ماهی کوی از خانواده ی کپور سانان است و بر طبق عادت خانوادگیشان این موجودات پرخور همیشه درحال غذا خوردن هستند . زیستگاه اصلی ماهی کوی (Koi) به کشور سامورائی ها ، ژاپن در آسیای مرکزی بر می گردد. بعد از کشور ژاپن آن را با اسم نیشیکیگوی، می شناسند که به عبارتی معنی آن رنگارنگ پشمی می باشد. در ابتدا زیستگاه اولیه ماهی کوی ، آسیای مرکزی بوده ،که سال ها پیش در کشور ما ایران ، این ماهی را با اسم ماهی ماگوی می‌ شناختند و به عنوان یک کالای صادراتی و خوراکی به کشورهایی مانند چین ، اروپای غربی و ژاپنی صادر می کردند.

ماهی کوی چگونه ماهی ای است ؟

باید بدانید که ماهی کوی ، ماهی آکواریومی آب شیرین به حساب می آید . این ماهی ها در اصل جزء دسته کپورها به حساب می آیند ، اما به دلیل شباهتشان به گلد فیش بعضی ها به آنها گلد فیش کوی نیز می گویند . حقیقتا کوی ها ماهیان آکواریومی نبوده و نیستند ، به لحاظ بزرگی و جثه شان ، زندگی در حوض ها و برکه ها برای آنان مناسب تراست. اام به لحاظ تنوع رنگ بالا و محاسن بسیار زیاد اقتصادی ، وارد صنعت آکواریوم نیز شده اند .

کوی باله بلند
کوی باله بلند یکی از پرطرفدار ترین نژاد کوی در کشور امریکا است که برای همین به کوی باله بلند Americankoi نیز می گویند .

آموزش خوردن شیشه شیر به ماهی کوی

برای خوردن شیشه شیر شب موقع خواب غذای ( پند کوی ) را با اب حل کرده و در شیشه شیر ریخته ، در آب بگذارید و به اتاق بروید و ۱ساعت بعد آن شیشه شیر را به آرامی در بیاورید و حتما چند بار این کار را انجام دهید آن وقت کوی شما کم کم عادت کرده و از دست هم با شیشه شیر غذا می خورد .

کوی باله بلند بر عکس کوی زینتی دهان کوچکی دارد پس سر پستانک شیشه شیر باید ۶ ماهه باشد .

علاقه ماهی کوی به خوردن میوه

ماهی کوی علاقه زیادی به خوردن انواع میوه دارد ، مخصوصا هندوانه و پرتقال ، می توانید برش نازکی از هندوانه را در آب آنها بیاندازید تا ببینید که چطور با اشتها هندوانه میخورند .

نژاد های مختلف ماهی کوی
گوست کوی : طوسی و با سبیل بزرگ

کوهاکو

کی___ویی : سفید با خال های قرمز و…

جالب است بدانید که زمان لازم جهت هضم غذاهای خورده شده برای کوی ها خیلی کم است به همین دلیل آنها غذای زیادی مصرف می کنند و اگر در آکواریوم یا استخر های کف سنگ دار غذای کم بدهید با خوردن مواد زائد اب مسموم می شوند ولی اگر کوی شما کم غذا شده ، باید بدانید که دلیل این کاهش اشتها استرس است و مواظب رفتارتان باشید و در مکانی که کوی قرار دارد‌ هرگز سر و صدای زیاد ایجاد نکنید . چون کوی در اثر استرس بیماری ای می گیرد که فقط با دارو و درمان خوب می شود

یکی از نکات مهم که باید بدانید این است که هرگز حلزون مینیاتوری را کنار کوی خود قرار ندهید چون کوی ان را قورت میدهد .