کرایولیپولیز یکی از تکنیک‌های غیرتهاجمی کاهش بافت چربی می‌باشد. در حالی که لیپوماتیک یک روش تهاجمی بوده و در یک جلسه می‌تواند چندین لیتر از بافت چربی را کم کند. کرایولیپولیز با خاصیت انجماد بافت چربی اثر کرده و در اثر سرما سبب مرگ تعدادی از سلول‌های بافتی می‌شود که تحت درمان قرار گرفته است. در تئوری بهترین دستگاه کرایولیپولیز که مربوط به کمپانی Zeltiq می‌باشد. در مورد اثر کرایولیپولیز این‌گونه بیان شده است:
کرایولیپولیز با مکانیسم سرما برای کاهش بافت چربی زیرپوستی در مواضعی چون (بازو، پهلو، کنار ران، شکم و...) که حجم چربی زیاد نباشد تا 90 روز پس از دو جلسه درمان 50% سلول‌های چربی از بین خواهند رفت و سایز آن ناحیه کم خواهد شد. بدیهی است با دستگاه‌های چینی که در بازار ایران وجود دارد همان نتیجه‌گیری نیز حاصل نخواهد شد. در نتیجه از این سیستم نمی‌توان برای کاهش حجم‌های زیاد چربی استفاده کرد. مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی


- مراقبت‌های قبل از عمل: عدم استفاده از داروهای رقیق‌کنندۀ خون مثل (وارفارین، آسپرین، ژلوفن، ناپروکسن، ویتامین E، امگا 3)، استحمام روز عمل، خوردن صبحانه، ناهار، شام تا 2 ساعت قبل از عمل (به دلیل نداشتن بی‌هوشی، نیازی به ناشتا بودن نیست)، کاهش مصرف داروهای مسکن و خواب‌آور یک هفته پیش از عمل، کاهش مصرف سیگار و الکل از یک هفته پیش از عمل.- آزمایشات پیش از عمل: تست‌های انعقادی، PT، PTT، BT، CBC و تست قند خون (FPS)، تست بارداری و تست‌های عفونی.- مراقبت‌های پس از عمل: پوشیدن گن مخصوص تخلیۀ چربی به مدت 2 الی 4 هفته به طور شبانه‌روزی، ماساژ روزانه جهت تخلیۀ ترشحات، انجام پانسمان به دفعات لازم، استحمام پس از 72 ساعت و شستن ناحیۀ درمان توسط شامپو بچه، پیاده روی روزانه حداقل 40 دقیقه از فردای روز عمل، رژیم کم‌نمک به مدت یک ماه.در کسانی که پوست‌های شل دارند و حجم زیادی از چربی شکم آنها کشیده شده، بهتر است یک هفته اول به طور 90 درجه ننشینند.- داروهای مورد نیاز پس از عمل: اگر لیپوماتیک در کلینیک‌های دارای اتاق عمل استریل انجام شود به علت ریسک بسیار پایین عفونت آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مناسب برای پس از عمل به همراه ویتامین C و قرص Q10 کافی می‌باشد.
در صورتی که در مطب یا مراکز غیرمجوزدار انجام شود می‌بایست در 24 ساعت اول از آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی نیز استفاده کرد. تزریق چربی با لیپوماتیک


اکثر پزشکان چربی را به طریقۀ سنتی (دستی) از بدن فرد استخراج کرده و تزریق می‌کنند. استخراج دستی چربی باعث آسیب دیدن بیش از 50% سلول‌های چربی می‌گردد. به علت آسیب بافت مجاور، چربی استخراج شده، حاوی خونابۀ زیادی می‌باشد که می‌بایست از طریق شستشو یا سانتریفیوژ کردن از چربی جدا شود. هر کدام از این مراحل نیز آسیب بیشتری به سلول‌ها وارد می‌کند. در نتیجه چربی برای ماندگاری بیشتر باید در چندین نوبت تزریق شود. حال آنکه استخراج چربی به وسیلۀ لیپوماتیک علاوه بر سالم نگه داشتن بیشتر سلول‌های چربی سبب حفظ سلول‌های مزانشیمی (بنیادی) بافت چربی می‌گردد. پس از تزریق چربی به دست آمده از طریق لیپوماتیک سلول‌های مزانشیمی به سلول‌های چربی تبدیل شده و بافت سالم چربی را تشکیل می‌دهد. به همین علت تزریق چربی با لیپوماتیک در هر ناحیه فقط یک بار انجام می‌شود. تحقیقات و مقالات متعددی این موضوع را اثبات کرده است.

منبع:daryaclinic.ir