نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
Like Tree1Likes
 • تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) 1 Post By moko

میلوپاتی دژنراتیو سگها

This is a discussion on میلوپاتی دژنراتیو سگها within the انجمن بیماری های سگ forums, part of the تالار دوستداران سگها category; میلوپاتی دژنراتیو سگها (Canine degenerative myelopathy) که همچنین به عنوان chronic degenerative radiculomyelopathy شناخته میشود ،یک بیماری پیشرفت کننده ی ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  -
  محل سکونت
  گیلان
  لايك دريافتي
  1690
  لايك كرده
  804
  نوشته ها
  833
  می پسندم
  1,325
  مورد پسند : 2,525 بار در 794 پست
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض میلوپاتی دژنراتیو سگها  میلوپاتی دژنراتیو سگها (Canine degenerative myelopathy) که همچنین به عنوان chronic degenerative radiculomyelopathy شناخته میشود ،یک بیماری پیشرفت کننده ی نخاع است که غیر قابل درمان بوده و از اکثر جهات شبیه به بیماری amyotrophic lateral sclerosis است .

  اغاز این بیماری بعد از گذراندن 7 سالگیست و یا بهتر است بگوییم در سگهای مسن تر رخ میدهد و حتی در سگهایی که بین 5 تا 14 سال سن داشتند نیز دیده شده و معمولا نیز در نژاد هایی مانند جرمن شپرد ، پامبروک ولش کورگی و باکسر دیده میشود ، هرچند که این اختلال به صورت قوی و شدیدی با جهش ژنتیکی در SOD1 مرتبط است که در 43 نژاد دیگر نیز پیدا شد از جمله فاکس تریر ،رودیشین ریچبک،کاردیگان ولش کورگی و چسابیک بی ریتریور .
  اختلال در اندام های حرکتی و عدم هماهنگی اندام های خلفی اولین نشانه های ظهور این بیماریست .با پیشرفت این بیماری سگ به طور کامل فلج خواهد شد .میلین ها غلاف عایقی سلول های عصبی اطراف نخاع هستند .بنابراین یکی از دلایل DM حملات سیستم ایمنی بدن به این غلاف ها و از بین بردن آنهاست .در نهایت ارتباط میان اعصاب اندام های پایینی سگ با مغز قطع میشود.  تست DM


  سازمان ارتوپد حیوانات یا OFA برای سگی که در او DM دیده شده جهت غربالگری ژن جهش یافته تست DNA از بزاق میگیرند .تست بیشتر برای نژاد های مستعد به DM توصیه میشود اما با اینحال نمونهDNA هر سگی جمع اوری میشود و با سواب های مخصوصی که به داخل گونه میفرستند یا در نهایت آرمایش خون تست را انجام میدهند .
  تست تعیین میکند که ایا کپی ژن جهش یافته ی SOD1 در DNA مورد نظر میباشد یا نه .اینکار باید توسط یک دامپزشک متخصص انجام شود و سرانجام با توجه به علائم بالینی و نتیجه تست های آزمایشگاهی دیگر تشخیصش را ارائه دهد .


  نتایج :


  Normal / Normal (N/N یا پاک) نشان دهنده ی این است که سگ جهشی نداشته و مبتلا به DM نیست و به توله های خود نیز منتقل نمیکند .این سگها هموزیگوت و دارای دو نسخه ی طبیعی این ژن هستند.
  Normal / Abnormal (N/A یا حامل) نشان دهنده ی این است که سگ یک کپی ژن جهش یافته و یک نسخه ی طبیعی از ژن را دارد(هتروزیگوت است) در واقع مبتلا به DM نیست اما حامل آن است و به نسل های بعدی میتواند منتقل کند البته هر دو ژن نرمال یا یک ژن جهش یافته را منتقل کند و آنرا توسعه دهند .بنابراین خیلی مهم است که شجره ی سگ مذکور قبل از جفتگیری مورد بررسی قرار گیرد و تست DNA بدهد .
  Abnormal / Abnormal (A/A یا خطرناک) که شامل جفت ژن های جهش یافته میباشد (هموزیگوت است) و خطر ابتلا به DM در سگ زیاد است و کاملا نیز میتواند به فرزندان خود منتقل کند یا انها را نیز حامل کند .
  نتیاج بسیار متغیر هستند و در اینباره باید تحقیقات بیشتری به عمل اورد مثلا مواردی بودند که نتیجه تست سگ N/A آمده بود اما سگ زمانی که زیر 15 سال سن داشت علائم بالینی DM در او ظهور کرد .برخی از نتایج نیز کاملا مبهم و نامعلوم میشوند.
  در اینجا بخش قابل توجهی از بیانات تست DNA میلوپاتی دژنراتیو OFA درباره نژاد جرمن شپرد وجود دارد.احتمال بروز DM چه به صورت پنهان و چه به صورت آشکار و پیشرونده وجود دارد اما نتایج و بررسی های مربوط به جرمن شپرد ها کاملا مجزا از سایر نژادهاست .برای مثال :


  DM کورگی و باکسر ها :معیوبی دستگاه های حرکتی
  DM جرمن شپرد ها : اختلالات خود ایمنی
  DM کورگی و باکسر ها : پروتئین داخل نخاع AO CSF نرمال است .
  DM جرمن شپرد ها : پروتئین داخل نخاع AO CSF نرمال هست ولی در نخاع CSF افزایش یافته .
  DM کورگی و باکسر ها : باندهای اولیگوکلونال IgG غیر متداول و نادر هستند.
  DM جرمن شپرد ها : باندهای اولیگوکلونال در ام اس (MS) شایع و معمول میباشند .
  DM کورگی و باکسر ها : سلول های بدن تحت تاثیر سلول ها ی نورن هستند.
  DM جرمن شپرد ها : دیواره های سلولی تحت تاثیر سلول های نرون نیستند .
  DM کورگی و باکسر ها : دچار تشنج و اسپاسم های عضلانی میشوند .
  DM جرمن شپرد ها : اصلا دچار تشنج های عضلانی نمیشوند .
  DM کورگی و باکسر ها : سیستم EMG زود تحت تاثیر بیماری قرار میگیرد .
  DM جرمن شپرد ها : EMG نرمال است .
  خیلی جالب است که نتایج آزمون به طور چشمگیری در جرمن شپرد ها متفاوت است و گویا این نژاد نوع منحصر بفردی از DM را دارد .


  ژنتیک و DNA


  ریسک های DM در پرورش را میتوان با استفاده از Punnett Square محاسبه نمود :
  • اگر هر دو پدر و مادر پاک (N/N) باشند ، آنوقت توله ها نیز پاک هستند .
  • اگر یکی از والدین حامل باشد (N/A) و دیگر پاک (N/N) باشد آنوقت تقریبا 50% توله ها پاک و 50% دیگر حامل خواهند بود.
  • اگر هر دو والدین حامل باشند ، حدودا 25 % پاک (N/N) ، 50% حامل((N/A و 25 % مبتلا (A/A) هستند.
  • اگر یکی از والدین پاک بود و دیگری کاملا مبتلا بود ، تمامی توله ها حامل خواهند شد .
  • اگر یکی از والدین حامل بود و دیگری مبتلا بود ، 50% توله ها حامل و 50% دیگر مبتلا خواهند شد .
  • اگر هر دو والدین مبتلا باشند ،همه ی توله ها نیز مبتلا خواهند شد .


  میلوپاتی دژنراتیو سگها

  ما یک ژن که مصوب خطر عمده برای میلوپاتی دژنراتیو است را کشف کردیم .این ژن به شکل دو الل امکان پذیر است .اللG که در نژاد هایی که اصلا خطر ابتلا به DM در آنها وجود ندارد ، غالب است .شما میتوانید فکر کنید که این یک الل خوب است.
  آلل A که برای نژاد هایی است که مستعد ابتلا به DM هستند و شما میتوانید فکر کنید که این اللیست که سگ را مبتلا میکند .
  در یک جمع بندی میتوان به این نتیجه رسید که ، آلل A با DM جرمن شپرد ها در ارتباط است نه آللG .
  اما اگر منحصرا سگی دو آلل را به ارث برد (یکی از پدر و یکی از مادر) در تست سه نتیجه ممکن است وجود داشته باشد :
  دو الل A ،دو آلل G ،یک الل G و یک A یا به این صورت نیز میتوان نشان داد :
  A/A , A/G, G/G
  در پنج نژاد مورد مطالعه قرار داده شده ( جرمن شپرد،باکسر،رودیشین ریچبک،چسابیک بی ریتریور و پامبورک ولش کورگی) سگ دارای DM با نتایج A/G, G/G هرگز گزارش نشده و همگی دارای آلل های A بوده اند.البته باید اضافه کرد که زمان دقیق بروزش مشخص نیست و همیشه متغیر بوده .اما در کل احتمال بروز DM در نتیجه ی A/G, G/G بسیار کمتر از A است.
  میلوپاتی دژنراتیو سگها
  علائم


  میلوپاتی دژنراتیو ابتدا بر پا های عقب تاثیر گذاشته و باعث تضعیف و از دست دادن عضلات و هماهنگی اندام های حرکتی میشود .اولین نشانه های ضعف ران ها در انجام فعالییت هستند،عدم تعادل اندام های خلفی ،سختی در نشت و برخواست،لنگیدن،گذاشتن پا های عقبی به زیر بدن ،آتاکسی نخاع که این عدم توانایی ممکن است باعث ورم مفاصل نیز شود و سگ هنگام راه رفتن پنجه و پاهایش را روی زمین در مراحل آخر بی اختیاری لنگیدن کامل حین راه رفتن ،به سختی ایستادن تاز مانی که سگ به طور کلی قادر به حرکت و ایستادن نیست .
  این عدم توانایی ممکن است باعث ورم مفاصل نیز شود و سگ هنگام راه رفتن پنجه و پاهایش را روی زمین .
  با پیشرفت بیماری حیوان علائمی مانند مشکل داشتن در راه رفتن و تعادل را به نمایش میگذارد و در مراحل پیرفته تر به اتروفی عضلات میرسد و چون اندام خلفی سگ به طور کلی فلج میشود برای همین سگ در عمل دفع دچار مشکلات فراوانی خواهد شد .عوامل پیشرفت کننده این بیماری بسیار متغییر هستند گاهی حیوان میتواند در عرض چند ماه به طور کامل فلج شود گاهی نیز بیش از 3 سال هرچند روند سیر معمول آن بین 6 ماه تا 1 سال است و یکی نکات کلیدی DMاین است که این بیماری دردناک نیست . برای تشخیص اینکه ایا سگ دچار DM شده یا نه ، ازمایشات MRI و میلو گرافی بهترین گزینه های ممکن هستند .همچنین با بررسی نخاع زیر میکروسکوپ (کالبدشکافی) نیز میتوان نتیجه را فهمید .


  دلایل


  DM ابتدا از توراسیک ستون فقرات آغاز میشود.اگر ما یک ناحیه از ستون فقرات سگی که از DM مرده را زیر میکروسکوپ نگاه کنیم متوجه انحطاط ماده سفید نخاع میشویم.ماده سفید حاوی الیافیست که فرمان حرکت را از مغز به اندام ها و اطلاعات حسی را از اندام ها به مغز انتقال میدهد .
  در تصویر شما ستون فقرات سگی را میبینید که با DM مرده است(سمت چپ) ، انحطاط ها باعث از بین رفتن رنگ آبی در لبه هایش شده (پیکان ها) حال میتوانید آنرا با ستون فقرات سالم و طبیعی یک سگ دیگر مقایسه کنید .
  این انحطاط متشکل از جفت دمیلیناسیون شدن ( از بین رفتن میلین ها و پروتئین ها) و نیز از دست رفتن آکسون (الیاف واقعی) و در نهایت تداخل میان ارتباط مغز و نخاع.


  میلوپاتی دژنراتیو سگها

  اتیولوژی بیماری هنوز ناشناخته است . بر اساس تحقیقات اخیر جهش ژن SOD1 عامل خطر DM در نژاد های مختلف است .از دلایل دیگر میتوان به اختلال در عملکرد ستون فقرات اشاره داشت.
  درمان


  DM یک بیماری پیشرونده ی غیر قابل بازگشت است و درمان خاصی برای جلوگیری یا کند کردن روند پیشرفتش وجود ندارد.اگرچه در اینترنت راه هایی هم برای درمان آمده که مسلما هیچ کدام آنها علمی و ثابت شده نیستند .اگر شما پرورش دهنده هستید بهتر اوضاع DM تک تک سگهایتان را بدانید حتی اگر از معتبر ترین تبار خونی باشند و با برنامه ریزی صحیح پیش بروید تا خطر بروز DM در تمامی تولیدات به حداقل برسد و اگر خریدار و خواستار سگ هستید بهتر است آگاهی خود را بیش تر کنید و همیشه بدنبال مدارک سلامت والدین و خود سگ مورد نظر باشید .


  ورزش


  هیدروتراپی ورزشی مفید برای اینگونه سگهاست و بهتر و موثر تر از پیاده روی آرام است .همچنین استفاده از ویلچر های مخصوص سگها نیز برای حفظ کیفیت زندگی سگ به شدت توصیه شده .باید از سگتان بخوبی پرستاری و مراقبت کنید و نظارت بر عفونت ادراری نیز داشته باشید .


  DM و بیماری های دیگر....


  از انجایی بیماری های نخاعی میتوانند علائم مشابه ضعف و عدم هماهنگی اندام ها را ایجاد کنند و البته بسیاری از این بیماری ها تقریبا قابل پیشگیری و درمان هستند خیلی اهمییت دارد که به محض رویت کوچک ترین علائم اقدام برای انجام ازمایشات لازم کنید ، تا مطمئن شوید که سگتان کدام بیماری را دارد .شایع ترین علت ضعف اندام های خلفی (herniated intervertebral discs) باشد .هنگامی که این بیرون زدگی بر نخاع فشار میاورد ، اندام سگ ضعیف یا فلج میشود .سگهایی با کمر دراز و پاهایی کوتاه (اصطلا سگهای سوسیسی) بیشتر در معرض این بیماری هستند.بیرون زدگی بین مهره معمولا به اشعه X از ستون فقرات ، میلوگرام و یا با استفاده از تصویر برداری های پیشرفته تر مانند CT اسکن و MRI تشخیص داده میشوند .
  بیماری های دیگری که میتوانیم در نظر بگیریم شامل تومور ها ،کیست ها ، عفونت ها ، صدمات و سکته ی مغزی مشوند که با پیشگیری و درمان های پزشکی قابل درمان هستند .


  - تقاضای نتایج تست DNA والدین را کنید ....


  این توصیه ی مهم را به شما که خواستار یک توله ژرمن هستید میکنیم تا نتایج تست DNA والدین توله ی مورد نظرتان را حتما بررسی کنید ،تبلیغات در این باره زیاد هستند و سگهای زیادی نیز با DM تضمین و تایید شده معرفی میشوند . اما این شما هستید که دست اخر باید معلوم کنید آیا سگی که میخرید مشکل دارد یا نه ؟ حتی اگر شما در غرب آلمان نیز باشید باید نتایج تست DNA والدین را مشاهده کنید .
  پرورش این سگهای پرطرفدار در سطح بالایی قرار دارد و کسی که ادعا میکند سگهایش فاقد DM هستند ،در واقع حامل DM باشند که این یعنی آن توله ای که دو کپی ژن معیوب را از والدین دریافت کرده حتما دارای DM است .اما جالب ترین و شاید یکی از خنده دار ترین ادعا هایی که بعضی پرورش دهنده های ناوارد ،دلالان و .... میکنند این بدین شکل است :
  "در خطوط ( تبار و نسل) سگهای ما DM وجود ندارد ،چرا که آنها از خطوط آلمان هستند ."
  این جمله به طور کلی اشتباه است ،هر جرمن شپردی بدون توجه به شجره نامه اش باید چنین آزمایشی را بدهد تا معلوم شود اوضاع DM او چگونه است و چقدر احتمال خطر در برنامه ی پرورشش وجود دارد .اصلا مهم نیست که اینگونه افراد با چه کلک و داستان هایی سعی در منصرف کردنتان از درخواست اینگونه مدارک میکنند .تنها راه برای دانستن اینکه توله ی مورد نظرتان دیدن مدارک والدینش است .  *********

  ترجمه و تدوین : مهرناز قاسمی
  sara_ranjbar likes this.


 2. کاربر مقابل پست moko عزیز را پسندیده است:


موضوعات مشابه

 1. علائم آرتروز و بیماری دژنراتیو مفصلی (djd) در اسب
  توسط negin79 در انجمن بیماری های اسب
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th August 2013, 03:45 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th May 2012, 11:27 AM
 3. سگها و بچه ها
  توسط ساقی در انجمن آرشیو
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 16th February 2011, 09:55 PM
 4. نفخ در سگها
  توسط PISHI PARSA در انجمن مباحثه بیماری ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th February 2011, 05:44 PM
 5. هوش در سگها
  توسط Babiski در انجمن آرشیو
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 11th February 2010, 01:41 PM

Visitors found this page by searching for:

هنوز جستجو برای این متن در پرشین پت صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556