نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

رنگ اسب

This is a discussion on رنگ اسب within the تالار دوستداران اسب forums, part of the تالارهای دوستداران حیوانات category; رنگ مو ها و یال اسب ها به آلل های کروموزوم های آن ها بستگی دارد. این رنگ ها از ...

 1. Top | #1

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  گربه_ ماهی-سگ
  لايك دريافتي
  4
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  446
  می پسندم
  289
  مورد پسند : 28 بار در 20 پست

  پیش فرض رنگ اسب

  رنگ مو ها و یال اسب ها به آلل های کروموزوم های آن ها بستگی دارد. این رنگ ها از بدو تولد تا مرگ باقی می مانند. با این وجود رنگ هایی نیز وجود دارند که با بالا رفتن سن یا بلوغ تغییر می کنند. لکه های سفیدی که گاه بر روی بدن بعضی اسب ها, پس از جراحت,... تشکیل می شود, رنگ به حساب نمی آیند. رنگ هایی که تغییر ناپذیرند به رنگ های ساده (یا اصلی), رنگ های مرکب, رنگ های مرکب مخلوط و سایر رنگ ها دسته بندی می شوند.
  رنگ های ساده

  سفید

  اسب سفید اسبی است که پوستی صورتی و مو هایی کاملاً سفید داشته باشد. این رنگ بسیار نادر و کمیاب است و اکثر اسب هایی که سفید نامیده می شوند, در واقع خاکستری هستند, حتی اگر تعداد اندکی موی سیاه داشته باشند. باید توجه داشت که این رنگ را با زالی اشتباه نگرفت, زیرا زالی اصلاً در خانواده ی اکوئیدا ها وجود ندارد. رنگ چشمان اسب های سفید ممکن است آبی, فندقی یا قهوه ای باشد.  کرنگ

  اسب کرنگ مسی
  اسب کرنگ سوخته
  در اين رنگ, بدن با موهايي به رنگ قرمز دارچيني يا شبيه رنگ چايي پوشيده شده است. رنگ دم, يال و پاها نيز به همان رنگ بدن است. انواع زیادی از کرنگ وجود دارد که بر اساس تيرگی یا روشنی به رنگ های مختلفی تقسیم می شوند.مهم ترین آن ها عبارتند از کرنگ مسي (معمول ترین رنگ کرنگ)، کرنگ سوخته و کرنگ يال سفيد (هنگامی که رنگ یال و دم روشن تر است).  سیاه

  سیاه در اسب ها خیلی متداول نیست, ولی کمیاب هم نیست. همه ی موهای بدن این اسب ها سیاه رنگ است, مگر لکه های سفیدی که می توانند بر پیشانی یا پاها باشند. به طور کلی دو نوع سیاه داریم:

  سیاه مات که در اثر نور خورشید و با گذشت زمان مات می شود. به این سیاه کهر تیره نیز گفته می شود.
  سیاه حقیقی یا پر کلاغی که مات نمی شود. این رنگ تنها رنگ موجود برای نژاد فریزین هاست و در دیگر نژاد ها هم گه گاهی دیده می شود.
  رنگ های مرکب

  کهر

  مو های اسب های کهر قهوه ای نسبتاً تیره است و یال, دم و انتهای پاها و پوزه آن ها سیاه می باشد. رگه های مختلفی از کهربایی وجود دارد که مهم ترین آن ها کهر روشن, کهر تیره و کهر گیلاسی می باشند.


  طلایی (Palomino)

  بدن اسب های طلایی از مو های زرد یا طلایی پوشیده شده است و یال و دم آن ها نیز به همان رنگ یا روشن تر است. این رنگ نیز بر اساس روشنی و تیرگی رگه های مختلفی دارد.

  سمند

  موهای بدن اسب سمند زرد رنگ یا بژ است و یال, دم, پاها و پوزه ی آن سیاه است. سمند رگه های گوناگونی بر اساس تیرگی یا روشنی دارد.

 2. 3 کاربر پست .masoud عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  لايك دريافتي
  6
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  627
  می پسندم
  13,764
  مورد پسند : 19 بار در 9 پست

  Arrow مشخصات رنگ‌ها در اسب در زبان های عامی


  1ـ رنگ‌هاي ساده: شامل سفيد و سياه و كرنگ، سمند و كهر
  2ـ رنگ‌هاي مخلوط: شامل نيله، نيله ابرش، قره‌نيله، نيله گلگون، نيله روشن، ابرش، شرابي، گلرنگ ابرش.
  3ـ رنگ‌هاي مركب: شامل كهر ابلق، سياه ابلق (دو رنگ اصلي در كناره‌، ديگر مثل سياه و سفيد)

  رنگ‌هاي ساده :
  ـ رنگ سياه: رنگ ساده‌اي است كه تمام سطح بدن حيوان از موهاي سياه پوشيده شده است به اين رنگ قره محكر هم گفته مي‌شود. رنگ سياه به صورت سياه خالص، مات، سياه براق، سياه كثيف (بعضي از نقاط بدن تبديل به سرخي شده است) ديده مي‌شود. رنگ سياه باعث مي‌شود كه اسب در ظاهر قوي‌تر و ضمخت از آنچه كه هست به نظر بيايد معمولاً كره‌هاي سياه بعداً به
  ـ رنگ سفيد: به اين رنگ قزل هم گفته مي‌شود از سفيد صدفي تا كثيف متمايل به زرد يا سرخابي كمرنگ متغير است. سفيد مات به شكل گچ و بدون تلألو است. سفيد كثيف كه تقريباً زرد رنگ است. سفيد چيني داراي انعكاس آبي رنگ مي‌باشد (دُرنايي) و علت آن رنگ پوست بدن است كه از ماوراء موها ديده مي‌شود. وقتي رنگ سياه طبيعي پوست ظاهر مي‌گردد و در ماوراء موها منعكس مي‌گردد اسب به رنگ خاكستري روشن نيز ديده مي‌شود. اصولاً رنگ سفيد در اول تولد نادر است زيرا هر اسب داراي چند موي سياه حداقل مي‌باشد لذا آن را خاكستري روشن نيز مي‌نامند.
  ـ رنگ سمند: رنگ طلايي روشني است كه اگر يال و دم روشن‌تر از رنگ بدن باشد سمند يال و دم شسته گويند. اگر يال و دم تيره‌تر از رنگ بدن باشد سمند يزيدي مي‌گويند.
  ـ كورنگ: رنگي كه از زرد طلايي تا قهوه‌اي سوخته، جگري يا ترياكي تغيير مي‌كند. در اين رنگ، رنگ يال و دم و دست و پا همرنگ يكديگر است. رنگ كرنگ در واقع يك نوع قرمزي هست كه از يك طرف شباهت سرخي و از طرف ديگر شباهت به قرمزي دارد. اسب‌هاي كرنگ معمولاً لك‌هاي سفيد در سر و اعضا و بيني و لب دارند و به ندرت ممكن است كرنگ يك دست ديده شود. رنگ كرنگ به انواع كرنگ آلويي، روشن طلايي، زرد براق، كرنگ تيره، كرنگ آلبالويي، كرنگ بلوطي، كرنگ سوخته يا خيلي تيره ديده شود.
  ـ رنگ كهر: عبارت است از رنگ قرمزي كه سير‌تر از رنگ كرنگ است. تفاوت و وجه تمايز آن با كرنگ سياه بودن يال و دم و انتهاي اعضا است (دست و پا) رنگ كهر به انواع آهويي (انعكاس زرد) كهر روشن (قرمز خيلي روشن) كهر معمولي، كهر آلبالويي، كهر تيره متمايل به قهوه‌اي، كهر بلوطي و قرمز و قهوه‌اي كهر خرمايي ديده مي‌شود.

  رنگ‌هاي مركب:
  عبارت از رنگ‌هايي هستند كه از تركيب موهاي غيرهمرنگ به وجود مي‌آيند و مي‌تواند 2 تايي و يا 3 تايي باشد. مثل رنگ خاكستري يا نيله، نيله ابرش، ابرش شرابي. كرنگ ابرش. اگر رنگ‌هاي سياه و سفيد با نسبت‌هاي مختلف پهلوي هم قرار بگيرند، رنگ نيله با خاكستري ايجاد مي‌شود. در خاكستري معمولي تعداد موهاي سياه و سفيد برابر است. در خاكستري موهاي سياه بيشتر از سفيد هست در نيله يا خاكستري خيلي روشن موهاي سفيد بيشتر از سياه است.
  تنوع رنگ نيلي: شامل خاكستري سربي تالومي و خاكستري تيره با انعكاس آبي، خاكستر آهني.
  تقسيم‌بندي رنگ نيله: اختلاط موهاي سياه و سفيد اگر تعداد موهاي سياه بسيار زياد باشد قره نيله و اگر سياه و سفيد به صورت منظم باشد نيله گلگون و اگر سفيد از سياه بيشتر باشد نيله روشن گويند. رنگ خاكستري نيله رنگي است كه انواع آن از تمام رنگ‌ها زيادتر است.
  زيرا موهاي سفيد و سياه كه باعث تشكيل نيله مي‌شوند به نسبت‌هاي مختلف مخلوط گشته‌اند از طرفي موهاي قرمز نيز در آنها ديده مي‌شود البته گذشت سن نيز باعث اين تغيير مي‌شود مثلاً كره‌هاي خاكستري تيره با گذشت زمان به خاكستري روشن تبديل مي‌شوند.
  رنگ سمند گرگي: در رنگ سمند گرگي قسمت‌هاي انتهايي زرد و نوك آنها سياه يا تيره است. ابرش مخلوطي از موهاي سفيد، قرمز مي‌باشد و برعكس نسبت مخلوط آنها با يكديگر رنگ ابرش روشن، ابرش معمولي يا ابرش تيره ديده مي‌شود. ابرش خال‌دار موقتي ديده مي‌شود كه موهاي قرمز تعداد زيادي از لكه‌هاي كوچك را توليد كند.
  مخلوطي از رنگ‌هاي زرد و سياه مي‌باشد و به نظر مي‌رسد به رنگ سمند دود زده و يا سمند زغالي درمي‌آيند و سمند گرگي.
  نيله ابرش: تنها رنگي است كه از اختلاط 3 رنگ سفيد و سياه و قرمز ايجاد مي‌شود. اسب‌هاي با رنگ نيله ابرش معمولاً يال و دم آنها سياه و يا تيره‌تر از بقيه بدن است. نيله ابرش گاهي كهر خيلي روشن است. برحسب نسبت‌هاي مختلف 3 رنگ نيله ابرش را وقتي نيله ابرش سفيد گويند كه رنگ سفيد آن زيادتر باشد و اگر 3 رنگ به طور مساوي تقسيم شده باشند نيله ابرش معمولي و اگر رنگ قرمز زيادتر باشد روي هم رفته رنگ داراي انعكاس تيره باشد.

  رنگ‌هاي مخلوط:
  عبارت از رنگ‌هايي هستند كه از اختلاط لك‌هاي مختلف در روي زمينه سفيد تشكيل شده باشد و اصولاً آنها را ابلق مي‌نامند و برحسب رنگ آنها، آنها را ابلق سياه، ابلق موشي، ابلق سمند، ابلق گرنگ، ابلق كهر، ابلق خاكستري، ابلق ابرش، ابلق گرگي و ابلق نيمه ابرش مي‌نامند. چنانچه وسعت لك‌هاي سفيد كوچكتر از ساير لكه‌ها باشد تركيبات ياد شده را مقدم يا موخّر مي‌كند. يعني به جاي آنكه بگويند ابلق سياه، سياه ابلق مي‌گويند. و در ورقه هويت بهتر است وسعت و محل آنها را معين كنند.
  .
  نه به آبی ها دل خواهم بست
  ، نه به دریا
  دور باید شد ، دور ...

 4. 4 کاربر پست River عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  DOG CAT HAMESTER FENCH LAKPOSHT KHARGO0SH
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,584
  می پسندم
  3,975
  مورد پسند : 162 بار در 73 پست

  پیش فرض

  رنگها و علایم در اسب

  رنگ مو به وجود و يا عدم وجود مواد رنگي قرمز، زرد و سياه در سلولهاي مو بستگي دارد. وجود اين رنگها به صورت تنها و يا به صورت جمع و در نسبتهاي گوناگون و يا فراواني يکي از رنگها، رنگهاي مختلف مو را به وجود مي آورند. عواملي از قبيل پيري و يا جراحت و در نتيجه ايجاد نا منظمي و خرابي در سلولهاي پوست و مو، باعث تبديل شدن موهاي بدن به رنگ سفيد مي شوند.
  بعضي از رنگها دايمي بوده و بدون هيچ تغييري از بدو تولد تا مرگ وجود دارند و در بعضي نيز همزمان با بالا رفتن سن اسب، رنگها دچار تغيير ميگردند. به آندسته از رنگها که تغيير نمي کنند "رنگ اصلي" يا "رنگ ساده" و به رنگهاي قابل تغيير "رنگ مرکب" يا "رنگ جانبي" اطلاق مي گردد.
  رنگهاي کرنگ، طلايي، سياه، کهر و سمند جزو رنگهاي اصلي و تمامي رنگهاي نيله، موشي، خاکستري و ابرش از رنگهاي مرکبند که به شرح آنها مي پردازيم:

 6. 3 کاربر پست natasha عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  DOG CAT HAMESTER FENCH LAKPOSHT KHARGO0SH
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,584
  می پسندم
  3,975
  مورد پسند : 162 بار در 73 پست

  پیش فرض

  کرنگ
  در اين رنگ بدن با موهايي به رنگ قرمز دارچيني يا شبيه رنگ چايي تا زرد پر رنگ پوشيده شده است. رنگ دم، يال و قسمتهاي پاييني دست و پا نيز به همان رنگ بدن است و انواع آن بر اساس رنگهاي تيره و يا روشن موهاي قرمز عبارتند از، کرنگ روشن، کرنگ معمولي، کرنگ طلايي، کرنگ گيلاسي، کرنگ مسي، کرنگ شيرقهوه اي، کرنگ تيره (سير) که تمامي بدن قهوه اي سير است، کرنگ سوخته.
  در نوع اين موهاي يال، دم و قسمتهاي بالايي سم به مراتب روشن تر بوده و اگر برنگ زرد کاهي باشند به آنها کرنگ يال سفيد يا کرنگ مو گاوي گفته مي شود.

  طلايي (سفيد)
  رنگ بدن زرد مايل به قرمز بوده و موهاي دم، يال و قستهاي بالايي سم نيز به همان رنگ . يا اندکي روشن تر مي باشند. انواع اين رنگ عبارتند از، طلايي روشن (سفيد مات، سفيد بدون درخشش)، طلايي مايل به قرمز (سفيد پشت گلي)، طلايي تيره (سفيد کثيف، تقريبا" زرد رنگ

 8. 3 کاربر پست natasha عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  DOG CAT HAMESTER FENCH LAKPOSHT KHARGO0SH
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,584
  می پسندم
  3,975
  مورد پسند : 162 بار در 73 پست

  پیش فرض

  سياه
  تمامي بدن، يال، دم و دست و پاها نيز با موهاي سياه پوشيده شده است و انواع آن عبارتند از، سياه تيره، سياه يکدست (قره کهر).

  کهر

  موهاي پوششي بدن همانند رنگ کرنگ مي باشد، فقط يال، دم، دست و پا سياه است. بعضا" در پشت و شانه خطوط قاطري يا گورخري ديده مي شود. انواع آن بر اساس واريته هاي رنگي موهاي قرمز پششي عبارتند از، کهر روشن، کهر تيره، کهر گيلاسي، کهر شاه بلوطي و کهر سوخته.

  سمند

  رنگ موهاي پوششي بدن همانند رنگ طلايي است، فقط موهاي يال، دم و قسمتهاي پاييني دست و پا سياه است. بعضا" در پشت خط قاطري قابل رويت است. انواع آن عبارتند از، سمند روشن، سمند يزيدي (يال و دم روشن تر از رنگ بدن) و سمند تيره

 10. کاربر مقابل پست natasha عزیز را پسندیده است:


 11. Top | #6

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  DOG CAT HAMESTER FENCH LAKPOSHT KHARGO0SH
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,584
  می پسندم
  3,975
  مورد پسند : 162 بار در 73 پست

  پیش فرض

  نيله
  در ميان موهاي تيره رنگ اسب به مرور زمان موهاي سفيد ظاهر مي شود که به آن نيله مي گويند. انواع آن عبارتند از:
  - نيله روشن: موهاي سياه کم و موهاي سفيد زياد هستند.
  - نيله سرخون: بيش از آنکه رنگ خاکستري نشان بدهد رنگ اسب سرخي مي زند.
  - نيله گلگون (لکه دار): رنگ نيله به صورت لکه هاي منظمي در پوست موجود است.
  - نيله خالدار
  - نيله مگسي: در اوايل تولد بدن سياه بوده و به تدريج به سفيدي مي رود. اينگونه اسبان در سنين پيري داراي لکه هايي به شکل مگس روي بدن مي شوند.
  - نيله مرجاني
  - قره نيله: تعداد موهاي سياه خيلي زياد است و رنگ اسب به سياهي مي زند.
  - سنجابي (موشي): پوشش بدن به رنگ سنجاب و يا موش مي باشد.
  نيله خاکستري: در اين نوع پوشش و بدن با رنگ مخلوطي از قرمز و سفيد است.

  ابرش
  بدن با موهاي قرمز، سياه و سفيد پوشيده شده است و رنگ يال و دم و قسمتهايي پاييني دست و پاها در همان رنگ بدن و يا به رنگ سياه است. انواع آن عبارتند از، ابرش روشن، ابرش معمولي، ابرش تيره (موهاي سياه بيش از سرخ و سفيد روي پوست است)، ابرش خالدار.

 12. 3 کاربر پست natasha عزیز را پسندیده اند .


 13. Top | #7

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  DOG CAT HAMESTER FENCH LAKPOSHT KHARGO0SH
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,584
  می پسندم
  3,975
  مورد پسند : 162 بار در 73 پست

  پیش فرض

  سمند گرگي (رنگ گرگي)
  قسمتهاي انتهايي موهاي تشکيل دهنده اسب زرد و نوک آنها سياه و يا داراي رنگ تيره است. موهاي يال، دم و قسمتهاي نزديک سم سياه مي باشد. از نظر شکل عمومي شبيه گرگ و يا سگ گرگي است. انواع آن عبارتند از، معمولي، سير، روشن.
  واريته انواع رنگهاي مورد ذکر اکثرا: با هم مخلوط مي شوند. بنابراين از اينکه بتوان رنگهاي مرکب را جزو کدام دسته از رنگها به حساب آورد خيلي مشکل مي شود، لذا با توجه به رنگ اصلي، مقدار و يا نسبت آن با ديگر رنگها مي توانيم در رابطه با رنگ اسب حکم صادر نماييم.
  در بعضي از کشورها و در برخي از نژادها، اسبان ابلق نيز ديده مي شوند. در بدن اسبان ابلق، پوست و موي به رنگ سفيد به صورت جزاير بسيار بزرگ مشاهده مي گردد. موهاي تيره به رنگ سياه، قرمز، زرد و يا مخلوطي از اين رنگها هستند. به اين نوع رنگها بر اساس رنگ موهاي تيره رنگ، ابلق سياه، ابلق سمند، ابلق نيله، ابلق کرنگ، ابلق کهر و ابلق گرگي گفته مي شود.
  ابلق گاوي: اگر رنگ سفيد غالب باشد به آن ابلق کهر و اگر رنگ کهر غالب باشد به آن کهر ابلق گفته مي شود

 14. 3 کاربر پست natasha عزیز را پسندیده اند .


 15. Top | #8

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  DOG CAT HAMESTER FENCH LAKPOSHT KHARGO0SH
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  16
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,584
  می پسندم
  3,975
  مورد پسند : 162 بار در 73 پست

  پیش فرض

  نشانه هاي اسب، خصوصيات و انواع آنها
  به لکه هاي سفيد رنگ موجود در سر و قسمتهاي پايين دست و پا، "نشانه" گفته مي شود. خط قاطري اسبان کهر و سمند نيز جزو نشانه هاي اسب به شمار مي رود. به آندسته از بخشهاي تيره رنگ موجود در هر قسمت از بدن حيوان که به رنگ خيلي روشن باشند نيز نشانه گفته مي شود.
  سم اسبان رنگ مخصوصي دارند، رنگهاي سفيد، سياه و ابلق سم از نشانه هاي سم هستند.
  در بعضي مواقع به خال هاي قرمز، خاکستري و سياه موجود در ميان موهاي سفيد بدن لکه گفته مي شود. لکه ها جزو نشانه ها نبوده و به عنوان انواع رنگها قابل قبولند. به اين رنگها "نيله لکه اي" گفته مي شود.
  نشانه هاي سفيد رنگ موجود در سر اسب، روي بيني، اطراف دهان و دور لبها نيز ديده مي شوند. نشانه هاي موجود در پيشاني اسب بر اساس بزرگي و شکل بدينگونه نامگذاري مي شوند:
  چندين موي سفيد در پيشاني، ستاره در پيشاني، گلوله برفي، هلال (رو به سمت راست، رو به سمت چپ)، حلقه، ستاره، گلوله برفي شطرنجي، خنجر، سفيد خالدار، سفيد لکه اي.
  به نشانه هاي روي منخرين "لک سفيد" گفته مي شود و انواع آن عبارتند از:
  لکه سفيد کامل، نيم لکه سفيد، لکه سفيد قطع شده، لکه سفيد نازک، لکه سفيد پهن، لکه سفيد خالدار، لکه سفيد لکدار. اگر لکه سفيد به سمت پهلوها گسترش يافته باشد و صورت را کاملا پوشانده باشد به اين اسب "خوش روي" گفته مي شود.
  به نشانه هاي سفيد رنگي که در دهان و گرداگرد آن باشند "خالدار" مي گويند.
  به لکه هاي روي پاي اسب که گاهي تا زانو يا شانه مي رسد "لکه سفيد" گفته مي شود. لکه هاي سفيد بر اساس محلش، وسعت و شکل بدينگونه نامگذاري مي شوند: نشانه لکه سفيد، اثر لکه سفيد، نيم لکه سفيد، تمام لکه سفيد، لکه سفيد بلند، لکه سفيد چکمه اي.
  لکه هاي سفيد بر اساس شکل لبه هايشان، به دندانه دار، نامنظم و درهم و بر اساس وجود يا عدم وجود به موهاي رنگي، خالدار و کک مکي تقسيم مي شوند. قسمتهاي متشکل از موهاي سفيد و يا سياه و يا ديگر رنگهاي تيره که در هر جاي بدن مشاهده مي شوند بر اساس محل و وسعت مشخص مي گردند و حتي با اسامي مشابه نامگذاري مي شوند

 16. 3 کاربر پست natasha عزیز را پسندیده اند .


 17. Top | #9

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  23
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,837
  می پسندم
  5,621
  مورد پسند : 68 بار در 55 پست

  پیش فرض رنگ ها و علائم

  رنگ مو به وجود و يا عدم وجود مواد رنگي قرمز، زرد و سياه در سلولهاي مو بستگي دارد. وجود اين رنگها به صورت تنها و يا به صورت جمع و در نسبتهاي گوناگون و يا فراواني يکي از رنگها، رنگهاي مختلف مو را به وجود مي آورند. عواملي از قبيل پيري و يا جراحت و در نتيجه ايجاد نا منظمي و خرابي در سلولهاي پوست و مو، باعث تبديل شدن موهاي بدن به رنگ سفيد مي شوند.
  بعضي از رنگها دايمي بوده و بدون هيچ تغييري از بدو تولد تا مرگ وجود دارند و در بعضي نيز همزمان با بالا رفتن سن اسب، رنگها دچار تغيير ميگردند. به آندسته از رنگها که تغيير نمي کنند "رنگ اصلي" يا "رنگ ساده" و به رنگهاي قابل تغيير "رنگ مرکب" يا "رنگ جانبي" اطلاق مي گردد.
  رنگهاي کرنگ، طلايي، سياه، کهر و سمند جزو رنگهاي اصلي و تمامي رنگهاي نيله، موشي، خاکستري و ابرش از رنگهاي مرکبند که به شرح آنها مي پردازيم:
   
  کرنگ
  در اين رنگ بدن با موهايي به رنگ قرمز دارچيني يا شبيه رنگ چايي تا زرد پر رنگ پوشيده شده است. رنگ دم، يال و قسمتهاي پاييني دست و پا نيز به همان رنگ بدن است و انواع آن بر اساس رنگهاي تيره و يا روشن موهاي قرمز عبارتند از، کرنگ روشن، کرنگ معمولي، کرنگ طلايي، کرنگ گيلاسي، کرنگ مسي، کرنگ شيرقهوه اي، کرنگ تيره (سير) که تمامي بدن قهوه اي سير است، کرنگ سوخته.
  در نوع اين موهاي يال، دم و قسمتهاي بالايي سم به مراتب روشن تر بوده و اگر برنگ زرد کاهي باشند به آنها کرنگ يال سفيد يا کرنگ مو گاوي گفته مي شود.
   
  طلايي (سفيد)
  رنگ بدن زرد مايل به قرمز بوده و موهاي دم، يال و قستهاي بالايي سم نيز به همان رنگ . يا اندکي روشن تر مي باشند. انواع اين رنگ عبارتند از، طلايي روشن (سفيد مات، سفيد بدون درخشش)، طلايي مايل به قرمز (سفيد پشت گلي)، طلايي تيره (سفيد کثيف، تقريبا" زرد رنگ)
   
  سياه
  تمامي بدن، يال، دم و دست و پاها نيز با موهاي سياه پوشيده شده است و انواع آن عبارتند از، سياه تيره، سياه يکدست (قره کهر).
   
  کهر
  موهاي پوششي بدن همانند رنگ کرنگ مي باشد، فقط يال، دم، دست و پا سياه است. بعضا" در پشت و شانه خطوط قاطري يا گورخري ديده مي شود. انواع آن بر اساس واريته هاي رنگي موهاي قرمز پششي عبارتند از، کهر روشن، کهر تيره، کهر گيلاسي، کهر شاه بلوطي و کهر سوخته.
  سمند
  رنگ موهاي پوششي بدن همانند رنگ طلايي است، فقط موهاي يال، دم و قسمتهاي پاييني دست و پا سياه است. بعضا" در پشت خط قاطري قابل رويت است. انواع آن عبارتند از، سمند روشن، سمند يزيدي (يال و دم روشن تر از رنگ بدن) و سمند تيره.
   
  نيله
  در ميان موهاي تيره رنگ اسب به مرور زمان موهاي سفيد ظاهر مي شود که به آن نيله مي گويند. انواع آن عبارتند از:
  - نيله روشن: موهاي سياه کم و موهاي سفيد زياد هستند.
  - نيله سرخون: بيش از آنکه رنگ خاکستري نشان بدهد رنگ اسب سرخي مي زند.
  - نيله گلگون (لکه دار): رنگ نيله به صورت لکه هاي منظمي در پوست موجود است.
  - نيله خالدار
  - نيله مگسي: در اوايل تولد بدن سياه بوده و به تدريج به سفيدي مي رود. اينگونه اسبان در سنين پيري داراي لکه هايي به شکل مگس روي بدن مي شوند.
  - نيله مرجاني
  - قره نيله: تعداد موهاي سياه خيلي زياد است و رنگ اسب به سياهي مي زند.
  - سنجابي (موشي): پوشش بدن به رنگ سنجاب و يا موش مي باشد.
  نيله خاکستري: در اين نوع پوشش و بدن با رنگ مخلوطي از قرمز و سفيد است.
   
  ابرش
  بدن با موهاي قرمز، سياه و سفيد پوشيده شده است و رنگ يال و دم و قسمتهايي پاييني دست و پاها در همان رنگ بدن و يا به رنگ سياه است. انواع آن عبارتند از، ابرش روشن، ابرش معمولي، ابرش تيره (موهاي سياه بيش از سرخ و سفيد روي پوست است)، ابرش خالدار.
   
  سمند گرگي (رنگ گرگي)
  قسمتهاي انتهايي موهاي تشکيل دهنده اسب زرد و نوک آنها سياه و يا داراي رنگ تيره است. موهاي يال، دم و قسمتهاي نزديک سم سياه مي باشد. از نظر شکل عمومي شبيه گرگ و يا سگ گرگي است. انواع آن عبارتند از، معمولي، سير، روشن.
  واريته انواع رنگهاي مورد ذکر اکثرا: با هم مخلوط مي شوند. بنابراين از اينکه بتوان رنگهاي مرکب را جزو کدام دسته از رنگها به حساب آورد خيلي مشکل مي شود، لذا با توجه به رنگ اصلي، مقدار و يا نسبت آن با ديگر رنگها مي توانيم در رابطه با رنگ اسب حکم صادر نماييم.
  در بعضي از کشورها و در برخي از نژادها، اسبان ابلق نيز ديده مي شوند. در بدن اسبان ابلق، پوست و موي به رنگ سفيد به صورت جزاير بسيار بزرگ مشاهده مي گردد. موهاي تيره به رنگ سياه، قرمز، زرد و يا مخلوطي از اين رنگها هستند. به اين نوع رنگها بر اساس رنگ موهاي تيره رنگ، ابلق سياه، ابلق سمند، ابلق نيله، ابلق کرنگ، ابلق کهر و ابلق گرگي گفته مي شود.
  ابلق گاوي: اگر رنگ سفيد غالب باشد به آن ابلق کهر و اگر رنگ کهر غالب باشد به آن کهر ابلق گفته مي شود.
   
  نشانه هاي اسب، خصوصيات و انواع آنها
  به لکه هاي سفيد رنگ موجود در سر و قسمتهاي پايين دست و پا، "نشانه" گفته مي شود. خط قاطري اسبان کهر و سمند نيز جزو نشانه هاي اسب به شمار مي رود. به آندسته از بخشهاي تيره رنگ موجود در هر قسمت از بدن حيوان که به رنگ خيلي روشن باشند نيز نشانه گفته مي شود.
  سم اسبان رنگ مخصوصي دارند، رنگهاي سفيد، سياه و ابلق سم از نشانه هاي سم هستند.
  در بعضي مواقع به خال هاي قرمز، خاکستري و سياه موجود در ميان موهاي سفيد بدن لکه گفته مي شود. لکه ها جزو نشانه ها نبوده و به عنوان انواع رنگها قابل قبولند. به اين رنگها "نيله لکه اي" گفته مي شود.
  نشانه هاي سفيد رنگ موجود در سر اسب، روي بيني، اطراف دهان و دور لبها نيز ديده مي شوند. نشانه هاي موجود در پيشاني اسب بر اساس بزرگي و شکل بدينگونه نامگذاري مي شوند:
  چندين موي سفيد در پيشاني، ستاره در پيشاني، گلوله برفي، هلال (رو به سمت راست، رو به سمت چپ)، حلقه، ستاره، گلوله برفي شطرنجي، خنجر، سفيد خالدار، سفيد لکه اي.
  به نشانه هاي روي منخرين "لک سفيد" گفته مي شود و انواع آن عبارتند از:
  لکه سفيد کامل، نيم لکه سفيد، لکه سفيد قطع شده، لکه سفيد نازک، لکه سفيد پهن، لکه سفيد خالدار، لکه سفيد لکدار. اگر لکه سفيد به سمت پهلوها گسترش يافته باشد و صورت را کاملا پوشانده باشد به اين اسب "خوش روي" گفته مي شود.
  به نشانه هاي سفيد رنگي که در دهان و گرداگرد آن باشند "خالدار" مي گويند.
  به لکه هاي روي پاي اسب که گاهي تا زانو يا شانه مي رسد "لکه سفيد" گفته مي شود. لکه هاي سفيد بر اساس محلش، وسعت و شکل بدينگونه نامگذاري مي شوند: نشانه لکه سفيد، اثر لکه سفيد، نيم لکه سفيد، تمام لکه سفيد، لکه سفيد بلند، لکه سفيد چکمه اي.
  لکه هاي سفيد بر اساس شکل لبه هايشان، به دندانه دار، نامنظم و درهم و بر اساس وجود يا عدم وجود به موهاي رنگي، خالدار و کک مکي تقسيم مي شوند. قسمتهاي متشکل از موهاي سفيد و يا سياه و يا ديگر رنگهاي تيره که در هر جاي بدن مشاهده مي شوند بر اساس محل و وسعت مشخص مي گردند و حتي با اسامي مشابه نامگذاري مي شوند.
   
  منبع:
  وزارت جهاد کشاورزي، اداره کل پرورش و اصلاح نژاد دام
  all animals need are cUre & kindness that are expected from hUmanity

 18. 6 کاربر پست Dr.liOn عزیز را پسندیده اند .


 19. Top | #10
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  انواع پیشی!
  محل سکونت
  دوزخ
  لايك دريافتي
  831
  لايك كرده
  2309
  نوشته ها
  2,860
  می پسندم
  11,338
  مورد پسند : 9,272 بار در 2,637 پست
  حالت من :
  My Mood
  Busy
  نوشته های وبلاگ
  5

  پیش فرض

  همگی پست های مشابه جدا شده و ادغام شدندتالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  آیا هنگام استفاده از محصولات بهداشتی، به اینکه روی حیوانات آزمایش نشده باشند، توجه دارید؟

  *کلیک کنید: کـدام تـولـیـدکـنـنـدگـان روی حـیوانـات آزمـایـش مـیـکـنـنـد، کـدام نـمـیـکـنـنـد؟

  اگر فکر می کنید مهم ترین علت انتشار گاز های گلخانه ای و گرمایش جهانی، اتومبیل ها یا فعالیت کار خانه هاست، در اشتباهید! بیشترین عامل انتشار گاز های گلخانه ای دامداری صنعتی است!
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

 20. کاربر مقابل پست ببر هیرکانی عزیز را پسندیده است:


Visitors found this page by searching for:

نوع پوشش اسب

به اسب زرد رنگ چه می گویند

اسب کرنگ

اسب نیله مگسی

رنگ شناسی اسب

رنگشناسي بدن اسب

به اسب قهوه ایی چه میگوینداسب طلایی رنگنوعی رنگ اسبابهاسبقهوایمیگوینداسب زرد رنگ را چه می گویندبه اسب سفید و سیاه رنگ چه میگویند؟اسب رنگ زردانواع رنگ اسبهااسب سیاه وسفید راچه می گویندانواع اسب بر حسب رنگنوع پوشش بدن اسبهانوع رنگ اسباسب سفید راچه میگویندسمند به چه اسبی اطلاق می شودنوع رنگ اسبهابه اسب زرد میگوینداسبزرد رنگ چه میگویند؟به اسب زرد رنگ چه مي گوينداسب زرد را چه مينامند رنگ اسب رنگ ابرش چيست؟ايجاد لكه روي بدن اسباسب به رنگ طلاییاسب رنگ سمندانواع رنگهای اسباسب به رنگ زرداسب قهوه اي رنگ را چه مي گويند؟به اسب زرد رنگ چه میگویند؟؟؟تقسیم بندی نژاد اسب بر اساس رنگاسب مسی رنگبه اسب سیاه وسفیداطلاق میشود

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556