ارایه یک محیط امن تنها راه برای شاد نگه داشتن پرنده ایست که کی تواند تا آخر عمر یهترین دوست شما باشد.اگر شما به فکر اضافه کردن یک پرنده به خانواده ی خود هستید حتما باید محیطی سالم را برای او ایجاد کنید.شما باید اطمینان حاصل کنید که میله های قفس پرنده بدون تیزی و کاملا صاف باشند و فاصله ی بین آنها به طوری باشد که پرنده به راحتی بتواند از آنها آویزان شود.قفس باید از میله های محکم و مطمئن ساخته شده باشد. توجه داشته باشید جنس میله ها از سرب و روی نباشد.اسباب بازی هایی که در اختیار او میگذارید نباید تیزی داشته باشد و انقدر کوچک نباشد که پرنده بتواند آنها را ببلعد.

شما باید بهترین محل را برای گذاشتن قفس انتخاب کنید.بر خلاف انتظار بعضی ها آشپزخانه بدترین انتخاب میتواند باشد.نوسانات دمایی و دود بخصوص در حین پخت و پز میتواند اثر ید و قابل توجهی بر روی سلامتی پرنده بگذارد. بوی سوختگی و مواد شیمیایی که با آن آشپزخانه را تمیز میکنید به نوبه خود میتواند مضر و خطرناک باشد.اگر پرنده شما در خانه آزاد باشد و قفس آن نیزدر آشپزخانه قرار گرفته باشد ممکن است وقتی به سمت قفسش پرواز میکند اشتباها به روی اجاق گاز بنشیند و برایش مشکل بوجود بیاید.


اگر پرنده شما در خانه آزاد است باید یکسری نکات را رعایت کنید.مطمئن شوید پنجره ها بسته اند یا اینکه دارای توری محکمی هستند که پرنده نمیتواند به بیرون پرواز کند.گاهی اوقات پرنده ها برای خارج شدن از خانه به سمت شیشه ها پرواز میکنند که باعث آسیب به سرشان میشود، به همین منظور بهتر است از پرده برای پنجره های خود استفاده کنید.


به دلایل روشن لوسترها خطرناک هستند.شما باید مطمئن شوید لوسترها به محکمی به سقف وصل شده اند و اگر لوستر شما دارای آویز است ، آویزهای آن دارای شکستگی نباشند که به پرنده آسیب بزند.
اگر شومینه روشن در خانه دارید حتما از حفاظ های ایمنی باید استفاده کنید و از بسته بودن دودکش آن مطمئن شوید چون امکان فرار پرنده از دودکش وجود دارد.

در نهایت پرندگان دوست دارند طعم جهان را با دهان خود بچشند... به این معنا که هر چیزی را وارد منقار خود میکنند و میخورند. بعضی از گیاهان و گل های آپارتمانی ممکن است سمی و خطرناک باشند پس بهتر است اگر گیاه در خانه دارید در مورد آن تحقیق کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.