مواد طبیعی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی

سلام به همه دوستانی که دادن مواد تازه و طبیعی را به داروها و مکمل ها ترجیح میدن
این لیستی از مواد غذایی طبیعی است که انواع ویتامین ها را داره و میشه اونها را به طوطی ها داد
خواستم در ادامه دستور مصرف مکمل ها بزنمش و دیگه پست جدید باز نکنم ولی به نظرم مهم آمد و با خودم فکر کردم که شاید بقیه دوستان هم در این زمینه تجربه داشته باشند وبخوان اون را اینجا مطرح کنند

مواد غذایی حاویی ویتامین های مورد نیاز برای طوطی ها
همه ما می دونیم پرندگانی که در اسارت زندگی می کنند نمی تونن به تنهایی تمام مواد مورد نیازشون را تامین کنند و این وظیفه ماست که شرایط مناسب را براشون فراهم کنیم. برخی از افراد از مکمل های غذایی استفاده می کنند که البته استفاده از اونها در برخی مواقع اجتناب ناپذیره….اما همه ما می دونیم که همیشه خوراکی تازه و طبیعی بهترین منبع تامین مواد مورد نیاز پرندگان به ویژه طوطی ها است.
باید یاد آوری کنم که خوراکی های موجود برای هر گروه از ویتامین ها یا مواد معدنی ، تعدادشان بسیار بیشتر از فهرستی است که در زیر آمده ولی در این مقاله مواردی که نمی توان به پرنده ها داد حذف شده است. مثلا ویتامین ب۱۲ در جگر و گوشت قرمز به مقدار بسیار زیادی وجود دارد ولی چون غذای مناسب برای پرنده ها نیست از فهرست خوراکی حذف شده .
مجددا یاد آوری می کنیم که :
همه ما می دونیم ، باید با دادن مواد خوراکی مناسب ویتامین های مورد نیاز پرنده ها را برطرف کنیم و در نهایت برای اطمینان از تامین مواد مورد نیاز از مکلملهای موجود در بازار استفاده نماییم .

ویتامین سی: پرتقال، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی ( در دادن پرتقال به پرنده باید اعتدال رعایت شود، پرتقال نباید ترش بوده و مقدار آن را در روز نباید بیشتر از یک بند انگشت باشه) وجود ویتامین سی در رژیم غذایی پرنده باعث سوخت و ساز چربی ها، جذب آهن و خونسازی ، افزایش مقاومت بدن در برابر ابتلاء به بیماری ها میشه.
بیوتین: سبزی های برگ سبز تیره: اسفناج، شاهی، جعفری
ب ۱۲ : فقط در مواد حیوانی وجود داره که قابل دادن به طوطی ها نیست.
فولات: کلم بروکلی سبزی های برگ سبز تیره مثل شاهی، اسفناج، جعفری،
ب ۵ : پوسته حبوبات خیس خورده و جوانه زده ، غلات، آجیل های خام،
ب ۳ : بادام زمینی( همانطور که می دانید باید در دادن بادام زمینی بسیار بسیار بسیار بسیار احتیاط کنید .)
ب ۲: : کلم بروکلی سبزی های برگ سبز تیره مثل شاهی، اسفناج، جعفری
ب ۱ : انواع آجیل خام
کا: کلم بروکلی سبزی های برگ سبز تیره مثل شاهی، اسفناج، جعفری
ای : آجیل ها ، بادام زمینی، ذرت

ویتامین آ: های برگ سبز تیره مثل شاهی، اسفناج، جعفری، هویج، پرتقال، سیب زمین شیرین (به صورت پخته باید به پرنده داد نه خام)
فیتوکمیکالها: موادی هستند که باعث کاهش اثرات مخرب چربی ها میشن : شامل فلانوئیدها، کاروتنوئیدها و آنتوسیانین ها
حبوبات خیس خورده و جوانه زده، گوجه فرنگی، گیلاس، انگور، اسفناج، هویج، مرکبات، نخود، سبزی های برگ تیره
( در دادن گوجه فرنگی، گیلاس، انگور ،پرتقال به پرنده باید اعتدال رعایت شود، مقدارش را در روز نباید بیشتر از یک بند انگشت باشه)

کلسیم: کلم بروکلی، سبزی های برگ تیره
فسفر: کمک به سوخت و ساز : انواع حبوبات خیس خورده و جوانه زده ، غلات خیس خورده و جوانه زده
منیزیم: جذب مواد غذایی و هضم چربی ها پرتقال ، سیب، موز(در دادن موز و پرتقال به پرنده باید اعتدال رعایت شود، مقدارش را در روز نباید بیشتر از یک بند انگشت باشه)
گوگرد:ساخته شدن پروتئین ها : کلم بروکلی و حبوبات خیس خورده و جوانه زده
تهیه و تنظیم : شیکرا
منابع با توضیح :
منبع مورد استفاده کتاب معاینات بالینی و مواد غذایی سالم به طوطی ها نوشته اف آلکساندر سال ۲۰۰۸ است که قسمت های مورد نیازش ترجمه شده
سالنامه سلامت انتشارات تیموزاده سال ۸۸ که برخی مطالب از توش جمع آوری شده
برخی تجربه های ناچیز خودم که امتحانشون کردم و اثرشون را دیدم

لازم است یاد آوری کنم در دادن همه مواد غذایی باید تعادل را رعایت کرد این مطلب صرفا به این جهت اینجا گذاشته شده که شما از محتوای غذایی برخی خوراکی ها آگاه بشید اگر دقت کنید کلم بروکلی یکی از موادی است که بیشتر این مواد مفید را داره بیخود نیست که توی همه سایتهای خارجی و داخلی معتبر دادنش به طوطی سانان توصیه میشه