد نوازش قرار دهید.
  3_ اگر سگ در مکان نامناسب دفع کرد به سادگی و بدون سر و صدا محیط را تمیز کنید و هر زمان سگ در مکان صحیح عمل دفع را انجام داد تشویق را فراموش نکنید.

  ادرار به علت هیجان
  ادرار از روی هیجان زدگی در سگ های زیر یک سال بیشتر مشاهده می شود و علت آن ضعیف بودن عضلات مثانه است و بعد از یک سالگی به صورت طبیعی از بین می رود. توجه داشته باشید که این تغییرات یک شبه ایجاد نمی شود. این گروه از سگ ها در زمان ورود شما و دیگر افراد مود علاقه شان با هیجان به استقبال آمده و بی اراده قطره قطره ادرار می کنند. این حالت در زمان بازی های مهیج نیز دیده می شود. برای جلوگیری از این تکرر ادرار صاحبان باید قبل از خروج از منزل سگ را در محدوده ای قرار دهند که کف آن با روزنامه یا پد فرش شده باشد تا بعد از ورودشان سگ نتواند خارج از محیط مشخص شده ادرار کند. سپس چند دقیقه ای بدون توجه به سگ خود را سرگرم کرده زمانی که مطمئن شدید هیجانات حیوان فروکش کرده از محدوده خارجش کنید و بر روی زمین بنشینید تا سگ مجبور شود برای برقراری ارتباط بجای پریدن و دویدن به این سو و آنسو کنار شما بنشیند و سپس با صدای آرام همراه با نوازش سبب آرامش سگ شوید. این روند را می توانید قبل از رورد افرد دیگر به منزل نیز انجام دهید و از آنها بخواید در مقابل سگ رفتار هیجان زده از خود نشان ندهند.
  _______________________
  مربی تربیت سگ:
  سارا رنجبر
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 27th May 2015 در ساعت 03:50 PM
  Admin, Adler, YanKee and 1 others like this.
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 10. 7 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #6
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  6_گدایی کردن غذا

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  یکی از عادت های زشت سگ ها، گدایی و التماس کردن برای غذا است، که این عادت معمولا به علت رفتار اشتباه صاحبان به وجود می آید. اما متاسفانه صاحبان بدون اینکه بدانند؛ سگ خود را به داشتن چنین رفتارهایی تشویق می کنند. عادت گدایی غذا می تواند منجر به مشکلات گوارشی و چاقی در سگ ها گردد علاوه بر داشتن ولعی همیشگی برای گرفتن غذا از دیگران.
  سگ ها برای غذا خوردن التماس می کنند چون غذا خوردن را دوست دارند و غذاهای ما به علت داشتن بوی خوش همیشه برای آنها از جذابیت بالایی برخوردار است اما در صورتی که بیشتر غذاهای انسانی برای سگ ها مضر هستند.
  بله خیلی سخت است که صاحب بتواند در برابر نگاه های پر اشتیاق و رفتارهای ملتمسانۀ سگ که با نگاهش می گوید (فقط همین یک بار) مقاومت کند؛ اما این رفتار در طولانی مدت باعث ایجاد مشکلات جسمی و رفتاری در سگ ها می شود.
  نکته: بیاد داشته باشید که در دنیای سگ سانان، اگر یک سگ تابع از سگ آلفا غذا گدایی کند با برخورد شدیدی مواجه می شود. پس زمانی که سگ برای گرفتن تکه ای از غذای شما التماس می کند، غذا دادن به سگ نشانۀ ضعف شما به عنوان یک رئیس قدرتمند است و در اینجا آلفا بودن شما کاملا در خطر قرار می گیرد.
  روش کنترل:
  برای کنترل این رفتار تمام افرادی که با سگ در ارتباط هستند باید از غذا دادن به سگ خارج از ظرف غذا، مکان غذا و زمان غذا خوردن حیوان جدا خودداری کنند. این نکته را صاحبان باید حتی به دوستانشان نیز به صورت جدی تذکر دهند.
  قبل از اینکه مشغول صرف غذا شوید، اجازه ندهید سگ وارد آشپزخانه و یا محیطی که شما تصمیم به غذا خوردن دارید شود. بهتر است به سگ فرمان منتظر بمان را آموزش داده باشید تا بتوانید به صورت بهتری در این زمان حیوان را مورد کنترل قرار دهید. اگر نمی توانید با فرمان بمان سگ را تحت کنترل نگهدارید بهتر است او را در یک محدوده و یا اتاقی دیگر قرار دهید. در صورتی که سگ شروع به زوزه کشیدن و یا پارس کرد با جدیت اسم سگ و کلمه نه را بیان کرده و سپس با اسپری آبپاش آب را به صورت سگ اسپری کنید و تا زمانی که غذا خوردن شما و خانواده تمام نشده به سگ اجازۀ ورود را ندهید.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  10 نکتۀ کلیدی برای جلوگیری از عادت گدایی غذا
  1_ زمان مشخصی را برای غذا دادن به سگ انتخاب کنند.
  2_ ظرف آب و غذای معینی برای غذا خوردن سگ انتخاب کنید.
  3_ همیشه در یک جای مشخص از منزل به سگ غذا دهند.
  4_ هیچگاه صاحبان و یا افراد منزل در زمان تناول غذا به سگ تکه ای از غذای خود را ندهند.
  5_ در زمان غذا خوردن سگ را از محیط دور کرده و یا حیوان را به و سیله زنجیر و قلاده مهار کنید.
  6_ به سگ فرمان بشین داده و با کلمه نه حیوان را از رفتار اشتباهش آگاه سازید.
  7_ آبپاشی در زمان غذا خوردن کنار خود داشته باشید و با نزدیک شدن سگ به سمت غذا کلمه نه را گفته و به صورت سگ آب بپاشید.
  8_ تا زمانی که سگ یاد نگرفته است که نباید به خوراکی های روی میز پذیرائی لب بزند هیچ غذایی را در دسترس حیوان قرار ندهید.
  9_ هیچگاه زمانی که از خرید به منزل باز می گردید و سگ احساس دلتنگی از خود نشان میدهد از بین کیسه های خرید خوراکیی برای شاد کردنش به او ندهید.
  10_ هیچگاه اجازه ندهید سگ با نگاه های معصومانه و لیسیدن دور تا دور دهان و یا راه انداختن آب از لب و لوچه هایش شما را متقاعد کند که تکه ای غذا به او بدهید.
  ________________________
  سارا رنجبر: مربی تربیت سگ


  --- ادغام شد ---

  7_ تعقیب کردن

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  تمایل سگ ها به تعقیب هر چیزی که در حرکت است، قسمتی از غریزۀ شکار آنها می باشد. بسیاری از سگ ها حیوانات، مردم و وسایل نقلیه را تعقیب می کنند. تعقیب هر یک از این موارد می تواند نتایج خطرناکی را به همراه داشته باشد. در صورتی که شما به عنوان یک صاحب نتوانید این رفتار سگ را کنترل کنید، نمی توانید از فاجعه های احتمالی آن نیز جلوگیری به عمل آورید.روش جلوگیری از تعقیب
  برای جلوگیری از این رفتار سگ شما باید به صورت کامل فرمان های همقدم، آمدن، ایست و یا منتظر ماندن را آموخته باشد و در هر مکان و شرایطی آنها را اجرا کند. این آموزش ها را به صورت مداوم در محیط های پر رفت و آمد مانند پارک ها با سگ تمرین کنید. برای این منظور می توانید از بندی بلند استفاده کنید تا متوجه میزان فرمان پذیری سگ شوید. همچنین می توانید از محرک هایی مانند توپ و اسباب بازی های مورد علاقۀ سگ و حتی حیوانات استفاده کنید؛ ابتدا سگ را با بند و قلادۀ کمری تحت کنترل داشته، به سگ فرمان بشین و منتظر بمان را داده و سپس توپ را پرتاب می کنید در صورتی که سگ تصمیم به حرکت گرفت بند را کشیده و با اسپری آبپاش حیوان را مورد تنبیه قرار می دهید.
  سگها باید بیاموزند که به هیچ عنوان به دنبال هیچ وسیلۀ نقلیه (دوچرخه، موتور، اتومبیل) درحال حرکت ندوند. فرمانهایی که سگ برای جلوگیری از تعقیب باید آموخته باشد فرمان ایست یا منتظر ماندن، آمدن و همقدم می باشد.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  ندویدن در پی دوچرخه و موتور
  در این آموزش از فردی بخواهید که با این وسایل نقلیه به سمت شما و سگ براند. سگ را با بند و قلادۀ کمری تحت کنترل داشته باشید و بند را کمی آزاد نگهدارید. زمانی که فرد با موتور به سمت شما و سگ آمد فرمان ایست و یا بی حرکت را به سگ بدهید، و آبپاشی در دست داشته باشید و اگر سگ نافرمانی کرد بند را به سمت خود کشید، کلمه ایست را محکم بیان کنید و آب را به صورت سگ اسپری کنید. با چندبار تکرار این روش سگ دیگر دست از تعقیب این گونه وسایل نقلیه برمی دارد.

  ندویدن در پی خودرو
  برای این آموزش نیاز به دو فرد دارید تا شما را در این آموزش همراهی کنند. فردی که ماشین را براند و کمک راننده ای که سگ را بترساند.
  در این آموزش نیز سگ را مانند مرحلۀ قبل با بند و قلادۀ کمری کنترل کنید و زمانی که سگ به ماشین درحال حرکت نزدیک شد، فردی که نقش کمک راننده را دارد با استفاده از یک اپسری آبپاش، بروی سگ آب می پاشد و یا با استفاده از یک بوق الکتریکی پر صدا، سگ را به وحشت در می آورد.
  در مرحلۀ بعدی به همین روش راننده به آرامی ماشین را هدایت کرده و به سمت شما و سگ می راند، در این زمان شما بند را کوتاه کرده به سگ فرمان ایست و یا بشین را می دهید و زمانی که سگ اطاعت کرد حیوان را در پناه خود گرفته (بدن سگ را به پای خود تکیه می دهید) و نوازش می کنید و هیچ آزاری از سمت کمک راننده سگ را تهدید نخواهد کرد. با این روش سگ می آموزد اگر فرمان را اطاعت کند و در کنار شما باشد نه خیس می شود و نه خبری از آن صدای وحشتناک است.

  هر یک از این سه روند آموزشی را می توانید با بستن سگ با بندی بلند و فاصله گرفتن از حیوان انجام دهید تا مطمئن شوید در نبود شما نیز سگ به سمت وسایل نقلیه حرکت نمی کند.
  ________________________
  سارا رنجبر: مربی تربیت سگ
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 29th July 2015 در ساعت 04:47 AM
  Admin, Adler, YanKee and 1 others like this.
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 12. 7 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 13. Top | #7
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  8_ پریدن برروی افراد
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  توله ها برای رسیدن و خوش آمد گویی به مادر و گرفتن غذای روزانه به سر و صورت او می پرند، پس این رفتار می تواند حالتی غریزی در سگ ها داشته باشد و به همین علت بر روی صاحب خود نیز می پرند. اما ممکن است این عمل به علت نشان دادن قدرت باشد که این نیز می تواند ریشه ای غریزی در زندگی سگ سانان داشته باشد چون آنها همیشه برای نشان دادن برتری خود در زندگی اجتماعی که در گله هایشان دارند به قدرت نمایی می پردازند. پرش سگ برروی افراد می تواند آزار دهنده و حتی خطرناک باشد. روشهای زیادی برای جلوگیری از پرش سگ وجود دارد اما همۀ این روش ها برای برطرف ساختن این رفتار نامناسب، سگ نتیجه بخش نخواهد بود.
  بلند کردن زانو و ضربه زدن به قفسه سینه سگ، گرفتن پنجه های سگ زمانی که روی دو پا ایستاده است، هل دادن سگ به سمت عقب، قرار دادن بند قلاده به زیر پا و یا استفاده از قلاده های تنگ شونده و...
  اما بسیاری از سگ ها به این عملکردها نه تنها پاسخ منفی می دهند بلکه با شدت بیشتری به این رفتار ادامه می دهند.
  باید به این نکته توجه داشت که عمل پریدن چه به صورت غریزی و چه غیر غریزی رفتاری است که اغلب سگ، به علت جلب توجه انجام می دهد، به همین علت هرگونه توجه و پاسخی از طرف صاحب به این رفتار برای سگ نوعی پاداش تصور می شود. پس ساده ترین کار، انجام ندادن کاری است!
  بهترین روش نادیده گرفته شدن رفتار سگ توسط صاحب است. در این زمان باید سه اصل نادیده گرفته شدن به صورت کامل توسط صاحب اجرا شود که عبارتند از: نگاه نکردن، صحبت نکردن، لمس نکردن.
  با ورود به منزل بدون توجه کردن به سگ به کار خود سرگرم شوید، زمانی که سگ آرام شد و پنجه هایش به صورت کامل برروی زمین قرار گرفت با رفتاری آرام او را مورد تشویق قرار دهید. با این رفتار دیگر سگ برای جلب توجه به سمت شما نمی پرد چون متوجه میشود در صورت داشتن رفتاری آرام سریعتر از سمت شما مورد تشویق و توجه قرار می گیرد.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  چگونه از پریدن سگ ها جلوگیری کنیم؟
  پریدن سگ ها برروی صاحبان و دیگر افراد، یکی از مشکلات رفتاریی است که بسیاری از صاحبان با آن روبرو هستند.
  حتی تصور اینکه شما هر روز زمانی که در را باز می کنید و وارد منزل می شوید یک سگ دقایقی با رفتاری بیش از حد هیجان زده به شما حمله ور شده و به صورت مداوم بالا و پایین بپرد و قدم به قدم با همین حالت شما را همراهی کند آزار دهنده است مخصوصا اگر این سگ جثه ای بزرگ و پنجه هایی گلی داشته باشد. همچنین این رفتار برای کودکان خطرناک بوده و می تواند باعث آسیب دیدنشان گردد. خبر خوب این است که شما می توانید با آموزش از پریدن سگ جلوگیری به عمل آورید.


  روش های متداولی که نباید انجام دهید
  تعدادی از صاحبان از روش هایی برای جلوگیری از پریدن سگ استفاده می کنند که این روش ها می تواند موجب صدمات جدی سگ شده و یا حتی سبب تشدید این رفتار گردد و برخی دیگر حالت ترس و تنبیه در سگ ایجاد می کنند که هیچ یک مناسب نمی باشند.
  _ بالا آوردن زانو و زدن آن به قفسۀ سینۀ سگ برای دور کردن حیوان است.
  _ گرفتن پاهای جلوی سگ در زمان ایستادن برای بی تعادل کردن حیوان.
  _ استفاده از قلاده های تنگ شونده توسط فرد دیگر برای ایجاد ترس در سگ.
  استفاده از این روش ها اشکالات زیادی دارند. هر سه روش یاد شده در صورتی که با خشونت و یا نادرست انجام شوند صدمات جسمی جدیی را می توانند برای سگ به همراه داشته باشند.
  زمانی که با زانو ضربۀ محکمی به قفسۀ سینۀ سگ وارد سازید این ضربه می تواند باعث شکستگی قفسۀ سینه و یا حتی پارگی شش ها و ریه گردد و یا محکم گرفتن پاهای جلوی می تواند باعث در رفتگی تاندون های دست سگ شود حتی در سگ هایی که جثۀ بزرگی دارند. استفاده از قلاده های شوک که در اثر کشیدن به دور گردن سگ تنگ می شوند نیز می تواند آسیب های جدیی همچون مشکلات تنفسی و حتی شکستگی گردن و خفگی را برای سگ به همراه داشته باشند.


  پاسخ اشتباه سگ به این روش های اشتباه
  سگ تصور می کند این سه روش، نوعی بازی خشن است که صاحب تمایل دارد در زمان ورود به منزل انجام دهد، درحالی که شما می خواهید پریدن سگ را متوقف کنید او همچنان به انجام این بازی ادامه می دهد و پریدن شدت بیشتری پیدا می کند و همین امر سبب می شود که صاحب نیز سطح خشونت را افزایش دهد تا مانع پرش سگ شود و در این زمان است که متاسفانه آسیب های جسمی برای احیوان ایجاد می گردد.
  با استفاده از قلاده های تنگ شونده نیز سگ یادمیگیرد که تنها در زمان استفاده از این نوع قلاده ها نباید بپرد و در زمان نبود فرد کنترل کننده و یا نداشتن قلاده اجازۀ پرش را دارد و در زمان ورود شما به منزل همچنان به همان رفتار گذشته ادامه خواهد داد.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها


  چرا سگ ها به سمت ما می پرند؟
  نظریه های گوناگونی دربارۀ علت پرش سگ ها وجود دارد. شما ممکن است علت این رفتار را خوشامدگویی و یا تسلط جویی تعبیر کنید، اما حقیقت این است که اکثر سگ ها به سمت ما می پرند برای جلب توجه کردن. بسیاری از ما در مقابل این رفتار سگ دقیقا آنچرا که میخواهد به او می دهیم، حتی اگر این توجه همراه با تقویت منفی (تنبیه) همراه باشد.
  زمانی که شما با فریاد کشیدن و یا هل دادن، سگ را مورد تنبیه قرار می دهید و می خواهید از پریدنش جلوگیری به عمل آورید، سگ متوجه معنای این رفتار شما نمی شود و در عوض همان چیزی را که دقیقا دنبالش بوده از رفتار شما به دست می آورد و آن چیزی نیست جز مورد توجه قرار گرفتن. هرگونه توجه از سمت شما برای آنها دریافت پاداش محسوب می شود. سگ ها احساس می کند که اگر هربار که شما را می بینند به سمتتان بپرند از شما پاداش می گیرند پس ما باید تشویقی را در نظر بگیریم که باعث شود سگ برای بدست آوردن آن پنچه هایش را بر روی زمین نگهدارد.


  خودداری از توجه به سگ
  بخش اول آموزش برای جلوگیری از پرش سگ، شامل خودداری کردن از توجه به سگ است. شما می توانید با روش های مختلفی این کار را انجام دهیدم.
  روش اول: به محض اینکه سگ به سمت شما پرید، برگشته و پشت خود را به او کنید. ساعد ها را را بر روی قفسۀ سینه قرار داده (حالت دست به سینه) و بدون هیچ صدا و نگاهی ثابت بمانید و اگر سگ دوباره به سمت شما پرید، بدون توجه همچنان پشت خود را به سگ کرده و در همان حالت انقدر صبر کنید تا سگ از پریدن برروی شما منصرف شود.
  روش دوم: در این روش خود را ار دسترس سگ دور کنید. زمانی که در را باز می کنید و وارد منزل می شوید، اگر سگ برروی شما می پرد بدون توجه به حیوان از منزل خارج شوید. اگر زمانی که داخل منزل هستید و میخواهید ظرف غذا را در اختیار سگ قرار دهید، او همچنان به سمت شما میپرد بدون قرار دادن ظرف غذا اتاق را ترک کنید، چند لحظه صبر کرده و دوباره به اتاق بازگردید و این رفتار را تا آرام شدن سگ ادامه دهید.


  پاداش رفتار خوب
  بیاد داشته باشید که تشویق در لحظه همیشه نتیجه بخش است. قبل از ورود به منزل کمی خوراکی تشویقی همراه خود داشته باشید، زمانی که در را باز می کنید و سگ به سمت شما میپرد مانند دو روش یاد شده عمل کنید. هنگامی که حیوان ناخواسته از پریدن متوقف شد سریعا به او خوراکی تشویقی را داده و سگ را مورد نوازش قرار دهید. توجه داشته باشید که در طی این روند شما نباید رفتاری هیجان زده از خود نشان دهید و بهتر است که در حالت نشسته قرار گیرید چون هرگون رفتاری که سبب تحریک شود می تواند پریدن سگ را به همراه داشته باشد. بهتر است طی روز چندین باز از منزل خارج و وارد شوید تا سگ به رفت و آمد شما عادت پیدا کرده و همچنان تمرین نپریدن را با سگ تکرار کنید.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها


  افزودن فرمان بشین
  هنگامی که سگ توانایی کنترل احساساتش را در زمان ورود شما به منزل بدست آورد، می توانید فرمان نشستن را نیز به تمرین ها اضافه کنید. زمانی که وارد منزل می شوید و سگ به سمت شما می دود سریعا فرمان بشین را بیان کرده و به محض نشستن سگ را مورد تشویق قرار دهید. این تمرین را هر روز طی یک هفته انجام دهید. سگ باید در زمان ورود و یا خروج شما در اسرع وقت با فرمان بشین بدون پرش در حالت نشسته قرار گیرد.


  تمرین با افراد دیگر
  زمانی که سگ کاملا تحت کنترل قرار گرفت و در زمان ورود و خروج به فرمان نشستن پاسخ مثبت داد شما می توانید این آموزش را با دوستان و دیگر افراد منزل و حتی کودکان تمرین کنید. استفاده از افراد دیگر که مورد علاقۀ سگ هستند سبب کنترل بیشتر حیوان برای جلوگیری از پریدن و هیجان زدگی می شود.
  ________________________
  سارا رنجبر: مربی تربیت سگ

  ویرایش توسط sara_ranjbar : 22nd September 2015 در ساعت 01:27 AM
  Admin, Adler, YanKee and 1 others like this.
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 14. 6 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 15. Top | #8
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  9_ گازگرفتن

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  در دنیای شهرنشینی امروزی که حفاظت از محیط و افراد تنها بر عهدۀ نیروهای امنیتی پلیس است، پیشگیری از گازگرفته شدن افراد توسط سگ ها یک ضرورت محسوب می شود. در همه جای دنیا برخی از سگ ها رفتای دوستانه تر از دیگر سگ ها دارند. به عنوان صاحب سگ، ما مسئولیت رفتارهای حیوان خانگی خود را بر عهده داریم و باید با آموزش صحیح بتوانیم در تمام زمانها و مکان ها آنها را به صورت کامل تحت کنترل خود نگهداریم.
  همچنین باید به دیگران درمورد رفتار مناسب در اطراف سگ خود آگاهی دهیم. مهم است همه بدانند و درک کنند که هر سگی (بدون در نظر گرفتن نژاد، جثه، سن و یا جنسیت ) قادر به گازگرفتن است و این به ایمنی و جلوگیری از گاز گرفته شدن افراد توسط سگ ما کمک می کند.
  بیاد داشته باشید حتی تربیت شده ترین سگ ها نیز در صورت مواجه شدن با ترس ناگهانی و احساس درد شدید ممکن است که حمله کرده و گاز بگیرند. همۀ کودکان و بزرگسالان باید یادبگیرند که چگونه در اطراف یک سگ، خود را در شرایطی امن نگهدارند و از همه مهمتر این است که صاحبان باید مسئولیت رفتاری سگ خود را در هر شرایطی و به هر علتی برعهده گرفته و آنها را در کنترل خود نگهدارند.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  برای کنترل گازگرفتن در سگ ها ابتدایی ترین قدم، بالا بردن سطح اطلاعاتی افراد جامعه می باشد. همانطور که قبلا اشاره شد تمام سگ ها توانایی گازگرفتن و آسیب رساندن به دیگر حیوانات و حتی انسان ها را دارند، زیرا گازگرفتن را می توان امری غریزی در سگ ها دانست. توله ها با گاز گرفتن محیط اطراف خود را شناسایی می کنند و قدرت خود را افزایش می دهند. سگ ها جز دندان هیچ وسیلۀ دفاعی دیگری ندارند و در دنیای سگسانان همیشه آنهایی قدرت داشتند که درنده تر بودند چه برای شکار و تغذیه و چه برای حفظ نسل و قلمرو. در طی دورانی که سگ ها به صورت حیواناتی اهلی با انسانها همزیستی پیدا کرده اند با اینکه برای حفظ بقای خود دیگر نیازی به شکار ندارند اما همچنان برای جلب رضایت صاحبان خود از این اسلحه استفاده می کنند.
  صاحبان باید بدانند که گازگرفتن از همان دوران تولگی عملی نادرست است و هرچه سریعتر باید با آموزش، گازگرفتن توله را مهار کنند. انجام ندادن بازی های خشن و کششی با توله ها امری بسیار موثر در این زمینه می باشد. اما به طور کلی دلایل اصلی گاز گرفتن سگ ها را می توان ترس یا داشتن حالت تدافعی_ حفظ از اموال_ درد یا بیماری_ نشان دادن قدرت و وجود غریزۀ درنده خویی دانست.


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  چگونگی جلوگیری از گازگرفتن سگ: برای صاحبان
  1_ از تولگی به سگ خود آموزش های اطاعت پذیری را یاد دهید و در طول زندگی با سگ یک برنامۀ آموزشی مشخص داشته باشید و به صورت مداوم این آموزش ها را با حیوان تمرین کنید.
  2_ اجازه دهید سگ شما در شرایطی آرام و مناسب با افراد مختلف به خصوص کودکان، افراد معلول و سالمندان دیدار داشته باشد و با آنها ارتباط برقرار کند.
  3_ سگ خود را به صورت منظم در موقعیت های مختلف مانند دیدن سایر حیوانات، صداهای بلند، ماشین ها بزرگ، دوچرخه و هرچیز دیگری که ممکن است باعث ترس حیوان شود قرار دهید. شروع این کار از سنین تولگی می تواند باعث ایجاد تجربه های مثبتی برای آینده گردد.
  4_ با سگ خود بازی های خشن انجام ندهید و هرگز برای تنبیه از خشونت و رفتارهای تهاجمی و یا تنبیه بدنی استفاده نکنید.
  5_ اگر سگ شما نگهبان است و تمایلی به اجتماعی شدنش ندارید (که این کاملا اشتباه است) باید همیشه بسته باشد و در غیر این صورت باید از غیر قابل عبور بودن حصارهای حیاط و محدودۀ سگ کاملا مطمئن باشید و همیشه قبل از خروج از منزل سگ را با پوزبند، قلادۀ کمری و بندی مناسب تحت کنترل داشته باشید. سگ را تنها به محیط هایی که ورود سگ مجاز است ببرید و حتی در چنین محیط هایی اجازه ندهید سگ از محدودۀ دید شما خارج گردد.
  6_ اگر نسبت به رفتارهای سگ خود مشکوک هستید و می دانید که سگ شما تمایل به رفتارهای تهاجمی دارد همیشه در این زمینه به دیگران هشدار دهید و اجازه ندهید افراد با کودکان، سگ و دیگر حیواناتشان به شما نزدیک شوند مگر اینکه سگ حتما پوزبند داشته باشد و وضعیت کاملا در کنترل شما باشد.
  7_ واکسیناسیون سگ خود را در زمان مشخص آن انجام دهید مخصوصا واکسن هاری و درمان های ضد انگلی. برای چکاپ بهتره هر دو ماه به دامپزشکی مراجعه کرده تا از شرایط جسمی سگ اطلاعات دقیقی داشته باشید.
  8_ همیشه سگ خود را برای داشتن رفتاری خوب و اجتماعی با افراد و دیگر حیوانات مورد تشویق قرار دهید.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  چگونگی جلوگیری از گازگرفتن سگ: برای کودکان و بزرگسالان
  1_ هرگز سعی نکنید یک سگ نا آشنا را بدون اجازۀ صاحبش نوازش کنید. اگر صاحب در کنار سگ حضور نداشت اصلا نزدیک سگ رفتن کار صحیحی نیست.
  2_ هنگام ملاقات با سگی نا آشنا، در صورت حضور صاحب اگر حیوان رفتار تهاجمی از خود نشان نداد و با تکان دادن دم علاقمند بودن به برقراری ارتباط با شما را بیان نمود، کمی به سمت پایین خم شده و قبل از اینکه او را مانند یک حیوان خانگی نوازش کنید اجازه دهید دست شما را بو کند.
  3_ هرگز صورت خود را برای بغل کردن و یا بوسیدن سگی که نمی شناسید به سمت دهان حیوان نزدیک نکنید حتی اگر از نژادهای کوچک و زیبا باشد.
  4_ اگر به سگ ها علاقمند هستید حتما زبان بدن آنها را بیاموزید، سگ ها قبل از گازگرفتن علائم هشدار دهندۀ خاصی را نشان می دهند که اصلاع از این علائم باعث جلوگیری از خطرات احتمالی می شود.
  5_ اگر شما توسط سگی در گوشه ای نگهداشته شده اید، از خیره نگاه کردن به چشمهای سگ اجتنابکنید. هرگز ندوید و فریاد نکشید، سگ زمانیکه با بی توجهی شما روبرو شود رفتاری آرام پیدا می کند ودر این زمان شما می توانی با قدم هایی آهسته به سمت عقب حرکت کرده ودور شوید.
  6_ اگر در موقعیتی با بیش از یک سگ روبرو شدید، برروی زمین به حالت جنین قرار بگیرید و سر و صورت خود را با دست و بازوها بپوشانید و سعی کنید تا جای امکان آرامش خود را حفظ کنید.
  7_ هرگز به سگ ناآشنایی که در حال غذا خوردن، خوابیدن و یا مراقبت از توله های خود است نزدیک نشوید چون به احتمال زیاد حیوان در این شرایط حالتی وحشت زده و تدافعی دارد و می تواند به موجودی غیر قابل پیش بینی تبدیل شود.
  8_ هرگز کودکان خوردسال و یا نوزادان را حتی با تربیت شده ترین سگ ها نیز تنها رها نکنید.
  9_ تلاش نکنید برای حرکت دادن یک سگ مجروح به او نزدیک شوید، در عوض هرچه سریعتر با یگ گروه امداد حرفه ای حیوانات، آتشنشانی و یا دامپزشک برای کمک به سگ تماس بگیرید.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  درصورتی که فردی توسط سگ گازگرفته شد چه باید کرد؟
  1_ صاحب باید سگ را در جایی محدود کرده و بلافاصه به حادثه دیده کمک کند.
  2_ مجروح، در صورت توانایی حرکتی باید ناحیۀ گازگرفته شده را به طور کامل با آب گرم و صابون شستشو دهد.
  3_ فرد را باید سریعا برای پانسمان به نزدیکترین بیمارستان انتقال داد (بسته به شدت گازگرفتگی شاید لازم باشد مجروح با آمبولانس به بیمارستان انتقال پیدا کند). حادثه دیده باید دستورالعمل های پزشکی را به صورت کامل دنبال کند.
  4_ با دامپزشک سگ و همچنین مقامات محلی باید تماس گرفته شود.
  5_ صاحب سگ باید مطابق درخواست مقامات تمام اطلاعات پزشکی سگ بویژه تاریخ واکسن هاری را ارائه دهد، این اطلاعات در اختیار حادثه دیده نیز باید قرار گیرد.
  6_ صاحب سگ باید برای جلوگیری ازگازگرفتن مجدد سگ اقداماتی مانند تماس با یک مربی حرفه ای و یا رفتار درمان سگ ها را داشته باشد.
  7_ بیاد داشته باشید که در کشورهای مختلف قوانین حمله سگ به افراد متفاوت است. در برخی از قوانین محلی نیاز به قرنطینۀ طولانی مدت، جریمه های نقدی سنگین برای صاحب و یا حتی کشتن سگ بعد از گازگرفتن فرد وجود دارد و صاحب باید قبل از وقوع چنین حادثه های ناگواری از این قوانین مطلع باشد چون هیچ جای بخشش و یا شکایتی وجود نخواهد داشت.

  توجه: می توان از گازگرفتن سگ جلوگیری به عمل آورد،درصورتی که اقدامات لازم انجام گردد.
  اگر چه تصور می شود برخی ازنژادها به طور غریزی درنده خو وخطرناک می باشند اما من معتقد هستم که با پرورش در محیطی امن و مناسب همراه با آموزش و اجتماعی نمودن آنها می توان سسب شد که هر سگی با هر نوع نژادی رفتاری مناسب و دوستانه با افراد و دیگر حیوانات داشته باشد. به یاد داشته باشید که در سراسر دنیا صاحبان تنها افرادی هستند که مسئول رفتار حیوانات خانگی خود می باشند و آموزش و تربیت سگ تنها کلید امنیتی برای دیگر افراد محسوب می شود.
  ________________________
  سارا رنجبر: مربی تربیت سگ
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 24th April 2016 در ساعت 08:19 PM
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 16. 2 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 17. Top | #9
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2508
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  10_ پرخاشگری
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  رفتار پرخاشگرانه در سگ ها با علائمی چون خرناس کشیدن، غرغر کردن، نشان دادن دندان ها، خیز برداشتن و گاز گرفتن نمایش داده می شود.
  این مهم است که بدانیم هر سگی بدون در نظر گرفتن نژاد و جثه به طور بالقوه توانایی تبدیل شدن به یک سگ تهاجمی را دارد. با این حال، سگی که دارای سابقۀ رفتار خشونت آمیز و سلطه طلب بوده و یا صاحب تمایل به تربیت کردن سگی تهاجمی داشته، در این گروه از سگ ها، رفتار پرخاشگرانه نسبت به افراد و سایر حیوانات بیشتر دیده می شود. دلایل پرخاشگری در سگ ها مشابه دلایل گازگرفتن است، اما پرخاشگری به طور کلی مشکل بسیار جدی تری محسوب می شود.
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  اگر سگ شما در گروه سگ های پرخاشگر قرار دارد ابتدا باید با دامپزشک مشاوره داشته باشید زیرا ممکن است سگ دچار مشکل حاد فیزیولوژیکی باشد. زیرا درد و ناراحتی های جسمی می تواند یکی از عوامل اصلی رفتار خشن در حیوانات باشد. در صورتی که سگ با مورد بهداشتی روبرو نباشد برای رفع رفتار پرخاشگرانه باید از مربی متخصص تربیت سگ کمک گرفت.
  تدابیر امنیتی جدی برای حفاظت از دیگران در برابر سگی که رفتار تهاجمی دارد باید صورت گیرد. پرخاشگری یک سگ مشکل رفتاری بسیار جدی برای صاحبان محسوب می شود.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  فتارهایی مانند خرناس کشیدن، گاز گرفتن، پارس گردن و حمله ور شدن به افراد بسیار ناراحت کننده و ترسناک است و باید بیاد داشته باشید سگی که این نوع رفتار ها را به صورت مداوم از خود نشان می دهد و دارای سنی بالای هفت ماه است را نمی توان به سرعت تغییر داد و به سگی آرام تبدیل کرد. اما می توان طی زمان و به صورت تدریجی با انجام اقداماتی، رفتار پرخاشگرانه سگ را به صورت کامل متوقف نمود.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  مشاوره با دامپزشک:
  سگی که به یکباره دچار رفتار پرخاشگرانه می شود ممکن است به بیماری جدی مبتلا شده باشد. بیماری هایی وجود دارند که می توانند باعث ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در سگ شوند. مشورت با دامپزشک و معاینه سگ می تواند تعیین کند که آیا این مورد در سگ شما وجود دارد یا خیر و با درمان دارویی پیشرفت های بزرگی در بهبود بخشیدن به رفتار سگ ایجاد می گردد.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  مشاوره با مربی تربیت سگ:
  در صورتی که سگ مشکل فیزیولژیکی نداشته باشد، آن زمان شما باید با مربی تربیت سگ یا رفتارشناس سگ مشاوره داشته باشید. از آنجایی که پرخاشگری مشکل بسیار جدی و قابل پیشرفتی است، صاحبان باید اقدام به برطرف کردن آن نمایند و بدانند که این مشکل به خودی خود از بین نخواهد رفت. یک مربی تربیت سگ می تواند به شما کمک کند تا با برنامه ای دقیق پرخاشگری سگ خود را مدیریت نمایید. برای آشنایی با یک مربی حرفه ای سگ و یا یک رفتار شناس متخصص می توانید از دامپزشک خود و یا سایت ها و مجلات مخصوص سگ استفاده نمایید.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  تعیین آنچه که باعث ایجاد پرخاشگری در سگ ها می شود:

  بعضی از سگ ها زمانی که در حال غذا خوردن و یا جویدن استخوان هستند در صورتی که فردی به آنها نزدیک شود رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می دهند. برخی دیگر از سگ ها به کودکان و افراد غریبه واکنش های شدیدی نشان می دهند. شما تا زمانی که علت و زمان رفتارهای پرخاشگرانۀ سگ خود را ندانید، نمی توانید راهکارهای صحیحی برای تغییر آنها بدست آورید.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  اجتناب از موقعیت های پرخاشگری:
  حال که می دانید چه چیزی باعث ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در سگ شما می شود می توانید از قرار گرفتن سگ در این شرایط اجتناب کنید. اگر سگ زمانی که فردی به ظرف غذا و یا اسباب بازی هایش نزدیک می شود خرناس می کشد، شما می توانید محدوده ای خاص در منزل را برای سگ مشخص کرده و اسباب بازی ها و ظرف غذای سگ را دور از دسترس دیگران تنها در آن منطقه قرار دهید تا سگ احساس امنیت کرده و با آرامش بیشتری رفتار کند.
  اگر سگ شما نسبت به افراد غریبه رفتار پرخاشگرانه دارد می توانید فعالیت های سگ را محدود به حیاط منزل کرده و برای گردش و بازی او را به محیط های عمومی نبرید. شاید به نظرتان این اعمال به صورت مقطعی رفتار سگ را کنترل کند اما در کنار این آرامش صاحب زمانی پیدا می کند تا با استفاده از روشهای تربیت سگ، با برنامه ای روزانه رفتارهای خشن حیوان را تحت کنترل درآورد.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها
  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  ایجاد برنامۀ روزانه:
  مربی می تواند در کشف سریع علت پرخاشگری به شما کمک کرده و با طرح برنامه ای دقیق سبب مدیریت رفتاری سگ شما گردد. طرح برنامۀ روزانه برای هر سگ نسبت به علت و میزان پرخاشگری آن متفاوت خواهد بود. در اغلب موارد به شما توضیح داده می شود که با استفاده از تقویت مثبت (استفاده از تشویق برای رفتاری های درست) آموزش های جدیدی به سگ بیاموزید و تجربه ثابت کرده است که خوراکی و یا اسباب بازی مورد علاقه سگ بهترین عامل تشویقی محسوب می شود. برای مثال اگر سگ شما نسبت به افراد غریبه رفتاری تهاجمی دارد، با دور ایستادن فردی که سگ او را نمی شناسد شروع می کنید. در ابتدا سگ را با قلادۀ کمری تحت کنترل داشته و فاصله از فرد غریبه باید به اندازه ای باشد که سگ او را ببیند اما رفتار خشنی از خود نشان ندهد و سپس مورد تشویق قرار گیرد. در روند آموزش به تدریج فاصله بین سگ و فرد غریبه کاهش پیدا می کند و تقویت مثبت همچنان ادامه خواهد داشت. این عمل باعث می شود سگ شما، رفتار خش خود را در برابر دیگر افراد غریبه نیز کنترل کند و در زمان کوتاهی شاهد کاهش پرخاشگری سگتان خواهید بود. با این روش تدریجی می توانید در موارد دیگر نیز رفتار خشن سگ خود را تحت کنترل درآورده و یا آنرا به صورت کامل متوقف کنید.

  توجه داشته باشید، همانطور که تشویق در رفع ناهنجاریهای رفتاری سگ بسیار موثر می باشد تنبیه سگ، برای داشتن رفتار پرخاشگرانه نتیجۀ مع___ خواهد داشت و می تواند باعث تشدید پرخاشگری گردد. اگر سگ خرناس بکشد و شما از تنبیه بدنی استفاده کنید ممکن است سگ برای دفاع از خود تصمیم به حمله و گاز گرفتن کند. چنین تنبیه های ناگهانی، حتی فریاد کشیدن می تواند به گازگرفتن بدون هشدار تبدیل گردد. برای مثال: اگر سگ شما نسبت به کودکان رفتار خشنی از خود نشان می دهد و زمانی که که کوذکان اطراف سگ هستند حیوان شروع به خرناس کشیدن می کند، با این عمل نشان می دهد که از خضور آنها احساس خوشایندی ندارد و اگر شما در این زمان سگ را مورد تنبیه قرار دهید ممکن است بار دیگر که کودکان در اطرافش به بازی مشغول هستند بدون اینکه خرناسی بکشد به کودکان حمله کرده و آنها را گاز بگیرد و این عمل فقط به علت جلوگیری از تنبیه صورت میگیرد!


  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  پس آگاه باشید که هیچ مربی تربیت سگی، توان معجزه ندارد و پرخاشگری رفتاری نیست که یک شبه از بین برود و مهم این است که شما بتوانید سگ را به صورت تدریجی با یک برنامۀ روزانۀ مداوم سازگار نمایید و هرگز سعی نکنید قبل از اینکه سگ یک مرحله را به خوبی اجرا نکرده وارد مرحلۀ بعدی شوید. این روند ممکن است چندین ماه زمان بخواهد و باید بتوانید با صبر و شکیبایی آنرا طی کنید چون شما به عنوان صاحب مسئول رفتارهای سگتان هستید.
  در برخی موارد آموزش به تنهایی کافی نیست. سگی که به علت ترس بیش از حد، رفتاری پرخاشگرانه دارد نیاز به مدیریت بحران دارد. شما می توانید با مشاورۀ دامپزشک گزینه های دیگری را نیز برای پایین آوردن سطح استرس سگ بدست آورید.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا شرایط زندگی امکان برنامه ریزی مناسب را برای تغییر رفتار پرخاشگرانۀ سگ، به شما می دهد؟ برای مثال: اگر سگ نسبت به کودکان رفتار پرخاشگرانه دارد و شما دارای فرزندی می باشید که از سگ میترسد و یا رفتار هیجان زده ای در مقابل حیوان از خود نشان می دهد، غیر ممکن است که بتوانید با حضور آنها پرخاشگری سگ را کاهش دهید، در این صورت بهترین گزینه پانسیون سگ در کلاس های آموزشی خارج از منزل تا زمان تغییر رفتار می باشد که بی شک هزینۀ بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت و گزینۀ دیگر انتخاب صاحبی جدید و واگذاری سگ است.

  چگونگی رفع 10 مشکل رفتاری در سگ ها

  خواهشا برای برطرف نمودن مشکل پرخاشگری سگ خود از دوران تولگی اقدام نمایید و این مشکل رفتاری را جدی بگیرید. اگر رفتارهای پرخاشگرانۀ سگ با هیچ یک از روش های ممکنه برطرف نشود و در شرایطی که سگ به ابزاری برای تهدید جانی شما، خانواده، دیگر افراد و حیوانات بدل گردد بدترین سناریوی ممکنه که در تمام دنیا با وجود مخالفان زیاد اجرا می شود، در انتظار سگ خواهد بود و در کمال تاسف باید گفت آن چیزی نیست جز یوتانایزی کردن (کشتن بدون درد) سگ :(

  ______________________
  مربی تربیت سگ: سارا رنجبر

  ویرایش توسط sara_ranjbar : 24th April 2016 در ساعت 08:14 PM
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 18. 2 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 19. Top | #10

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  پیش فرض

  قدم اول: با سگ در محلی دور از سگ های دیگه بایستید

  به سگتون قلاده ببندید و باهم برید به محلی که سگ های دیگه اونجا زیاد هستن. برای ریلکس کردن سگ و آروم شدنش در جایی قرار بگیرید که میتونه سگ های دیگه رو ببینه ولی به اندازه ای دور باشن که باعث نشن بهشون پارس کنه.
  اولش ممکنه برای انتخاب جای مناسب دچار خطاهایی بشین ولی با صبر و حوصله و به مرور زمان دستتون میاد بهترین مکان کجاست. مثلا اگر به پارک رفتین گوشه های پارک رو انتخاب کنین نه جایی وسط پارک رو.
  قدم دوم: به سگ تشویقی بدین

  زمانی که سگ متوجه سگ های دیگه میشه ولی بهشون پارس نمیکنه یا دندون نشون نمیده، بهش تشویقی بدین.
  نکته خیلی مهم: به جای دادن یه تشویقی کامل به سگ، تشویقی رو خورد کنین و فقط یه تیکه کوچیک بهش بدین تا بتونین این کار رو برای مدت زمان طولانی تری ادامه بدین.
  این تشویقی دادن های پشت سر هم تنها برای این نیست که سگ برای پارس نکردن تشویق بشهبلکه با یه تیر دو نشون میزنین و دارین حواسش رو هم از سگ هایی که نزدیک میشن یا احتمالا از جلوتون عبور میکنن پرت میکنین.
  توجه مهم: میزان وعده غذایی سگ رو در اون روز با توجه به میزانی که بهش تشویقی دادید کم کنید.
  همینطور که جلسه آموزشی تون پیش میره، شروع کنین به جایگزین کردن تشویق کلامی دادن به سگ به جای تشویقی خواکی.
  قدم سوم: یه صدای خاص رو تکرار کنین

  قبل از دادن تشویقی به سگ، هر دفعه یه صدا یا کلمه خاص رو تکرار کنید. مثلا بگید نگام کن یا منو ببین. این کلمات رو هر بار که سگ متوجه حضور یه سگ دیگه شد به کار ببرین تا حواسش به شما پرت بشه.
  خیلی مهمه که شما و اعضای دیگه خونواده این کلمه خاص رو در طول روز چند بار توی موقعیت های مختلف برای جلوگیری از پارس کردن سگتون به کار ببرین تا خوب یادش بگیره و متوجه بشه که گفتن این کلمه به معنی اینه که وقتی سگ دیگه ای رو دید نباید پارس کنه.
  Admin likes this.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. مشکلات رفتاری در سگ های کوچک و چگونگی تربیت درست آن ها
  توسط Black Wolf در انجمن انجمن روشهای تربیت سگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th August 2014, 01:29 PM
 2. بزهایی با رفتاری عجیب!
  توسط ویکی در انجمن تالار عکس و مولتی مدیا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th May 2014, 11:10 PM
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 4th December 2012, 09:07 PM
 4. ناهنجاریهای رفتاری طوطی ها
  توسط timotian در انجمن آرشیو
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 11th July 2009, 11:18 PM
 5. واکنش های رفتاری مار ها :
  توسط LOUSIFER در انجمن مارها (Snakes)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th October 2008, 07:58 PM

Visitors found this page by searching for:

هنوز جستجو برای این متن در پرشین پت صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556