با اینکه حدود چهارصد گونه شناخته شده ___ه وجود دارد اما ___ه سفید بزرگ یکی از محبوب ترین آن ها است . بخشی از این محبوبیت به خاطر فیلم های ترسناکی است که ___ه سفید بزرگ را به شکل هیولا ماهی نشان می دهد که انسان ها را به صورت غذای عادی خود هدف قرار می دهد و می کشد.البته این فیلم‌ها دور از واقعیت‌اند. ___ه‌های بزرگ سفید، بزرگ‌ترین گونه‌های شکارچی اقیانوس‌ها هستند (حیوانات دیگر را شکار می‌کنند) و یکی از موفق‌ترین شکارچیان کل جهان‌اند اما انسان‌ها را نمی‌خورند.

این ___ه‌ها را می‌توان در آب‌های عمیق و در نزدیکی ساحل همه قاره‌ها به‌جز قاره قطب جنوب یافت.حقایق خواندنی درباره ___ه بزرگ سفید1- ماده‌ها بزرگ‌تر از نرها هستند.2- رنگ پشت ___ه تیره است (سیاه، خاکستری، مایل به قهوه‌ای) و شکمش به‌طور کامل سفید است. رنگ‌بندی خاص بدنش استتار کننده‌ای بسیار عالی است که مانع از این می‌شود طعمه ___ه را ببیند.3- ___ه بزرگ سفیدمی‌تواند کل یک شیر دریایی را در تنها یک وعده غذایی بخورد.
4- ___ه بزرگ سفید به شکل عجیبی طعمه‌اش را شکار می‌کند. وقتی یک خوک آبی (سیل) را در سطح آب مشاهده می‌کند، اغلب خود را به زیر آن می‌رساند. بعد با حداکثر سرعت رو به بالا شنا می‌کند و با یک جهش آب را می‌شکافد درحالی‌که خوک آبی را دردهانش دارد.
5- ___ه‌های بزرگ سفید غذایشان را نمی‌جوند. آن‌ها گوشت را از هم می‌درند و کل اش را می‌بلعند. بعد می‌توانند یک یا دو ماه را بدون وعده غذایی بزرگ دیگری سپری کنند.
6-___ه بزرگ سفید پلک ندارد اما می‌تواند برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب به چشمش، کره چشمش را در طول حمله بچرخاند. این امر به‌ویژه وقتی اهمیت پیدا می‌کند که بخواهد شیرهای دریایی را که پنجه‌های تیزی دارند شکار کند. به خاطر همین در آخرین لحظه حمله ___ه‌ها عملاً کورند بااینکه بینایی‌شان بسیار عالی است.
7- ___ه‌های بزرگ سفید صدا تولید نمی‌کنند اما با استفاده از زبان بدن و بو ارتباط برقرار می‌کنند.
8- حس بویایی ___ه‌های بزرگ سفید بسیار عالی است: آن‌ها می‌توانند بوی یک قطره خون را در یک‌میلیون قطره آب حس کنند.
9- بیشتر ___ه‌ها وقتی وارونه می‌شوند بی‌حرکت می‌شوند. این پدیده «عدم تحرک تونیک» نامیده می‌شود و ___ه بزرگ سفید هم ممکن است آن را تجربه کند. نهنگ قاتل از این روش برای شکست دادن ___ه بزرگ سفید استفاده می‌کند. نهنگ قاتل ___ه را وارونه نگه می‌دارد تا تنفسش متوقف شود.
10- ___ه‌های بزرگ سفیدگیرنده‌های الکتریکی‌ای دارند که با آن میدان الکتریکی همه جانوران را در آب شناسایی می‌کنند. آن‌ها از این گیرنده‌ها استفاده می‌کنند تا طعمه را مکان‌یابی کنند.
11- ___ه‌های بزرگ سفید ممکن است به آدم‌ها حمله کنند اما آن‌ها را نمی‌خورند. حمله به این خاطر اتفاق می‌افتد که ___ه‌ها آدم‌ها را با خوک‌های آبی یا بقیه طعمه‌هایی که معمولاً می‌خورند اشتباه می‌گیرند. ازآنجایی‌که آدم‌ها به آن اندازه‌ای که ___ه‌ها نیاز دارند چربی ندارد به‌وسیله ___ه‌ها خورده نمی‌شوند. آدم‌ها از حوادث مربوط به دستگاه تست کن نان بیشتر می‌میرند تا از حمله ___ه!
12- رشد ___ه‌ها کند است. نرها در سن 10 سالگی و ماده‌ها در سن 15 سالگی به بلوغ می‌رسند. ماده‌ها بعد از 12 ماه بارداری 2-10 ___ه زنده به دنیا می‌آورند. ___ه‌ها مثل والدین دیگر از بچه‌هایشان مراقبت نمی‌کنند و نوزادان از لحظه‌ای که متولد می‌شوند خودشان از خودشان مراقبت می‌کنند.
13- وقتی‌که یک ___ه بزرگ سفید متولد می‌شود همراه با خواهر و برادرهای تازه متولدشده دیگرش بلافاصله شنا می‌کند و از مادرش دور می‌شود. ___ه مادر ممکن است آن‌ها را تنها به‌صورت طعمه ببینند.
14- طول نوزاد ___ه بزرگ سفید در هنگام تولد 1.5 متر است. وقتی رشد می‌کند طولش می‌تواند به سه برابر این میزان برسد.
15- بچه ___ه‌ها ممکن است در تمام مدت عمرشان در بالای زنجیره غذایی اقیانوس قرار داشته باشند اما پیش از آن‌که بزرگ‌تر شوند، باید از شکارچیان بزرگ‌تر از خودشان ازجمله ___ه سفید بزرگ دیگر دوری کنند.
16- بسیاری از بچه ___ه‌ها در همان سال اول زندگی‌شان کشته می‌شوند. ___ه‌های بزرگ سفید جوان، ماهی‌ها (ازجمله ___ه‌های دیگر) را می‌خورند. هنگامی‌که بزرگ می‌شوند طعمه موردعلاقه‌شان پستانداران دریایی، به‌خصوص شیر دریایی و خوک آبی است.
17-___ه‌های بزرگ سفیدی که نزدیک سواحل آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند به خاطر پرش‌های باشکوهشان از آب مشهورند.
18- ___ه‌های بزرگ سفید جانوران تنها و گوشه‌گیری هستند (به‌تنهایی زندگی می‌کنند). آن‌ها فقط در طول فصل جفت‌گیری دورهم جمع می‌شوند.
19- ___ه‌های بزرگ سفید نمی‌توانند در اسارت زندگی کنند (در آبزی‌دان) چراکه گیج می‌شوند و حس جهت‌یابی‌شان را از دست می‌دهند و دائم با شیشه آکواریوم برخورد می‌کنند.
20- انسان‌ها هرسال بیش از 100 میلیون ___ه را قتل‌عام می‌کنند. تعداد ___ه‌ها به‌شدت کاهش‌یافته است و این جانوران اکنون در آستانه انقراض قرار دارند. بعضی از دانشمندان تخمین می‌زنند که تنها 10.000 ___ه بزرگ سفید در حیات‌وحش باقی‌مانده‌اند.
21- ___ه بزرگ سفید 60 سال زندگی می‌کند.