متاسفانه باورهای غیراصولی و غلط در رابطه با حیوانات در بین ما دوستداران حیوانات در ایران بسیار رایجه. و یکی از این باورهای غلط در مورد پرشین کت ها اینه که پرشین کت کلاسیک ، همون پرشین میکس یا مخلوط هست ! دوستان عزیز دقت کنید. این باور یک باور غلط و غیر اصولی هست.
نژاد پرشین از نژادهای مطرح دنیاست و برای این نژاد ، ده ها زیر مجموعه ء شناخته شده، به ثبت رسیده. یکی از مشهورترین زیرشاخه ها ، پرشین کلاسیک هست. در سطح امریکای شمالی و اروپا این نژاد را بیشتر به اسم “Doll face Persian cat” می شناسند که برخی از عزیزان به “گربهء صورت عروسکی” ترجمه می کنند. پرشین های Doll face یا کلاسیک چند تفاوت با پرشین های فلت دارند اما مشهورترین ویژگی این زیرمجموعه از پرشین ها ، پوزهء آنهاست که از پرشین های فلت ، کمی بلندتر و مشهودتره. اما این به این معنا نیست که کلاسیک ها ، میکس یا غیر اصیل هستند.
لطفا دقت کنید. گربهء پرشین میکس یعنی گربه ای که از جفتگیری یک پرشین با یک غیرپرشین حاصل شده باشه. و این با گربهء کلاسیک کاملا فرق داره! گربهء کلاسیک از جفتگیری یک پرشین کلاسیک با یک پرشین کلاسیک دیگر ایجاد شده ، یا از جفتگیری یک کلاسیک با یک پرشین فلت هم گاهی اوقات پرشین کلاسیک تولید میشه. اما این اساسا و کاملا با پرشین میکس متفاوته !
پرشین میکس از جفتگیری یک گربهء غیر پرشین ، با یک گربهء پرشین ایجاد میشه. جالبه بدونید ژن پرشین به قدری ضعیف و مغلوب هست که تغریبا در جفتگیری پرشین با هر نژاد گربهء دیگری ، این ژن پرشینه که مغلوب میشه . این یعنی چه ؟ این به این معناست که توله هایی که ایجاد میشند اساسا هیچ شباهتی با یک گربهء پرشین ندارند. نه از حیث چهره نه از حیث پوشش نه رفتار. به این گربه میگند پرشین میکس. حالا اینکه برخی از دوستان پرشین های کلاسیک را هم به اشتباه پرشین میکس خطاب می کنند این واقعا بی انصافی و اجحافه در حق پرشین های کلاسیک.پس لطفا بدانید. پرشین های کلاسیک ، پرشین میکس نیستند ! نژاد پرشین کلاسیک به عنوان یک نژاد شناخته شده و ثبت شده در سطح جهان معروف هست و اتفاقا بسیاری از کلاب های معروف پرورش گربه در سطح دنیا صرفا به پرورش این زیرشاخه از پرشین ها می پردازند