نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

گرگ‌ها چقدر مي‌ارزند

This is a discussion on گرگ‌ها چقدر مي‌ارزند within the آرشیو forums, part of the حیات وحش category; گرگ‌ها چقدر مي‌ارزند شوراي محترم اقتصاد در مصوبه تاريخ 26/1/83، ارزش هر قلاده گرگ را براي صدور پروانه ويژه جهت ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  196
  لايك كرده
  127
  نوشته ها
  1,939
  می پسندم
  8,580
  مورد پسند : 707 بار در 213 پست

  پیش فرض گرگ‌ها چقدر مي‌ارزند

  گرگ‌ها چقدر مي‌ارزند

  گرگ‌ها چقدر مي‌ارزند


  شوراي محترم اقتصاد در مصوبه تاريخ 26/1/83، ارزش هر قلاده گرگ را براي صدور پروانه ويژه جهت شكار 500 دلار تعيين كرد.
  ولي سؤال اين است كه به راستي ارزش يك قلاده گرگ در طبيعت تحت فشار ايران چقدر است. آيا اگر مبادرت به فروش پروانه ويژه شكار گرگ براي هر قلاده 500 دلار را صادر كنيم، سود برده‌ايم و يا زيان؟
  حقيقت آن است كه از زماني كه برادران حضرت يوسف(ع) گرگ را مسئول قتل برادر عزيزشان عنوان كردند، و احتمالاً حتي قبل از آن، گرگ جزو حيواناتي بود كه در اذهان مردم جايگاهي ترسناك داشت و عناويني مانند خون‌آشام، درنده، و نماد خشونت و ظلم (به خصوص در مقايسه با بره) و رفتار ناجوانمردانه (مانند گرگ‌صفت) را يدك مي‌كشند، چنين طرز برداشتي از گرگ، جنبه جهاني داشته و در سراسر عالم، هر جا كه گرگ وجود دارد، در ترس و وحشت دائمي از اين جانور بودند و ضرب‌المثل‌ها و القاب‌ يا داستان‌هاي فولكلوريك، همه جا گرگ را مظهر درندگي و مضر به حال ساير جانداران حتي انسان تلقي مي‌كنند.
  در اروپا وقتي كه ماه كامل مي‌شود در ميان بيشه‌ها موجوداتي حد واسط گرگ و انسان به وجود مي‌آيند كه در تاريكي شب دست به جنايت مي‌زنند... و تا همين قرن حاضر، برخي اعتقاد راسخ به وجود اين موجود يعني انسان گرگ‌نما داشته و شايد چنين اعتقاداتي موجب انقراض نسل گرگ در كشور انگلستان شد. در اين مملكت آخرين گرگ در سال 1760 شكار شد و نسل آن به كل منقرض شد.
  به راستي علم جديد در مورد گرگ چه مي‌انديشد؟ گرگ چگونه موجودي است؟ خونخواري بي‌تفاوت و مضر به حال محيط طبيعي؟ حقيقت آن است كه، گرگ، همان گونه كه از اولين و مهم‌ترين اتهام خود(دريدن حضرت يوسف(ع)) تبرئه شد، از كليه اتهامات ديگر مانند دشمن حيوانات و انسان و يا مخرب محيط‌زيست طبيعي و... نيز با پيشرفت علوم و انجام تحقيقات مفصل كاملاً مبري شده و اهميت خود را به عنوان متعادل‌كننده محيط‌زيست طبيعي به اثبات رسانيده است. «گرگ دهن‌آلوده و يوسف ندريده»...
  در نقاطي كه دست جهل و ناداني انسان موجب انقراض و يا كاهش شديد جمعيت اين جانور شده، چنان تعادل اكولوژيك منطقه مختل شد كه ارزش گرگ به عنوان يك مبصر مقتدر در كلاس درس شلوغ و درهم‌ برهم در تأمين نظم بلافاصله مشخص شد.
  گرگ به عنوان يك درنده موفق در رأس هرم غذايي، در بين جانداران خشكي‌زي‌ قرار گرفته است. همتاي او در درياهاي عالم كوسه‌ها هستند با اين تفاوت كه گرگ‌ها از زندگي اجتماعي فوق‌العاده پيچيده برخوردارند و كوسه‌ها تك‌زي هستند و از نظر هوش، فراست، نظم گروهي و انضباط بين افراد داخل گروه خانوادگي، گرگ‌ها تقريباً در جهان درندگان، به جز خانواده سگ‌ها، بي‌همتا مي‌باشند.
  كليه افراد گروه، كه به ندرت از 10 قلاده ##### مي‌كند، از قوي‌ترين گرگ «رهبر» اطاعت مي‌كنند. به كرات و به هر مناسبتي افراد گروه مراتب اطاعت خود را نسبت به «رهبر» آشكار مي‌كنند.
  اين عمل با ژست‌هاي بخصوص مانند ماليدن چانه به خاك، قراردادن سر بين دو دست روي زمين، روي زمين غلت‌خوردن و بيرون دادن اصوات بخصوص صورت مي‌گيرد.
  شكار، در فصل فراواني طعمه‌هاي بزرگ مانند گوزن، به صورت دسته‌جمعي صورت مي‌گيرد. هر گرگ در هنگام شكار دسته‌جمعي موقعيت خود را مي‌داند و وظيفه‌اش مشخص است. رئيس گله يك طعمه را انتخاب مي‌كند.
  طعمه معمولاً بزرگ و سنگين، پير، مريض و يا خيلي جوان و كند است. پس از انتخاب طعمه، گله به حركت درمي‌آيد. گرگ‌ها به صورت درهم و به ظاهر بدون برنامه به حركت درمي‌آيند. هدف پراكنده و هراسان كردن گله طعمه است. چه بسا يك گوزن از كنار آنان مي‌گذرد و توجهي به او ندارند چون هدف مشخص است.
  استراتژي نهايي منزوي‌كردن هدف است و حركت‌هايي كه گله انجام مي‌دهد همگي در راستاي همين هدف است. گاه تعقيب و گريز ساعت‌ها به طول مي‌انجامد و گاه پس از چند دقيقه نتيجه حاصل مي‌آيد.
  به محض جدا شدن طعمه از گله، افراد قبيله گرگ‌ها همگي گرداگرد طعمه جمع مي‌شوند و با به دندان گرفتن نقاط حساس مانند بيضه، پستان‌ها، پوست زير شكم، پوزه و لب طعمه(مثلا گوزن) او را به زير مي‌آورند.
  در جنوب كانادا، گوزن‌ها بسيار بزرگتر از گرگ‌ها هستند ولي مع‌الوصف گرگ‌ها به راحتي آنان را شكار مي‌كنند. مطالعه روش شكار آنها نشان مي‌دهد كه پيوسته از يك روش استفاده نمي‌كنند، بلكه بر حسب موقعيت طعمه و شرايط محيطي، نقشه خود را طراحي مي‌كنند.
  مي‌توان سيستم شكاري آنان را به حمله تيم فوتبال تشبيه كرد و يا حركت لشكريان در گذشته كه قلب سپاه و جناح‌هاي راست و چپ و با حمله گازانبري اصول كار را تشكيل مي‌داد.
  در حين حمله زوزه‌ها راهنماي رهبر گله براي صدور دستورات است. رهبر در قلب سپاه قرار دارد و بازوهاي راست و چپ را به جلو مي‌فرستد، يا به عقب فرامي‌خواند. جانوري كه در فصول بهار و تابستان در جنوب كانادا با گوزن‌هاي 450 كيلويي فراوان گرسنگي را برطرف مي‌كند، با فرارسيدن زمستان و مهاجرت گوزن‌ها به جنوب(شمال ايالات متحده) در محل مانده در منطقه پوشيده از برف با تغذيه از خرگوش و موش روزگار مي‌گذراند.
  در ايران، در هنگام كمبود طعمه، گرگ‌ها گياه‌خوار مي‌شوند و به هندوانه روي مي‌آ‌ورند. گرگ‌ها جزو حيوانات پرطاقت هستند كه يك روز كامل را مي‌توانند به طور پيوسته بدوند و طعمه را تعقيب كنند.
  سگ‌هاي امروزي از گرگ‌ها ي زمان گذشته رام شده‌اند. انسان خصوصيات اصلي گرگ‌ها را پسنديد و آنها را به اسارت درآورد تا پس از 7هزار سال سگ‌هاي كنوني حافظ مال و جان او باشند.
  صفت وفاداري كه در سگ‌ها مشاهده مي‌شود، ابتدا در گرگ‌ها ديده شد، ديد بسيار قوي، حس شامه تا حدود 10 تا 70 برابر انسان، طاقت در مقابل سرما و گرما(40- تا50+ درجه سانتيگراد)، توانايي توليد مثل (در هر بار 10 توله مي‌زايد) و قدرت جفت‌گيري با گرگ و شغال و سگ و در نتيجه توانايي توليد بچه‌هاي فراوان دورگه و بالاخره توانايي كنترل جمعيت جوندگان مانند موش‌هاي صحرايي، خرگوش‌ها، توله‌هاي شغال و روباه و... گرگ را جانوري قابل احترام در بين دوستداران حيات وحش قلمداد نموده است.
  از كشفيات مهم جديد در مورد توانايي‌‌هاي گرگ، قدرت خارق‌العاده ارتباط اين جانور با همنوعان خود است. اثبات شده كه گرگ‌ها از مسافات دور، بدون آن كه همديگر را ببينند، قادرند تقريباً آنچه مي‌بينند با يكديگر در ميان بگذارند و انتقال دهند. مثلاً اگر در منطقه‌اي يك گرگ به دو قوچ كوهي برخورد نمايد و نياز به نيروي كمكي داشته باشد، به راحتي با زوزه كشيدن، همنوعان خود را از اطراف فرا مي‌خواند و آنچه را كه مي‌بيند براي گرگ‌هاي ديگر شرح مي‌دهد.
  در دشت‌هاي فراخ جنوب درياچه اروميه با شكاربان خليلي مشغول بررسي پرندگان مهاجر بوديم. غروب نزديك شد كه متوجه شديم يك گرگ به تعقيب ما پرداخته. فاصله او با ما حدود 60 متر بود. تا ما راه مي‌رفتيم او آهسته و با صبر ما را تعقيب مي‌كرد.
  وقتي مي‌ايستاديم او هم مي‌ايستاد و هر بار پس از توقف چند متري به ما نزديك مي‌شد. يك نهر آب كه هر آن عريض‌تر مي‌شد، مانع از رفتن ما به طرف ديگر كه دهكده قرار داشت، شده بود.
  پاي شكسته من مانع از قدرت رفتن از نهر مي‌شد. شكاربان خليلي نگران من بود و من نگران تاريكي. نهر عميق بود و در آن زمستان سرد، عبور از آن ممكن نبود. پس از آخرين توقف، گرگ تنها 30 متر از ما فاصله داشت.

  گرگ‌ها چقدر مي‌ارزند


  وقتي ما حركت كرديم او در جاي خود ايستاد، سر خود را به طرف تپه‌ها برگردانيد و يك زوزه طولاني با دندانه‌هاي زياد، از خود سر داد و سپس به تعقيب ما پرداخت. بعد از چهار پنج دقيقه شكاربان خليلي تپه را به من نشان داد كه از رأس آن چيزي با جهش‌هاي بلند به طرف پايين‌ سرازير بود.
  پس از چند دقيقه اين گرگ نيز به رفيق خود پيوست و هر دو ما را تعقيب كردند. با همان صبر و آهستگي و تداوم. پس از چند دقيقه مجدداً گرگ اول در جاي خود ايستاد و زوزه را سر داد. اين بار از جهت ديگر، گرگ سوم از تپه سرازير شد و به زودي در كنار آن دو قرار گرفت.
  بعدها فهميدم كه زوزه‌ها معني دارد. آنها به احتمال فراوان موقعيت نه چندان جالب ما را گزارش داده و درخواست نيروي كمكي كرده بودند...
  امروزه ما مي‌دانيم كه گرگ جانوري زيرك، هوشيار با مغز پيشرفته و تكامل يافته است كه نه تنها دشمن ما نيست، بلكه از جهات گوناگون، مستقيم يا غيرمستقيم دوست طبيعت و انسان‌ها به حساب مي‌آيد.به راستي چه كسي ممكن است حاضر شود كه 500دلار بپردازد و يك گرگ را شكار كند؟
  آيا در شكار يك گرگ كه تا 200 متري شما پيش مي‌آيد و كنجكاوانه به شما مي‌نگرد، هيجاني نهفته است؟‌ چه لذتي در شكار يك گرگ ممكن است نهفته مانده كه از ديد شكاربانان قديمي پنهان مانده.
  من تصور مي‌كنم آنها كه حاضرند 450 هزار تومان بابت شكار يك گرگ بپردازند، بهتر است آن پول را هزينه درمان ذهن عليل و بيمار خود كنند.
  به راستي با اين همه زيبايي، وقار، فايده‌، هوش و وظيفه‌اي كه خداوند به عهده گرگ‌ها نهاده است، گرگ‌هاي ما چند مي‌ارزند؟ حيف نيست آنها را با پول معاوضه كنيم و آيا واقعاً‌ ما به اين پول‌ها نياز داريم؟

  منبع:/irantrack.com
  اي مرا با شور شعر آميخته
  اينهمه آتش به شعرم ريخته

  عشق چون در سینه ام بیدار شد
  از طلب ، پا تا سرم ایثار شد...

 2. 10 کاربر پست ساقی عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2
  M.A
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  محل سکونت
  tehran
  لايك دريافتي
  9
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  908
  می پسندم
  2,340
  مورد پسند : 38 بار در 12 پست

  پیش فرض

  بابت چی پروانه میدهند که گرگ را شکار کنن؟ تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  این تو ابرانه؟

 4. 3 کاربر پست M.A عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  597
  لايك كرده
  413
  نوشته ها
  3,865
  می پسندم
  17,794
  مورد پسند : 6,265 بار در 1,130 پست

  پیش فرض

  کشتن به هیچ روی قابل توجیه نیست. کشتن این حیوانات زیبا که نه مصرف گوشتی دارند نه مصرف دیگر صد درجه غیرمعقلانه تر و غیرقابل توجیه تر است.
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)


  مثلث درد و رنج حیوانات سه زاویه دارد. دو زاویهء آن از دستان ما خارج هستند ، اما زاویهء سوم در دست ماست.
  اگر یکی از زاویه ها از بین برود ، مثلث هم از بین خواهد رفت.
  تصمیم شما چیست؟

 6. 4 کاربر پست حامی حیوانات عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  لايك دريافتي
  3
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  412
  می پسندم
  1,450
  مورد پسند : 12 بار در 7 پست

  پیش فرض

  این واقعا" جای تامل داره
  حیوان وحشی رو میکشن به چه علت؟تازه پروانه هم صادر میکنن برای شکارش !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  تنها كساني كه مارا ميرنجانند. عزيزاني هستند كه هميشه كوشيده ايم از ما نرنجند

 8. 4 کاربر پست leonel عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  گربه - 3 قلاده
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  6
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,222
  می پسندم
  6,421
  مورد پسند : 405 بار در 158 پست

  پیش فرض

  حیوان وحشی به این زیبایی چرا باید به جای محافظت از نابودی مجوز کشته بشدن بگیره؟ اون هم به این بهای ارزان ...... جای تاسف داره

 10. 2 کاربر پست ژنوسا عزیز را پسندیده اند .


 11. Top | #6

  کاربر موثر

  کاربر موثر


  محل سکونت
  شیراز
  لايك دريافتي
  2
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  428
  می پسندم
  81
  مورد پسند : 19 بار در 7 پست

  پیش فرض

  شکار گرگ ها وحشیانه است تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  من عاشق گرگ ها هستم ولی چی کار می شه کرد؟تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  "زندگی زیبا که نیست مسخره هم هست" هیتلر

  اینم وبلاگ من
  حیوانات را دوست بداریم

  تو وبلاگم مطالب جالب و به درد بخور زیاده حتما ببینیدش.


 12. 2 کاربر پست undead عزیز را پسندیده اند .


 13. Top | #7

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  در حال حاضر فقط گربه
  محل سکونت
  استکهلم(جزیره پریان دریایی)
  لايك دريافتي
  67
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  4,359
  می پسندم
  5,004
  مورد پسند : 291 بار در 108 پست

  پیش فرض

  آفرينش هيچ موجودي در اين دنيا بي حكمت و بي مصرف نبوده حالا من نميدونم چجوريه كه ما آدمها براحتي درباره آفرينش نظر ميديم و با زيانبار و خطرناك بودن بعضي از مخلوقات آفرينش رو زير سوال مي بريم!!!دستكاري آدميزاد در طبيعت هست كه نظم هستي رو بر هم زده و مخلوقات مختلفت رو رو در روي هم قرار داده وگرنه حتي گرگِ گرگ صفت هيچ خطري براي ما انسانها نبوده!!!!

 14. 3 کاربر پست peta عزیز را پسندیده اند .


موضوعات مشابه

 1. سگ شما چقدر عمر می کند ؟
  توسط تدی خرسی در انجمن انجمن روشهای نگهداری سگ
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 13th August 2013, 12:16 AM
 2. چقدر اینا با مزن !!!
  توسط shilaa در انجمن آرشیو
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 10th June 2011, 09:28 PM

Visitors found this page by searching for:

هنوز جستجو برای این متن در پرشین پت صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556