زیست بوم/ عاطفه دهقان: انتشار عکس هایی که در آن برخی جوان های عرب حیواناتی مانند شیر یا یوزپلنگ را به عنوان پت (حیوان خانگی) نگهداری می کنند موجب حیرت بسیاری از علاقمندان محیط زیست شده بود اما در هفته گذشته سلطان بن محمد القاسمی، امیر شارجه با صدور فرمانی مالکیت و نگهداری "حیوانات شکارچی و خطرناک" را ممنوع کرد.

به گزارش زیست بوم، در این هفته صاحبان حیوانات نایاب نیز خبر بدی دریافت کرده اند. سلطان بن محمد القاسمی، امیر شارجه با صدور فرمانی مالکیت و نگهداری "حیوانات شکارچی و خطرناک" را ممنوع کرد.

از ممنوعیت نگهداری حیوانات وحشی تا آتش زدن روباه! +تصاویر

براساس این فرمان امیر شارجه، نگهداری جانوران خطرناک در منازل و یا مزارع فارغ از اینکه دلیل و انگیزه تملک آن چه باشد، مطلقا ممنوع خواهد شد. متخلفان صد هزار درهم (معادل ۲۷ هزار دلار) جریمه می شوند.


براساس گزارشهایی که درسال ۲۰۱۳ در مطبوعات امارات متحده عربی منتشر شده بود، جانوران درنده ای مثل یوزپلنگ، شیر و ببر را می توان بدون دردسر در بازار خریداری کرد . قیمت آنها گاهی به ۵۰ هزار درهم، حدود سیزده هزار دلار می رسد.

اما اتفاق تلخ و باورنکردنی در عربستان سعودی رخ داد. انتشار فیلمی که چند جوان روباهی را در قفس انداخته بودند و او را زنده زنده سوزاندند موجی از نفرت و انزجار ایجاد کرد گرچه با حکم زندان و شلاق روبه رو شدند.

از ممنوعیت نگهداری حیوانات وحشی تا آتش زدن روباه! +تصاویر

دادگاه منطقه عسیر عربستان سعودی برای افرادی که یک روباه را زنده زنده سوزانده بودند 70 روز زندان و 118 ضربه شلاق تعزیری صادر کرد.

یکی از جوانان برای توجیه این اقدام بی رحمانه مدعی می شود که این روباه 30 مرغ آنان را دریده است و به همین دلیل مجازات می شود.

این اتفاق در استان سراه عبیده عربستان سعودی روی داده بود. عوامل این اتفاق پس از زنده زنده سوزاندن یک روباه، فیلم آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.





منبع: زیست بوم