۱- واکسیناسیون‌

رعایت ۶ نکته بهداشتی برای نگهداری از گربه در منزل

گربه‌ در سال‌ اول‌ ۲ تا ۳ ماه یکبار نیاز به واکسیناسیون دارد و سپس‌ سالی‌ یکبار باید گربه را نزد دامپزشک برد تا واکسیناسیون انجام‌ شود. داروهای‌ ضد انگل‌ نیز باید هر ۶ ماه‌ یکبار تجویز شوند و به عنوان مکمل غذایی در کنار غذاهای اصلی به گربه داده شود.
۲- حمام

رعایت ۶ نکته بهداشتی برای نگهداری از گربه در منزل

گربه ها احتیاجی به استحمام ندارند! اگر شما گربه خود را تحت نظر بگبرید متوجه می شوید که ساعات زیادی از روز را صرف تمیز کردن و لیسیدن خود می کند و همین برای او کافی است. شما می توانید چند وقت یک بار با دستمال حوله ای مرطوب او را تمیز کنید.
تمیز کردن‌ چشم‌، گوش‌ و دندان‌:

حداقل‌ هفته‌ای‌ یکبار چشم‌ها و گوشها باید بوسیله‌ پنبه‌ مرطوب‌ و تمیز شوند ، دقت کنید در گوش های حیوان اصلا نباید آب وارد شود. دندانهای گربه باید هر چند روز یکبار با مسواک‌ کوچک‌ یا گوش‌ پاک‌کن‌ مسواک‌ زده‌ شوند. گربه‌ را از بچگی‌ به‌ این‌ موارد عادت‌ دهید.
۳- کوتاه کردن ناخن گربه

رعایت ۶ نکته بهداشتی برای نگهداری از گربه در منزل

اگر گربه‌ شما دائم‌ در خانه‌ است‌ عمل کوتاه کردن ناخن ها را هر چند روز یکبار و به طور مرتب با ناخن گیر مخصوص انجام دهید . ناخن ها محل تجمع انگل و میکروب هستند ، همچنین گربه ها علاقه زیادی به چنگ زدن اسباب و وسایل خانه دارند. عمل‌ جراحی‌ قطع‌ ناخن‌ چون دفاع‌ طبیعی‌ را از گربه‌ می‌گیرد اصلا توصیه‌ نمی‌شود .
۴- شانه کردن موی گربه

رعایت ۶ نکته بهداشتی برای نگهداری از گربه در منزل

گربه‌ مو کوتاه‌ ۱-۲ بار در هفته‌ و گربه‌ مو بلند هر روز باید برس‌ زده‌ شوند. این‌ کار باید به‌ آرامی‌ و در جهت‌ موهای‌ بدن‌ انجام‌ شود. در صورتی‌ که‌ روی‌ بدن‌ کرک‌ بوجود آمده‌ باشد می‌توان‌ از شانه‌ فلزی‌ برای‌ باز کردن‌ گره خوردگی و حالت نمدی موهای گربه استفاده‌ کرد.
اگر گربه ی شما پشمالو است، هنگام لیس زدن و تمیز کردن مقداری مو وارد سیستم گوارشش می شود . اگر مرتب موهای گربه را برس بکشید، پشمهای اضافی کنده شده و وارد سیستم گوارش حیوان نمیشود . موهای خورده شده توسط گربه هر چند وقت یکبار به سختی دفع می شود ولی شما می توانید برای کمک به دفع بهتر و جلوگیری از مشکلات احتمالی از خمیر مالت استفاده کنید. مقدار کمی از خمیر به سرعت باعث تمیز شدن روده های حیوان می شود.
۵- تولید مثل گربه

رعایت ۶ نکته بهداشتی برای نگهداری از گربه در منزل

گربه‌ ماده‌ ۲ بار در سال‌ می‌تواند زایمان‌ کند حالت‌ فحلی‌ او در هر فصل‌ چندین‌ بار تکرار شده‌ تا جفت‌گیری‌ انجام ‌شود. در زمان‌ فحلی‌ گربه‌ ماده‌ بیقرار بوده‌ و پر سرو صدا می‌شود. گربه‌ ماده‌ تنها در پاسخ‌ به‌ عمل‌ جفت‌گیری‌ ، تخمک‌گذاری‌ را انجام‌ می‌دهد.
گربه‌ آبستن‌ تا هفته‌ پنجم‌ آبستنی‌ نیاز به‌ توجه‌ بیشتر ندارد و تنها حمل‌ و نقل‌ آن‌ باید با احتیاط باشد. در ۴ هفته‌ پایانی‌ اشتهای‌ آن‌ زیاد شده‌ و نیاز به‌ غذای‌ بیشتری‌ دارد (بویژه‌ گوشت‌ و ماهی‌ پخته شده). در ۲ هفته‌ پایانی‌ رشد جنین‌ها سریع‌ بوده‌ و به‌ مادر باید شیر کافی‌ و سایر غذاها به‌ هر میزان‌ که‌ می‌خواهد داده‌ شود. دادن‌ قرصهای‌ ویتامین‌ و مکمل‌ نیز در این‌ زمان‌ سودمند است‌. توجه کنید که از دادن گوشت و ماهی خام به گربه مادر خودداری کنید چراکه وجود انگل در این مواد غذایی ممکن است سلامت مادر و بچه را به خطر بیندازد.
برای‌ زایمان‌ ماده‌ گربه‌ باید یک‌ جعبه‌ مناسب‌ آماده‌ شده‌ و در مکانی‌ نسبتا تاریک‌ قرار داده‌ شود . زیرا نوزادان‌ به‌ نور زیاد حساس‌ می ‌باشند (حتی‌ قبل‌ از باز شدن‌ پلکها). گربه ها در هر زایمان ۲ تا ۷ بچه به دنیا می آورند که نوزادان‌ هر کدام‌ با جفت‌ جداگانه‌ به‌ دنیا می‌آیند. گربه‌ ماده‌ بچه‌ها را به ‌تنهایی‌ بزرگ‌ کرده‌ و آنها را در برابر گربه‌ نر نیز حفظ می‌کند.
۶- عقیم‌ کردن‌ گربه

رعایت ۶ نکته بهداشتی برای نگهداری از گربه در منزل

صاحبان دوستدار نگهداری گربه خانگی، چنانچه نمی‌خواهند گربه‌شان‌ بچه‌دار شود و یا می خواهند تنها زندگی کند می‌توانند با مراجعه‌ به‌ دامپزشک‌ ، حیوان را عقیم‌ کنند. این عمل نه تنها مشکلی بوجود نمی آورد بلکه باعث کاهش نیازش شده و برای سلامتی او مفید است . سن‌ مناسب‌ برای‌این‌ عمل‌ بین‌ ۵-۶ ماهگی‌ می‌باشد.


9 فرمول بسیار ساده ویژه خانم ها برای افزایش اعتماد به نفس (قطعی)
8 اشتباه مخرب که اعتماد به نفس تان را از بین می برد
10 اشتباه در بازاریابی تلفنی که باید از آنها اجتناب کنید
10 نکته بسیار مهم برای یک ارائه/سخنرانی تصویری موفق با هر نرم افزاری