بسیاری از مردم هنگامی که یک پرنده خریداری می کنند از سن دقیق آن آگاه نیستند.دامپزشک اگر سن دقیق پرنده را بداند میتواند لیست دقیق هری از بیماری ها و اختلالات احتمالی که ممکن است برای پرنده پیش بیاید ارائه دهد.


نکات زیر میتوانند به تعیین سن پرنده شما کمک کنند:
پر : طوطی سانان کم سن و سال معمولا پرهای کدر و تیره ندارند.هر چقدر سن پرنده بالا برود درخشندگی پرها کمتر میشود.
یک روش دیگر برای تعیین سن پرندگانی که پرهای آنها در دوران بلوغ و جوانی تفاوتی با هم نمی کند ، دم است! معمولا دم پرندگان جوان کوتاهتر از دم پرندگان بالغ است.رنگ منقار : در برخی از گونه ها رنگ منقار در دوره های سنی مختلف متفاوت است و با بالا رفتن سن، منقار نیز تیره تر می شود. در برخی پرندگان بالغ قاعده ی نوک آن ها به رنگ روشن دیده می شود.
رنگ عنبیه (برای طوطی سانان) : از طریق رنگ عنبیه نیز می توان به سن پرنده پی برد. در بسیاری از طوطی سانان جوان رنگ عنبیه تیره (قهوه ای تیره) است. این رنگ ظرف یک سال تغییر خواهد کرد و متمایل به خاکستری می شود. سپس طی یک تا سه سال این رنگ به زرد تبدیل خواهد شد. در برخی از گونه (طوطی آمازون) تغییرات عنبیه به رنگ قرمز یا نارنجی است .پرنده ای که دارای چشمانی رنگی است، بالغ خواهد بود. در گونه های آفریقایی پرنده هایی که دارای چشمانی به رنگ خاکستری تا قهوه ای هستند بالغ اند.

سایت جامع حیوانات ایران