کلمه اختاپوس معنی هشت‌پا می‌دهد. اختاپوس‌ها حیواناتی گوشه‌گیر با هشت بازو هستند. آن‌ها در کف اقیانوس زندگی می‌کنند. بیش از 100 گونه مختلف از اختاپوس‌ها وجود دارند. اختاپوس غول‌پیکر (Giant octopus) بزرگ‌ترین اختاپوس است. طول بدن این جانور نرم‌تن بسیار عظیم, از نوک یک بازو تا نوک بازوی دیگرش 23 پا یا هفت متر است و وزنش بیش از 400 پوند یا 182 کیلوگرم است. کوچک‌ترین اختاپوس, اختاپوس کالیفرنیایی است که فقط 3.8 اینچ یا یک سانتی‌متر طول دارد.


ساختمان بدن: اختاپوس بدنی نرم و هشت بازو دارد. هر بازو دو ردیف بادکش برای مک زدن دارد. اگر اختاپوس یک بازویش را از دست بدهد, درنهایت دوباره برایش بازوی دیگری رشد می‌کند. اختاپوس خون آبی‌رنگ دارد. اختاپوس یک‌چشم در هر طرف سرش دارد و دید بسیار خوبی هم دارد. اختاپوس نمی‌تواند بشنود.


تغذیه: اختاپوس‌ها خرچنگ‌های کوچک و گوش‌ماهی‌ها, به‌علاوه بعضی از حلزون‌ها, ماهی ها, لاک‌پشت‌ها, سخت‌پوستان (مثل میگوها) و اختاپوس‌های دیگر را می‌خورند. آن‌ها با بازوهایشان طعمه را می‌گیرند, سپس آن را به‌وسیله گزیدن با دهانه لوله سفتشان, فلج کردن شکار با یک سم عصبی می‌کشند و بعد طعمه را آرام فرو می‌دهند. اختاپوس‌ها اکثراً در شب شکار می‌کنند. فقط اختاپوس‌های حلقه-آبی سمی دارند که آن‌قدر قوی است که یک نفر را می‌کشد.


محافظت: اختاپوس‌ها در غارها, فضاهای زیر سنگ‌ها, شکاف‌های روی کف دریا یا سوراخ‌هایی که زیر صخره‌های بزرگ حفر می‌کنند, زندگی می‌کنند. اختاپوس‌ها سنگ‌ها را کپه می‌کنند تا مقابل غارهای آن‌ها سدی درست کند. غار از آن‌ها در مقابل درندگان (مثل مارماهی‌ها) حفاظت می‌کند و مکانی را برای تخم‌گذاری فراهم می‌کند و مراقب آن‌هاست (یک اختاپوس مادر در طول یکتا دو ماه

کامل چیزی نمی‌خورد و از تخم‌هایش مراقبت می‌کند). برای فرار از دست درندگان, اختاپوس‌ها می‌توانند جوهر سیاهی را به داخل آب فواره کنند, این به اختاپوس اجازه فرار می‌دهد. وسیله دفاعی دیگری که اختاپوس‌ها دارند, ایجاد تغییر در رنگ پوستشان است به‌نحوی‌که با زمینه مخلوط شود. اختاپوس با فوران آب به خارج از بدنش شنا می‌کند که به‌نوعی نیروی محرکه‌ای است که با فشار به بیرون کار می‌کند.