نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

کمک های اولیه عقرب گزيدگي

This is a discussion on کمک های اولیه عقرب گزيدگي within the عنکبوتیان forums, part of the بی مهرگان category; عقرب گزيدگي عقرب ها (Scorpion) وابسته به عنكبوتيان هستند. در دنيا گونه هاي متعددي عقرب وجود دارد كه تنها تعدادي ...

 1. Top | #1

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  گربه ولی نه خانگی
  محل سکونت
  مشهد
  لايك دريافتي
  39
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  2,501
  می پسندم
  6,511
  مورد پسند : 730 بار در 120 پست

  پیش فرض کمک های اولیه عقرب گزيدگي

  عقرب گزيدگي
  عقرب ها (Scorpion) وابسته به عنكبوتيان هستند. در دنيا گونه هاي متعددي عقرب وجود دارد كه تنها تعدادي محدود براي انسان خطر ناك هستند. عقرب بيشتر در آب و هواي گرم و شب ها فعال هستند و به اين علت رعايت نكات ايمني در مورد جلوگيري ار عقرب گزيدگي به خصوص در مناطق گرمسيري و به هنگام تاريكي هوا اهميت دارد. (مثل پوشيدن جوراب، شلوار و كفش مناسب، تكان دادن كفش و لباس قبل از پوشيدن و غيره)

  سم يكنوع عقرب به نام سنتروروئيد اسكالپچراتوس (Centruroides Sculpturatus) شديداً كشنده است (عقزب كوچك و زرد رنگ با يك توبركول كوچك روي پشت و به طول 5/2 تا 5/7 سانتي متر، كه به آن عقرب جرار نيز گفته مي شود).

  نكته :
  خطرناك ترين عقرب در ايران عقربي است به نام گارديم كه محل زيست آن خوزستان است.

  علايم و نشانه ها:

  پس از چند دقيقه از گزش عقرب كه عموماً در اندام (دست و پا) اتفاق مي افتد، علايم زير مشاهده مي شود:

  1- درد.
  2- تاول.
  3- قرمزي.
  4- تورم.

  با گذشت چند ساعت از گزش، ممكن است علايم زير در فرد مشاهده شود:

  1- تند شدن نبض
  2- بالا رفتن فشار خون
  3- سرگيجه ، حالت تهوع و استفراغ
  4- بي اختياري ادرار و مدفوع
  5- تنگي نفس
  6- تشنج
  7- افزايش ترشح بزاق

  عقرب گزيدگي اغلب خطر ناك نيست و تنها باعث بروز علايم و نشانه ها موضعي در محل گزش مي گردد. با اين وجود بايد كمك هاي اوليه ضروري را براي مصدومين انجام داد و خطر ناك بودن يا نبودن عقرب و شدت مسموميت را به كادر درماني و پزشك واگذار كرد.

  كمك هاي اوليه:

  1- ارزيابي صحنه حادثه.

  2- دور كردن يا پرهيز از خطر.

  3- در خواست كمك در صورت لزوم.

  4- ارزيابي اوليه مصدوم و انجام مراحل ABC و ديگر كمك هاي اوليه ضروري در صورت لزوم.

  5- بي حركت نگه داشتن مصدوم و ثابت نگه داشتن عضو گزيده شده.

  6- كمپرس سرد

  نكته : از گذاشتن يخ به صورت مستقيم بر روي اندام خودداري كنيد.

  7- استفاده از دستگاه مكنده مخصوص جهت خارج كردن سم (در صورت عدم وجود دستگاه مكنده مخصوص، استفاده از ساكشن و يا مكيدن محل گزش توسط دهان مي باشد.)

  8- انتقال سريع به مركز درماني.

  در برخي موارد و در صورت شديد بودن مسموميت در مراكز درماني از پادزهر سم عقرب براي خنثي سازي سم و درمان فرد استفاده مي شود. البته اين كار بايد با دستور پزشك و تحت نظارت مستقيم او انجام شود.

  در مورد بريدن و مكيدن محل زخم با دهان توافق نظر وجود ندارد. بعضي صاحب نظران با اين كار مخالف هستند و عده اي استفاده از اين روش را مجاز مي دانند.

  در برخي از كتب بستن بالاي محل گزش با هدف تاخير در جذب سم توصيه شده است. براي اين كار بايد:

  1- از پارچه، باند يا يك وسيله ي مناسب ديگر با عرض حداقل چهار تا پنج سانتي متر استفاده كنيد.

  2- پارچه، باند يا وسيله مورد نظر را حدود پنج سانتي متر بالاتر از محل گزش (يعني قسمتي از اندام كه به تنه مصدوم نزديك تر است) ببنديد.

  3- پارچه يا باند بايد به حدي محكم بسته شود كه تنها باعث كندشدن جريان لنف و خون سياهرگي در اندام مربوطه گردد. توجه داشته باشيد كه اين كار به هيچ وجه نبايد باعث اخلال در جريان خون سرخرگي اندام مبتلا گردد. به اين منظور، پارچه يا باند بايد به صورتي بسته شود كه يك انگشت به راحتي از زير آن عبور كند و همچنين باعث قطع نبض در نقاط انتهايي اندام مبتلا نگردد.

  توجه :
  در صورت نزديك بودن مراكز درماني بهتر است بدون فوت وقت و انجام اقدامات اضافي مصدوم را هر چه سريعتر به مراكز درماني منتقل كنيد.

  گزيدگي عقرب در افراد پير، كودكان، نوزادان و افراد مصدوم خطرناك تر است. همچنين اگر گزش متعدد يا نزديك سر و صورت يا گردن مصدوم باشد، خطزناك تر از گزش اندام (دست و پا) خواهد بود. به ياد داشته باشيد كه علايم گزيدگي با عقرب "گارديم" در ابتدا بسيار خفيف و ناچيز است و همين مسئله اغلب باعث عدم مراجعه به موقع فرد به مراكز درماني مي گردد. اما مراجعه به مراكز درماني لازم و ضروري است و تاخير مي تواند منجر به بروز علايم مختلف مسموميت، از بين رفتن بافت هاي بدن در محل گزش يا حتي در موارد شديد منجر به مرگ فرد گردد.

 2. Top | #2
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  cat
  محل سکونت
  iran
  لايك دريافتي
  2380
  لايك كرده
  231
  نوشته ها
  14,549
  می پسندم
  25,508
  مورد پسند : 17,054 بار در 4,158 پست
  نوشته های وبلاگ
  9

  Wink دانستنی‎های عقرب زدگی

  حکیم مهر - آیا تا به حال در سفر به برخی از شهرهای جنوبی یا کویری کشور جانور گزنده‌ای چون عقرب را دیده‌اید؟ آیا می‌دانید که اغلب عقرب‌ها سمی مهلک دارند و می‌توانند بر اثر گزش یک کودک یا فرد بالغ را براحتی از پا ‌درآورند؟
  عقرب‌ها از جمله جانورانی هستند که اگر وارد حریم آنها شویم، برای دفاع از خود اقدام به گزش می‌کنند. این موجودات گزنده بیشتر در مناطق گرم ایران مانند خوزستان،‌کاشان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان دیده می‌شوند.90 درصد مرگ و میر ناشی از گزش عقرب در کودکان گزارش شده است. عقرب‌ها دمی بلند دارند که به طرف بالا تاب خورده و در انتهای آن یک نیش زهرآلود وجود دارد. خطرناک‌ترین عقرب نوع زرد آن موسوم به عقرب زرد است. بدنی باریک و ظریف، دمی بلند و رنگی زرد دارد. چون عقرب‌ها روز به استراحت و شب‌ها به شکار می‌پردازند، اغلب کسانی که در شب کار می‌کنند، بیشتر در معرض نیش عقرب هستند.
  علائم و نشانه‌های عقرب‌زدگی

  محل گزش عقرب بر خلاف مار یک نقطه است. شایع‌ترین نشانة عقرب‌زدگی درد سوزانندة آنی، تورم در حال پیشرفت، تغییر رنگ در محل گزش و در مراحل بعدی تهوع و استفراغ، آبریزش از دهان، بی‌قراری و اضطراب، تشنج، بی‌حسی، گزگز انگشتان، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع و اختلال هوشیاری است.
  معمولا سم عقرب زرد در محل گزش باعث زخم و التهاب شدید که شبیه سوختگی درجة 3 است و تاول و نکروز می‌شود. این زخم براحتی قابل ترمیم نیست و اگر فرد آسیب‌دیده تحت مداوا قرار نگیرد، این سم می‌تواند موجب تخریب خون، نارسایی کلیه، مشکلات روانی و مرگ شود. فردی که دچار گزش با عقرب زرد می‌شود، لازم است ضمن تزریق پادزهر، خون وی نیز تعویض شود که در خیلی موارد مؤثر واقع نشده و منجر به مرگ می‌شود.
  امروزه پادزهر سم عقرب زرد کیفیت لازم را برای کاهش اثرات مهلک سم این عقرب نداشته استفادة زیاد از حد آن نیز می‌تواند در مفاصل فرد آسیب دیده رسوب و دردهای مفصلی ایجاد کند. البته خوشبختانه اخیراً محققان ایرانی توانسته‌اند از زهر عقرب زرد، پادزهری تولید نمایند تا با تزریق آن به فرد آسیب‌دیده علاوه بر درمان وی مانع گسترش عوارض مربوط به گزش شوند.
  توصیه‌ها
  هنگامی که به شهرهای کویری و جنوبی بویژه خوزستان سفر می‌کنید، از افراد بومی منطقه بخواهید تا برای دوری و پیشگیری از گزیدگی عقرب‌ها به شما کمک کنند.هرگز پابرهنه روی زمین راه نروید و لباس‌های پوشیده‌تر و آستین بلند بپوشید.کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف‌تر در مقایسه با بزرگسالان زودتر به سم عقرب واکنش نشان می‌دهند، بنابراین کودکان خود را هنگام بازی در سفر کنترل کنید.
  توجه:
  اگر عقرب شما را نیش زد، خونسردی خود را حفظ کنید به آرامی محل گزش را با آب و صابون بشویید یا با الکل مالش دهید. عضو آسیب‌دیده را به دلیل جلوگیری از گسترش سم به سمت قلب، در سطحی پایین‌تر از سطح قلب قرار دهید و فوراً به مراکز درمانی مراجعه کنید. 3. 3 کاربر پست بهناز عزیز را پسندیده اند .


 4. Top | #3

  کاربر فعال

  کاربر فعال


  لايك دريافتي
  19
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  210
  می پسندم
  111
  مورد پسند : 287 بار در 121 پست

  پیش فرض

  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  منم فکر کنم شستن با آب و صابون وبستن ترنیکه وپایین تر نگه داشتن عضو گزیده شده از قلب مفیدباشه
  بعدشم سریع بریم پیش دکتر چندتا آمپول با حال نوش جان کنیم

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 25th November 2013, 08:07 PM
 2. عقرب گاردیوم (عقرب مرگ)
  توسط لونا در انجمن عنکبوتیان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 23rd September 2011, 03:16 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th July 2010, 01:30 PM
 4. سرم ضد مار گزيدگي
  توسط AQUARIUS در انجمن مارها (Snakes)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd September 2008, 11:38 PM
 5. كمك‌هاي اوليه مار گزيدگي.اينم حوصله مي خواد.
  توسط AQUARIUS در انجمن مارها (Snakes)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd September 2008, 11:36 PM

Visitors found this page by searching for:

كمكهاي اوليه عقرب زدگي

عقرب گاردیم

برای بهبود جای زخم نیش عقرب زرد

عقرب پادزهر

چگونه پادزهر سم عقرب رابسازیم

براي جلوگيري از نيش عقرب

اثرات نیش عقرب

پادزهر نیش مار

كمك هاي اوليه در عقرب گزيدگي

در مورد نیش عقرب

درمان عقرب زدگي

در مورد نیش عقرب و مار

كمكهاي اوليه گزيدگي

پادزهر برای نیش عقرب

راه های در مورد گزش مار و عقرب

پادزهر عقرب گزيدگي

کمک های اولیه در گزش عقرب

مار گزيدگي

پادزهر عقرب و مار

درمان نیش عقرب های زرد

روش پيشگيري از عقرب زدگي

كمكهاي اوليه در گزيدگي ها

عقزب

اقدامات لازم جهت مداواي نيش عقرب درسكها

گزيدگي عقرب

نیش های عقرب ومار

تصویر افراد عقرب زده

اقدامات اولیه نیش عقرب

اقدامات اوليه عقرب زدگييگزيدگي

كمكهاي اوليه در گزيدگي

تصویر جای نیش عقرب

عقرب زدگي كمك اوليه

کمک های اولیه در گزش های حیوانی

کمک های اولیه

فيلم اقدامات بعد از مار گزيد گي

مارزدگي و عقرب زدگي

درمان عقرب زدكي

درمان اولیه نیش مارعغرب زرد .عقرب زرد در خوزستانفیلم هایی در موردنیش عقربعكس عقرب زردجديدترين.درمان.عقرب.زدگيعلایم جای نیش عقربنحوه کمک به فرد عقرب زدهكمكهاي اوليه مار وعقرب گزيدگينیش عقرب وماردستگاه تولیدكمكهاي اوليه در مورد عقرب گاردیم وشکل انhttp:forum.gigapars.comکمک-های-اولیه-223راهنمای-انجام-اقدامات-اولیه-در-برخورد-Dنيش عقرب كمكهاي اوليه عوارض زهرعقرب زرد ایرانیبرای مداوای نیش عقرباقدامات اوليه درباره نيش مارمداواي عقرب زدگي زرد ايرانياقدامات اولیه در نیش عقربعقرب وکمک های اولیهاثرات و خطرات نيش عقرباقدامات در نیش عقرب و مارعقرب زرد کمک های اولیهتاثیرعقرب گاردیم بر بدنگزش عقرب pamphletدرمان سگ گزيده گيتحقیق در مورد کمکهای اولیهاقدامات اولیه پس از نیش عقربکمک های اوليه در مار و عقرب گزيدگيپادزهرجهت نيش عقربعوارض نیش عقربزرداقدامات لازم برای نیش مارخرید کتاب کمکهای اولیه مار و عقربپادزهر سم عقرباقدامات اولیه هنگام گزش عقربجای زخم عقربمقاله در مورد نیش عقربکمکهای اولیه نیش عقرب و مار عقرب زرددرمان نیش ماردانستنیهادرباره ماراثرات نیش عقرب ومارﻧﻴﺶ ﻋﻘﺮﺏ زرد پادزهر عقربخرید پاد پادزهر نیش مارعقرب گزیدی در سگاقدامات اولیه برای مارزدگي كمك هاي اوليه براي عقرب و مارگزيدگيكمك هاي اوليه در مار كزيدكيهاتحقیق در مورد نیش عقرب چه خطراتی داردتحقیق در مورد خطرات نیش عقربکمک های اولیه نیش مارعلائم نقطه نيش عقرب زدگيزهرعقرب جهت درمانجای نیش عقرب گاردیمگزيدگي ها در ايراندرمان نیش عقرب و ماركمكهاي اوليه براي مارگزيدگي وعقرب گزيدگيراه درکان نیش عقربپاد زهر نیش عقرب زرد درمان اولیه برای نیش عقربعقرب زرد رنگنيش زدگي عقرب

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557