برای تماشای کروکودیل لازم نیست به آفریقا سفر کنید همین ایران خودمان هم این حیوانات را دارد، کافیست به قشم بروید و از نزدیک آنها را ببینید!پارک کروکودیل در قشم محلی برای تماشای این حیوانات آرام اما خطرناک است. این پارک تنها مرکز تکثیر و پرورش کروکودیل به صورت مصنوعی است که در ایران و خاورمیانه نیز در حال فعالیت است. جالب است بدانید که بزرگترین کروکودیل ایران هم در این مجموعه زندگی می کند.

پارک کروکودیل در قشمپارک کروکودیل


این پارک در زمستان سال 1389 کار خود را شروع کرد و راه اندازی شد. در ابتدا، 8 کروکودیل از کشور مالزی وارد این پارک شد و در حال حاضر این تعداد بیشتر شده و از نظر انواع کروکودیل ها، یکی از منحصر بفردترین پارک ها محسوب می شود.
کروکودیل هایی که در پارک کروکودیل قشم نگهداری می شوند، در آب شور زندگی می کنند و به آن ها پروسوس می گویند، هم اکنون حدود 100 کروکودیل در این پارک زندگی می کنند.کروکودیل های خزنده هایی هستند به جا مانده از عصر دایناسورها که 4 دست و پا دارند و قدرت فک و دندان هایشان بی نظیر است. این جانداران به راحتی در آب و خشکی زندگی می کنند. این جانداران در آب تخم گذاری می کنند در حالی که در خشکی زندگی می کنند.کروکودیل ها 3 چشم دارند: اولی از بالا به پایین، دومی از پایین به بالا و سومی از جلو به عقب. پلک سوم مثل عینک شنا موجب شفاف دیدن زیر آب می شوند.این جاندار، شکارچی صبور و فرصت طلبی است که با آرامش خود شکار را غافلگیر می کند و با یک جهش سریع در یک لحظه کار خود را انجام می دهد. کروکودیل ها 68 دندان دارند که هر سال می ریزند و دندان های جدید جای آنها را می گیرند.مسن ترین کروکودیل ایران با سن 26 سال در این پارک زندگی می کند. جنسیت این کروکودیل نر است و وزن آن 350 کیلوگرم با طول 4 متر نیز می باشد.کروکودیل ها بین 70 تا 80 سال عمر می کنند، جالب است بدانید کروکودیل، بزرگترین خزنده در میان حیوانات است و بزرگترین کروکودیل دنیا لولانگ نام دارد. نام لولانگ در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده و طول آن به 6.17 و وزن آن به 1075 کیلوگرم بود.

پارک کروکودیل در قشمپارک کروکودیل در قشم


قوانین بازدید از پارک کروکودیل نوپکــ آرامش مجموعه را هنگام بازدید برهم نزنید و سعی کنید با راهنمای پارک همراه باشید تا راهنمایان جزئیات مربوط به پارک را به شما انتقال دهد.ــ به شدت از پرتاپ اشیاء و خوراکی به داخل قفس های خودداری نمایید.ــ با وجود باز بودن فضای مجموعه، کشیدن سیگار در تمام بخش های آن ممنوع است.ــ تنها در محل هایی که مشخص شده می توانید به حیوانات غذا دهید.