مارمولک خانگی پلنگی

نام علمی:


Eublepharis macularius
نام عمومی: Leopard Gecko ( مارمولک خانگی پلنگی )خانواده:

Gekkonidaeزیستگاه اصلی : افغانستان، مناطق بیابانی پاکستان، بخش های شمالی و غربی هندوستان و بخش هایی از ایران و عراقطول بدن: غالبا" تا بیشتر از 30 سانتیمتر رشد طولی پیدا می کند.


وضعیت زندگی: جکوی پلنگی، مارمولکی است که هنگام شب به فعالیت می پردازد و روزها خود را زیر صخره ها یا در سوراخ هایی میان ماسه ها پنهان می کند تا از گرمای روز در امان بماند. در کل این جانور، خاص مناطق صخره ای، خشک و بیابانی است. لازم به ذکر است که جکوی پلنگی از جمله مارمولک هایی است که بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شود و علاقمندان زیادی هم دارد.


شکار و تغذیه: این مارمولک از ملخ ها، جیرجیرک ها، لاروهای سوسک ها،و تغذیه می کند. در کل هر ای که جثه اش از پهنای سر جکو بزرگتر نباشد، می تواند توسط این جانور بلعیده شود. اگر از این جانور در منزل نگهداری می کنید می توانید بالغین را هر دو تا سه روز یکبار تغذیه کنید اما تغذیه جکوهای کوچک باید روزانه انجام شود.


تولید مثل: جکوهای پلنگی حدود 18 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند اما در مورد جکوهایی که در اسارت به سر می برند ممکن است بلوغ جنسی بین 16 تا 24 ماهگی اتفاق بیافتد. نرها عموما" جثه بزرگتر و درشت تری نسبت به ماده ها دارند. ماده ها در طول سال چندین بار و هر بار یک یا دو تخم می گذارند که سرانجام نوزادان جکو بعد از 6 تا 12 هفته ( بستگی به دمای محیط دارد ) متولد می شوند.


طول عمر: حدود 22 سال. اگر جکوها تا قبل از رسیدن به سن بلوغ تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند، می توانند عمر طولانی داشته باشند. برای مثال یک جکو در یک باغ وحش تا 25 سال عمر کرد. طبیعتا" ماده هایی که برای تولید نسل و تخم کشی پرورش پیدا می کنند، عمر کوتاه تری خواهند داشت.