مدیریت جنگل تاوان کم توجهی برخی مسئولان را می‌دهد
معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مدیریت جنگل تاوان کم توجهی برخی مسئولان را می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مازندران، بهزاد انگورج در کارگاه بین‌المللی مدیریت پویای جنگل‌های طبیعی در نور، اظهار کرد: جنگلداری در کشور در نیمه راه است و قضاوت درباره آن در حال حاضر کمی زود است.

وی با بیان اینکه 299 هزارهکتار از جنگل‌های کشور فاقد سابقه طرح جنگل‌داری است، تصریح کرد: در کشور 47 هزار هکتار طرح ملی، چهار پناهگاه حیات وحش و 21 منطقه حفاظت شده وجود دارد.
معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه مساحت طرح های جنگلداری 959 هزارهکتار است، خاطرنشان کرد: 36 طرح جنگلداری در سال 94 غیرفعال شده و مجموع طرح‌های غیر فعال به 119 عدد رسیده است.

انگورج با بیان اینکه اکنون دیگر با مشکلات مربوط به دام‌ها در کشور روبه‌رو نیستیم، گفت: یک میلیون و 412 هزار واحد دامی از جنگل خارج و به جای آن 3 هزار و 632 هکتار از اراضی پرت و جدا شده از جنگل به دامدار داده شد تا بتواند معیشت خود را تامین کند.
معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به خرید 4 هزار و 720 خانه‌سرا برای خانوارها، خاطرنشان کرد: 550 هزار هکتار از مزارع فاقد مشکل دام است و در مجموع 35 هزار هکتار عرصه جنگلی برای احیا و بازسازی آماده است و عملکرد دولت در حفظ جنگل‌ها مثبت بود.وی با بیان اینکه نسبت به اطلاع‌رسانی به افکار عمومی کوتاهی شده است، گفت: در اسناد ارائه شده، در سال 75، تعداد اصله درخت در هر هکتار201 عدد بود که این میزان در سال 85 به 211 عدد رسید.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه مدیریت جنگل شمال کشور در دو سال گذشته با مشکلات فراوان برنامه‌گریزی همراه بود، اظهار کرد: در ارائه طرح‌های جنگلداری جامع‌نگری، چند کاربردی و غیره دیده نشد و باید اصلاح شود.
وی جامع نگری، اجرای سیاست رویکرد مشارکت مردم، اصلاح هدف‌های راهبردی و سیاست اجرایی را از نکات مهم و ضروری این امر دانست و افزود: مدیریت در جنگل همیشه تک محوری انجام شده و مسئولان در این زمینه همراهی نکرده‌اند.
انگورج با بیان اینکه 78 هزار و 390 خانواده جنگل‌نشین هستند، اظهار کرد: 4 میلیون مترمکعب مصرف هیزم این میزان خانواده است.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت جنگل تاوان کم توجهی برخی مسئولان را می‌دهد، افزود: در جنگل باید سیاست جنگل حاکم شود که اگر غیر از این باشد سرنوشت آن همان موضوع جنگل‌های جلگه‌ای صنوبرکاری 433 ساله می‌شود.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه تجارت بزرگ‌ترین خیانتی بود که برای محیط‌زیست و ا___یستم طبیعی اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: در جنگل‌های هیرکانی شمشاد از بین رفت و بی‌توجهی در مراکز قرنطینه‌ای حوادث بیولوژیک و زیست محیطی ایجاد کرد.
انگورج گفت: سوخت هیزم، مصرف چوب در سراهای دامداری، اختلال در حفاظت و نگهداری، حذف منابع مالی و طرح به میزان 2 هزار و 500 میلیارد ریال از درآمد استحصال چوب، از دست دادن ظرفیت‌های تولید شده و فروپاشی نظام نظارتی موجود در جنگل از انواع مشکلات بهره‌برداری در جنگل است.

وی با بیان اینکه در شش ماه گذشته تمام توان سازمان جنگل‌ها صرف قانون حفظ کاربری اراضی شد، تصریح کرد: مدیرت مالی ناشی از توقف بهره‌بردای باید بهینه سازی شود.

انگورج با تاکید بر اینکه با توقف در بهره‌برداری هیچ انگیزه‌ای برای نظارت و کنترل وجود ندارد، اظهار کرد: دخالت در مدیریت جنگل‌داری مهم‌ترین نگرانی است و به کنار گذاشتن نظارت در مدیریت جنگل و سیاست جنگلداری موجب شد تا شرکت چوکا صنعت ورشکسته و شرکت شفارود بدهکار شود.