خواص عرقیات گیاهی

تهیه شربت عرقیات آسان است. یک دوم پارچ را از عرق پر کرده . بقیه را آب شکر اضافه کنید. اگر مایل باشید می توانید خاکشیر یا تخم شربتی را هر یک از این عرقیات میل کنید. شربت بیدمشک یکی از پرطرفداران نوشیدنی ها است چون خوردن آب سرد و میوه هایی تابستانی معده را احساس می کند و باعث بروز سردرد در افراد کم خون می شود اما عرق بیدمشک درست برای همین موضوع تهیه شده است زیرا این عرق بیدمشک درست برای همین موضوع تهیه شده است زیرا این عرق تقویت کننده قلب و معده خون ساز و ضد سر درد است. اگر خیلی گرمایی هستید و زیاد بیرون منزل و در آفتاب کار می کنید حتما یک لیوان شربت عرق شاتره بنوشید. شاتره اثر بسیار قوی ضد عطش و گرمازدگی دارد، خ.ن را تصفیه می کند و صفرا بر است.

در تابستان به علت مصرف زیاد هندوانه و میوه بهتر است برای جلوگیری از نفخ و معده درد ، عرق نعناع مصرف شود. شربت بهار نارنج هم برای افرادی که مشاغل پر استرس دارند و گرمای تابستان آن ها را عصبی می کند، بسیار مناسب است. از موارد مهم دیگری که در تابستان مصرف آنها توصیه می شود، می توان به شربت سکنجبین ، خاکشیر، تخم شربتی، به لیمو و ... اشاره کرد.

زکریای رازی گفته است نوشیدن سکنجبین منافع بسیار دارد. یکی از منافع سکنجبین آن است که چون آن را با یخ خنک کرده و بنوشد، صفرا را می برد و از التهاب حرارت معده می کاهد و بلغم معده و روده را خارج می کند. اگر سکنجبین را با ریشه و تخم کاسنی مخلوط کرده و کمی گلاب به آن اضافه کنند، نوشابه ای پر سود می شود. به خصوص برای کسانی که دچار گرفتگی معده شده اند و یا نفخ دارند بسیار مفید است (برای مبتلایان به زخم معده و روده مضر است).

برای رفع گرمازدگی بهتر است عناب را در آب جوشانده و با کمی شکر به صورت خنک میل کنید. همچنین خوردن مواد سرد و تر مثل تخم خیار، کدو، هندوانه، خربزه، خاکشیر و....مفید است ولی بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که می توان آن را با کمی شکر میل کرد.

خاکشیر یخ زده و شربت آب لیمو برای جلوگیری از گرمازدگی مفید است، البته باید توجه داشت برای جلوگیری از اسهال، خاکشیر باید به شکل یخ زده یا همراه خرده یخ مصرف شود. در غیر این صورت ملین و اسهال آور است. با توجه به آلودگی هوا مصرف آب لیمو هم به خاطر داشتن ویتامین ث توصیه می شود.
بهتر است هر روز یا یک روز در میان یک عدد لیمو در آب مصرفی استفاده شود.

تخم شربتی در حقیقت دانه گیاه ریحان است که به علت داشتن ترکیبات لعاب دار این دانه ها آب جذب کرده و برای رفع عطش در طولانی مدت (روزه داری) بسیار مفید هستند. به لیمو هم به صورت درختچه ای است که از برگ آن استفاده می شود. همچنین ادرار آور و رفع کننده سر گیجه بوده و کاربرد فراوانی دارد.تایپ شده از مجله پیام سلامتی

تالار گفتمان گیاهخواران