برای سربازان و افرادی که در مناطق دور افتاده حضور دارند دسترسی به امکانات مناسب و داروهای ضروری مانند نمونه هایی که برای درمان دیابت، کم خونی یا عفونت استفاده می شوند می تواند دشوار باشد. پروتئین های موجود در این داروها اغلب باید در مکانی سرد نگهداری شوند که اگر یخچال فریزر در اختیار نداشته باشید انجام آن چالش آسانی نخواهد بود.
زیست‌راکتوری کوچک که جانتان را نجات می دهد!
به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، پژوهشگران آزمایشگاه ملی اُک ریج روشی را برای سنتز پروتئین ها با یک زیست‌راکتور کوچک معرفی کرده اند که می توان آنها را فورا برای بیماران نیازمند مورد استفاده قرار داد. این دستگاه می تواند برای ساخت مقادیر اندک داروهایی که گران قیمت یا کمیاب هستند نیز استفاده شود.به طور معمول، دانشمندان از سلول های زنده برای ایجاد این پروتئین ها استفاده می کنند اما زیست‌راکتور می تواند دسته های کوچک از پروتئین های مشابه را بدون نیاز به نگهداری سلول های زنده تولید کند. این دستگاه از سیلیکون ساخته شده و دارای دو کانال موازی تقریبا 485 سانتیمتری است که همانند یک مار پیچ خورده اند. این دو کانال توسط یک غشا نشانه گذاری شده با منافذ ریز جدا شده اند؛ یک سمت دیگری را با مواد شیمیایی تغذیه می کند و در دیگری واکنش رخ می دهد. هنگامی که دستگاه تکان داده می شود، پروتئین مورد نظر به یک سمت غشا می رود، در شرایطی که ترکیب اسیدها و عصاره های سلولی در سمت دیگر باقی می ماند.
با تغییر اندازه منافذ و طول واکنش ها، پژوهشگران قادر به تولید میزان پروتئینی بوده اند که حتی بیشتر از زیست‌راکتورهای تجاری هم اندازه بوده است.پژوهشگران اشاره ای به هزینه تولید دستگاه خود در مقیاس بزرگ نکرده اند اما امیدوارند در آینده افراد بدون تخصص پزشکی بالا نیز قادر به پالایش پروتئین ها باشند. همان گونه که اشاره شد زیست‌راکتور آنها می تواند برای تولید مقادیر اندک از داروهای بسیار گران قیمت یا کمیاب مانند داروهای درمان بیماری های خاص نیز استفاده شود.