10-560x420-1.jpg

دانخوری وآبخوری پرندگان در مزراع خانگی را میتوانید با اشیا و ابزارهای ساده و در دسترس با ارزانترین قیمت خودتان بسازید برای این کار لازم است تا نکاتی را در نظر بگیرید.
نگه داری پرنده های خانگی با کاربری زینتی و یا جهت پرورش برای استفاده از گوشت و تخم تولیدی آن ها در محیط های مناسب پیرامون امری لذت بخش وسرگرم کننده بوده و برای عده زیادی از مردم جنبه معیشتی داشته و گاهاَ اقتصاد برخی خانواده ها به آن وابسته است .
در مطلب گذشته نحوه ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی را شرح دادیم حال در این مطلب قصد داریم برای افراد مبتدی و تازه کار چند روش ساده ساخت دانخوری و آبخوری مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون ، اردک و غاز و دانخوری سایر پرنده ها را با تصویر آموزش دهیم تا از هزینه های اولیه آن ها کاسته شود و یا اگر دسترسی به بازار های تامین تجهیزات پرورش طیور برایتان مقدور نیست می توانید در تامین برخی از تجهیزات خود کفا شوید .
برای ساخت دانخوری و آبخوری اگر نگاهی خلاقانه به لوازم بلا استفاده دور و اطراف خود بیاندازید قطعا با اشیائی روبرو می شوید که با کمی تغییر و اعمال سلیقه می توانند تبدیل به ظروفی مناسب برای دانخوری مرغ و آبخوری مرغ و سایر و پرندگان مزرعه کوچک شما شوند .
چند نکته در طراحی ظرف مناسب
ظرف دانخوری که می سازید باید توان ذخیره دان برای چند روز را داشته باشد .
امکان ورود پرنده به داخل ظرف دانخوری نباشد .
رطوبت و آب باران و … به داخل سطل دانخوری نفوذ نکند تا دان سالم بماند .
حرکت دان به سمت محل مصرف پرنده روان باشد .
ظرف دانخوری و آبخوری دارای لبه ای تیز و برنده نباشد تا پرندگان دچار آسیب بدنی نشوند .
امکان شستشوی دانخوری و آبخوری هر چند یک بار فراهم باشد .
برای دانخوری بلدرچین از سوراخ های کوچک تر و برای دانخوری بوقلمون سوراخ های بزرگ تر ایجاد کنید .

مدل یکاستفاده از سطل های پلاستیکی برای ساخت دانخوری

چند روش ساده برای ساخت دانخوری و آبخوری طیور

پایین ترین قسمت بدنه سطل را به نسبت نوع پرنده ای که نگه داری می کنید حداقل دو سوراخ و حداکثر ۴ سوراخ با فاصله ۱۵ سانتی متر از یک دیگر ایجاد کنید .لوله های زانویی آب و فاضلاب با زاویه ۴۵ درجه با سایز مناسب سر پرنده ( حداقل یک و نیم برابر ابعاد سر پرنده ) به عنوان محافظ لبه و مانع ریختن دان به بیرون در دهانه سوراخ ها به حالت تصویر نصب کنید .بعد از ریخت دان به داخل سطل حتما درب سطل را بگذارید تا مانع ورود پرندگان به داخل سطل شود .

مدل دوبا لوله پلیکا دانخوری بسازید

چند روش ساده برای ساخت دانخوری و آبخوری طیور
دوعدد زانویی ۴۵ درجه از جنس پلی کا و یا پی وی سی را به هم وصل کنید .و یک لوله به ارتفاع یک متر به آن به عنوان محل ذخیره دان متصل کنید .لوله را با استفاده از تسمه های فلزی که می توانید با برش پیت های حلبی بسازید به دیوار محکم کنید .
مدل سهروشی دیگر یرای ساخت دانخوری
یک سه راهی پلیکا با زاویه ۴۵ درجه را به یک لوله پلیکا متصل کنید و انتهای آن را مسدود کنید و مطابق شکل به یک گوشه از دیوار نصب کنید.

مدل چهار

چند روش ساده برای ساخت دانخوری و آبخوری طیور

یک لوله پلی کا به طول ۶۰ سانت را به شکل زیر سوراخ کنید و به یک زانویی متصل کنید و طرف دیگر زانویی را یک لوله به ارتفاع دلخواه جهت ذخیره دان متصل کرده و در کنار قفس و یا مزرعه قرار دهید .

ساخت آبخوری مرغ با استفاده از بطری آب و نوشابه

چند روش ساده برای ساخت دانخوری و آبخوری طیور

دو عدد بطری آب یا نوشابه یک و نیم لیتری آماده کنید .استفاده از بطری های ضخیم نوشابه به علت استحکام بیشتر توصیه مشود .یک بطری را از وسط ببرید و در ارتفاع ۵ سانتی از کفه بطری یک سوراخ متناسب با سایز سر پرنده ایجاد کنید .بطری دیگر را پر آب کرده و یک چوب نازک داخل بطری گذاشته به طوری که حداقل دو سانت از قوطی بزرگ تر باشد .بطری برش خورده را روی این بطری قرار دهید تا جایی که انتهای آن به چوب برسد سپس بطری را برگردانید و در محل مناسب قراردهید .میتوانید بطری را با ریسمان به طور آویز قرار دهید .از قرار دادن آبخوری ها در فاصله نزدیک به دانخوری اجتناب کنید.