نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات خانگي

This is a discussion on انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات خانگي within the تالار دوستداران خزندگان forums, part of the تالارهای دوستداران حیوانات category; انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات دست آموز خانگي در اغلب جوامع كنوني نگهداري از حيوانات دست آموز خانگي، بخش مهمي ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  2507
  لايك كرده
  257
  نوشته ها
  3,121
  می پسندم
  6,491
  مورد پسند : 10,543 بار در 2,396 پست

  پیش فرض انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات خانگي

  انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات دست آموز خانگي

  انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات خانگي

  در اغلب جوامع كنوني نگهداري از حيوانات دست آموز خانگي، بخش مهمي از زندگي افراد را تشكيل مي دهد و تجربه نگهداري از آن ها وقتي شيرين تر مي شودكه اين انتخاب با توجه به محيط خانه و خانواده و شرايط زندگي افراد صورت گرفته باشد. متاسفانه اغلب وقتي اين حيوانات انتظارات صاحب خود را برآورده نمي كنند، رها مي شوند. پس بايد در زمينه ي انتخاب يك حيوان مناسب براي نگهداري، كاملا آگاهانه تصميم گرفت.
  بنابراين كمي زمان صرف كنيد، خانوده خود را كاملا در جريان بگذاريد و به مطالبي كه در ادامه مطرح مي شود به دقت توجه كنيد.

  ويژگي هاي خزندگان
  خزندگان يكي از قديمي ترين گونه هاي جانوري موجود در جهان هستند. موجوداتي جذاب و رنگارنگ كه براي زندگي در شرايط محيطي مختلف مانند آب و خشكي، با اين محيط ها سازگاري پيدا كرده و حتي قادر به تغيير رنگ پوست خود نيز هستند. برخي از خزندگان ازجمله مارها تنها 1 بار در هفته غذا مي خورند و اين موضوع نگهداري از آن ها را (حتي زماني كه از آن ها دور هستيد) آسان تر مي كند. عمدتا خزنده ها نسبت به حيوانات دست آموز ديگر مثل سگ ها و گربه ها به مراقبت هاي روزانه كمتري نياز دارند.

  انتخاب گونه مناسب
  اگر قصد داريد خزنده اي را به عنوان حيوان خانگي خود به منزل بياوريد، انتخاب هاي زيادي پيش روي شما قرار خواهد داشت. مي توانيد از بين گونه هاي مختلف، مارها ، لاك پشت های آبزي و مارمولک ها گزينه مورد علاقه خود را انتخاب كنيد.
  برخي از گونه هاي خزنده ها اغلب اوقات در آب زندگي مي كنند و برخي ديگر اغلب در خشكي و اما بسياري از آن ها در هر دو محيط قادر به زندگي هستند.
  مساله ديگر نوع غذاي خزندگان است. با توجه به گونه هاي موجود، خزندگان از نظر رژيم غذايي به 3 دسته كلي تقسيم مي شوند: علفخوار، حشره خوار و گوشتخوار. نكته جالب ديگر اين است كه اغلب آنها مي توانند همزمان از چند رژيم غذايي استفاده كنند و يا اينكه بر حسب شرايط، رژيم غذايي خود را تغيير دهند.

  نيازهاي ويژه خزندگان
  خزندگان با توجه به نوع گونه شان، احتياجات متنوعي دارند. عموما اين موجودات قادر به كنترل دماي خود نيستند و بايد در محيطي نگهداري شوند كه درجه حرارت آن داراي دامنه تغييرات خاص و متناسب با آن گونه باشد. تغييرات رطوبت هوا نيز مانند تغييرات درجه حرارت اهميت بسياري دارد كه البته كنترل آن توسط بسياري از افراد و بخصوص طي فصل زمستان و در نواحي سردسير، ممكن نيست.
  موضوع ديگري كه در نگهداري خزندگان حايز اهميت است نوع مناسبي از نور و ميزان آن مي باشد كه نقش مهمي در سلامتي حيوان ايفا مي كند. به شكلي كه اگر اين حيوانات در محل و شرايط مناسب نگهداري شوند تا هنگام بلوغ، رشد قابل توجهي خواهند داشت.
  از آن جا كه هر گونه خاص از خزندگان خصوصيات منحصر به فردي دارد، بايد قبل از انتخاب يكي از اين گونه ها به عنوان حيوان خانگي، در مورد آن به خوبي تحقيق كرد و اطلاعات كافي در مورد رژيم غذايي و شرايط آب و هوايي مورد علاقه شان را كسب كرد.
  فراهم كردن محيط مناسب براي حيوان دست آموز از نكات بسيار مهم به شمار مي رود. به عنوان مثال: برخي از خزنده ها به ستون ها و شاخه هايي نياز دارند تا از آن ها بالا بروند. در حالي كه برخي ديگر به سطوح صاف علاقه مندند و احتياج به فضاهايي براي مخفي شدن دارند. برخي از آن ها نقب مي زنند (گودال هاي زيرزميني حفر مي كنند) در حالي كه سايرين اغلب وقتشان را در آب سپري مي كنند. برخي ديگر به خواب زمستاني مي روند. اكثرشان پوست اندازي مي كنند. شايان ذكر است كه در طي اين مرحله نبايد حيوان را جابه جا كرد و يا مزاحم آن شد.
  ابتدا كاملا مطمئن شويد كه توانايي تغذيه گونه اي كه انتخاب كرده ايد را داريد. به عنوان مثال اگر يك مار گوشتخوار را انتخاب كنيد، بايد آن را با موش و يا خرگوش زنده تغذيه كنيد.
  با وجود اينكه، اغلب تصور مي شود خزنده ها حيوانات درنده اي هستند، اما بسياري از آن ها طعمه حيوانات ديگر مي شوند. وجود حيوانات ديگر در محل نگهداري آن ها فشار عصبي زيادي را به آن ها وارد مي كند به عنوان مثال به دليل اينكه برخي از مارها از مارهاي ديگر تغذيه مي كنند نگهداري همزمان آن ها در محيط مشترك امري اشتباه است. حتي سگ ها، پرنده ها و ساير حيوانات دست آموز نيز فشار عصبي زيادي بر خزندگان دست آموز شما تحميل مي كنند.

  انتخاب شخص مناسب براي نگهداري از جانور
  خانواده ها معمولا كودكانشان را نيز در نگهداري خزنده دست آموزشان شريك مي كنند، اما كودكان براي انجام اين امر نيازمند كمك بزرگترها مي باشند.
  چنانچه قصد سفر داريد، بهتر است كه خزنده دست آموز خود را در همان محيط نگهداري خود رها كرده و مراقبت از آن را به يك فرد مورد اعتماد بسپاريد. در نظر داشته باشيد كه بسياري از مردم از خزندگان مي ترسند و يا اينكه علاقه اي به غذا دادن به آن ها ندارند، بنابراين يافتن كسي كه از آن مراقبت كند كار مشكلي خواهد بود. متاسفانه نگهداري از خزندگان مي تواند سلامتي انسان را تهديد كند و به عنوان مثال بسياي از خزندگان ممكن است ناقل باكتري سالمونلا باشند كه براي انسان بيماري زا است. بنابراين هنگام نگهداري آن ها بايد اصول بهداشتي را كاملا رعايت كرد. قابل توجه است كه چنانچه كودكان در مورد رعايت اصول بهداشتي در نگهداري از حيوانات دست آموز آموزش نديده باشند بيشتر در معرض خطر قرار دارند.

  تناسب گونه انتخاب شده با سبك زندگي
  خزنده ها براي افرادي كه نسبت به حيواناتي كه بدنشان از خز يا پر مي باشد حساسيت دارند نيز انتخابي مناسبي هستند.
  به نظر مي رسد اغلب خزندگان از لمس شدن توسط انسان ها و توجه آن ها لذت مي برند و اين در حالي است كه گونه هاي مشابه ديگر ترجيح مي دهند كه تنها بوده و تنها مشاهده شوند، اگرچه اغلب آن ها وابستگي شديدي با شخصي كه از آن ها مراقبت مي كند دارند.
  موضوعات ديگري كه بايد در انتخاب گونه به آن ها توجه كرد عبارت است از مراقبت هاي عمومي از جانور، طول عمر و ميزان رشد آن، به عنوان مثال طول بسياري از آن ها به 2/1 متر هم مي رسد از اين رو نگهداري و جابه جايي آن ها به هنگام بلوغ بسيار مشكل خواهد بود.
  رشد جانور سبب اعمال تغييراتي در مكان و شيوه هاي نگهداري آن مي شود كه اين تغييرات ممكن است مناسب شرايط زندگي شما نباشد.
  بسياري از خزندگان براي گرمتر نگه داشتن خود و تنظيم فعاليت هاي متابوليكي از قبيل سيستم ايمني و كنترل سطح كلسيم خونشان به خورشيد وابسته اند. بديهي است كه خزندگان در اقليم گرم تر و به واسطه زندگي در فضاي آزاد بهتر و راحت تر به شرايط فوق دست مي يابند. با توجه به اين موضوع فراهم آوردن شرايط ايده آل براي جانور در محيط خانه كار بسيار مشكلي است. البته لامپ هاي مخصوص پرورش خزندگانUVB نقش موثري در فراهم آوردن اين شرايط در فضاي بسته خواهند داشت.
  بسياري از خزنده ها در صورت احساس خطر حتي ممكن است صاحب خود را نيز گاز بگيرند و برخي از آن ها سمي نيز هستند. برخي از خزندگان، حيوانات دست آموز مناسبي محسوب نمي شوند چرا كه با وجود ظاهري جذاب و منحصر به فرد، خطرناك نيز هستند. نگهداري برخي از گونه هاي خزندگان احتياج به اخذ مجوز دارد و حتي نگهداري برخي از گونه هاي آنها در بسياري از كشورها براساس قانون منع شده است.
  قيمت خزندگان با توجه به گونه، كمياب بودن، سن، اندازه، و تنوع رنگ بسيار متنوع مي باشد. اغلب ملزومات نگهداري آن ها از هزينه خود خزنده بسيار گران تر تمام مي شود. از آن جايي كه خزندگان مانند ساير حيوانات خانگي بيمار مي شوند و نيازمند جراحي يا ديگر مراقبت هاي دامپزشكي در طول دوره زندگي خود مي باشند، چكاپ دايم توسط دامپزشك بسيار با اهميت است.

  از كجا مي توان يك خزنده را تهيه نمود؟
  اكثر مردم خزندگان را از فروشگاه حيوانات خانگي، نمايشگاه خزندگان يا به ندرت از گروه هاي نجات و پناهگاه ها تهيه مي نمايند. اكثر خزندگان خانگي در اسارت زاد و ولد نموده اما تعدادي نيز به صورت غيرقانوني از زيستگاه شان صيد شده و به عنوان حيوان خانگي به فروش مي رسند. شما مي بايست در رابطه با اين مورد از فروشگاه حيوانات خانگي يا نمايشگاه خزندگان سوال نموده تا باعث پرورش تجارت غيرقانوني نشويد.

  چگونه مي توان يك خزنده سالم را برگزيد؟
  خزندگاني كه در اسارت متولد شده و پرورش يافته اند به عنوان يك حيوان خانگي، سالم تر بوده و با شرایط زندگی انسانی هماهنگ تر می باشند و بيشتر از آن هايي كه از حيات وحش گرفته شده اند عمر مي كنند و خدمات پس از فروش فروشندگان معتبر در قبال سلامت خزنده و تایید دامپزشک متخصص خزندگان مي باشد.
  عموما بهتر است تنها يك گونه را به عنوان حيوان خانگي نگهداري نماييد. اين ها اغلب زماني كه از لحاظ جنسي به بلوغ مي رسند حالت تهاجمي پيدا مي كنند و حتي ممكن است با ديدن ساير حيوانات دچار استرس شوند. سعي كنيد كه با وزن نرمال، رنگ و فعاليت و گونه اي كه قصد خريد آن را داريد، آشنا باشيد. به دقت اطراف حيواني كه قصد خريد آن را داريد نگاه كنيد. شما مي بايست هيچ انگل خارجي از قبيل جرب ها و كنه ها، لکه های سیاه، شکستگی و یا قطع عضو روي بدان حيوان مشاهده ننماييد و رنگ چشم خزنده مي بايست شفاف باشد. درخشندگي و رنگ پوست براساس گونه، سن و زمان پوست اندازي بسيار متنوع است.
  نه تنها دامپزشك، (مخصوصا آن هايي كه داراي اطلاعات مخصوص در مورد خزندگان مي باشند) صلاحيت لازم را براي ارزيابي سلامت همنشين جديد شما دارد بلكه مي تواند در ارتباط با تغذيه مناسب برنامه كنترل انگل ها، نگهداري، سلامت، اجتماعي سازي و ديگر مراقبت هايي كه ممكن است براي اطمينان از سلامت و حفظ حقوق حيوان خانگي جديد شما ضروري باشد، مشاوره دهد. شروع تست سلامت را برنامه ريزي نماييد تا دامپزشكتان بتواند وضعيت سلامت عمومي خزنده خانگي شما را ارزيابي نموده و انگل هاي خارجي و داخلي آن را چك نمايد.
  از آن جايي كه حيوانات جديد مي بايست حداكثر يك ماه قرنطينه شده و از ساير خزندگان موجود در خانه دور نگه داشته شود، دامپزشك شما مي تواند زمان مناسب براي معرفي خزنده جديد را تعيين نمايد.
  اگر به اين نتيجه برسيد كه خزنده را به عنوان حیوان خانگي خود نمي خواهيد، با دامپزشك خود، متخصص خزندگان يا سازمان هاي محلي كنترل حيوانات براي پيدا كردن يك خانه جديد براي خزنده تماس حاصل نماييد. هيچ گاه خزنده را در فضاي بيرون جايي كه نمي تواند زنده بماند رها نسازيد زيرا مي تواند خطري براي سلامت انسان ها و ساير حيوانات باشد.
  وقتي شما حيوان خانگي مي گيريد، مسووليت سلامت و آرامش يك جاندار ديگر را به عهده گرفته ايد. شما حتي مسوول ارتباط حيوان خود با اعضاي خانواده، دوستان و جامعه مي باشيد. يك حيوان خانگي براي چندين سال بخشي از زندگي شماست. زمان را غنيمت بشمريد و تلاش هاي ضروري براي اينكه سال هاي خوبي را با هم سپري مي كنيد، انجام دهيد. وقتي حيوان خانگي را انتخاب مي كنيد. شما قول داده ايد از آن در تمام زندگي اش پرستاري نماييد. عاقلانه انتخاب نماييد.
  به قول خود وفادار باشيد و به اطمینان حیوانات به خود احترام گذارید و از يكي از بهترين تجربيات بی مانند زندگیتان لذت ببريد.

  انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات خانگي
  ویرایش توسط sara_ranjbar : 13th November 2009 در ساعت 04:06 AM
  برای مشاوره در مورد اختلالات رفتاری سگ خود از ساعت 12الی18 تماس حاصل فرمایید.
  سارا رنجبر مربی تربیت سگ:09123595250
  کانال تلگرام: topdogtrain

 2. 7 کاربر پست sara_ranjbar عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. تصاويري از صدپاها به عنوان حيوان خانگي! (اگزاتيك پت)
  توسط imansoft در انجمن گالری عکسهای متفرقه با موضوع حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th May 2013, 10:55 PM
 2. تصاويري از صدپاها به عنوان حيوان خانگي (اگزاتيك پت)
  توسط imansoft در انجمن گالری عکسهای متفرقه با موضوع حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th May 2013, 10:48 PM
 3. انتخاب مار به عنوان حيوان خانگي(ترجمه)
  توسط Shamim در انجمن نگهداری از مارها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17th May 2012, 06:25 PM
 4. شامپوي خانگي ضد كك براي حيوانات خانگي
  توسط hadi silent در انجمن انجمن روشهای نگهداری سگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd February 2011, 03:56 PM
 5. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 28th June 2010, 02:03 PM

Visitors found this page by searching for:

تربيت حيوانات خانكى

متخصص خزندگان

ﺧﺮﻳﺪ ﺣﻴﻮﺍﻧﺎﺕ ﺧﺎﻧﻜﻰ

عنوان حیوانات

www.حيوانات خانكى

حىوانات خانكى

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556