به گزارش سرویس محیط زیست ایسنا، سایت "دیسکاوری نیوز" در یک مقاله جدید به معرفی برخی از گونه‌های جانوری پرداخته که جنس ماده آنها نسبت به نوزادان خود دست به خشونت‌ زده و رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که نمی‌توان آن را با رفتارهای مادرانه مطابق دانست:


تامارین سبیل‌دار: جنس ماده تامارین سبیل‌دار در برخی مواقع به کشتن بچه‌های خود اقدام می‌کنند. جنس ماده این گونه به دلایل ژنتیکی خود موجب تلف شدن بچه‌اش می‌شود. به گفته کارشناسان، تامارین سبیل‌دار ماده زمانی دست به این اقدام می‌زند که به دلیل ساختار اجتماعی گروه‌های خاص، احتمال ضعیفی برای حفظ بقایشان وجود دارد. مشاهده این صحنه ترسناک و ناخوشایند است که تامارین ماده نوزاد خود را بلند کرده و از بالای درخت به زمین پرتاب می‌کنند.


خشونت‌های مادرانه در قلمرو حیوانات خشونت‌های مادرانه در قلمرو حیوانات


شامپانزه: گاهی اوقات شامپانزه‌های ماده با همکاری بچه‌های خود شامپانزه‌های دیگر را تلف می‌کنند. در دهه 1970 "جین گودال" از نخستین‌شناسان مشاهده‌ای مبنی بر همکاری یک شامپانزه‌ ماده و بچه‌اش برای تلف کردن بچه شامپانزه‌های دیگر داشت.کانگورو: کانگوروهای ماده در مواقعی که در شرایط سختی قرار می‌گیرند بچه‌های خود را قربانی می‌کنند. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که کانگورو ماده، بچه‌هایی در سنین مختلف داشته باشد. همچنین زمانی که کانگورو ماده در شرایطی جسمی استرس‌زا قرار دارد بچه بزرگترش را به حال خود وامی‌گذارد که این تصمیم می‌تواند به تلف شدن چندین بچه‌ کانگورو منجر شود.ماده شیر: زمانی که شیر نر شکار می‌کند ممکن است تعدادی از توله‌های کمتر از دو سال را از بین ببرد تا برای خوردن شکار خود رقیبی نداشته باشد و در این شرایط ماده شیر هیچ مخالفتی با اقدام شیر نر نمی‌کند.

پاندا: پانداهای ماده که معمولا 127 کیلوگرم وزن دارند، بچه‌های بسیار کوچکی به دنیا می‌آورند که وزن آنها بین 99 تا 198 گرم است. پانداهای ماده اغلب هنگام خواب روی بچه‌شان می‌افتند یا روی آنها پا می‌گذارند و بچه‌شان را تلف می‌کنند.اسب دریایی: در این جانوران جنس نر باردار می‌شود و جنس ماده در رشد نوزادان نقشی ندارند. جنس نر دارای کیسه‌ای است که تخم‌ها تا تکامل یافتن در آن رشد می‌کنند و جنس ماده در ایفای نقش مادری سهیم نیست.

مورچه دراکولا: این گونه از مورچه‌ها حفره‌هایی روی بدن لارو ایجاد کرده و از خون آن تغذیه می‌کنند اگرچه این رفتار به تلف شدن آنها منجر نمی‌شود اما برای لارو فایده‌ای هم ندارد.___ه گالاپاگوس: بسیاری از گونه‌های ___ه‌ها از اعضای گونه‌ خود تغذیه می‌کنند که ___ه گالاپاگوس نیز مستثنی نیست. ___ه گالاپاگوس ماده در مواقع گرسنگی مشکل پسند نیست و در صورتی که ___ه کوچکی پیدا کند بدون آنکه بررسی کند بچه خودش است به خوردن آن اقدام می‌کند.