نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

This is a discussion on خودشیفتگی انسان(نارسیسم) within the بیماری های روانی و درمان آنها forums, part of the روانشناسی category; خودشیفتگی انسان(نارسیسم) واژه نارسیسیسم از نام نارسیسوس، یکی از اسطوره‌های یونانی گرفته شده است. نارسیسوس مرد زیبایی بود که مورد ...

 1. Top | #1

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  حیوان خانگی
  dog
  محل سکونت
  Tehran
  لايك دريافتي
  4
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  327
  می پسندم
  485
  مورد پسند : 41 بار در 18 پست

  پیش فرض خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  واژه نارسیسیسم از نام نارسیسوس، یکی از اسطوره‌های یونانی گرفته شده است. نارسیسوس مرد زیبایی بود که مورد توجه بسیاری از زنان بود اما او نسبت به همه آنها بی‌تفاوت بود و سبب اندوه آنان می‌شد. برای مجازات او به دلیل بی‌رحمی‌اش، وی را محکوم به آن کردند که فقط عاشق خودش باشد. یک روز هنگامی که نارسیسوس خم شده بود تا یک جرعه آب از یک برکه بنوشد، عکس خود را در آب دید و عاشق آن شد. در این لحظه بود که دریافت دیگران همان احساسی را که اینک او نسبت به خود یافته، به او داشته‌اند. او نمی‌توانست نگاه از تصویر خود در آب برگیرد، دچار غم عشق به خود شد و در کنار برکه از این اندوه جان داد.
  از کلمه نارسیسیسم در علم روان‌پزشکی آغاز می کنیم؟
  این واژه از نظر لغوی به معنی عاشق خود بودن است و در روان‌پزشکی به خصوصیات شخصیتی مانند خودمحوری و خودبینی گفته می‌شود.

  خودشیفتگی چه تفاوتی با دوست داشتن خود دارد؟

  نارسیسیسم در فرهنگ روان‌شناسی و روان‌پزشکی با تعابیر و معانی متعددی به کار رفته است. این تعابیر با یکدیگر متفاوت است. برخی اوقات ممکن است به عنوان اختلال و گاهی نیز یک مولفه طبیعی باشد. هر چند که علاقه به خود در انسان‌ها به صورت عمیق وجود دارد ولی خودشیفتگی در نوع شدید می‌تواند در عملکرد فردی و روابط بین فردی بسیار سازگارانه باشد.
  واژه نارسیسیسم نخستین بار از سوی زیگموند فروید وارد مباحث روان‌پزشکی شد. از نظر فروید، علاقه به خود لزوما غیرطبیعی نیست و جزء مهمی از روان‌ هر انسان به شمار می‌رود. او در عین حال نوع بیمارگونه خودشیفتگی را مورد بحث قرار داد. همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از علایم روان‌پزشکی ممکن است به صورت خفیف در همه افراد وجود داشته باشد. به‌‌عنوان مثال، اگرچه غمگین شدن در همه افراد روی می‌دهد ولی افسردگی با تعریف مشخصی می‌تواند بیماری به شمار رود.

  آیا نارسیسیسم نوعی بیماری به شمار می‌رود؟

  بله، آنچه امروزه به عنوان اختلال روان‌پزشکی مطرح است، اختلال شخصیت خودشیفتگی است. این اختلال از جمله انواع اختلال شخصیت است که از سنین نوجوانی یا اوایل جوانی آغاز می‌شود و اغلب به صورت پایدار در سراسر عمر انسان وجود دارد. این اختلالات در زمینه هیجانات عملکرد بین فردی و اجتماعی فرد تاثیرگذار است.

  چطور افراد خودشیفته را بشناسیم؟

  مشخصه‌هایی که در اختلال شخصیت خودشیفته به چشم می‌خورد، شامل خودبزرگ‌پنداری، نداشتن همدلی با دیگران، استفاده از دیگران برای رسیدن به مقاصد خود و نیاز به تایید شدن از طرف دیگران است. این افراد اغلب با هوش یا زیبا یا موفق هستند که در حقیقت این نقاط قوت‌شان هسته مرکزی شروع این اختلال می‌شود. البته باید به این نکته هم توجه کرد که شخصیت هر فرد می‌تواند متغیرهای خصوصیتی خاص خود را داشته باشد یعنی شخصیت یک فرد می‌تواند خصوصیت‌های وابسته، وسواسی، پارانوئید و یا خودشیفته داشته باشد که به‌عنوان صفت شخصیتی وی محسوب می‌شود و بیماری به شمار نمی‌رود.
  شدت صفت‌های شخصیتی از اختلالات شخصیتی کمتر است و موجب ناسازگاری جدی برای فرد نمی‌شود حتی خصوصیت‌های نارسیسیستیک سبب موقعیت‌های اجتماعی و علمی برتر برای فرد می‌شود هرچند در روابط بین فردی وی اثر منفی بگذارد.

  در صورت درمان نشدن این اختلال، چه مشکلاتی برای فرد به وجود می‌آید؟

  همان‌طور که اشاره شد، این افراد به شدت نیاز به تایید شدن از طرف دیگران دارند و در صورتی که موفقیت‌های فرد نتواند این شرایط را برای وی فراهم کند، بسیار آسیب‌پذیر می‌شود و احتمال افسردگی در وی افزایش می‌یابد. به همین دلیل این افراد اغلب در زمان افسردگی به مرکز درمانی مراجعه می‌کنند و در این مرحله نیازمند دارو‌درمانی و روان‌درمانی هستند.
 2. 5 کاربر پست raha.m عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  109
  می پسندم
  1,140
  مورد پسند : 26 بار در 10 پست

  پیش فرض خود شیفتگی و افسانۀ " نارسیس " عاشق !

  خود شیفتگی و افسانۀ " نارسیس " عاشق !
  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  "نارسیس" ، افسانۀ "خودشیفتگان" است ، و " نارسیسیسم" بیماری آنان . افسانۀ "نارسیس" ،داستان اندوهبار آفرینش نرگس وحشی در ادبیات یونان است...

  بنا بر گفته "اوید" در "چکامۀ نرگس وحشی" ، "نارسیس" نوجوانی آنچنان زیبابوده است که هر کس وی را، تنها یکبار می دیده است، برای همیشه مهرش را بجانمی خریده و در آتش عشق سوزانش، می گداخته. لیکن "نارسیس" را، به هیچ یک ازدلباختگان بی قرار خویش، روی اعتنائی نبوده است. لعبتان خوشخرام، هر یک به هزاران کرشمه و افسون و ناز، می کوشیده اند، تا مگر "نارسیس" این خداوندحسن و ناز ، گوشۀ چشمی بجانب ایشان بیفکند. ولی افسوس که تیر عشق آنان هیچگاه در قلب روئین وی، کمترین اثری از خود برجای نمی نهاده است."نارسیس" ، جوان زیبایی بود که لذتهای عشق راحقیرمیشمرد.

  "نارسیس" پسرزیبای خدای "سفیز"خدای رودخانه والهه ای بنام "ری ُ په" است ، به هنگام زادن او، پدرومادرش آیندۀ او را از"تیرزیاس"جویا شدند واوجواب داد که کودک عمرزیادی خواهد کرد ، اگربه خودنگاه نکند .

  چون" نارسیس" به سن رشد رسید، محبوب ومعشوق عدۀ کثیری ازدختران زیبا رو و چندین الهه گردید . منتهی اوبه این خواسته ها وآرزوها توجهی نداشت .


  "اکو" یا "پژواک" از همۀ دختران ، ناکام تر است. زیرا وی از طرفی به عشق"نارسیس" گرفتار است و از طرفی دیگر مورد خشم برانگیخته از رشک "هرا" همسر "زئوس"، خدای خدایان، واقع شده است. "هرا" در جستجوی شوهر خویش، "اکو" رادر جنگلها، در حال شادی و آواز می یابد. به پندار اینکه زئوس دلباختۀ "اکو" است، از فرط رشک ، نیروی سخن گفتن را از "اکو" باز میگیرد. "اکو"محبوب جنگلها، دیگر نمی تواند در سخن، پیشگام شود. وی از این پس قادر است،آخرین کلمات گفته هائی را که می شنود، منعکس سازد. زبان "اکو" ، فقط انعکاس و "تکرار" واپسین سخن دیگران است.

  "اکو" از عشق "نارسیس" میسوزد. لیکن یارای آنرا ندارد که وی را از رنج درون خود آگاه گرداند. او در جنگلها، بی تابانه، در انتظار فرصتی است. تا مگر"نارسیس" روزی برای گردش به جنگل آید و او، وی را، از عشق بیکران خویش بیاگاهاند.

  روز سرنوشت فرا میرسد. "نارسیس" خرامان، از کنار جنگل میگذرد. "اکو" در پشت درختان، مترصد فرصت مطلوب است. وزش باد، درختان را آهسته می لرزاند. لرزش درختان ، "نارسیس" را نگران میسازد.

  "نارسیس" فریاد برمیکشد: "چه کس اینجاست؟" .

  "اکو" میخواهد، از شادی قالب تهی کند و با هیجان، در پاسخ "نارسیس" ، آخرین واژۀ او را تکرار میکند:

  "...
  اینجاست! "
  "...
  اینجاست! "

  "...اینجاست! "

  لیکن هنوز یارای آن را ندارد که از پشت درختان ، پای فراتر نهد.

  "
  نارسیس" دوباره فریاد می کشد: "هر که هستی پنهان نشو، بیا!" فرمانی که اشتیاق دیرین قلب حسرت بار "اکو" است.


  "اکو" در حالیکه آخرین جزء کلام "نارسیس" را همچنان تکرار میکند، با آغوش گشاده روبسوی "نارسیس" از پشت درختان پای بیرون می نهد. "نارسیس" چون بر خلاف انتظار، دختری را می بیند، از وی روی باز میگرداند، و شتابان بدرون جنگل میگریزد. "نارسیس" در حقیقت از زندگی گریزان است و به "چشمۀ مرگ" نزدیک میشود.


  عاقبت "اکو" الهۀ یونان سخت دچار عشق اوشد ،ولی این الهه هم مانند دیگران مورد بی اعتنایی قرارگرفت . "اکو" ازشدت نومیدی منزوی گشت وبه حدی ضعیف وناتوان شد که ازاوجز نالۀ حزینی باقی نماند . آنانکه موردتحقیر وبی اعتنایی "نارسیس" قرارگرفته بودند ، تنبیه اوراازخدایان خواستارشدند .


  سر انجام دلدادۀ ناکام، در حق نارسیس نفرین میکند:

  "
  خداوندا ، او را که از مهر دیگران در قلبش تهی است، به عشق خویشتن گرفتارش کن، تا از رنج بی انتهای آنان آگاه شود!"

  نیاز دل شکسته پذیرفته میشود...


  "نمسیس"رب النوع انتقام الهی که گاهی جنایات را تنبیه میکردوهرفردی که نظام دنیا را برهم میزد وتعادل جهانی را به مخاطره می افکند، اوبرای صیانت جهان این قبیل افراد را مورد موُاخذه وتقاص خدایان قرارمیداد، صدای تظلم عاشقان "نارسیس" راشنید ومقدمات راطوری فراهم کرد که "نارسیس "دریابد که دیگران از زیبایی اوچه میکشند .


  در میان انبوه درختانی که سر بر آسمان کشیده اند ، در نقطه ای دور از کنارۀ جنگل، برکۀ آبی است که از قلب مؤمن پاک تر، و از اشک بی دریغ دردانۀ یتیم، زلال تر است. شتابزده در کنار برکه بر روی سبزه ها فرو می افتد تا ازآب گوارای آن بنوشد. ناگهان گوئی رشتۀ جانش را از هم می گسلند. تپش قلبش رو به شدت می نهد و آهی فغان آمیز از نهادش بر می خیزد. نفرین عاشق ناکام، در حق "نارسیس" اجابت می شود. دژ روئین قلب وی از هم فرو می ریزد. "نارسیس" تصویر خود را در آب می بیند، و دیوانه وار، عاشق خویشتن میگردد:

  "آه! بیچاره دختران که از ستم عشق من چه ها کشیده اند؟ "

  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  "نارسیس" دست در آب فرو می برد که تصویر خویش را در آغوش گیرد. لیکن در اثرحرکت امواج آب، تصویر، محو میشود. ناچار دست از آب بیرون میکشد، تا آب دوباره آرام شود. و وی از نو باز تصویر خویشتن را ببیند. چه شکنجه وستمی؟! کوچکترین لمس آب، موجب محو تصویر معشوق میگردد. حتی قطرات سوزان اشک هجر عاشق، خطر محو تصویر معشوق را در بردارد!
  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)


  "نارسیس" آنقدر در کنار آب به تصویر خود خیره می نگرد تا در سودای عشق بیکران خود نسبت به خویش، جان می سپارد. دلدادگان وی چون به جستجوی او، به سربرکه می رسند، جسد وی را نمی یابند. بلکه در جای وی، گلی روئیده، می بینندکه همچنان به تصویر خویش در آب نگرانست.

  آنان بیاد بود آرامگاه جاوید او، آن گل را "نارسیس" ، "نرگس تنها"می نامند

  !

  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  در یونان ، زیباترین گلها را می توان دید.این گلها در هر جا كه باشند ، زیباهستند،امّا یونان ، سرزمین غنی و باروری نیست كه مرغزاری پهناور و كشتزارهای پربار و صحراهای خاص پرورش گل داشته باشد. یونان كشوری است كوهستانی با تپّه های سنگی و كوههای خشك و بی باروبر!

  در اعصار بسیار دور كه داستانهای اساطیری یونان شكل می گرفت،انسانها گلها و شكوفه هایِ فصل بهارِ یونان را شگفت انگیز و شادی آور می یافتند. بنابراین پیوند دادن این گلهای زیبا به خدایان ، كاملأ طبیعی بوده است. تمامی اشیای موجود در ملكوت و افلاك و زمین به طرز واقعأ اسرار آمیزی به قدرتهای خدایی و آسمانی پیوند می یافتند. این موضوع دربارۀ گل نرگس هم صدق می كرد كه در آن اعصار به گل نرگسی كه ما اكنون داریم و می‌شناسیم شباهتی نداشته است، بلكه گلی بوده است به رنگ ارغوانی و
  نقره‌ای درخشان.

  منبع : سایت : cloob 4. 11 کاربر پست Beyond_Existence عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ ، گربه ، طوطی خاکستری
  محل سکونت
  مشهد
  لايك دريافتي
  66
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,901
  می پسندم
  9,986
  مورد پسند : 183 بار در 119 پست

  پیش فرض  واقعا زیباست ... من بارها این افسانه رو خوندم ...اتفاقا پائولو کوئیلو تعبیر زیبایی ازین داستان در ابتدای کتاب کیمیاگرش هم آورده ... با وجودی که ازش اصلا خوشم نمیاد اما اون تعبیر دیگه ازین داستان رو دوست داشتم ...به دوستان توصیه میکنم خوندن فقط صفحه ی اولش رو : دی

  قوانین مربوط به نگهداری از گونه های ممنوعه به عنوان حیوان خانگی
  فعالیت تالار در زمینه حیوانات است.در حفظ قوانین تالار کوشا باشیم

 6. 5 کاربر پست dooni66 عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  حیوان خانگی
  گربه
  لايك دريافتي
  34
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  932
  می پسندم
  2,283
  مورد پسند : 803 بار در 163 پست

  پیش فرض

  بسیار زیبا بود و گربه ی من هم اسمش نارسیسه و واقعا مثله نرگس تنها می مونه ...امیدوارم صاحبی پیدا کنه که دیگه نارسیسه تنها نباشه

 8. 5 کاربر پست poone_s عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ ،همستر،قناری و موجودات ریز
  محل سکونت
  Washington, District of Columbia
  لايك دريافتي
  103
  لايك كرده
  53
  نوشته ها
  1,928
  می پسندم
  5,950
  مورد پسند : 2,050 بار در 734 پست
  نوشته های وبلاگ
  3

  پیش فرض

  عشق به شكل پرواز پرندست
  عشق خواب يك آهوي روندست
  من زائري تشنه زير باران
  عشق چشمه آبي اما كشندست
  من ميمرم از اين آب مسموم
  اما اونكه از مرده عشق تا قيامت هر لحظه زندست
  من ميميرم از اين آب مسموم
  مرگ عاشق عين بودن اوج پرواز پرندست
  تو كه معناي عشقي به من معنا بده اي يار
  دروغ اين صدا را به گور قصه ها بسپار
  صدا كن اسممو از عمق شب از لب به ديوار
  براي زنده بودن دليل آخرينم باش
  منم من بذر فرياد خاك خوب سرزمينم باش
  طلوع صادق عصيان من بيداريم باش
  عشق گذشتن از مرز وجوده
  مرگ آغاز راه قصه بوده
  من راهي شدم نگو كه زوده
  اون كسي كه سرسپرده مثل ما عاشق نبوده
  من راهي شدم نگو كه زوده
  اما اونكه عاشقونه جون سپرده هرگز نمرده...

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)


 10. 3 کاربر پست c0rd3r عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #6
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2507
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,532 بار در 2,396 پست

  پیش فرض خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  واژه نارسیسیسم از نام نارسیسوس، یکی از اسطوره‌های یونانی گرفته شده است. نارسیسوس مرد زیبایی بود که مورد توجه بسیاری از زنان قرار داشت، اما او نسبت به همه آنها بی‌تفاوت بود و سبب اندوه آنان می‌شد. برای مجازات او به دلیل بی‌رحمی‌اش، وی را محکوم به آن کردند که فقط عاشق خودش باشد. یک روز هنگامی که نارسیسوس خم شده بود تا یک جرعه آب از یک برکه بنوشد، عکس خود را در آب دید و عاشق آن شد. در این لحظه بود که دریافت دیگران همان احساسی را که اینک او نسبت به خود یافته، به او داشته‌اند. او نمی‌توانست نگاه از تصویر خود در آب برگیرد، دچار غم عشق به خود شد و در کنار برکه از این اندوه جان داد.


  معنی کلمه نارسیسیسم در علم روان‌پزشکی
  این واژه از نظر لغوی به معنی عاشق خود بودن است و در روان‌پزشکی به خصوصیات شخصیتی مانند خودمحوری و خودبینی گفته می‌شود.


  خودشیفتگی چه تفاوتی با دوست داشتن خود دارد؟
  نارسیسیسم در فرهنگ روان‌شناسی و روان‌پزشکی با تعابیر و معانی متعددی به کار رفته است. این تعابیر با یکدیگر متفاوت است. برخی اوقات ممکن است به عنوان اختلال و گاهی نیز یک مولفه طبیعی باشد. هر چند که علاقه به خود در انسان‌ها به صورت عمیق وجود دارد ولی خودشیفتگی در نوع شدید می‌تواند در عملکرد فردی و روابط بین فردی بسیار سازگارانه باشد.
  واژه نارسیسیسم نخستین بار از سوی زیگموند فروید وارد مباحث روان‌پزشکی شد. از نظر فروید، علاقه به خود لزوما غیرطبیعی نیست و جزء مهمی از روان‌ هر انسان به شمار می‌رود. او در عین حال نوع بیمارگونه خودشیفتگی را مورد بحث قرار داد. همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از علایم روان‌پزشکی ممکن است به صورت خفیف در همه افراد وجود داشته باشد. به‌‌عنوان مثال، اگرچه غمگین شدن در همه افراد روی می‌دهد ولی افسردگی با تعریف مشخصی می‌تواند بیماری به شمار رود.

  آیا نارسیسیسم نوعی بیماری به شمار می‌رود؟
  بله، آنچه امروزه به عنوان اختلال روان‌پزشکی مطرح است، اختلال شخصیت خودشیفتگی است. این اختلال از جمله انواع اختلال شخصیت است که از سنین نوجوانی یا اوایل جوانی آغاز می‌شود و اغلب به صورت پایدار در سراسر عمر انسان وجود دارد. این اختلالات در زمینه هیجانات عملکرد بین فردی و اجتماعی فرد تاثیرگذار است.

  چطور افراد خودشیفته را بشناسیم؟

  مشخصه‌هایی که در اختلال شخصیت خودشیفته به چشم می‌خورد، شامل خود بزرگ ‌پنداری، نداشتن همدلی با دیگران، استفاده از دیگران برای رسیدن به مقاصد خود و نیاز به تایید شدن از طرف دیگران است. این افراد اغلب با هوش یا زیبا یا موفق هستند که در حقیقت این نقاط قوت‌شان هسته مرکزی شروع این اختلال می‌شود. البته باید به این نکته هم توجه کرد که شخصیت هر فرد می‌تواند متغیرهای خصوصیتی خاص خود را داشته باشد یعنی شخصیت یک فرد می‌تواند خصوصیت‌های وابسته، وسواسی، پارانوئید و یا خودشیفته داشته باشد که به‌عنوان صفت شخصیتی وی محسوب می‌شود و بیماری به شمار نمی ‌رود.
  شدت صفت‌های شخصیتی از اختلالات شخصیتی کمتر است و موجب ناسازگاری جدی برای فرد نمی‌شود حتی خصوصیت‌های نارسیسیستیک سبب موقعیت‌های اجتماعی و علمی برتر برای فرد می‌شود هرچند در روابط بین فردی وی اثر منفی بگذارد.

  در صورت درمان نشدن این اختلال، چه مشکلاتی برای فرد به وجود می‌آید؟
  همان‌طور که اشاره شد، این افراد به شدت نیاز به تایید شدن از طرف دیگران دارند و در صورتی که موفقیت‌های فرد نتواند این شرایط را برای وی فراهم کند، بسیار آسیب‌پذیر می‌شود و احتمال افسردگی در وی افزایش می‌یابد. به همین دلیل این افراد اغلب در زمان افسردگی به مرکز درمانی مراجعه می‌کنند و در این مرحله نیازمند دارو ‌درمانی و روان ‌درمانی هستند.

  __________________________________________________ ___
  دکتر نرگس بیرقی، روان‌پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 12. 5 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 13. Top | #7
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2507
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,532 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  خودپرستی

  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)

  خودپرستی (Egotism) پدیده‌ای فلسفی , روانشناختی است مبنی بر ترجیه خود و خواسته‌های شخصی خود بر دیگران و خواسته‌های آنها. به بیانی دیگر خودپرستان ارتباطی است که فرد خود را در مرکز جهان (هستی‌شناسی خود) قرار داده و این موجودیت و هستی، فارغ از دیگران و دنیای آنها می‌باشد.
  این مفهوم با خودشیفتگی یا نارسیسم رابطه تنگاتنگی دارد و ارتباط هر دو از طریق عشق افراطی به خود و غلوکردن در رابطه با انگاشتها و قابلیت‌های فردی است. فرد خودشیفته و یا خودپرست، دچار یک خود برتر بینی، عمیق و خیالی است که همین خصیصۀ روانشناختی، او را از حقایق موجود در محیطش دور نگه می‌دارد. وفتی این شاخصه‌های خودپرستانه به نهایت افراطی گری خود می‌رسند، موجب پیدایش جنبش هایی مانند فردگرایی خودخواهانه و نفی بشردوستی می‌شود. این افراد از دیگران استفاده ابزاری می‌کنند و خواسته‌های جمعی در ذهنیت آنها اموری عبث تجلی می‌کند و دائم از جمع گرایی فرار می‌کنند.

  خودپرستی روانشناختی ( Psychological egoism) به این امر اشاره دارد که انسان‌ها معمولاً از طریق انگیزه‌های درونی خود برانگیخته می‌شوند. حتی اگر این اعمال چهره‌ای بشردوستانه هم داشته باشند، باز هم برای رضایت فردی خود شخص انجام می‌گیرند. این نظریه مدعی است که کمک افراد به دیگران در نهایت برای نفع و لذت شخصی است. بسیاری از ابعاد این نظریه غیرهنجاری است زیرا تنها مدعی توصیف چگونگی است و به «چگونه باید بودن» پدیده‌ها و بلقوه کردن حرفها کاری ندارد. اما به هر صورت این مبحث با دیگر شاخه‌های خودپرستی مانند خودپرستی اخلاقی و خودپرستی عقلایی مرتبط می‌شود و گاه بسیاری از نیت‌های پنهانی بشر را توصیف می‌کند.
  والاترین جنبه خودپرستی روانشناختی، لذت‌باوری روانشناختی است که همانند تئوری خودپرستی، ادعا می‌کند پسآمد نهایی عملی که بشریت به صورت داوطلبانه انجام می‌دهد، برای جستجوی لذت و دوری از درد و رنج است. اما اختلاف پنهان این دو مبحث در این است که یکی به خود انگیختگی بدون تفکر به تمام جنبه‌های سودجویانه کارها توجه دارد و دیگری بر لذت جویی مطلق.
  خودپرستی روانشناختی دارای وجوه متناقضی است. بعضی از طرفداران آن مانند جرمی بنتهام آن را انعکاسی از رفتار پنهانی و نیت انسانی که بنا بر تجربه گرایی فاش شده‌است، می‌دانند و در مقابل تئوریهایی مانند تئوری تحول رفتار انسانی را پیچیده تر از آن می‌داند که تنها با در نظر گرفتن پسآمدهای منفعت طلبانه و یا لذت جویانه مرتبت گردد.


  بخشایش و توجیه خودپرستان
  در نگاه اول خودپرستی روانشناختی را می‌توان کاملاً غیر عقلایی پنداشت زیرا بسیاری از اعمال بشر که کاملا معمول و واضح اند ذیل تعریفی که خودپرستی از انگیختگی ارایه می‌دهد،،قرار نمی‌گیرند (مانند فداکاری، از خودگذشتگی، خدمات رایگان و..). دیوید هیوم زمانی نوشت: کدام رمز نهانی در وجود مادران می‌تواند اشتیاق به قربانی شدن برای فرزند را ایجاد کند؟ و یا حزن و اندوهی که پس از مرگ فرزند بر وجود او پیش خواهد آمد و او را به سوی مرگ سوق خواهد داد؟

  براساس همین گفته‌ها نمی‌توان گفت که «رفتار مادرانه» و یا فداکاری و از جان گذشتگی و امثال اینها، ذیل تعریف خودپرستی روانشناختی قرار گیرند اما به صورتی دیگر می‌توان توجیه کرد که افکاری که بشر را مجبور به انجام این کارهامی کنند ممکن است تفکراتی مانند پاداش اخروی، احترام و یا آبرو و یا انتظار پاداش و ترس از تنبیه باشند.
  ______________
  تدوین:سارا رنجبر
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 14. 4 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 15. Top | #8
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2507
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,532 بار در 2,396 پست

  پیش فرض

  خود بزرگ بینی

  خودشیفتگی انسان(نارسیسم)
  واژگان «خود بزرگ بینی» یا «خود بزرگ پنداری» ترجمه هایی تقریبی برای واژه اروپایی megalomania هستند. این واژگان همچون بسیار برابر نهاده های دیگر این اشکال اساسی را دارند که نمی توانند ریشه های نهفته در کلمات بیگانه را به خوبی منتقل کنند. در این کلمه نیز، مشکل، عدم انتقال بخش دوم ترکیب یعنی «مانیا» است که گویای نوعی جنون یا توهم و هذیان بیمارگونه است. از این رو و فراتر از بحث واژگان باید به این نکته دقت داشت که «خود بزرگ بینی» پیش و بیش از هرکجا در قلمرو روان شناسی قرار می گیرد و متخصصان این رشته باید درباره آن اظهار نظر کنند.
  با این وصف در این مورد همچون بسیاری دیگر از بیماری ها و آسیب های روانی که فرد را در سطح شخصی مورد یورش قرار می دهند، به دلیل اجتماعی بودن و سازماندهی جمعی ناگزیر زندگی انسان ها، بیماری و شخصیت فرد، چه به شکل بلافصل و چه به صورت پی آمدهای کوتاه، میان و دراز مدت، بر زندگی سایر افراد تاثیر گذاری می کند.
  اگر از این اصل موضوعه حرکت کنیم که سازمان اجتماعی پیش از هر چیز مبتنی بر محوریت تقسیم کار و توزیع امتیازات و امکانات و در نتیجه بر محوریت قدرت سازمان دهندگی و سازمان یافتگی و سلسله مراتبی شدن قرار دارد، در این حال، خود بزرگ بینی یک فرد یا گروهی از افراد بی شک بر کل سازمان اجتماعی تاثیر گذاری کرده و می تواند تا جایی پیش رود که سرنوشت یک پهنه انسانی را در طول زمان تغییر دهد. این بحثی است که به صورتی تفصیلی در سالهای نیمه اول قرن بیستم با ظهور شخصیت های کاریزماتیک مطرح شد و دورکیم و وبر بر اساس آن نظریه پردازی کردند. در عین حال که سرنوشت آتی اروپا و ظهور کاریزماتیسم های پوپولیستی ای در قالب شخصیت هایی چون لنین، استالین، موسولینی و هیتلر که در نیمه دوم قرن بیستم نیز ادامه یافت و در پیش زمینه خود عموما امر سیاسی، جنبش های بزرگ و انقلابات اجتماعی را داشتند، نشان دادند که بدون شک باید رابطه ای منطقی بین خود بزرگ بینی به مثابه یک آسیب روانی در سطح فرد و هیجان های عمومی به مثابه رفتارهای جمعی، و موقعیت های سیاسی – اجتماعی – اقتصادی در سطح جامعه وجود داشته باشد. با این وصف نمی توان از این امر لزوما به قانونبندی های تقلیل گرایانه و ساده اندیشانه رسید و در هر مورد باید دست به تحلیلی تاریخی و جامعه شناختی در چارچوب ویژه ای که از آن سخن می گوئیم زد.
  اما به طور کلی شاید بتوان گفت که رابطه دوگرایانه (dichatomic) شخصیت کوچک/شخصیت بزرگ یا به عبارت دیگر فرد عادی/فرد خارق العاده که در بسیاری از واژگان و مفاهیم اجتماعی و در سیستم های ارزش گذارانه در زبان های گوناگون جای گرفته ست، بازتابی از یک ترکیب ذهنی-رفتاری در سطح زبانی هستند که برای اجتماعی شدن و اجتماعی ماندن فرد ضروری به نظر می رسند. پرسمان اساسی و مشکلی که سالهاست چه روان شناسان و چه به خصوص انسان شناسان و جامعه شناسان با آن درگیرند دقیقا همین گذار از سطح فردی به سطح جمعی است و اصولا امکان پذیر بودن واقعی و کنشی این امر و یا خیالین و غیر واقعی بودن آن است. این بحث، بحثی گشوده است که هنوز هیچ نظری قطعی و مورد اجماع در آن ارائه نشده است با این وجود می توان گفت که دستاورد علوم انسانی در طول قرن بیستم ما را از دو گروه از نظریات دور کرده است: نخست نظریات ساختارگرایانه مبتنی بر جبرگرایی های اجتماعی، چه در قالب مارکسیسیتی آنها و چه در قالب لیبرالی آنها، و سپس از نظریات کارکردگرایانه مبتنی بر اصل تعادل ضروری و ناگزیر جوامع انسانی. در هر دو گروه از نظریات برغم تضادها و تناقض هایی که میان آنها شاهده می شود و برغم راه حل هایی که گاه به شدت شکل متقابل رودررو با یکدیگر دارند، این گذار از سطح اراده یا رفتار فردی به سطح اراده یا رفتار جمعی در چارچوب های اجتماعی امری نه تنها ممکن بلکه بدیهی فرض می شد، اما ما امروز هر چه بیشتر هر دو این مفروضات ( ممکن و بدیهی بودن) را به زیر سئوال برده ایم و برعکس هر چه بیشتر انسان شناسان و جامعه شناسان بر این نکته تاکید می کنند که مقولاتی همچون «شخصیت جمعی»، «رفتار جمعی»، «زمینه فرهنگی» ، «چارچوب تاریخی» ، و... مقولاتی هستند که باید به شکل علمی و با اتکاء بر استدلال ها و شواهد بسیار انسانی و اسنادی، تشریح و توضیح داده شده و وجود آنها به نوعی ( البته نه در معنای پوزیتویستی کلمه) به اثبات برسد.
  در نهایت برای تکمیل بحث در حداقلی از استدلال، بر این نکته نیز پای فشاریم که هر جامعه ای برای انسجام و تداوم یافتن خود نیاز به الگوهای مرجع رفتاری – ذهنی دارد که یکی از بهترین روش ها برای ارائه و به خصوص برای تثبیت و درونی و کالبدی کردن این الگوها، استفاده از شخصیت های انسانی است و این شخصیت ها نیز بهترین زمینه را برای رشد در نزد کسانی می یابند که به صورتی «طبیعی» درون نوعی آسیب شناسی از نوع «خود بزرگ بینی» قرار گرفته باشند. چنین شخصیت هایی در ساختارهای پدرسارالانه و غیر دموکراتیک و به طور کلی در تمام سیستم های اجتماعی که در آنها نظام های خویشاوندی سنتی مبتنی بر سلسله مراتب سخت حاکم باشند و توانسته باشند، امر سلطه را هر چه بیشتر با امر طبیعی انطباق داده و به مثابه یک امر واحد بگیرند، شانس رشد بسیار بیشتری دارند و نبود انتقاد یا عدم امکان انتقاد نیز این عارضه را اقزایش داده و تشدید می کند.

  ______________
  تدوین:سارا رنجبر
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 16. 4 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


 17. Top | #9

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  طوطی
  محل سکونت
  غرب تهران
  لايك دريافتي
  76
  لايك كرده
  67
  نوشته ها
  1,913
  می پسندم
  8,486
  مورد پسند : 3,188 بار در 938 پست
  حالت من :
  My Mood
  Relaxed
  نوشته های وبلاگ
  14

  پیش فرض

  خیلی جالب بود ... مخصوصا عکس گربه ای که خودشو شیر میدید ! تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  اینــــجا زمـیــــن اســــت ، ساعــــت به وقــــت انــــسانــــيت خامــــوش اســــت ...

 18. 2 کاربر پست Nilufar عزیز را پسندیده اند .


 19. Top | #10

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  لايك دريافتي
  375
  لايك كرده
  212
  نوشته ها
  2,469
  می پسندم
  6,093
  مورد پسند : 5,231 بار در 1,506 پست
  حالت من :
  My Mood
  Angry
  نوشته های وبلاگ
  5

  پیش فرض

  پست های مشابه ادغام شد

 20. کاربر مقابل پست gazelle عزیز را پسندیده است:


LinkBacks (?)

 1. 3rd June 2012, 04:17 PM

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 16th December 2013, 11:53 AM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd June 2013, 02:36 PM
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 18th May 2011, 02:20 PM

Visitors found this page by searching for:

درمان نارسیسیم

افسانه یونانی نارسیسوس

درمان نارسیسم

نارسیس

شخصیت خودشیفته

رب النوع كشتزارها

داستان كس

مطب دکتر نرگس بیرقی

درمان خودشيفتگي

اوید

نوجوان پسرزیبا

داستان نارسیس

آفرینش انسان

نوجوانان پسرزیبا

نارسیسم و درمان ان

داستان نارسیسم

نارسیسیسم

كلمه لاتين اختلال شخصيت خودشيفته

نا رسیسمبیماری نارسیسمتاریخچه نارسیسمنارسیسم خشمسرزمين گلهاداستان نارسييمنارسیسم پارانوئید دیکتاتوریآینه و انسانمرگ خودشیفتهنارسیسم پائولو کوئیلوگداخته گریراههای درمان نارسیسمنارسیسم درادبیاتتالار نارسیسنارسیس پائولو کوئیلومعنی نارسیسم داستانزیباترین گلهای نرگسبزرگ پنداریزن نارسيسم نرگس وحشیزن نارسیست درمانعكس دختراني كه دراز كشيده اندپارانوئیدخود برتر بینی روان شناسیانسانهای خودشیفتهخودشیفتهمانيا.خودشيفتگينارسیسم پنهانالهه یونان نارسیسمنارسیسیم سیاسیاختلا ل شخصیت خود شیفتهتوهم نارسیستینارسيسم زنانهداستان ک سانسانهاي نارسيست و مرگ(نارسیسیسم)،خودشیفتگ یراههای درمان نارسیسیمظهور نارسیسمانسانهای خودشیفته (نارسیسم)تفکر نارسیستیعلایم انسان خودشیفتهخودشیفته مانیاعارضه نارسیسمتوهمات نارسیستی

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556