اسامی علمی: Chitala ( Notopterus ) chitala - Chitala ornata

اسامی عمومی: clown knifefish - clown featherback fish - spotted knifefish ( چاقو ماهی دلقک )

خانواده: Notopteridae


چاقو ماهی دلقک


زيستگاه اصلي: آسیای جنوب شرقی ؛ تایلند ، مالزی ، برونئی ، سوماترا

حداكثر اندازه: در آکواریوم بیشتر از 24 اینچ / 60 سانتیمتر (در وحش بالای 40 اینچ / یک متر )

حداکثر وزن گزارش شده: 4950 گرم

اندازه تانك: هر چه بزرگتر بهتر . برای مثال یک تانک 100 گالنی / 378 لیتری برایش مناسب است. به فضای بازی برای شنا نیاز دارد.

وضعیت تانک: آکواریوم تزیین شده با گیاهان به همراه بستری شنی و پناهگاه های غار مانند را دوست دارد.

سطح شنای ماهی در آکواریوم: وسط و پایین

غذاها: گوشتخوار است. غذاهای گوشتی زنده یا منجمد مثل کرم خاکی یا میگو را دوست دارد. می توانید با قرص های غذایی هم تغذیه اش کنید.

رفتار: پرخور که هنگام ترس می پرد. شکارچی قابلی است ، می تواند مهاجم باشد.

درجه حرارت: ترجیحا" 75 تا 82 درجه فارنهایت / 24 تا 28 درجه سانتیگراد

اسیدیته آب : بین 5.5 تا 7 ph

سختی آب: بین 2 تا 10 dh

ماهیان سازگار با این ماهی: شما می توانید چاقو ماهی دلقک خود را با ماهی های هم سایزش نگهدارید ولی نه باسيچلايدهاي مهاجم امريكايي


زیستگاه اصلی: در جنوب آسیا جایی که چاقو ماهی های دلقک از آنجا آمده اند، آنها تا 3 فیت / 91 سانتیمتر رشد می کنند. یعنی به اندازه ای که قابل خوردن باشند. بومیان منطقه به این ماهی به عنوان یکی از اقلام لیست غذایی شان توجه می کنند. شما هم می توانید چاقو ماهی خود را بخورید اما قیمت هر پوند آن اشتهای شما را کور خواهد کرد.

نام اصلی: Noto به معنی خوابیده Pterus به معنی باله . همچنین به نام باله خوابیده هم خوانده می شود. چاقو ماهی های دلقک باله های خود را غالباَ بصورت خوابیده نگاه می دارند و نام آنها در لاتین از این خصیصه مشتق شده است. و اما واژه دلقک از طرح های دایره شکل روی بدنشان گرفته شده. این خال ها با بالا رفتن سن و بزرگ شدن اندازه ماهی افزایش پیدا می کنندچاقو ماهی دلقک


وضعیت آب: اگرچه از آبهای کم اسید آمده اند ولی چاقو ماهی های دلقک به وضعیت بیشتر آب ها عادت می کنند. فقط آبشان را تمیز نگاهدارید. هرچند همیشه آسان نیست چرا که آنها خیلی پرخورند.

علت توجه به این ماهی: عده ای از آکواریوم دارها به چاقو ماهی های دلقک بخاطر شکل عجیب یا شنای ماهرانه شان توجه نشان می دهند. این ماهی حتی عقب عقب هم شنا می کند. دیگران بخاطر اشتهای فراوانشان آنها را دوست دارند.

اندازه: در آکواریوم، ندرتاَ چاقو ماهی دلقک بیشتر از 18 اینچ/ 45 سانتیمتر رشد می کند اما در وحش - جاییکه غذا و مکان بیشتری داشته باشد - دو برابر این سایز رشد می کند.


چاقو ماهی دلقک


جهنده ها: بله، آنها می پرند. پوشش مناسبی روی تانکتان قرار دهید. حتی روی سرپوش آن وزنه یا هر چیز سنگین و مشابهی هم بگذارید. در غیر اینصورت، با یک ضربه سرپوش را کنار می زنند. یکی از مواقعی که ممکن است بپرند، زمانی است که شما چراغ را روشن می کنید. پوششی از گیاهان غوطه ور در آب می تواند به شما کمک کند. گیاهان، شهامت پریدن را از دلقک می گیرند و شدت نور را هم تعدیل می کنند. چاقو ماهی های دلقک، تانک های نیمه تاریک را ترجیح می دهند. آنها در روشنایی کم شروع به گشت زنی می کنند.

چاقو ماهی دلقکچاقو ماهی دلقک


چاقو ماهی دلقک

گیاهان: گیاهان علف مانند برایشان قرار دهید مثل Vallisneria یا Sagittarius تا احساس کنند در موطن اصلی شان هستند. حتی گیاهان پلاستیکی هم به موضوع کمک می کنند. چاقو ماهی دلقک، گیاهان و شنها را وامی گذارد برخلاف خیلی از ماهی های بزرگ.

مکانی برای مخفی شدن: به آنها مکان هایی غار مانند برای مخفی شدن بدهید. آنها دوست دارند در طول روز دور از نور باشند. در نهایت تکه هایی از لوله PVC برایشان قرار دهید. چاقو ماهی های دلقک به اینگونه مکان ها برای اختفا به ویژه هنگامی که کوچک هستند، نیاز دارند.

مردمک چشم: مردمک چشم چاقو ماهی های دلقک، هرچه بزرگتر می شوند به سفیدی می گراید طوری که ممکن است کور به نظر برسند.
نگران نشوید، آنها کور نشده اند. یک گلدفیش برایشان بیندازید. آنگاه آنها به شما ثابت خواهند کرد که کور نیستند. آنها همچنین می توانند در تاریکی هم غذایشان را پیدا کنند.


چاقو ماهی دلقک


بیماری ها: هنگام هرگونه معالجه ای، با دقت اینکار را انجام دهید. پوست حساس چاقو ماهی دلقک او را برای مرگ مستعد کرده است.

فیلتراسیون: چاقو ماهی دلقک آب تمیز را دوست دارد. به او زیاد غذا ندهید. آبشان را بصورت هفتگی یا حتی بیشتر عوض کنید.

و اما انواع چاقو ماهی:

چاقو ماهی دلقک
چاقو ماهی دلقک پوم پون pom pon clown knife fish

چاقو ماهی دلقک


چاقو ماهی دلقک سلطنتی Royal clown knife fish


چاقو ماهی دلقک

چاقو ماهی دلقک طلائی gold clown knife fish

چاقو ماهی دلقک


چاقو ماهی دلقک آلبینو / زال albino clown knife fish


چاقو ماهی دلقک

چاقو ماهی روح سیاه Black ghost knife fish


چاقو ماهی دلقک

چاقو ماهی موج دار mottled knife fish

چاقو ماهی دلقک
چاقو ماهی نوار طلایی Gold-line knife fish ، بسیار شبیه روح سیاه است اما صرفا یک چاقو ماهی است


چاقو ماهی دلقک

چاقو ماهی خرطوم فیلی Elephant nose knife fishمنبع : راز بقا