نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

اصلاح پارگی رباط پا در سگ!

This is a discussion on اصلاح پارگی رباط پا در سگ! within the انجمن بیماری های سگ forums, part of the تالار دوستداران سگها category; اصلاح پارگی رباط پا در سگ!! : ۱۳ بهمن ۱۳۸۷ در روزهای اخیر، دو عمل جراحی بی‌سابقه روی دو قلاده ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  196
  لايك كرده
  127
  نوشته ها
  1,939
  می پسندم
  8,580
  مورد پسند : 707 بار در 213 پست

  پیش فرض اصلاح پارگی رباط پا در سگ!

  اصلاح پارگی رباط پا در سگ!! :
  ۱۳ بهمن ۱۳۸۷
  در روزهای اخیر، دو عمل جراحی بی‌سابقه روی دو قلاده سگ برای اولین بار در ایران انجام شد. دکتر حمید‌رضا فتاحیان، تا کنون جراحی‌های موفقیت‌آمیز بسیاری روی حیوانات انجام داده از جمله....

  در روزهای اخیر، دو عمل جراحی بی‌سابقه روی دو قلاده سگ برای اولین بار در ایران انجام شد. در این جراحی که توسط یک تیم هشت نفره به سرپرستی دکتر حمیدرضا فتاحیان انجام شد، درمان پارگی رباط صلیبی توسط مواد پلی استری صورت گرفت.
  دکتر حمید‌رضا فتاحیان، استادیار گروه جراحی دانشکده علوم تخصصی دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است. تا کنون جراحی‌های موفقیت‌آمیز بسیاری روی حیوانات انجام داده از جمله، ترمیم شکست ستون فقرات چند قلاده سگ برای اولین بار در ایران. با سرپرست این تیم جراحی، دکتر حمیدرضا فتاحیان گفت‌ و گو کردم.
  اصلاح پارگی رباط پا در سگ!
  اگر ممکن است پیرامون عمل جراحی که به تازگی برای اولین بار در ایران روی دو قلاده سگ انجام دادید، توضیحاتی بفرمایید و این‌که تا پیش از این عمل از چه روشی برای درمان این بیماران استفاده می‌شده، وجه تمایز این دو درمان چیست؟
  از حدود یک و نیم ماه قبل، دو قلاده سگ به کلینیک ارجاع داده شد که مشکلات راه رفتن داشتند و به شدت روی پایی که دچار عارضه شده بود، لنگش داشتند.
  یک مورد، اوایل ماه آبان و دیگری نیز در ابتدای آذر‌ماه اتفاق افتاد. بعد از این‌که معاینات اولیه و رادیوگرافی و تصویربرداری‌های تشخیصی روی آن‌ها انجام شد، مشخص شد این دو قلاده سگ، از ناراحتی در‌رفتگی استخوان کشکک رنج می‌برند و متعاقب آن و در پی این بیماری، رباط صلیبی یا همان رباط ضربدری که اصطلاحاً لیگامنت فوتبالیست‌ها هم می‌گویند، به شدت پاره شده و این حیوانات قادر به تحمل وزن و راه رفتن روی این اندام نیستند و به شدت درد دارند.
  از آن‌جایی که در دامپزشکی در دنیا تا به امروز که من مطلع هستم، هنوز پروتزی که مثل پروتز انسان قابل استفاده باشد، برای ترمیم ضایغات مفصلی استخوان در انتهای ران و ابتدای استخوان درشت‌نی که در واقع مفصل زانو است ساخته نشده، در ایران و سایر کشورها سعی به اصلاح رباط صلیبی یا بازسازی آن دارند.
  یکی از راه‌هایی که در انسان انجام می‌شود، تقویت رباط صلیبی است که از طریق خود بافت‌های داخلی بدن، مثل ساختن فاسیای عضلات استفاده می‌شود و این رباط پاره شده یا تحت کشش تقویت می‌شود.
  اما از آن‌جایی که این قلاده سگ‌های خانگی، وزن کم و استخوان‌های کوچکی دارند، فضای مفصلی آن‌ها اجازه‌ی اصلاح اولیه‌ی این پاره‌گی را به جراح نمی‌دهد.
  به همین جهت با توجه به این‌که باید این ساختار را اصلاح کنیم تا این‌که این حیوان بتواند راه برود و به فعالیت خودش ادامه دهد از ترکیبات پلی‌استری با تکنیک خاصی که در استخوان درشت‌نی و استخوان ران، تونل ایجاد می‌شود و جای آن رباط صلیبی که پاره شده، مواد پلی استری قرار می‌گیرند و دقیقاً فعالیت همان رباط صلیبی را انجام می‌دهند.
  بعد از عمل این حیوانات قادر خواهند بود با داشتن این نوع مواد پروتزهای پلی‌استری، همانند یک حیوان سالم به فعالیت خود ادامه دهند.
  اگرچه شاید در سال‌های آینده پروتز کامل مفصل زانوی حیوانات هم ساخته شود کما این‌که تا سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۲‌، در حیوانات پروتز مفصل رانی لگنی نداشتیم و در انسان مفصل رانی لگنی و پروتز مفصل زانو هم بود.
  اما از همان سال، پروتز مفصل رانی، لگنی در دنیا، اروپا و آمریکا قابل استفاده است اما در واقع هنوز خبری از ساخت پروتزهای مفصل زانو در سگ به دست ما نرسیده و در منابع اشاره‌ای به آن نشده است.
  به همین جهت ما از این تکنیک برای اولین بار در ایران با توجه به وزن بدن و مواد پلی‌استری که داشتیم، برای اصلاح رباط صلیبی در این حیواناتی که وزن آن‌ها بین چهار تا شش کیلو بودند، استفاده کردیم.
  تا این این حیوانات بتوانند روی پاهای خودشان راه بروند و مشکلات آتی زندگی‌شان به حداقل برسد و به سلامتی خودشان تا حدود ۷۰ الی ۷۵ درصد برگردند.
  آن جوابی که از این نوع جراحی می‌خواستید به چه شکل گرفته‌اید، آیا این حیوانات کاملاً قادر به راه رفتن هستند؟
  معمولاً بین چهار تا هشت هفته به مراقبت‌های بعد از عمل نیاز است و این حیوانات باید در شرایط خاصی قرار بگیرند که از حداقل حرکت‌های فیزیکی برخوردار باشند، مطمئناً نمی‌توانیم ارزیابی کنیم آیا این حیوانات کاملاً خوب شده‌اند یا نه.
  اما با توجه به شرایط عمل و بیمار و معایناتی که بعد از عمل کردیم و تصاویری که از رادیوگرافی تهیه شده، نشان می‌دهد همه چیز بسیار عالی تنظیم شده و هیچ مشکلی وجود ندارد.
  انشاالله بعد از این‌که این بانداژها و آتل‌گذاری‌ها بعد از هفته‌ی چهارم الی ششم، بسته به شرایط بیمار، باز شدند مطمئناً قادر خواهند بود تا حدود سه چهارم فعالیت‌های طبیعی خودشان را پیدا کنند.
  اگر مراقبت‌های بعد از عمل از طرف صاحب حیوان و همکاری خود حیوان، مراقبت‌های خوبی باشد، باعث می‌شود خیلی زیاد شاید ۸۵، ۹۰ درصد به حالت‌های ورزشی هم برسد.
  در مورد انسان هم همین‌طور است و تا چند ماه بعد از جراحی رباط صلیبی، معمولاً افراد در حال استراحت هستند و یک‌سری تمرینات خاص، که لازمه‌ی این است که این مفصل به کارآیی خودش برسد، انجام می‌دهند.
  فعلاً نمی‌توانیم خیلی قطعی بگوییم چقدر جواب می‌گیریم اما این امید هست که با توجه به شرایط بیمار و شرایط عمل و تصاویر رادیوگرافی که داشتیم تا ۷۵ درصد فعالیت‌های این حیوانات بازیافت شود.
  آیا در کشورهای دیگر هم تا کنون این نوع جراحی روی حیوانات انجام شده است‌؟
  کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان و فرانسه، در واقع کشورهای پیشرفته و شاید در آسیا، کشورهایی چون ژاپن، کره جنوبی این جراحی‌ها را انجام می‌دهند.
  ما هنوز این پروتز را در مفصل زانوی حیوانات نداریم و به عنوان آخرین امید جراحان برای اصلاح مشکلات زانو در حیوانات، به خصوص حیوانات خانگی و در سگ‌های کوچک است.
  این تکنیک مطمئناً برای اولین بار در ایران در همین آبان ماه و سپس در آذرماه انجام شده است. اگر چه چند مورد قبل از این‌هم جراحی‌هایی توسط خود من انجام شده که به عنوان کارهای پایه‌‌ای بود.
  سه مورد از آن‌هایی که اشاره کردم، بوده است. می‌توانم بگویم همه‌ دارند روی پاهاشان راه می‌روند و هیچ مشکلی ندارند. منتهی شدت عوارضی که آن‌ها داشتند نسبت به این دو مورد اخیر بسیار کمتر بوده است.
  تا قبل از آن‌که این‌گونه جراحی‌ها در ایران انجام شود، حیواناتی که از این عوارض مثل شکستگی‌های ستون مهره، یا مشکلاتی که در لگن این‌ها اتفاق می‌افتاد یا مشکلاتی که در زانو و عوارض آرتروزی داشتند رنج می‌بردند، باعث می‌شد، به روش انسانی و با داروهای بیهوشی با میزان خیلی بالا این حیوانات را راحت کنند.
  این عواقبی داشت، چون صاحبان این حیوانات دوست داشتند که این‌ها را به عنوان موجودی که مونس و همدم‌شان هستند، کنار خودشان نگه دارند. چطور می‌شود که با شکستگی مهره کمر یا لگن، این خدمات وجود نداشته باشد و این حیوانات به این سادگی عمرشان را از دست بدهند.
  به همین جهت، تمام تلاش مجموعه دامپزشکی، مخصوصاً دامپزشکی حیوانات خانگی و کلینیسین‌ها و متخصصان این رشته، چه در زمینه جراحی، تصویربرداری، داخلی، پاتولوژی، کنار همدیگر جمع شد و در مسیر درمان این حیوانات قرار گرفت تا بتواند این حیوانات را زنده نگاه دارد.
  تا صاحبی که حیوانی را نگه داشته، اگر روزی حیوانش دچار این مشکل شد بگوید این خدمات در این‌جا وجود دارد و حیوان به زندگی خودش ادامه دهد.
  شاید تا چند سال پیش، خیلی از این جراحی‌ها انجام نمی‌شد و عمر حیوانات به خاطر کوچک‌ترین اتفاقی که می‌افتاد، ناتمام می‌ماند.
  اصلاح پارگی رباط پا در سگ!
  شنیده‌ام برای اولین بار در ایران، ترمیم شکستگی ستون فقرات را روی حیوانی انجام داده‌اید، در این باره هم اگر ممکن است توضیح بفرمایید.
  ستون فقرات هم مانند همان جراحی زانو در دامپزشکی در ایران، جراحی است که متعارف انجام نمی‌شده است. چه حیوانات نگهبان و چه حیوانات خانگی را که به خاطر تصادفات یا گلوله خوردن یا هر چیز دیگری دچار مشکلات ستون فقرات می‌شدند، معمولاً برای مدت محدود نگه می‌داشتند و حرکتی نمی‌کردند، اگر امیدی به درمان نبود حیوان را با شرایط انسانی راحت می‌کردند.
  از آنجایی که صاحب حیوان نسبت به این حیوان عواطف دارد و این حیوان هم باید بتواند به زندگی خودش ادامه دهد، گناهی نکرده که به خاطر تصادفی که اتفاق افتاده بمیرد، به همین جهت تصمیم بر این شد آن چیزی را که در کشورهای پیشرفته روی اصلاح شکستگی ستون فقرات، انجام می‌شود، در ایران هم روی حیوانات، به خصوص حیوانات خانگی انجام دهیم.
  به همین جهت، حدود چهار سال پیش تصمیم گرفتیم شکستگی‌های ستون مهره را اصلاح جراحی کنیم. به همین منظور، نه مورد شکستگی ستون مهره را با شیوه‌های مختلف جدیدی که در منابع اشاره شده و در ایران به‌هیچ‌وجه در دامپزشکی تا آن‌روز که ابتدای ۲۰۰۵ بود انجام نمی‌شد، انجام داده‌ایم.
  این کارها را انجام می‌دهم و خوشبختانه از این تعداد جراحی‌ها نزدیک به هفتاد، هشتاد درصد این حیوانات به زندگی‌شان ادامه می‌دهند. می‌توانستیم بگوییم اگر این اتفاق نمی‌افتاد شاید این حیوانات الآن زنده نمانده بودند. افرادی که حیوان‌شان دچار شکستگی یا آسیب‌یدگی ستون فقرات شده‌اند، پیش از این‌که حیوان را به کلینیک دامپزشکی برسانند باید چه نکاتی را رعایت کنند؟
  مراقبت‌های ویژه‌ی شکستگی ستون مهره، یا عوارض ستون مهره،دقیقاً در حیوانات هم مثل انسان است و هیچ فرقی نمی‌کند.
  درست است که حیوانات نمی‌توانند همکاری کاملی با صاحب بیمار داشته باشند. بهترین کار این است که در لحظه‌ای که این اتفاق افتاد، بدون این‌که دست‌کاری زیاد یا چرخشی ایجاد شود، این‌ها را روی صفحات سفتی مثل الوار یا یک تکه فلز قرار دهند و با یک‌سری باند جلو و پشت دست و جلو و پشت پا را به صفحات سفت ببندند.
  حیوان باید به پهلو خوابانده شود و حرکت شدید به آن ندهند و در اسرع وقت بدون آن‌که کار خاصی کنند، حیوان را به یک مرکز درمانی که امکانات تصویربرداری تشخیصی مثل رادیوگرافی دارد، برسانند.
  ظاهر قضیه این‌طور است که شاید بیمار خیلی با صاحب بیمار همکاری نکند، چون به هر حال حیوان است و شاید حرف‌شنوی نداشته باشد، اما چاره‌ای جز این نیست، باید این حیوانات روی صفحه‌ای محدود شوند و شوند، حرکت شدید نکنند و با شرایط بدون حرکت به اولین کلینیک مراجعه کنند.
  منبع : پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست ایران
  اي مرا با شور شعر آميخته
  اينهمه آتش به شعرم ريخته

  عشق چون در سینه ام بیدار شد
  از طلب ، پا تا سرم ایثار شد...

 2. 4 کاربر پست ساقی عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. کمک در مورد پارگی پوست گردن گربه
  توسط hadi4415 در انجمن انجمن کمک های اولیه براي گربه ها
  پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 26th July 2015, 02:27 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25th January 2013, 03:03 PM
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 30th August 2009, 02:04 AM

Visitors found this page by searching for:

رباط پا

علائم دررفتگي پا در سگ

عمل پرتز گذاری زانو

علایم شگستکی پا در سگ

شگستکی اندام حرکتی سگ

مراقبت بعد از عمل در سگها

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556