نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

دانستني‌هاي ضروري و مفيد درباره هاري

This is a discussion on دانستني‌هاي ضروري و مفيد درباره هاري within the بیماری های مشترک با گوشتخواران forums, part of the بیماری های مشترک category; 1. راه گاز گرفتن: اصلي ترين راه (درگربه سانان از طريق کشيدن پنجول نيز ممكن است) 2. راه پوست:بيماري هاري ...

 1. Top | #1
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  حیوان خانگی
  cat
  محل سکونت
  iran
  لايك دريافتي
  2351
  لايك كرده
  229
  نوشته ها
  14,449
  می پسندم
  25,142
  مورد پسند : 16,619 بار در 4,044 پست
  نوشته های وبلاگ
  9

  Arrow راههاي سرايت بيماري هاری

  1. راه گاز گرفتن: اصلي ترين راه (درگربه سانان از طريق کشيدن پنجول نيز ممكن است)


  2. راه پوست:بيماري هاري از راه پوست سالم قابل سرايت نيست ولي اگر کوچکترين خراش يا زخمي در جلد وجود داشته باشد قابل انتقال خواهد بود.


  3. راه مخاطات: امكان پذير است، بنابر اين سگ ها و گربه هاي به ظاهر سالم در اواخر دوره کمون بيماري، مي توانند از طريق ليسيدن لب و چشم و بيني کودکاني که با آنها بازي مي کنند صاحبان خود را به بيماري هاري مبتلا نمايند.  4. راه تنفس:امکان پذير است (خصوصاًدر غارهايي که خفاش آلوده زندگي مي کند)  5. راه پيوند اعضاء: دو مورد انتقال در اثر پيوند قرنيه فرديکه مبتلا به هاري بوده و از قرنيه وي جهت 2 نفر استفاده گرديده است، در سال 1373 در ايران گزارش شده است ).  6. انتقال از راه دستگاه گوارش: بعيد است ولي حيوانات گوشتخوار ممکن است بندرت از خوردن لاشه حيوانات تلف شده از بيماري هاري به اين بيماري مبتلا شوند. ضمناً بايستي از خوردن گوشت و ساير فراورده هاي دام هاي مبتلا به هاري خودداري شود.


  7. انتقال از راه جفت:بعيد نيست.

  8. انتقال از طريق وسايل آلوده:بعيد است.(چون ويروس هاري بيهوازي است)  9. انتقال بيماري از انسان به انسان:جز در يک بررسي که در سال 1985 در پاکستان بعمل آمده و تعدادي از بچه هاي نوزاد که توسط يک نفر ختنه شده بودند و مبتلا به هاري شدند و بعداً معلوم شد که شخص ختنه کننده مراحل آخر دوره کمون هاري را طي مي نموده و بر طبق عادت سنتي مقداري از بزاقش را در محل ختنه مي ريخته مورد ديگري گزارش نشده است. با اين وجود هنگام نگهداري و پرستاري از شخص مبتلا به هاري بايد رعايت کليه جوانب احتياطي به عمل آمده و ضمن استفاده از وسايل حفاظتي کامل ، لوازم و وسايل بيمار با دقت هر چه تمامتر ضد عفوني گردد، ضناً پزشکان موظفند در مورد هر انسفاليت و فلجي با پرسش در مورد حيوان گزيدگي بيمار به بيماري هاري نيز توجه نمايد.
  ویرایش توسط Admin : 3rd September 2009 در ساعت 04:54 AM 2. 5 کاربر پست بهناز عزیز را پسندیده اند .


 3. Top | #2

  کاربر نمونه

  کاربر قدیمی


  حیوان خانگی
  سگ
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  12
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  1,373
  می پسندم
  3,171
  مورد پسند : 111 بار در 41 پست

  پیش فرض هاري

  هاري يك بيماري ويروسي حاد سيستم اعصاب مركزي است كه مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي مي باشد.انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفي و اغلب ازطريق گزش به آن مبتلا مي شوند. همچنين بيماري از طريق پنجه كشيدن حيوانات بخصوص گربه ،راههاي تنفسي ، بندرت گوارشي و پيونداعضا منتقل مي شود.
  اقدامات لازم بعد از گازگرفتگي :
  در صورت بروز علايم هاري ، اين بيماري درمان پذير نيست و سرانجام به مرگ منجر مي شود.
  كليه افرادي كه توسط حيوانات مورد گزش قرار مي گيرند بايد آن حيوان را مشكوك به هاري تلقي كنند و اقدامات لازم را انجام دهند تا زماني كه خلاف آن ثابت شود و موضوع از نظر هاري منتفي گردد.
  1 - خارج كردن ويروس ازمحل زخم : شستشوي عمقي با آب تميز و محلول صابون حداقل به مدت 5تا 10 دقيقه كه مي توان ادعا كرد 50درصد از پيشگيري مربوط به رعايت كامل همين نكته است . بنابراين تأكيد مي شود در صورت مواجهه با حيوان گزيدگي قبل از ارجاع به مركز درمان پيشگيري ، در خانه بهداشت اقدام فوق را انجام دهيد.
  2 - خارج كردن كف صابون از لا به لاي زخم : با استفاده از شيلنگ آب يا آبپاش بايد كف صابونهاي باقيمانده در لا به لاي زخم كاملاً شسته شود؛ زيرا باقيمانده صابون ، بعضي مواد ضدعفوني كننده را كه بعد از شستشو مورد استفاده قرار خواهد گرفت، خنثي مي نمايد.
  3 - ضد عفوني با الكل 40 تا 70 درجه يا محلول بتادين يك درصد يا ساير مواد ضدعفوني كننده .
  4 - تزريق سرم واكسن ضدكزاز (واكسن ثلاث يا توأم ): اگرمجروح قبلاً واكسن كزاز، توأم يا ثلاث را كامل دريافت كرده باشد فقط يك نوبت واكسن توأم يا ثلاث (با توجه به سن بيمار) به عنوان يادآوري كافي است . در صورتي كه بيمار غيرواكسينه باشد بايد نوبت اول واكسن توأم يا ثلاث را با توجه به سن بيمار به وي تزريق كرد.
  5 - تزريق واكسن ضدهاري : واكسن ضد هاري را در پنج نوبت در روزهاي صفر، 3، 7،14 و 28به صورت عضلاني و حتماً در عضله «دلتوئيد بازو» تزريق مي نمايند.
  6 - تزريق سرم ضد هاري

  نكات مورد توجه :
  - در صورتي كه حيوان مهاجم سگ بوده و در دسترس باشد بايد آن را به مدت 10 روز بستري و تحت نظر قرار داد (ضمناً آب و غذاي كافي به آن داده شود). در صورتي كه طي اين مدت حيوان تلف شد و يا علايم هاري در او بروز كرد، به احتمال زياد مبتلا به هاري مي باشد و بايستي واكسيناسيون ضدهاري تا نوبت آخر براي فرد حيوان گزيده انجام شود. در غير اين صورت ، حيوان مسلماً هار نيست و بايد از ادامه واكسيناسيون شخص خودداري شود.
  - سرم ضدهاري فقط به كساني تزريق مي شود كه داراي يك يا چندگزيدگي يا خراشهاي عميق جلدي يا آلوده شدن غشاي مخاطي با بزاق باشند.
  - براي خراشها و زخمهاي كوچك و دور از مركز اعصاب يا ليسيدن شخص به وسيله حيوانات مشكوك به هاري تنها از تزريق واكسن استفاده شود.
  - زخم حيوان گزيده نبايد بخيه زده شود (به دليل اين كه ويروس هاري بي هوازي بوده و در مقابل نور و اكسيژن هوا خاصيت حياتي خود را ازدست مي دهد). در مورد زخمهاي بسيار عميق (شريان خونريزي دارند) استثنائاً مي توان شريان خونريزي دهنده را بخيه زد كه در اين صورت بايد مقداري سرم ضدهاري را با سرنگ بدون سوزن و با فشار در داخل زخم تخليه نمود.
  - افرادي كه توسط موش خانگي و صحرايي و خرگوش مورد گزش قرارمي گيرند به درمان پيشگيري نياز ندارند.
  - افرادي كه واكسيناسيون كامل شده اند اگر دوباره مورد گزش حيوان قرار گيرند، تزريق سرم به آنان توصيه نمي شود.
  - اتخاذ تصميم در مورد تجويز واكسن تنها و يا توأم با سرم به وسيله مسؤول مركز درمان پيشگيري انجام مي شود.
  - درمان پيشگيري كامل (پنج نوبت ) در مواردي انجام مي شود كه حيوان مهاجم يا از نظر هاري مثبت باشد يا متواري شده و يا در مدت 10روز پس از گازگرفتن از بين برود، يا علايم هاري در آن ظاهر شود.
  - درمان پيشگيري ناقص در مواردي انجام مي شود كه حيوان مهاجم 10 روز پس از تحت نظر قرار گرفتن سالم بوده و يا از نظر هاري منفي باشد.
  - تمامي موارد حيوان گازگرفتگي را بايد هار تلقي كرد و فوري با اقدامات درماني، پيشگيري كرد مگر آنكه خلاف آن ثابت شود
  ""The winner is not the Hunter..is the Victim who created the chasing Temptation
  ""


 4. 3 کاربر پست slmz عزیز را پسندیده اند .


 5. Top | #3
  M.A
  هم اکنون آفلاین میباشد

  کاربر بسیارموثر

  کاربر بسیار موثر


  محل سکونت
  tehran
  لايك دريافتي
  9
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  908
  می پسندم
  2,340
  مورد پسند : 38 بار در 12 پست

  Arrow 131 هزار ایرانی گاز گرفته شدند!!هاری

  دانستني‌هاي ضروري و مفيد درباره هاري

  حیوانات اهلی و وحشی سال گذشته 131 هزار ایرانی را گاز گرفتند و 7 نفر را هم با گاز گرفتن کشتند

  رئیس اداره بیماری‌های مشترک مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: سال گذشته حدود 131 هزارنفر توسط حیوانات مشکوک به هاری در کشور گزیده شدند که همگی آنان تحت درمان با واکسن و سرم ضد هاری قرار گرفتند.

  دکتر محمدرضا شیرزادی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «فردا» بیشترین موارد حیوان گزیدگی را در استان گلستان و بیشترین موارد هاری در استان کرمان اعلام کرد و افزود: موارد فوت ناشی از هاری در سال گذشته را مربوط به استان‌های کرمان، لرستان، خوزستان، گلستان (هر کدام یک مورد) و استان فارس (دو مورد) اعلام کرد.

  شیرزادی با تاکید بر فوت صددرصد افرادی که دچار هاری شده و به مراکز درمانی برای تزریق واکسن و سرم ضد هاری مراجعه نمی‌کنند، تصریح کرد‌: وزارت بهداشت بیشترین هزینه را برای تأمین واکسن و سرم این بیماری که از خارج تهیه می‌شود، پرداخت می‌کند.

  رئیس اداره بیماری‌های مشترک مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در عین حال از رایگان بودن این واکسن و سرم برای افرادی که توسط حیوانات اهلی و وحشی گزیده می‌شوند، خبر داد و گفت: این اتفاق حتی در مناطق شهری و توسط سگ و گربه‌ها نیز اتفاق می‌افتد و تنها شامل مناطق روستایی نمی‌شود.


 6. 6 کاربر پست M.A عزیز را پسندیده اند .


 7. Top | #4

  کاربر ارشد

  کاربر ارشد


  حیوان خانگی
  در حال حاضر فقط گربه
  محل سکونت
  استکهلم(جزیره پریان دریایی)
  لايك دريافتي
  67
  لايك كرده
  0
  نوشته ها
  4,359
  می پسندم
  5,004
  مورد پسند : 291 بار در 108 پست

  پیش فرض دانستني‌هاي ضروري و مفيد درباره هاري

  جام جم آنلاين:خواندن اين مطلب را به افرادي كه از سگ يا گربه نگهداري مي‌كنند و مي‌خواهند درباره اين بيماري و نحوه محافظت خود و حيوان مورد علاقه‌شان اطلاع داشته باشند ، توصيه مي‌كنيم.
  دانستني‌هاي ضروري و مفيد درباره هاري

  بيماري‌هاي عفوني توسط باكتري‌ها، ويروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها ايجاد مي‌شوند. در اين ميان عامل ايجاد هاري ويروس است و به اين دليل آن‌را يك بيماري ويروسي مي‌دانند. ويروس‌ها را بر اساس ويژگي آنها به خانواده‌هاي مختلف تقسيم مي‌كنند. در هر خانواده هم بر اساس خصوصيات مشابه، ويروس‌ها را در جنس‌هاي گوناگون قرار مي‌دهند. ويروس عامل بيماري هاري به خانواده رابدوويريده و جنس ليساويروس تعلق دارد. اين خانواده را از آن جهت به اين نام مي‌خوانند كه رابدوس به معناي استوانه‌اي است و ويروس‌هاي اين خانواده هم فشنگي شكل هستند.

  ويروس‌ها، از جمله ويروس عامل هاري اغلب به غشاي سلول ميزبان چسبيده و در آن نفوذ مي‌كنند و بدون پرداخت كرايه در اين خانه رايگان سكونت گزيده و تكثير مي‌شوند. سپس سراغ سلول بعدي مي‌روند و روز از نو و روزي از نو!


  بيماري هاري سابقه زيادي دارد، به‌طوري كه 2300 سال قبل از ميلاد حضرت مسيحع در مصر و يونان باستان وجود داشت و ارسطو هم از آن مطلع بوده است. در سال 1885 پيش از شناخت ماهيت دقيق اين ويروس، لويي پاستور بر ضد آن واكسن تهيه كرد كه اين امر سرآغاز تحقيقات گسترده اي در اين زمينه شد.
  ويروس هاري مي‌تواند همه حيوانات خونگرم را مبتلا كند و با كمي اغماض اين ابتلا در همه موارد به مرگ حيوان مي‌انجامد. هاري سگ در آفريقا، آسيا، آمريكاي لاتين و خاورميانه شايع است، ولي در آمريكاي شمالي و اروپا هاري سگ محدود به حيات‌وحش است. تا سال‌ها راسوها در آمريكا بيشترين چهره هاري را نشان مي‌دادند، اما از سال 1990 ميلادي به بعد راگون‌ها گوي سبقت را از راسوها ربودند و ركورد بيشترين تعداد حيوانات هار را در ايالات متحده به خود اختصاص دادند.
  انتقال بيماري در حيوانات عمدتا از راه تماس بزاق مملو از ويروس با بافت‌ها و معمولا به وسيله گاز گرفتن يك حيوان هار رخ مي‌دهد. البته گاهي هم از راه تماس بزاق آلوده با زخم تازه، عفونت منتقل مي‌شود. ممكن است سگ و گربه آلوده، ويروس را چند روز قبل از ظهور علائم باليني دفع كنند. انتقال هاري از گربه به گربه شناخته شده نيست و حتي ويروس مخصوص ايجاد هاري در گربه هم شناسايي نشده است. گربه‌ها عموما هاري را از ساير حيوانات مي‌گيرند.
  در سگ‌ها دوره كمون يا نهفتگي بيماري عموما 21 تا 80 روز است. منظور از دوره كمون هم از زمان ورود ويروس به بدن تا ظهور علائم باليني است. البته در صورتي كه محل گازگرفتگي در سر يا صورت يا نزديك به مغز باشد، اين دوره كوتاه‌تر و هر چه اين فاصله دورتر شود دوره كمون نيز طولاني‌تر مي‌گردد. ويروس از راه اعصاب محيطي به سمت نخاع و از آن به سمت مغز مي‌رود. پس از رسيدن به مغز، ويروس بعد از تكثير از راه رشته‌هاي عصبي به غدد بزاقي مي‌رود. وقتي ويروس به غدد بزاقي برسد، حيوان از طريق بزاق خود قادر است عفونت را منتقل كند. به همين دليل است كه هاري با گازگرفتن حيوان هار منتقل مي‌شود.
  نشانه‌هاي بيماري هاري در سگ و گربه در سه مرحله ممكن است بروز يابد كه عبارتند از:
  الف)‌ مرحله اوليه: معمولا يك تا 3 روز به طول مي‌انجامد و يكسري علائم مبهم درگيري سيستم اعصاب مركزي وجود دارد.
  ب)‌ مرحله تهييج
  ج)‌ مرحله فلجي
  در حيواناتي كه علائم مرحله تهييج بروز يابد درگير شكل خشمگين هاري مي‌شوند، در صورتي كه اصطلاح هاري آرام زماني اطلاق مي‌شود كه علائم رفتاري ناشي از بيماري حداقل بوده و حيوان فقط فلجي را نشان دهد. تغييرات رفتاري شامل بي‌اشتهايي ناگهاني، خشمگين و عصبي شدن حيوان و حمله بدون ترس به انسان و حتي هر جنبنده ديگري است. در اين شكل هاري، حيوان عصبي است و مردمك چشمش هم متسع است. فلجي ابتدا با فلج حلق و عضلات صورت همراه با ريزش فراوان بزاق از دهان و ناتواني در بلع ظاهر مي‌شود. مرحله فلجي بسرعت پيشرفت مي‌كند و اغما و مرگ گريبان حيوان را مي‌گيرد.
  هر خشونت حيوان را نبايد به حساب هاري گذاشت! مثلا برخي نژادهاي سگ نظير بيگل يا ترير به پارس كردن و سروصدا كردن مشهورند يا نژادهايي نظير دابرمن و شيانلو به نگهباني و حمله شناخته مي‌شوند. به ياد داشته باشيد تزريق واكسن هاري در سن 3 ماهگي در كلينيك معتبر دامپزشكي و توسط دكتر دامپزشك و تكرار سالانه يا هر 3 سال يك بار آن در سال‌هاي بعد كه به تصميم و توصيه دامپزشك مربوط است نقش مهمي در پيشگيري از ابتلاي حيوان به اين بيماري دارد.
  راه اصلي ابتلاي انسان به هاري، گازگرفتگي توسط حيوانات مبتلاست. دوره كمون هاري در انسان بين 4 روز تا 19 سال هم گزارش شده ولي معمول آن 20 تا 90 روز است. استرس، درمان با كورتون‌ها و نزديكي محل گزش به مغز مي‌تواند اين دوره را كوتاه كند. نشانه‌هاي هاري در انسان عبارتند از:
  الف)‌ مرحله اوليه كه 2 تا 10 روز طول مي‌كشد و علائمي نظير تشنج، توهم، تب و برخي علائم حاد تنفسي يا گوارشي بروز مي‌كند.
  ب)‌ مرحله حاد عصبي كه 2 تا 7 روز طول مي‌كشد و علائم اختصاصي هاري شامل افزايش فعاليت، توهم، سفتي عضلات و فلجي ظاهر مي‌شوند. ترس از آب بين مردم شاخص اين مرحله است و بالاخره مرحله اغماء كه تا 2 هفته هم ممكن است طول بكشد و متعاقب آن، مرگ رخ مي‌دهد.
  براي پيشگيري از ابتلاي به هاري لازم است دامپزشكان، كاركنان آزمايشگاه‌ها و كساني كه به مناطق اندميك بيماري هاري سفر مي‌كنند و صاحبان حيوانات خانگي با مراجعه به انستيتو پاستور عليه اين بيماري واكسينه شوند. براي كساني كه از سوزن سرنگ وحشت دارند، بايد گفت اين واكسن 3 بار در روزهاي صفر، 7 و 21 در عضله بازو تزريق مي‌شود و مطمئن باشيد درد آنچناني احساس نخواهيد كرد.
  اگر فردي مورد گازگرفتگي حيوان هار قرار گرفت، بايد سريعا به مركز درماني منتقل شود و قبل از آن از بستن زخم جدا خودداري كرده و تنها محل گزش را با آب و صابون به مدت 15 دقيقه شستشو داد.
  بد نيست گذري هم بر دستورالعمل سازمان جهاني بهداشت براي كنترل هاري داشته باشيم.
  - راحت كردن حيواناتي كه علائم باليني دارند و نيز حيواناتي كه مورد گازگرفتگي توسط حيوان مشكوك به هاري قرار گرفته‌اند.
  - قرنطينه و كنترل عبور و مرور سگ‌ها و وضع قوانين خاص در اين زمينه براي به حداقل رساندن تماس بين سگ‌هاي مستعد ابتلا به هاري.
  - واكسيناسيون منظم توله سگ‌ها و بچه گربه‌ها با مراجعه به دامپزشك.
  - كنترل جمعيت سگ‌هاي ولگرد.
  - شناسنامه‌دار كردن سگ‌ها و حيوانات خانگي.
  بايد دانست اگر سگ يا گربه‌اي مورد گازگرفتگي قرار گرفت؛ در صورتي كه حيوان واكسن دريافت نكرده و در مواجهه با هاري قرار گرفته؛ بايد به شيوه مرگ با شفقت راحت شود. اگر هم حيوان قبلا واكسن هاري دريافت كرده است؛ بايد بلافاصله دوباره واكسينه شود و تا 45 روز تحت نظر باشد.
  فراموش نكنيد بيماري هاري هر چند كشنده و موجب وحشت مردم است، اما با انجام واكسيناسيون بموقع مي‌توان از ابتلاي حيوان و خود به اين بيماري جلوگيري به عمل آورد. بديهي است؛ مراجعه منظم حيوان به كلينيك دامپزشكي معتبر جهت واكسيناسيون طبق برنامه زمانبندي و توصيه شده از سوي دامپزشك و دريافت شناسنامه بهداشتي براي حيوان و مراجعه به انستيتوپاستور براي صاحبان حيوانات خانگي و گروه‌هاي در معرض خطر و واكسينه شدن آنها، نقش مهمي در كاهش ترس از اين بيماري خواهد داشت تا خيالمان از ابتلا به اين بيماري مهلك راحت باشد.


  دكتر محمد لطفي‌زاده
  دامپزشك و مؤلف كتاب دانستني‌هاي هاري براي صاحبان سگ و گربه

 8. 5 کاربر پست peta عزیز را پسندیده اند .


 9. Top | #5
  تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir)
  محل سکونت
  تهران
  لايك دريافتي
  649
  لايك كرده
  2151
  نوشته ها
  792
  می پسندم
  1,702
  مورد پسند : 1,111 بار در 504 پست
  نوشته های وبلاگ
  1

  پیش فرض

  موضوعات مشابه ادغام شدند

 10. کاربر مقابل پست snipy عزیز را پسندیده است:


موضوعات مشابه

 1. دانستني‌هايي درباره رتيل‌هاي سمي
  توسط ویکی در انجمن عنکبوتیان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25th March 2013, 03:31 AM
 2. دانستني هاي جالب در مورد حيوانات
  توسط nono-san2 در انجمن آرشیو
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 23rd February 2011, 06:21 PM
 3. دانستني هاي جالب از مادران در طبيعت
  توسط amirhmf در انجمن آرشیو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th December 2010, 03:58 PM

Visitors found this page by searching for:

مقاله در مورد بیماری هاری

درباره هاري

هاری

دانستنیها در مورد گربه

تحقیق در باره بیماری هاری

درباره ی بیماری هاری

مقاله درباره قارچ هاری

فیلم درباره هاری

راجع به بیماری هاری

تحقیق درباره بیماری هاری

تحقیق درباره هاری

تحقیق در مورد بیمار هاریفیلمی در باره هاریپوستر درباره هاریمقاله در خصوص هاریدر باره ی بیماری هاریمقاله تحقیقاتی درباره هاری 2013مقاله ای در باره ی بیماری هاریدانستنیهاعی درموردگربهدانستنیهایی درباره گربهامقاله درمورد ویروس هاریمقاله در مورد هاریhttp:persianpet.orgforumthread28481.htmlقارچ هاي مفيدسوالهایی درباره هاریمقاله 2013 در مورد هاریتحقيق در رابطه با بيماري هاريتحقیق در بار ه ی بیماری هاری مقاله درباره هاریدرباره بیماری هاریartemis ويروسپوستر درباره هاريبیماری هاری در سگدانستنی هایی درباره هاریبیماری هاری در گربهدرمورد سگ هاریهاری سگهاری در گربهتحقيق در مورد بيماري هاريتحقیق درمورد هاریمقاله ای در مورد ویروس حاریتحقیق در مورد بیماری هاری همراهمقاله ای درباره ی انواع بیماری هاریمقاله ای درمورد بماری هاریدرباره هاری درتحقيق بيماري هاريتحقیق دربارهی بیماری هاریمقاله ای در مورد بیماری هاریدر باره هاری

کلمات کلیدی این موضوع

تالار گفتگوی پرشین پت (Mypet.ir) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات تماس با پرشین پت
جهت ارتباط با مديران پرشین پت مي توانيد از اطلاعات زير استفاده نماييد .
Email : persianpet@gmail.com
SMS : 10000128394214
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556