پرورش گوسفند از گذشته تاکنون مورد توجه مردم روستایی و عشایرنشین بوده و هست. گوسفندان از نظر نژاد به انواع مختلفی تقسم بندی می شوند که هرکدام در رده ی خود دارای اهمیت فراوانی می باشد. در این مطلب با انواع نژادهای گوسفندان ایرانی و همچنین معرفی بهترین نژادهای گوسفندان ایرانی آشنا می شوید . ضمناً یک کلیپ آموزشی در ابتدای متن قرار داده ایم که به معرفی بهترین نژادهای گوسفندان جهان می پردازد.
مقدمه:

اگر شما جزو افرادی هستید که به شغل دامداری و پرورش گوسفند علاقه مند می باشید لازم است ابتدا با انواع نزادهای گوسفند آشنا شوید و با توجه به اینکه چه هدفی از پرورش دام های خود دارید قبل از شروع کار نوع آنها را برای خرید انتخاب نمایید. نژاد گوسفند شال یکی از بهترین نژادهای گوسفند در ایران می باشد و بعد از آن، مهم ترین نژادها عبارتند از: نژاد قره گل، نژاد لری، نژاد مهربان، نژاد بلوچی، نژاد ماکوییو نژاد قزل و … که در ادامه مشخصات هر کدام از این نژادها را برای شما بیان می کنیم.معرفی نژادهای گوسفند معروف جهان:

نمایشگر ویدیو
00:00

01:00


گوسفند شال بهترين نژاد سنگين وزن ايران و جهان است:

معرفی بهترین نژادهای گوسفند ایرانی +تصاویر
گوسفند شال که بومي منطقه بوئين زهراي استان قزوين است جزو بهترين نژاد سنگين وزن ايران و جهان است. اين نژاد سرعت رشد بالايي دارد و از نظر توليد شير نيز از توانايي کمي و کيفي خوبي برخوردار است. درصد وزن لاشه سرد به وزن زنده در بره‌هاي پرواري اين نژاد ۹۹/۴۹ درصد و وزن چربي لاشه به وزن زنده حدود ۴۶/۱۳ درصد است.همچنین مقدار توليد پشم ساليانه قوچ يک الي ۳/۱ کيلوگرم و ميزان ميش ساليانه ۸/۰ تا يک کيلوگرم است.
بهترین نژادهای گوسفندان ایرانی:

معرفی بهترین نژادهای گوسفند ایرانی +تصاویر
بهترین نژاد پوستی: نژاد قره گل

گوسفندان این نژاد پوستی نرم و لطیف داشته و دارای پشم هایی مجعد و ظریف هستند. پشم این گوسفندان به دلیل نرم بودن تارهایش برای تولید پالتو و کلاه و … استفاده می شود. نژاد پوستی دارای دست و پای کشیده، باریک و ظریف است و پشمهایی دارای رنگ خاص با تارنازک و بلند اما کم پشت دارد و بره های جوان تر این نژاد پوست مرغوب تری دارند. در میان نژاد های پوستی جهان، بره قره گل پوست بسیار لطیفی دارد.
معرفی بهترین نژادهای گوسفند ایرانی +تصاویر
در مورد پرورش شترمرغ چه اطلاعاتی دارید ؟ : هر آنچه درباره پرورش شترمرغ باید بدانید+ دستگاه، هزینه و درآمد
بهترین نژاد گوشتی: نژاد شال، لری، مهربان و افشاری

این نژاد مهمترین نژاد در ایران است زیرا در کشور ایران هدف اصلی از پرواربندی دام تولید گوشت آن است. نژاد های گوشتی را می توان با داشتن صفاتی چون پیشانی پهن، سینه بزرگ و گوشتی، گردن کوتاه و پر، کمر و پشت مستقیم و پهن، ران هایی حجیم و عضلانی، ساقهای درشت کپل پهن و بزرگ شناسایی کرد. مهمترین نژادهای گوشتی در ایران نژاد شال، لری، مهربان و افشاری هستند.
بهترین نژاد پشمی: نژاد ماکویی و بلوچی

برخی از نژادهای ایرانی تولید پشم بیشتری از سایر نژادها دارند. پس از نفت بیشترین مقدار صادرات غیر نفتی، پشم خام می باشد. گوسفندهای نژاد پشمی بدنی کشیده و باریک تر از نژاد گوشتی دارند. پشم این دام ها به شکل فشرده در سراسر پوست آنان توزیع شده است. مشهورترین نژادهای پشمی ایران نژاد ماکویی و بلوچی است.
معرفی بهترین نژادهای گوسفند ایرانی +تصاویر
بهترین نژاد شیری: نژاد قزل

گوسفندان نژاد شیری دارای تولید شیر بیشتری نسبت به سایر نژادها هستند و اغلب دارای لگنی عریض و پهن و بدنی ظریف هستند. در این دام ها، پستان ها پرشیر و شکلی کاملا قرینه دارند. مهمترین نژاد شیری ایران نژاد قزل است.
معرفی بهترین نژادهای گوسفند ایرانی +تصاویر
اگر قصد پرواربندی نژادهای مختلف گوسفند و پرورش آن را دارید باید بدانید که خرید بره های سالم نیمی از هزینه های پرواربندی میباشد و مرکز فروش گوسفند زنده در هر ساعت شبانه روز و در هر کجای تهران آماده فروش بره های سالم از هر نژادی و مورد تایید شهرداری به شما میباشد.
چنانچه سؤالی در زمینه این مطلب دارید در بخش نظرات، با ما در میان بگذارید.

دانلود رایگان 10 درس بسیار مهم آموزش تولید ورمی کمپوست (فیلم)اطلاعات مهمی که قبل از کاشت ناخن باید بدانید! (حساسیت، کندن، قیمت و …)

بهترین و سریع ترین روش یادگیری زبان کردی چیست؟ (باتاکید بر مکالمه)


آموزش تصویری حروف ربط در زبان انگلیسی +فیلم