نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

آنچه که باید در مورد کبوتر ها بدانید!

This is a discussion on آنچه که باید در مورد کبوتر ها بدانید! within the تالار پرندگان خانگی(pet birds) forums, part of the تالار دوست داران پرندگان category; کبوتر در خانواده ی بزرگ پرندگان پروازی قرار دارد. امامان بزرگوارما آب و دانه دادن یک کبوتر را مستحب و ...

 1. Top | #1

  کاربر تازه آشنا

  کاربر تازه آشنا


  لايك دريافتي
  1
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  17
  می پسندم
  0
  مورد پسند : 2 بار در 2 پست

  پیش فرض آنچه که باید در مورد کبوتر ها بدانید!

  کبوتر در خانواده ی بزرگ پرندگان پروازی قرار دارد. امامان بزرگوارما آب و دانه دادن یک کبوتر را مستحب و کبوتر را مظهر خوبی وپاکی می دانند.


  تشخیص کبوتر نر و ماده:


  کبوتر نر در دوران بلوغ آوازی از خود سر می دهد همان بق بقوی معروف، کبوتر ماده هم در بعضی از اوقات این آواز را سرمی دهد ولی به زیبایی و واضحی کبوتر نر نیست و به سادگی می توان از روی صدا آن ها را تشخیص داد همچنین روی نوک کبوتر نر باد بیشتری نسبت به پرنده ی ماده از همان نژاد دارد.


  معمولا کبوتران نر هیکل درشت تری از کبوتران ماده دارند چون 1 یا 2 روز زودتر به دنیا آمده اند ولی این همیشه صدق نمی کند چون شرایط تغذیه و آب و هوایی و نژاد در این امر تاثیر مستقیم دارد. همچنین اگر کمی درکبوتر بازی و جوجه کشی از آنها باتجریه شوید می توانید از جناغ آنها جنسیت آنها را بشناسید. یعنی پرنده ی ماده جناغی بازتر از پرنده ی نر دارد مخصوصا که ماده قبل ها تخم گذاشته باشد.


  در ضمن این که بعضی ها می گویند چه می دانم پرنده را اگر از نوک بگیری بال و پر زد نر و اگر نزد ماده است همه آن یک حرف بیهوده ای و بال پر زدن پرنده به آن هیچ ربطی ندارد بلکه به توانایی جسمانی پرنده مرتبط می شود پس در موارد بالا برای تشخیص کبوتر نر و ماده دقت کنید. (تشخیص کبوتر نر و ماده را در دوران جوجگی فقط می توان براساس زودتر باز شدن تخم ها حدس زد که تخم اولی نر و تخم دومی ماده ولی ممکن است در معدود مواقعی این امر صدق نکند و در کل این تشخیص در زمان جوجه گی کاری دشوار است.)


  بلوغ پرنده ی نر و ماده:


  جوجه ها که پس از 18 تا 21 روز از تخم در می آیند حدود 3 تا 4 هفته طول می کشد تا دانه خور شوند و بتوانند خود دانه را به تنهایی بخورند. حتی پس از 4 هفتگی صداهایی از خود در می آورند که به زیق زیق شبیه است ولی تقریبا آنها بعد 3 ماه دیگر کاملا بالغ شده و آماده ی شروع رابطه جنسی می شوند (آنها می توانند در کمتر از سه ماه هم بالغ شوند که نشانه هایی دارد که ادامه به این نشانه ها می پردازیم)  آنچه که باید در مورد کبوتر ها بدانید!


  جفت گیری کبوتر نر و ماده:


  برای این که دو کبوتر را با هم جفت کنید. می توانید آنها را در زیر یک جعبه ی چوبی انگور یا یک محفظه کوچک در ابعاد 40 در 40 سانت بگذارید تا بیشتر و راحت تر به هم نزدیک باشند این کار را وقتی کنید که غیر از این یک جفت کبوترهای دیگری هم دارید و گرنه لزومی ندارد که این کار را کنید و می توانید هر دوتای آن ها را در آغل با هم تنها بگذارید تا با هم جفت شوند.


  اگر دو کبوتر نر ماده را 2 یا 3 روز روزی 5 تا 4 ساعت با هم تنها بگذارید. باید با هم جفت خورده باشند بعد از آن، آن ها را در یک محیط باز مثل حیاط خانه رها کنید و خود از دور آنها را زیر نظر بگیرید و مواظب باشید که گربه آن ها را نخورد در ضمن اگر بال هایشان باز است یا اصطلاحا (تخت هستند) حتما بال هایشان را با نخ ببندید یا بال هایشان را بعد از 2 شاه پر اول قیچی کنید که یک وقت فرار نکند همچنین می توانید پرهایشان را بعد از شاه پر دومی بکشید تا بعدا در بیاید.


  حالا وقتی در محیط بازی مثل حیاط منزل رهایشان کردید. باید با هم جفت گیری کنند آنها ابتدا نوک گیری می کنند یعنی نوک یکدیگر را می گیرند و بعد پرنده ی ماده کمی حالت خوابیدگی به خود می گیرد و بعد از آن پرنده ی نر سوار پرنده یماده می شود (برای چند ثانیه) بعد از آن هر دو پرنده دم خود را به سمت پایین و سر خود را به سمت بالا با سینه ای کشیده شده این طرف آن طرف می کنند در کبوترهایی که پرهایشان باز است ممکن هست بعد از جفت گیری پرنده ی نر جوگیر شود و به پرواز دربیاید.


  اگر در روز 2 یا 3 بار از آغل بیاریدشان بیرون تا تنها باشند 2 یا 3 بار با هم جفت گیری می کنند که این برای تخم گذاری خیلی مفید است. حالا اگر در همان روزهای اول پرنده ی نر و یا پرنده ی ماده تمایلی برای جفت شدن نداشتند می توانید برای آن جفت یک ظرف کوچک مثل یک نعلبکی را پر از دانه های شادونه خام که بعضی ها آن ها را با کنجد تفت می دهند و می خورند را از عطاری تهیه و به صورت خام بگذارید که بخورند.


  بعد 2 تا 3 روز هردوی آنها تشنه رابطه جنسی با هم یا اصطلاحا (مست می شوند) (تذکر: این دانه را فقط 2 یا 3 روز به کبوتر بدهید چون خیلی چرب است و برای کبد کبوتر مضر است و همچنین دهان آن ها را زخم می کند)


  تولید مثل و تکثیر (جوجه کشی):


  از بعد از اولین جفت گیری باید لونه ای را برای آنها در آغل در نظر بگیرید لونه آنها می تواند همان جعبه انگور یا یک لانه 40 در 40 سانت باشد تا پدر و مادر همراه با دو جوجه ی دیگر در آن جاشوند و به آسانی رفت و آمد کنند.


  بعد از 10 یا 15 روز بعد از اولین جفت گیری کبوتر احتمال تخم گذاری دارد یکی از نشانه های آن این است که اگر در حیات یا در آغل نگهداری کبوتر کمی خورده چوب بریزید کبوتر نر و ماده فرآیند لانه سازی را آغاز می کند.


  و همچنین ما می توانیم کمی گاه یا خورده چوب مثل برگ های سوزنی کاج را در داخل لانه ی آن ها بگذاریم (در ضمن لانه می تواند یک تشت و کاسه متوسط به شعاع 15سانت باشد و الزامی ندارد که جعبه باشد و می توانید به فراخور فضای در دسترس هر یک از لانه ها را انتخاب کنید) همچنین می توانید گل شور (گل مخلوط با نمک) برای پرنده بگذارید تا کلسیم کبوتر تامین شود و تخم در بدن او سفت شود (طرز تهیه گل شور را در ادامه ی مطلب گذاشته ام مطالعه کنید). پرنده ی ماده 2 تخم و آن ها را در فاصله ی 1 تا 2 دو روز از هم می گذارد و روی آنها بین 18 تا 21 می خوابد تا آنها تبدیل به جوجه می شوند.


  تغذیه از روز اول در آمدن جوجه ها از تخم:


  باید به کبوتر در روزهای اول باز شدن تخم ها ارزن یا نان خشک کوبیده شده داد چون دهان کبوتر کوچک است و اگر این کار را کنید بهتر است هر چند که با گندم هم می شود ولی فشار زیادی به کبوتر و جوجه اش می آید.


  4 تا 5 روز اول این تغذیه را ادامه دهید بعد از 5 روز به نسبت 1 به 2 گندم قاطی ارزن کنید و در اختیار پدر و مادر بگذارید تا به جوجه ها بدهند. در روز 10 فقط به آنها گندم و اگر می خواهید آینده جوجه هایی درشت داشته باشد همراه به گندم در روز دهم قره ماش. ذرت خرد شده. دانه پارس (دانه ی مخصوص مرغ مینا) در اختیار پدر و مادر قرار بدهبد تا به جوجه ها منتقل کنند.


  همچنین می توانید از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان در آب آنها استفاده کنید. که مفید است همچنین گل شور هم برای آنها بگذارید تا برای تخم های آینده ای که می خواهند بگذارند کلسیم آنها تامین شود.


  مستقل شدن جوجه ها از پدر و مادر:


  بعد از این که جوجه ها را در حال دانه خوردن خودتان باچشم خودتان دیدید آنها را از پدر مادر جدا کنید چون آنها دیگر جوجه ها را به چشم فرزندی نگاه نمی کنند بلکه به چشم یک رقیب عشقی نگاه می کنند و ممکن است اگر باهم باشند به هم آسیب بزنند.


  آماده شدن جوجه کبوتر ها برای جفت گیری:


  آنها پس از 3 تا 4 ماه به بلوغ کامل می رسند بعد از سپری شدن این مدت به آنها شادانه بدهید تا یه شور بیایند یا اصطلاحا مست شوند. (تذکر: هیچگاه خواهر و برادر را با هم جفت نکنید که نطفه ی آنها ناقص یا ضعیف می شود) همچنین حالا می توانید برای کبوترهای جوان خود نر و ماده انتخاب کنید.


  طرز ساخت گل شور (گل مخلوط با نمک):


  اندازه ی 2 مشت خاک را ابتدا الک کنید تا خاک نرم بدست آورید.بعد به آن 2مشت نمک اضافه کنید مقدار نمک و خاک حدودا باید برابر باشد .یعد به آن مقداری آب اضافه کنید که مثل گل سفت شود وقتی که گل هنوز خیس است روی آن کمی ارزن بریزید تا کبوتران به نوک زدن به آن تشویق شوند.


  عشق نر به ماده و استفاده از این عشق برای جلد کردن نر:


  کبوتر نر پس از اولین جفت گیری خود با ماده بسیار زیاد به او علاقه مند می شود. به طوری که اگر بال های او را باز کنید آنقدر که به او توجه می کند فکر فرار کردن به سر او نمی زند. حالا شما می توانید پرهای کبوتر ماده را قیچی کنید و پرهای کبوتر نر را باز کنید و پس از 2 هفته از اولین جفت گیری می توانید کبوتر نر را بسیار آرام به بالای پشت بام پرتاب کنید و بعد از این که رفت بالای پشت بام با نشان دادن ماده به آن او خیلی سریع می آید پایین این از عشقی که به آن دارد.


  شما می توانید بارها این کار را انجام بدهید فقط سعی کنید که این کار را در صبح زود که کبوتر بازان دیگر غافل اند انجام دهید و گرنه ممکن است کبوتر نرتان را از دست بدهید. این کار را تا 2 هفته صبح های زود انجام دهید. بعد از آن به شدت پرتاب نر به آسمان می افزایید تا نر بر فراز پشت بام خانه به پرواز در بیاید بعد از اینکه به پرواز در آمد ماده را از پشت طوری بگیرید تا بال و پر بزند بعد به نر که روی هوا است نشان بدهید مطمئن باشید یه سرعت نور می آید و روی پشت بامتان می نشیند و بعد سریع پیش ماده اش می آید.


  این کار را هم 2 هفته صبح های زود انجام بدهید و بعد از آن در هر ساعتی از روز که دوست داشتید آن را محکم به آسمان پرتاب کنید اصطلاحا (بکوبید) و بعد از چند دقیقه یا چند ساعت بدون جای هیچ نگرانی می آید و روی پشت بام می شیند و اصطلاحا (جلدشده)


  جلد کردن جوجه های کبوتر:


  برای جوجه ها از وقتی که توانستند تا لب پشت بام پرواز کنند (اگر هوا خوب بود) سه روز یه بار ظرف آبتنی بگذارید تا آب تنی کنند. (ظرف آبتنی می تواند یک استامبولی تا نصفه آب شده باشد) بعد از اینکه جوجه ها توانستند تا بالای پشت بوم بپرند.


  همراه با پدرشان خیلی آرام آن ها را به بالای پشت بام پرتاب کنید بعد مادر را به پدر نشان بدهید تا سریع پدر بیاید پایین و جوجه ها پشت سرش، اگر جوجه ها نیامدند چندین بار امتحان کنید و اگر باز هم نیامدند یک مقدار دانه بریزید تا آن ها را ببینند و برای خوردن دانه به پایین بیایند (درضمن همیشه شب ها غذای کامل به پرندگان پرواز خود بدهید و در طول روز به آن ها آنقدر ندهید که دیگر میلی به دانه نداشته باشند و بد قلقی کنند اگر آنها سیر باشند و پشت سر پدرشان هم نیایند پایین امکان باخت (اسیر شدن پرنده توسط کبوتر باز دیگری) آن ها می رود بالا پس توجه کنید.


  بعد از 2 هفته بالا پایین جوجه ها می توانید آن ها را 3 تایی به بالا پرت کنید بعد یک پارچه را سر یک چوبی وصل کنید و با آن آنها را بترسانید تا از روی پشت بام پرواز کنند بعد از این که آنه ا گرد خانه شما چرخیدند ماده را در بیاورید و به نرتان نشان بدهید تا 3 تایی بیایند روی پشت بام بشینند این کار را حتما صبح های زود انجام بدهید تا 2 هفته بعد از دو هفته با خیال راحت هر وقت که دوست داشتید آن ها را بپرانید.


  و بقیه کبوترهای غریبی که از روی هوا می گیرید و یا جوجه های آینده خود را می توانید به همین منوال جلد کنید تا بتوانید دسته ی بزرگی مثلا با 50 کبوتر داشته باشید امیدوارم در امر جلد کردن کبوتران خود موفق باشید.


  گرفتن کبوتر از هوا (گرفتن کبوتر از کبوتر بازان دیگر)


  شما زمانی که کبوتران نقریبا زیادی جلد کردید مثلا 5 تا به بالا می تونید به فکر گرفتن کبوتر های ناجلد یا کم جلد دیگران باشید وقتی می بینید یک کبوتر تنها غریبانه این طرف و آن طرف می کند سریع کبوترهای جلد خود را به بالای پشت بام بفرستید و آن ها را بترسانید تا کمی پرواز کنند بعد سریع آنها را با ترفند ماده اش بنشانید احتمالا کبوتر غریب باکبوتر های شما بر روی بام شما می نشیند.


  و بعد کمی دانه بریزید تا همه ی کبوترها به همراه کبوتر غریبه در حیاط بیایند بعد دوباره کمی دانه داخل آغل بریزید تا همه کبوترها به همراه هم بروند داخل آغل بعد درب آغل را سریع پشتشان ببندید و بعد کبوتر غریبه را بگیرید و برای مدت 1 هفته بال هایش را با چسب برق یا نخ ببندید بعد به روش بالا آن را جلد کنید تا این کبوتر هم به گروه کبوترهای شما اضافه شود و بتواند خدمتی به شما کند. (درضمن در مرحله ی اول که کبوتران خود را به پرواز در آوردید تا کبوتری غریب بگیرید اگر کبوتر غریب به همراه کبوترهای شما بربام شما ننشست دوباره امتحان کنید اگر بعد از چندین بار هم ننشست مطمئن باشید که این کبوتر جلد خانه ای دیگر است و به آن خانه وفادار است در ضمن اگر کبوتری غریب روی بامتان نشست تقریبا باید مطمئن باشید که ناجلد است و اگر با اولین بار دانه ریختن شما نیامد پایین این کار را تکرار کنید بالاخره می پایین می آید ) امیدوارم در امر کبوتر بازی موفق باشید.


  تقسیم بندی کبوتران:


  کبوترها به دو دسته پرشی و جوجه کش تقسیم می شوند در کبوتران پرشی رنگ و یا خوشگلی کبوتر ملاک نیست بلکه توانایی آن در پرواز است که مدنظراست. در کبوتران جوجه کش معمولا رنگ و خوشگلی خیلی اهمیت دارد و برای جوجه کشی از نژادهای برتر استفاده می کنند.


  تقسیم بندی کبوتران پرشی:


  کبوتران به دودسته ی اصلی یعنی کبوترانی که بسیا ر در آسمان بالا می روند که به صورت یک نقطه دیده می شوند مانند کبوتران (تهرانی، کاشانی و ...) که در ایران به وفور یافت می شوند و بال هایشان تا روی دم یا حتی بلندتر از دم است و دسته ی دیگر کبوتران کبوترانی هستند که در فاصله ی حدود 4 یا 5 متر از پشت بام ها پرواز می کنند ولی بسیار از خانه دور می شوند یا اصطلاحا (به تاخت می روند). نمونه های این کبوتران کبوتر های (مشهدی. آلمانی. یهودی. اسرائیلی) هستند که در ایران به وفور پیدا می شوند و نوک بزرگی دارند و بال هایشان تا سر دم هایشان نمی رسد در ضمن این کبوتران چشم های درشتی دارند.

 2. کاربر مقابل پست rouzbeh. عزیز را پسندیده است:


موضوعات مشابه

 1. هر آنچه که باید در مورد گربه ها بدانید
  توسط rouzbeh. در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 30th January 2019, 06:18 PM
 2. همه آنچه که باید در مورد یوزپلنگ ها بدانید
  توسط ویکی در انجمن پستانداران
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 16th March 2013, 07:16 PM

Visitors found this page by searching for:

هنوز جستجو برای این متن در پرشین پت صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556