نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

پیشگیری و کنترل بیماری کیست هیداتیک

This is a discussion on پیشگیری و کنترل بیماری کیست هیداتیک within the انجمن بیماری های سگ forums, part of the تالار دوستداران سگها category; کیست هیداتیک، بیماری انگلی است که به وسیله مرحله نوزاد کرم « اکی نوکو___ گرانولوزوس» ایجاد می شود تنیا اکی ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  196
  لايك كرده
  127
  نوشته ها
  1,939
  می پسندم
  8,580
  مورد پسند : 707 بار در 213 پست

  پیش فرض پیشگیری و کنترل بیماری کیست هیداتیک

  کیست هیداتیک، بیماری انگلی است که به وسیله مرحله نوزاد کرم « اکی نوکو___ گرانولوزوس» ایجاد می شود تنیا اکی نوکوک، کوچکترین کرم پهن نواری است که شناخته شده و اندازه آن(۹-۵/۲ میلی متر)است.

  این کرم در روده کوچک سگ و سگ سانان (گرگ، روباه و بندرت گربه) زندگی می کند.و معمولاً دارای ۳ بند یا حلقه می باشد. کرم بالغ از دو قسمت سرو بدن تشکیل شده است .قسمت سر دارای دو ردیف قلاب و چهار باد کش است و بدن از ۳ تا ۴ بند تشکیل شده که بندهای آخر دارای تعداد زیادی تخم است.

  کرم بالغ در بدن انسان، گوسفند و گاو تشکیل نمی شود و تنها فرم بالغ کرم، در دستگاه گوارش سگ یاسگ سانان تشکیل می شود.

  ● سیر تکاملی و مرحله بیماریزایی

  دربند آخر کرم بالغ تعداد زیادی تخم وجود دارد که به همراه مدفوع سگ دفع می شود.تخم انگل بسیار کوچک وغیر قابل رویت است.تخمها در خاک مرطوب و سایه به مدت چند ماه به حیات خود ادامه می دهند . میزبانان واسط( گاو، گوسفند، انسان و … ) با خوردن تخمها آلوده می شوند.تخم ها دارای چند لایه و لایه هااز جنس کراتین و نسبت به تغییرات محیط بسیار مقاوم و می توانند در ۲ درجه سانتی گراد به مدت ۲ سال و در طبیعت بر حسب درجه حرارت و شرایط جوی بین ۳تا۸ماه زنده بمانند.هر ۷ تا ۱۴ روز یکبار تخمها توسط سگ تولید و دفع می شود. تخمها بعد از خورده شدن توسط انسان یا دام در روده باز شده و جنین کوچکی از آن خارج شده که شش قلاب دارد.جنین قلابدار در مخاط روده نفوذ کرده و از طریق عروق خونی می تواند به کلیه نقاط بدن برود. جنین پس از توقف در اعضاء مختلف بدن (کبد، کلیه، ریه،‌مغز، استخوان ، طحال و غیره ) شروع به رشد می کند و به شکل کیسه ای در می آید که به آن کیست هیداتیک گویند . هر کیست پر از مایع شفاف است که حاوی جنین یا لاروهای متعدد می باشد. کیستها به مرور رشد کرده و قطر آن به ۵ تا ۲۰ سانتی متر افزایش و گاهی حجم درون کیست به ۲ لیتر نیز می رسددر صورتی که کبد یا ریه یا عضو مبتلا به کیست هیداتیک درگاو و یا گوسفند به نحوی مورد تغذیه حیوانات دیگر مانند سگ قرار گیرد، کیستها در داخل روده کوچک باز شده و جوانه های داخل کیست به جداره روده کوچک می چسبند و بالغ می شوند و سر انجام کرم بالغ با تولید تخم چرخه را در طبیعت ادامه می دهد.

  بيماري كيست هيداتيك( هيداتوز) يكي از خطرناكترين بيماريهاي قابل انتقال از حيوان به انسان است.كرمهاي بالغ اين انگل(اكينوكوكوس گرانولوزوس) در روده سگ زندگي مي كند
  اما جالب اينكه مشكل خاصي را در سگ بوجود نمي آورد.تخمهاي اين كرم از طريق مدفوع سگ به بيرون منتقل ميشود،اين تخمها روي علوفه و سبزيجات پراكنده مي شوند و از طريق خوردن به گاو و گوسفند و همچنين انسان منتقل ميشود،تخمها از ديواره عروقي روده وارد كبد شده و به كرمهاي نابالغ يا همان كيست در مي آيند و در انسان،گاو و گوسفند هرگز به شكل كرم بالغ در نمي آيند و تنها در سگ با خوردن كبد هاي كيستيك گوسفند و گاو اين كيست ها به شكل كرم بالغ در روده سگ در آمده و چرخه انگل تكرار ميشود.

  تخم كرم پس از انتقال از سبزيجات آلوده به انسان،بصورت كيست در كبد در آمده و با فشاري كه خود كيست به كبد وارد مي نمايد باعث بوجود آمدن اختلالاتي در عملكرد طبيعي كبد ميگردد.گاهي تعداد اين كيست ها به حدي در كبد افزايش مي يابند كه موجب از كار افتادن كبد خواهد شد،در مواردي اين كيست هاي نوزاد از طريق خون خود را به بافت هاي ديگر مثل ريه،چشم و مغز رسانده و باعث اختلالات جدي در آن اندامها ميگردد.اگر در اثر هر عاملي و حتي موقع جراحي، اين كيست ها بتركند چون پروتيين داخل كيست براي بدن انسان ناشناخته است فورا منجر به ايجاد شوك آنافيلاكتيك گرديده و در صورت عدم درمان فوري منجر به مرگ هم مي گردند.علايم اين بيماري از درد ساده در محوطه راست شكمي گرفته تا اختلالات جدي كبدي متفاوت است كه تشخيص و درمان آن در حوزه جراحان عمومي مي باشد. اين بيماري به چند طرق جراحي و داروپي قابل درمان و كنترل مي باشد اما در اغلب موارد با وجود تكنيك هاي مختلف جراحي و داروپي در درمان اين بيماري،بيمار نتيجه رضايت بخشي را حصول نميكند.مطالعات دامپزشكان در كشور نشان مي دهد سگ هاي ولگرد اطراف شهرهاي تبريز،شيراز و تهران بالاترين ميزان آلودگي به اين انگل را دارا مي باشند. البته با افزايش بهداشت عمومي در جامعه انساني و همچنين درمان سگها و معدوم كردن بهداشتي احشاء كيستيك گاو و گوسفند در كشتارگاه هاي صنعتي، شيوع اين بيماري خطرناك در انسان تا حد خوبي كاسته شده است اما هنوز هم بيماران زيادي را ميتوان مشاهده نمود مدتهاي طولاني تحت درمان مي باشند.

  نكات ساده قابل پيشگيري از اين بيماري:

  1) با توجه به اينكه سبزيجات،صيفي جات و ميوه هاي بوته دار زميني مثل توت فرنگي از عمده ترين فاكتورهاي آلودگي به تخم اين انگل مي باشند حتما بايد قبل از مصرف به خوبي با آب شستشو گرديده و براي اطمينان از جدا شدن تخم انگل از سبزيجات، چند قطره مايع ظرفشوپي به داخل ظرف شستشو اضافه شود ،سبزيجات چند لحظه در داخل آب تكان داده شود تا آب كف نمايد. يكي از اشتباهاتي كه در موقع شستشوي سبزيجات وجود دارد اين است كه بعد از شستشو ،كل ظرف محتوي سبزيجات را روي آبكش ميريزند كه با اين كار تخمهاي انگل ته نشين شده در داخل ظرف دوباره روي سبزيجات پخش ميشود،بايد سبزيجات را از سطح آب برداشته شوند و آب باقيمانده دور ريخته شود.
  2)اگر سگي داريد حتما نزد دكتر دامپزشك برده تا داروي اختصاصي اين انگل را به سگ تجويز نمايد و هر 3-2 ماه اين كار تكرار گردد. چون قرص ضد انگل باعث پودر شدن كرمها داخل روده سگ ميشود و برخلاف ديگر انگلها ،مرده كرم كمتر در مدفوع ديده ميشود لذا تا 3 روز پس از خوراندن ضد انگل به سگ،مدفوع سگ حتما سوزانده شود.
  3)اگر كشتار غير بهداشتي دام (مثل قرباني كردن و نذري) داريد در صورت مشاهده كيست هاي كبدي در گاو و بخصوص گوسفند هرگز آنها را پاره نكنيد چون باعث كيست هيداتيك چشمي در انسان ميشوند و همچنين كبد حيوان را بطور بهداشتي دفن كنيد چون اگر سگي اين احشاء آلوده را بخورد دوباره سيكل انگل تكرار مي گردد.

  ● چرخه انتقال بیماری
  ۱) ذبح غیر بهداشتی دام ، بیرون انداختن امعاء و احشاء آلوده به کیست و قرار گرفتن این اندامها در دسترس سگ و سگ سانان
  ۲) خوردن کیستهای حاوی جنینتوسط سگ و تبدیل آنها به کرمهای پهن نواری شکل در روده سگ
  ۳) رشد کرمها (تنیا اکینوکوک) در روده سگ و دفع تخمها متعدد توسط مدفوع سگ در محیط.
  ۴) خوردن علوفه و آب آلوده به تخمهای دفع شده سگ توسط دامها(گوسفند، گاو، شتر …)
  ۵) تبدیل تخمها به جنین ها ی مختلف و تبدیل جنینها به کیست هیداتیک در اندامهای مختلف دام
  مجدداً با ذبح غیر بهداشتی دام و بیرون انداختن امعاء و احشاء آلوده به کیست و قرار گرفتن این اندامها در دسترس چرخه انتقال بیماری تکرار می گردد.
  ● سیر تکامل عامل بیماری کیست هیداتیک
  ۱) میزبان نهایی : میزبانی است که انگل دوران بلوغ یا مرحله تکثیر جنسی خود را در بدن آن موجود می گذراند.
  ۲) میزبان واسط : میزبانی است که انگل دوران قبل از بلوغ جنسی خود را در بدن آن موجود می گذراند۰
  ● راههای انتقال بیماری به انسان
  ۱) تماس نزدیک و مستقیم با سگ های آلوده .
  ۲) تماس مستقیم با مدفوع سگ های آلوده .
  ۳) مصرف آب،غذاوسبزیجات آلوده شده به مدفوع سگ
  دوره کمون بیماری: دوره کمون ممکن است بین ۵تا۲۰ سال طول می کشدو بر حسب محل، نوع و شدت ضایعات علائم بالینی فرق می کند.
  ● علائم بیماری در انسان
  بیماری درسگ هیچ علامت مشخصه ای معمولاً ندارد .علائم کیست در انسان بستگی به اندازه و محل جایگزینی آن دارد ( حدود ۹۰% کیستهادر ریه و کبد تشکیل می شود.) اگر بافت اطراف کیست نرم با شد کیست می تواند بزرگ و حتی به اندازه یک توپ فوتبال نیز برسد.
  ـ کیست تشکیل شده در استخوان معمولاً کوچک ومایع داخلی آن کم می باشد و عمدتاً حفره میانی استخوان را مورد تهاجم قرار داده و باعث فرسودگی و شکستگی استخوان می گردد.
  ـ در کیست های کبدی علائمی مثل بزرگی کبد ، قولنج کبدی و زردی دیده می شود.
  ـ در کیست های ریه علائم مختلفی از جمله سرفه ، تنگی نفس ، دردهای قفسه سینه و خلط خونی دیده می شود.
  ـ کیست در مغز موجب اختلالات عصبی تاری دید ، لرزش و صرع می گردد.
  ـ کیست در کلیه با سوزش ادرار و وجود خون در ادرار خودنمایی می کند.
  ـ کیست قلبی ممکن است باعث تپش قلب ، تنگی نفس، اختلال عمل قلب گردد.
  ـ در پاره ای از موارد به علت ضربه ممکن است کیست پاره شده و محتویات آن وارد خون شده و شوک ایجاد کند که خود موجب سقوط سریع فشار خون و مرگ بیمار می گردد.
  ● راه درمان بیماری در انسان
  تنها راه درمان بیماری در انسان عمل جراحی و خارج کردن کیست از داخل بدن است که آن هم بایستی با ظرافت خاصی انجام شود زیرا اگر در هنگام جراحی مایع موجود در کیست ها و یا قطعاتی از آن در بدن پخش شود کیست های ثانویه و جدید ایجاد می گردد.گاهی به علت گسترش کیستها در اعضاء مختلف بدن و یا وجود کیست در منطقه حساس و خطرناک که دسترسی و عمل جراحی آن مشکل است از داروی آلبندازول جهت درمان استفاده می شود ضمناً‌بعد از عمل جراحی نیز برای حذف کامل کیستها از داروی فوق استفاده می گردد .
  ● درمان بیماری در سگ
  در صورت آلودگی سگ به راحتی با دادن داروی ضد انگل درمان می شود. توصیه می شود مرتباً زیر نظر دامپزشکی هر چند ماه یک بار از داروی ضد انگل برای حیوانات استفاده شود.بنابراین کسانی که دارای سگ خانگی و گله می باشند، بایستی این موضوع را مدنظر داشته باشند.
  ● پیشگیری و کنترل
  بیماری کیست هیداتیک انتشار جهانی دارد و بطور کلی در مناطقی که شغل دامپروری رونق دارد وتماس نزدیکی بین گاو، گوسفند، انسان و سگ زیاد می باشد، از شیوع بیشتری برخوردار است. بنابراین در کنترل بیماری باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:
  ۱) آموزش بهداشت :آگاه نمودن مردم در زمینه استفاده از سبزیجات به نحوی که سبزی باید کاملاً با مواد ضدعفونی کننده شسته و بعد مصرف گردد.
  ۲) کسانی که دارای سگ خانگی و گله هستند، می بایست تماس محدودی با آنها داشته باشند.(زیرا موی بدن آنها ممکن است به تخم انگل آلوده باشد.)نگهداری این حیوانات باید تحت نظر دامپزشک با معاینه دوره ای مرتب و استفاده از داروهای ضد انگل همراه باشد و از لمس کردن آنها نیز خودداری گردد.
  ۳) از کشتار حیوانات(گاو، گوسفند و بز ) در خارج از کشتارگاه اکیداً خودداری شود و این کار باید در کشتارگاههای بهداشتی صورت پذیرد.ضمناً مردم در این خصوص همکاری لازم را باید معمول دارند و از خرید گوشت و فراورده های دامی که معاینه نشده و مهربهداشتی ندارند خودداری کنند.
  ۴) بازرسی لاشه و اندام ها در موقع کشتار، ضبط و معدوم نمودن اندام های آلوده به کیست به نحوی که اندام آلوده از دسترس سگ دور نگه داشته شده و حتماً سوزانده و یا دفن بهداشتی گردند.
  5) آموزش به مردم در مورد اهمیت شستشوی دستها با آب و صابون

  منابع: http://www.jkmt.ir/index.php?option=...=19:-&Itemid=6
  http://www.petiran.ir/phpbb2/viewtop...30601ad2ec1c6e
  اي مرا با شور شعر آميخته
  اينهمه آتش به شعرم ريخته

  عشق چون در سینه ام بیدار شد
  از طلب ، پا تا سرم ایثار شد...

 2. 8 کاربر پست ساقی عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  1241
  لايك كرده
  411
  نوشته ها
  2,385
  می پسندم
  2,226
  مورد پسند : 6,191 بار در 1,994 پست
  حالت من :
  My Mood
  Breezy

  New 1 *******بیماری کیست هیداتیک در سگ سانان*******

  بیماری کیست هیداتیک

  کیست هیداتیک، بیماری انگلی است که به وسیله مرحله نوزاد کرم « اکی نوکو___ گرانولوزوس» ایجاد می شود تنیا اکی نوکوک، کوچکترین کرم پهن نواری است که شناخته شده و اندازه آن(۹ ۵/۲ میلی متر)است.این کرم در روده کوچک سگ و سگ سانان (گرگ، روباه و بندرت گربه) زندگی می کند.و معمولاً دارای ۳ بند یا حلقه می باشد. کرم بالغ از دو قسمت سرو بدن تشکیل شده است .قسمت سر دارای دو ردیف قلاب و چهار باد کش است و بدن از ۳ تا ۴ بند تشکیل شده که بندهای آخر دارای تعداد زیادی تخم است.کرم بالغ در بدن انسان، گوسفند و گاو تشکیل نمی شود و تنها فرم بالغ کرم، در دستگاه گوارش سگ یاسگ سانان تشکیل می شود.


  کیست هیداتیک، بیماری انگلی است که به وسیله مرحله نوزاد کرم « اکی نوکو___ گرانولوزوس» ایجاد می شود تنیا اکی نوکوک، کوچکترین کرم پهن نواری است که شناخته شده و اندازه آن(۹ ۵/۲ میلی متر)است.این کرم در روده کوچک سگ و سگ سانان (گرگ، روباه و بندرت گربه) زندگی می کند.و معمولاً دارای ۳ بند یا حلقه می باشد. کرم بالغ از دو قسمت سرو بدن تشکیل شده است .قسمت سر دارای دو ردیف قلاب و چهار باد کش است و بدن از ۳ تا ۴ بند تشکیل شده که بندهای آخر دارای تعداد زیادی تخم است.کرم بالغ در بدن انسان، گوسفند و گاو تشکیل نمی شود و تنها فرم بالغ کرم، در دستگاه گوارش سگ یاسگ سانان تشکیل می شود.● سیر تکاملی و مرحله بیماریزاییدربند آخر کرم بالغ تعداد زیادی تخم وجود دارد که به همراه مدفوع سگ دفع می شود.تخم انگل بسیار کوچک وغیر قابل رویت است.تخمها در خاک مرطوب و سایه به مدت چند ماه به حیات خود ادامه می دهند . میزبانان واسط( گاو، گوسفند، انسان و … ) با خوردن تخمها آلوده می شوند.تخم ها دارای چند لایه و لایه هااز جنس کراتین و نسبت به تغییرات محیط بسیار مقاوم و می توانند در ۲ درجه سانتی گراد به مدت ۲ سال و در طبیعت بر حسب درجه حرارت و شرایط جوی بین ۳تا۸ماه زنده بمانند.هر ۷ تا ۱۴ روز یکبار تخمها توسط سگ تولید و دفع می شود. تخمها بعد از خورده شدن توسط انسان یا دام در روده باز شده و جنین کوچکی از آن خارج شده که شش قلاب دارد.جنین قلابدار در مخاط روده نفوذ کرده و از طریق عروق خونی می تواند به کلیه نقاط بدن برود. جنین پس از توقف در اعضاء مختلف بدن (کبد، کلیه، ریه، مغز، استخوان ، طحال و غیره ) شروع به رشد می کند و به شکل کیسه ای در می آید که به آن کیست هیداتیک گویند . هر کیست پر از مایع شفاف است که حاوی جنین یا لاروهای متعدد می باشد. کیستها به مرور رشد کرده و قطر آن به ۵ تا ۲۰ سانتی متر افزایش و گاهی حجم درون کیست به ۲ لیتر نیز می رسددر صورتی که کبد یا ریه یا عضو مبتلا به کیست هیداتیک درگاو و یا گوسفند به نحوی مورد تغذیه حیوانات دیگر مانند سگ قرار گیرد، کیستها در داخل روده کوچک باز شده و جوانه های داخل کیست به جداره روده کوچک می چسبند و بالغ می شوند و سر انجام کرم بالغ با تولید تخم چرخه را در طبیعت ادامه می دهد.● چرخه انتقال بیماری۱) ذبح غیر بهداشتی دام ، بیرون انداختن امعاء و احشاء آلوده به کیست و قرار گرفتن این اندامها در دسترس سگ و سگ سانان۲) خوردن کیستهای حاوی جنینتوسط سگ و تبدیل آنها به کرمهای پهن نواری شکل در روده سگ۳) رشد کرمها (تنیا اکینوکوک) در روده سگ و دفع تخمها متعدد توسط مدفوع سگ در محیط.۴) خوردن علوفه و آب آلوده به تخمهای دفع شده سگ توسط دامها(گوسفند، گاو، شتر …)۵) تبدیل تخمها به جنین ها ی مختلف و تبدیل جنینها به کیست هیداتیک در اندامهای مختلف داممجدداً با ذبح غیر بهداشتی دام و بیرون انداختن امعاء و احشاء آلوده به کیست و قرار گرفتن این اندامها در دسترس چرخه انتقال بیماری تکرار می گردد.● سیر تکامل عامل بیماری کیست هیداتیک۱) میزبان نهایی : میزبانی است که انگل دوران بلوغ یا مرحله تکثیر جنسی خود را در بدن آن موجود می گذراند.۲) میزبان واسط : میزبانی است که انگل دوران قبل از بلوغ جنسی خود را در بدن آن موجود می گذراند۰● راههای انتقال بیماری به انسان۱) تماس نزدیک و مستقیم با سگ های آلوده .۲) تماس مستقیم با مدفوع سگ های آلوده .۳) مصرف آب،غذاوسبزیجات آلوده شده به مدفوع سگدوره کمون بیماری: دوره کمون ممکن است بین ۵تا۲۰ سال طول می کشدو بر حسب محل، نوع و شدت ضایعات علائم بالینی فرق می کند.● علائم بیماری در انسانبیماری درسگ هیچ علامت مشخصه ای معمولاً ندارد .علائم کیست در انسان بستگی به اندازه و محل جایگزینی آن دارد ( حدود ۹۰% کیستهادر ریه و کبد تشکیل می شود.) اگر بافت اطراف کیست نرم با شد کیست می تواند بزرگ و حتی به اندازه یک توپ فوتبال نیز برسد.ـ کیست تشکیل شده در استخوان معمولاً کوچک ومایع داخلی آن کم می باشد و عمدتاً حفره میانی استخوان را مورد تهاجم قرار داده و باعث فرسودگی و شکستگی استخوان می گردد.ـ در کیست های کبدی علائمی مثل بزرگی کبد ، قولنج کبدی و زردی دیده می شود.ـ در کیست های ریه علائم مختلفی از جمله سرفه ، تنگی نفس ، دردهای قفسه سینه و خلط خونی دیده می شود.ـ کیست در مغز موجب اختلالات عصبی تاری دید ، لرزش و صرع می گردد.ـ کیست در کلیه با سوزش ادرار و وجود خون در ادرار خودنمایی می کند.ـ کیست قلبی ممکن است باعث تپش قلب ، تنگی نفس، اختلال عمل قلب گردد.ـ در پاره ای از موارد به علت ضربه ممکن است کیست پاره شده و محتویات آن وارد خون شده و شوک ایجاد کند که خود موجب سقوط سریع فشار خون و مرگ بیمار می گردد.● راه درمان بیماری در انسانتنها راه درمان بیماری در انسان عمل جراحی و خارج کردن کیست از داخل بدن است که آن هم بایستی با ظرافت خاصی انجام شود زیرا اگر در هنگام جراحی مایع موجود در کیست ها و یا قطعاتی از آن در بدن پخش شود کیست های ثانویه و جدید ایجاد می گردد.گاهی به علت گسترش کیستها در اعضاء مختلف بدن و یا وجود کیست در منطقه حساس و خطرناک که دسترسی و عمل جراحی آن مشکل است از داروی آلبندازول جهت درمان استفاده می شود ضمناً بعد از عمل جراحی نیز برای حذف کامل کیستها از داروی فوق استفاده می گردد .● درمان بیماری در سگدر صورت آلودگی سگ به راحتی با دادن داروی ضد انگل درمان می شود. توصیه می شود مرتباً زیر نظر دامپزشکی هر چند ماه یک بار از داروی ضد انگل برای حیوانات استفاده شود.بنابراین کسانی که دارای سگ خانگی و گله می باشند، بایستی این موضوع را مدنظر داشته باشند.● پیشگیری و کنترلبیماری کیست هیداتیک انتشار جهانی دارد و بطور کلی در مناطقی که شغل دامپروری رونق دارد وتماس نزدیکی بین گاو، گوسفند، انسان و سگ زیاد می باشد، از شیوع بیشتری برخوردار است. بنابراین در کنترل بیماری باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:۱) آموزش بهداشت :آگاه نمودن مردم در زمینه استفاده از سبزیجات به نحوی که سبزی باید کاملاً با مواد ضدعفونی کننده شسته و بعد مصرف گردد.۲) کسانی که دارای سگ خانگی و گله هستند، می بایست تماس محدودی با آنها داشته باشند.(زیرا موی بدن آنها ممکن است به تخم انگل آلوده باشد.)نگهداری این حیوانات باید تحت نظر دامپزشک با معاینه دوره ای مرتب و استفاده از داروهای ضد انگل همراه باشد و از لمس کردن آنها نیز خودداری گردد.۳) از کشتار حیوانات(گاو، گوسفند و بز ) در خارج از کشتارگاه اکیداً خودداری شود و این کار باید در کشتارگاههای بهداشتی صورت پذیرد.ضمناً مردم در این خصوص همکاری لازم را باید معمول دارند و از خرید گوشت و فراورده های دامی که معاینه نشده و مهربهداشتی ندارند خودداری کنند.۴) بازرسی لاشه و اندام ها در موقع کشتار، ضبط و معدوم نمودن اندام های آلوده به کیست به نحوی که اندام آلوده از دسترس سگ دور نگه داشته شده و حتماً سوزانده و یا دفن بهداشتی گردند.5) آموزش به مردم در مورد اهمیت شستشوی دستها با آب و صابون
  برگرفته از:http://www.puyandegan.blogfa.com/post ۱۳۶.aspx
  سایت دام آوران


  فرا رسیدن سالروز تاسیس کمیته حمایت از حیوانات خیابانی icph.ir بر همگان مبارک باد
  ستایشگر معلمی هستم که اندیشیدن را به من آموخت
  [SIGPIC][/SIGPIC]

 4. 3 کاربر پست لونا عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  376
  لايك كرده
  212
  نوشته ها
  2,470
  می پسندم
  6,093
  مورد پسند : 5,231 بار در 1,506 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angry
  نوشته های وبلاگ
  5

  پیش فرض

  ادغام شد

 6. 2 کاربر پست gazelle عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  1241
  لايك كرده
  411
  نوشته ها
  2,385
  می پسندم
  2,226
  مورد پسند : 6,191 بار در 1,994 پست
  حالت من :
  My Mood
  Breezy

  پیش فرض

  مرسی gazeelle جان نمیدونستم قبلا نوشته شده تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  ستایشگر معلمی هستم که اندیشیدن را به من آموخت
  [SIGPIC][/SIGPIC]

 8. کاربر مقابل پست لونا عزیز را پسندیده است:


 9. Top | #5

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  حیوان خانگی
  گربه
  لايك دريافتي
  81
  لايك كرده
  56
  نوشته ها
  203
  می پسندم
  349
  مورد پسند : 607 بار در 170 پست

  پیش فرض

  فکر میکنم یکی از اصلی ترین راههای انتقال بیماری به انسان که ذکر نشده بود خوردن دل و جگر دام آلوده باشه
  [تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)

LinkBacks (?)

 1. 23rd March 2013, 07:24 PM
 2. 6th December 2011, 11:47 PM
 3. 5th November 2011, 12:29 PM
 4. 25th September 2011, 11:16 PM

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 29
  آخرين نوشته: 16th May 2015, 01:12 AM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19th December 2013, 11:02 PM
 3. راههای انتقال بیماری کیست هیداتیک (هیداتیدور)
  توسط poone_s در انجمن بیماری های مشترک با نشخوارکنندگان
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 5th December 2012, 08:37 PM
 4. کنترل کک و پیشگیری آن در سگها
  توسط mania در انجمن آرشیو
  پاسخ: 23
  آخرين نوشته: 2nd May 2011, 07:27 PM
 5. روشهای پیشگیری و کنترل بیماری گامبورو
  توسط p_s در انجمن مقالات و موضوعات تخصصی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10th October 2009, 06:39 PM

Visitors found this page by searching for:

بیماری کیست

کیست هیداتید

انواع کیست کبد

بیماری کیست هیداتیک

کیست مغزی چیست؟

درمان كيست هيداتيك

علائم کیست کبد

کیست انگلی

درمان کیست مغزی

علائم بیماری کیست

جراحی کیست هیداتیک

وجود کیست در مغز

انواع کیست ریه

علت کیست کبد

علائم كيست كبد

کیست مغزی جنین

راههای انتقال کیست هیداتیک

راه درمان کیست هیداتیک

وجود كيست در سر جنين

وجود کیست در سرتاثیرقرص جهت درمان هیدراتیکدرمان بیماری کیستكيست ريه و علت ان چيستنوزاد کیست هیداتیتبیماری کیست هیداتککیست هیداتیک در سگها چیستبیماری کیست هیداتیددلایل کیست سر جنینکیست هیداتیک درمانکیست هیداتید جگرعلل بوجود امدن کیست مغزی کیست مغز جنینکیست هیداتیک.pptكيست كبدعلت کیست در کبد چیستهیداتیککیست هیداتیک و درمان اندرمان کیست هیداتیک کبدکیست در جگر گوسفندشن هيداتيكعمل جراحی کیست هیداتیکراههای تشخیص کیست هیداتیکاگرمحل کیست هیداتید شسته شود قابل منابع مقاله کیست هداتیکانواع کیست هیداتیکشن هداتیت وکیست هداتیتدرمان کیستهای ساده کبدانواع کیست کبدیعلت بوجود امدن كيست كبديبیماری کیست چشمکیستهای موجود در کبد گوسفندعمل کیست مغزیروش تشخيص كيست ساده كبد از كيست هيداتيددرمان بیماری کیست کبدهیداتیت کیست کبدکیست موجود درسرکیست در سر جنینکیست داخل کبدکیست چه نوع بیماری استکیست انگلی در کودکان علت وراه درمانکوچکی سرجنینسرایت کیست هیداتیککیست هیداتیک علائمدلایل بوجود امدن کیست در سر جنینعوامل بوجود امدن کیست کلیهعلائم وجود کیست در مغزعلایم بیماری کیستبیماری کیسانواع کیست مغزکیست هداتیددرگوسفندان کیست داخل سر جنین چیستآموزش به بیمار کیست هیداتیک کبدعمل کیست در مغزکیست کبد در کودکاندرمان کیست ساده کبدتنیا اکی نوکوکعلت كيست كبددرمان بیماری هیداتیددرمان كيست ريهکیست سر در جنینکیست هداثیددرمان کیست هیدیاتیککیست کبدیکیست هیداتیو کبد کرم جگرگوسفندکیست هداتیک pptوجود کیست درمغزراه انتقال کیست هیداتیکمرض کیستدرمان كيست در كودكانراههای درمان کیست چشمعلت کیست در جگربیماری کیست هیداتیتبیماری کیست چه نوع بیماری است؟علائم کیست کبدیدرباره کیست هیداتیدعلل بوجود آمدن کیست در کلیه راستکیست در سر نوزادكيست نوزاداندرمان کیست کبد وکلیه

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556