گربه‌های خانگی بطور طبیعی در طول سال دچار ریزش مو هستند . اگر این موها را به حال خود رها سازید ، علاوه بر اینکه محیط خانه و اسباب و اثاثیه آن پر از موهای ریخته شده گربه می‌شود از سوی دیگر در این حالت موهای حیوان نمدی خواهند شد . از طرف دیگر همانطور که می‌دانید گربه ها حیوانات تمیزی بوده و عادت دارند که بخشی از روز را به تمیز کردن خود بوسیله زبانشان صرف کنند و از آنجایی که بافت زبان آنها دارای سطح زبر و خشنی است ، در حین تمیز کردن ، موهای در حال ریزش زیادی را به خود جذب خواهد کرد و در ادامه توسط حیوان بلعیده شده و بدینوسیله خطر تشکیل توپی‌های مویی را در دستگاه گوارش حیوان بالا خواهد برد .

مواردی که گفته شد در مورد گربه‌های موبلند (مانند نژاد پرشین) اهمیت دو چندانی دارد . بنابراین منطقی است که بایستی مراقبت زیادی از موی حیوان و بهداشت آن ، بعمل بیاورید ، بهترین راه برای این کار ، شانه زدن است که این کار در مورد گربه‌های مو بلند باید روزانه صورت بگیرد ولی برای گربه‌های مو کوتاه 1 تا 2 بار در هفته کفایت می‌کند . البته بهتر است شانه زدن موها را در مورد گربه های مو کوتاه نیز بطور روزانه انجام دهید . در حین شانه زدن مواظب باشید تا آسیب و خراشی به پوست حیوان وارد نشود . در ضمن در انتخاب نوع برس و یا شانه دقت و وسواس بیشتری به خرج دهید . برسی که برای این کار استفاده می شود ، بایستی حتما ً برس مخصوص گربه باشد . در موقع شانه زدن بهتر است به لابه‌لای موهای حیوان با دقت نگاه کرده و آنها را از نظر وجود برخی انگل‌های خارجی مانند کک و کنه کاملا ً بررسی کنید .

حمام دادن گربه

در مورد حمام دادن باید گفت اصولا گربه‌ها از آب و شستشو متنفرند . بهمین دلیل توصیه می شود گربه خانگی تان را از بچگی به حمام کردن عادت دهید . قبل از حمام دادن گربه باید مطمئن باشید که هیچ نوع جریان هوای سرد در محلی که قصد دارید گربه را شستشو دهید وجود نداشته باشد ، زیرا ممکن است باعث سرماخوردگی گربه‌تان شوید . علاوه بر این دمای آبی که قصد دارید با آن گربه‌تان را حمام دهید ، نباید از دمای بدن گربه کمتر باشد . بعبارت دیگر بهتر است دمای آب حدود 5/38 درجه سانتیگراد باشد .

در مورد انتخاب شامپو باید دقت کنید که هر نوع شامپویی را نمی‌توانید استفاده کنید زیرا خیلی از آنها ممکن است برای پوست و چشمهای گربه حساسیت‌زا باشد ، بنابراین حتمآ باید از شامپوی مخصوص گربه استفاده کنید . حین شستشو مواظب باشید آب داخل گوشهای حیوان نرود . زیرا ممکن است باعث تورم و التهاب گوش گربه تان شود . بلافاصله پس از حمام دادن گربه ، آنرا بوسیله یک حوله نرم و گرمی که قبلا آماده کرده‌اید خشک کنید . در صورتی که گربه به سشوار حساسیت نداشته باشد می‌توانید با یک سشوار با درجه حرارت ملایم آنرا خشک کرده و در حین خشک کردن موهای وی را نیز با یک برس یا شانه مناسب مرتب کنید .

بهداشت ناخن

گربه‌هایی که در طبیعت زندگی می‌کنند ناخنهایشان بدلیل فعالیت و تحرکاتی که دارند در تماس مداوم با محیط سائیده شده و به همین خاطر اندازه آنها در حد نرمال و مطلوبی باقی می‌ماند . ولی این امر ممکن است در مورد گربه‌های خانگی صادق نباشد . از این رو ناخنها ممکن است بیش از حد معمول بلند شوند . این ناخنهای بلند ممکن است در گوشت ناحیه اطراف ناخن فرو رفته و مشکلاتی را برای حیوان بوجود آورد . به همین خاطر باید آنها را کوتاه کنید . انجام اینکار چندان ساده نیست چرا که اگر دقت کافی نداشته باشید و آنرا بیش از حد معمول بردارید ممکن است باعث درد و خونریزی در حیوان شود . بنابراین بهتر است که این کار را به دامپزشکتان محول کنید .

4 تا از بهترین کلاس های آموزش گل آرایی در ایران+ آدرس
۳ موسسه برتر برای کلاس زبان فرانسه در ایران (بر حسب قیمت وکیفیت)
معرفی 4 تا از بهترین کلاس های آموزش بورس و سهام در ایران
بهترین کلاس های آموزش زبان آلمانی در ایران کدامند؟ (سه موسسه برتر)بهداشت دندان

اهمیت رعایت بهداشت دندان گربه در این است که مانع تشکیل پلاکهای دندانی ، که منشأ بوی بسیار بد دهان می‌تواند باشد می‌شود . بهمین خاطر باید هر هفته ، یک الی دو بار با استفاده از یک مسواک نرم و آب نمک (استفاده از خمیردندانهای انسانی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود) آنها را تمیز کنید . باز هم توصیه می شود که این کار را از تولگی گربه تان انجام دهید تا حیوان خیلی زود به آن عادت کند . در غیر اینصورت اگر قادر نباشید که دندانهای حیوان را مسواک بزنید ، باید هر سال 1 تا 2 بار آن را نزد دامپزشک خود ببرید تا تحت بیهوشی عمومی ، اجرام و پلاکهای احتمالی تشکیل شده را از روی دندانها بردارد